Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Land- en Tuinbouw. gemaakt voor de korpswedstrijden, daar elk bataljon schutterijelke schutterij minder dan een bataljon sterk zijnde, elke scherp- schuttersvereeniging of korps in elke afdee- ling de bevoegdheid heeft met meer dan een detachement uit te komen, schoon zij slechts voor éen prijs in aanmerking kan komen. De korps-wedstrijden in het indivi dueel juistheidsschot zullen op 225 M. en die in het salvovuur op 300 M. worden gehouden. Het bulletin van het Bureau d'Hygiëne van Brussel deelt mede dat in Januari van dit jaar 135 gevallen van pokken zijn voor gekomen en 27 poklijders zijn overleden. On der die 27 sterfgevallen komen er 23 voor hij kinderen heneden tien jaar, die niet waren ingeënt. De gaffelschoener Argusheiast met het politietoezicht op de visscherij in de Noordzee, is Woensdag, in het Marsdiep kruisende, door misleiding van stroom hij de batterij Kaap- hoofd hoog op de steenglooiing geloopen. Later door de sleepboot Hercules vlot enteNieuwe- diep binnengesleept, is het schip terstond in het droogdok van 's rijks werf aldaar ge plaatst om te onderzoeken of het schade heeft gekregen. In Duisburg en omstreken zijn valsche bankbiljetten van f100 in omloop. Zij zijn gedateerd van 29 Nov. 1880 en donkerder gekleurd dan de echte. Een drukfout komt er mede in voor. Er staat nameljjk in de straf bedreiging »Siaatsblab" in plaats 'van ïStaatsblad", De burgemeester van Franeker waarschuwt tegen de prijsraadsels, welke uit die gemeente in de nieuwsbladen onder de rubriek adver tenties voorkomen en waarbij aan de goede oplossers, tegen toezending van eene hoeveel heid postzegels, boekwerken, prijzen ofcadeaux in geld worden voorgespiegeld. Behalve dat de boekwerken op verre na niet de gwaarde der toegezonden postzegels vertegenwoordi gen, worden de prijzen of cadeaux eerst dan bij loting worden toegewezen, wanneer zich de stellers der advertenties, door het aantal ontvangen postzegels, eene ruime winst hebben verzekerd. Volgens den te Stavenisse vanwege het K. N. meteorologisch instituut geplaatsten regenmeter viel er in Februari 11. 10 mM. regen, tegen 10.5 mM. in Februari van het voorgaande jaar. De hoogste barometerstand in die maand was 78.2, en de laagste 76.5 cM. De directie der kandijfabriek ïJava", te Rozendaal, heeft een huis gehuurd, waar de kantoren voorloopig worden gehouden. Het personeel blijft in dienst. Met het opbouwen zal dadelijk na de rege ling van de zaken worden begonnen. De nieuwe fabriek zal grooter zijn en beter ingericht. Uit Tilburg wordt aan de JF, E. O#, gemeld dd. 5 dezer: Alhier werd heden eene vergadering gehouden van bierbrouwers uit deze stad en omliggende gemeenten, belegd met het doel om onderlinge maatregelen te nemen teneinde te sterke con currentie, door hen in hun bedrijf ondervonden door de alhier gevestigde bierbrouwerij der paters trappisten, die zoowel aan kasteleinsals aan par ticulieren bier leveren tegen ta gaanenzoo noodig, zich deswege bij hooger gezag te beklagen. Te Rozendaal is eene vereeniging opge richt tot ondersteuning van zieke werklieden. Herhaaldelijk werd in den laatsten tijd, als er een geding aanhangig was over ver boden invoer van Amerikaansch spek, bij de verschillende rechterlijke colleges in de Rijn provincie in Westfalen en - in Hannover door deskundigen de meening geuit, dat het niet mogelijk was te bepalen of spek, van Amerikaansehen, dan wel van Holiandschen oorsprong was. De slachters in Duitschland bleven echter altijd beweren, dat het onder scheid wel degelijk te zien was. Zij beweer den o. a. dat Amerikaansch spek terstond zonk in het water en Hollandsch spek een tijdlang bovendreef. Om in deze zaak het gewenschte licht te ontsteken, heeft nu de Duitsche regeering de meening gevraagd van den leeraar aan de veeartsenijschool te Berlijn prof. Dieker- hoff, een specialiteit op dit gebied. De heer Diekerhoff heeft verklaard dat het onder scheid tusschen Amerikaansch en Hollandsