Ook heeft de Senaat met groote meerder heid de conventie verworpen, •waarbij de Tereenigde Staten zich bij de akte der Brus- selsche anti-slavernij-conferentie aansloten, omdat daarvan verwikkelingen gevreesd wer den voor particuliere aangelegenheden. De directie der Rasario-salpeter-maat schappij maakt een telegram uit Iquique openbaar, waarin bevestigd wordt dat de opstandelingen deze stad bezet houden sedert den 16n Februari, nadat het leger van den president drie dagen later tevergeefs beproefd had, de stad te hernemen. In bijna alle salpeter- mijnen is het werk gestaakt, wegens gebrek aan voedsel. De berichtgever der Times te Lissabon maakt een uittreksel openbaar uit eenen brief van een buitenlandsch diplomaat te Santiago, waarin deze de meening uitspreekt dat Bal- maceda er den In jl. in zou slagen de ver kiezing van zijne aanhangers tot Kamerleden gewapenderhand door te drijven. "Vermoedelijk zou het aldus samengestelde congres den vice-president van den ministerraad, Claudio Vicuna, in Juni a.s. tot president der repu bliek verkiezen. Deze zou dan vrede sluiten met de opstandelingen, hetgeen Balmaeeda gelegenheid geven zou te ontkomen. Uit New-York wordt gemeld dat het con gres definitief besloten heeft een subsidie van 150,000 per jaar, voor den termijn van 15 jaar, toe te staan voor een telegraafkabel naar de Sandwich-Eilanden, mits Hawaï de helft betale. Dr. Brill, rector van het sGrey College'" in den Oranj e-V rij staat (een zoon van den emeritus-hoogleeraar dr. W. G. Brill te Utrecht), is volgens de Star uilgenoodigd, super-intendent van onderwijs te worden in de Zuidafrikaansche republiek, maar hij heeft bedankt. ÏBASKKIJK. De rapporteur der begrooting, de heer Méline, brengt in zijn rapport warme hulde .aan de nieuwe douane-tarieven, welke zoowel den verbruikers als den voortbrengers tot voordeel zulleu zijn. Hij haalt het voorbeeld aan van Noord-Amerika en Duitschland, en hoopt dat Frankrijk zal voortgaan, goed» betrekkingen met d,o andere landen te onder houden, want zijnv doel is alleen om met gematigdheid den bloei van den nationalen arbeid te verzekeren. Eenige imperialistische comité's van het Seine-departement hebben verklaard dat, aangezien de belangen van het vaderland hoven alles gaan, zij zich bij het republi- keinsch regime aansluiten. Uit Marseille wordt aan de Temps ge meld, dat de «Société des distilleries de la Méditerrannée" en de sDistillerie Moutet" hare ■werkzaamheden gestaakt hebben, omdat zij niet langer met de gevolgen van het invoer recht van 3 fr. op de maïs kunnen worstelen. Bat staken der werkzaamheden is een ware ramp voor den handel te Marseille. Men zal dat begrijpen, als men weet dat die distilleer derijen niet minder dan 300 hectoliter da gelijks fabriceerden. Aannemende dat men omstreeks 300 kilo graan noodig beeft om een hectoliter alcoho! er uit te trekken, dan ziet men dat die stokerijen dagelijks 100,000 kilo maïs verbruikten. OOSTENRIJK. De verkiezingen voor den Rijksraad in de stedelijke districten van Bohemen hebben een zetel verschaft aan 12 Duitsch-liberalen, 41 jong-Czechen3 Duitsch-nationalen en 4 oud-Czech. Te Praag moeten vier herstem mingen plaats hebben tussciien de candi- daten der oud-Czechen en der jong-Czechen. De Duitsch-liberalen verliezen 1 zetel, en de oud-Czechen 6, welke alle door jong-Czechen gewonnen zijn. In de stedelijke districten van Karinthië hebben de verkiezingen in den toestand geen verandering gebracht. In de plattelandsdis- tricten van Silezïë zijn 2 Slovenen, 20 conser vatieve katholieken en 4 Duitsch-nationale candidaat gekozende Slovenen en de conser vatieven hebben elk een zetel gewonnen. ITALIË. In de Kamer van afgevaardigden interpel leerde de heer Ferrari de regeering over de uitlegging welke gegeven wordt aan artikel 5 der constitutie, met het oog op de hernieu wing van het drievoudig verbond.De minister president, zjrjne vroegere verklaringen beves tigend, zeide dat het voornemen der regeering niet washet land los t» maken van dat verbond, hetwelk hij volstrekt niet beschouwt als gevaarlijk voor den vrede. Hij betreurt dat men heeft doen' gelooven 'aan oneenig- heden met Frankrijk; de kroon bezit het recht niet tractaten te sluiten buiten de goedkeuring der vertegenwoordiging om. In antwoord aan den heer San Onofrio zegt de heer Di Rudini dat Italië het even wicht der mogendheden wenscht te bewaren met betrekking tot de Middellandsche zee op een vraag van den afgevaardigde San Juliano wordt geantwoord dat de Re sisehe expeditie naar Abessynië slechts uit vier personen bestaat en een wetenschappelijk doel beoogt. De minister besluit zijne rede met te verklaren dat Italië er groot belang bij heeft, in goede verstandhouding te blij ven met alle vreemde mogendheden. Vooral de laatste woorden van den heer Di Rudini werden levendig toegejuicht. Over het algemeen schijnen de ministerieele verklarin gen op de Kamer een zeer goeden indruk gemaakt te hebben. Een correspondent van het Journal des Débatx heeft een onderhoud gehad met den minister van financiën. De heer Luzzati con stateerde dat op het budget van oorlog door het nieuwe Kabinet is bezuinigd een bedrag van 18 millioen; dat behalve de aangekon digde bezuinigingen van 36 millioen de ver meerdering van ontvangsten, door nieuwe wetsvoorstellen aangebracht, 10 millioen zal bedragen, terwijl nog 10 millioen bezuinigd zal worden op den aanleg van spoorwegen. Alles bijeengenomenzal dus de begrooting eene verbetering aanwijzen van 74 millioen. EGYPTE. Uit Kaïro wordt gemeld: Het bericht van het Parijsche dagblad le Siècle als zou de Russische agent protest hebben aangeteekend tegen de instelling eener Engelsch-ïtaliaansche commissie van toezicht op de inlandsche rechtbanken, van allen grond ontbloot is. De heer Korander heeft geen enkele opdracht in dien zin ontvangen. Biimenlandsche Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 5 Maart. De heer mr. Walter heeft, wegens de aanne ming van een bezoldigd staatsambt (hij is benoemd tot kantonrechter te Nijmegen), ontslag genomen als Karneilid. Aangenomen is de additioneele overeenkomst met Groot-Brittannië, tot wijziging van art. 21 van het handelstractaat (berekening rechten naai de waarde). Bij de behandeling van de verklaring met Duitschland tot bestrijding van den handel in vrouwen en meisjes, drongen de heeren Van Byiandt en Van Kempen aan op uitzetting van vreemde kelinerinnen, die de clandestine pro stitutie drijven. De heer De Beaufort opperde bedenking tegen de veihooren door de poütie van vreemde vrouwen en meisjes, die zich aan ontucht overgeven. De minister van justitie achtte voor het oogen- blik eene algemeens prostitutie-regeling onge- wensclit. Gaarne zal hij plaatselijke regelingen bevorderen. Overwegen zal hij of aanschrijving aan de plaatselijke politie gewenscht. is. Het ontwerp is daarna aangenomen met 68 tegen 7 stemmen. Het debat over het ontwerp, nadere bepalingen op den suiker-accijns bevattende, is hierna aange vangen. De heer Levyssohn Norman bestreed den voor gestelden bijslag als eene ongerechtvaardigde aanvulling van een slechte regeling. Hij stond voor het entrepot-stelsel, in afwachting van de afschaffing van den suiker-accijns, zoodra elders met het premiestelsel wordt gebroken. Hij zou tegenstemmen. De heer Van Nunen bestreed het ontwerp, vooral met het oog op het nadeel voor het landbouwbe drijf. Ook bestreed hij de cijfers der regeering en zou bij trachten door amendementen het belang der schatkist tc bevorderen, zonder de industrie te belemmeren. De heer De Ram bestreed eveneens het ont werp, op grond van de schade voor industrie en landbouw. SCHIEDAM, 6 Maart 1891. H. M. de Koningin-Regentes zal Maandag de oudste 50 leden der Tweede Kamer aan een diner ten hove vereenigen, en Woensdag de 50 jongeren. De tot commandant der zeemacht in Ned. Indië benoemde schout-bij-nacht, jhr. Roëll, is, met ontheffing van zijn functie van. adju dant van wylen Z. M. den Koning, benoemd tot adjudant in buitengewonen dienst van II. M. de Koningin. De heer P. Savoie, ingevolge kon. mach tiging benoemd tot vice-consul der Neder landen te Tripoli in Syrië, is als zoodanig door de Turksche regeering erkend. Blijkens bij den minister van bnitenland- sche zaken van den consul-generaal te Rio-de- Janeiro ontvangen bericht, zal, ingevolge de nieuwe grondwet, lo, gedurende 5 jaar een additioneel recht van 15 pCt. op den invoer ten voordeele der staten van Brazilië worden geheven, welke bepaling echter niet van toe passing is op den staat Rio Grande do Sul, en 2o. de kustvaart in Brazilië alleen door Braziliaansche schepen mogen worden uit geoefend. De Nederlandsche jachtvereeniging »Nim- rod" zal het adres aan de Tweede Kamer van den heer De Kanter c. s., de jachtwet be treffende, met een contra-adres beantwoorden, dat te gelegener tijd zal verzonden worden. Behalve het adres van mr. H. Ph.'' de Kanter c. s., met verzoek tot wijziging van de jachtwet, enz., zijn tot dusver 423 meest gelijkluidende adressen van gelijke strekking en 17 met adhaesie aan het verzoek bij de Tweede Kamer ingekomen. Bovendien zijn er nog 9 ingediend met verzoek tot herziening van de wet op de jacht en visscherij, onder welke een van den kerkeraad der hervormde gemeente te Tub- bergen. De branding van het vaatwerk van zachte zeep zal voortaan geschieden op de plaats en de uren, daartoe door den controleur aan te wijzen. Zjj heeft plaats in de lokalen der zeepziederij, indien de zeepzieder zulks ver langt en het vuur en de andere benoodigd- heden voor het gloeien der merkijzers wil verschaffen. Aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal is door bestuursleden van den Neder- landschen bond ^Maatschappelijk Belang", gevestigd te Delft, een adres gericht betref fende het ontwerp van wet op het failissement en de surséance van betaling. Adressanten zijn van meening dat, wanneer dit ontwerp, eenigszins gewijzigd, tot wet verheven is, de rechten van> crediteuren beter dan vroeger gewaarborgd en behartigd zullen worden, de failissementskosten aanmerkelijk zullen ver minderen, en de afwikkeling belangrijk be spoedigd zal worden. Het adres wijst de ver anderingen aan. Uit Enscbede^jneldt men ons, ,dat de politie aldaar fabrikanten geverbaliseerd heeft, omdat het gedurende den afgeloopen strengen wf meermalen is voorgekomen, dat kinderen en arbeiders, die op de fabrieken werkten, ga- durende hun schafttijd in de fabriek bleven, omdat het daar warm was, en zij uit eigen beweging dan weieens eenige bezigheid ver richtten. Naar aanleiding hiervan is de *Fabri- kantenvereeniging" bij den minister van justitie op audiëntie geweest. De minister gaf te kennen, dat hij trachten zou aan de grie ven zooveel mogelijk tegemoet te komen. {Avondpost.) In het kiesdistrict Bargum is door de volks party tot candidaat voor de Tweede Kamer aangewezen J. A. Fortuyn, die zich die keuze heeft laten welgevallen. Naar de ff. D. Ct. met genoegen ver neemt, ontving het bestuur der Delftsche R.-k. kiesvereeniging Recht voor Allen' reeds van verschillende zijden betuigingen van adhaesie aan de bekende circulaire, waarbij aangedrongen wordt op het verwezenlijken van de eenheid in de politieke organisatie der Nederlandsche katholieken. Wij vernemen dat bij de firma Meijer Co., cargadoors en agenten van de Holt's Line" te Amsterdam, het voornemen bestaat de vaart op Oost-Indië uit te breiden en daar voor met-de regeering in onderhandeling te treden nopens den overvoer van producten; gouvernements-passagiers en mails. {ff. E. Ct.) Alleen uit de provincie Groningen en Fries- laud wordt jaarlijks ongeveer 40.000.000 kilo aardappelmeel naar Frankrijk uitgevoerd- De commissie der Fransehe douanerie heeft thans de regeering van Frankrijk voorgesteld de rechten op den invoer van aardappelmeel te verhoogen met 8 francs per 100 kilo en te brengen van 4 op 12 francs. Wordt deze verhooging toegepast, dan staat dit gelijk met het sluiten van dat land voor den invoer van dit artikel uil ons land. De vaart van Amsterdam op Harlingen is sedert een paar dagen ook weder geopend. De winter is dus overal geleden. Naar de Tijd van de best ingelichte zijde verneemt, is van een vervolging, ingesteld tegen een Amsterdamschen advocaat wegens verduistering van hem toevertrouwde gelden, geen sprake. Het door ons en door andere bladen te dien aanzien opgenomen bericht blijkt op een misverstand te hebben berust. {Vad.) Aan het plan der directie van de Rotter- damsche trammaatschappij, om de machines der stoomtram van voren en van achteren te doen dichtmaken, is reeds uitvoering ge geven. Reeds is een zoodanige machine in dienst gesteld. In het toegemaakte gedeelte zijn open slaande ramen aangebracht, zoodat het uit zicht van den machinist niet wordt belem merd, en hij toch niet, zooals vroeger, aan alle weer en wind is blootgesteld. De gemeenteraad van Leid ,n heeft be sloten tot de opheffing van de instelling tot opleiding van Oostindische ambtenaren aldaar. De vereeniging voor Nederlandsche scherp schutters zal dit jaar van Zaterdag 27 Juni tot Woensdag 1 Juli te Hoorn weder een. grooten nationalen schietwedstrijd houden- Tot deelneming daaraan worden uilgenoodigd marine en leger, dienstdoende en rustende schutterijen, de vereeniging gevormd uit de schutterij, de afdeelmgen van den bond van oud-onderfficieren, enz. Het aantal schijven dat ten vorigen jave 22 bedroeg, zal nu op 33 worden gebracht, én wel op 150 M. 12, op 225 M. 8, op 300 M. 7, op 25 pas i, op 12 M. 4 en op 30 M. 4 voor rijksgeweer en Gaupillat-patronen.- Men heeft dit jaar zeer vrijgevige bepalingen-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2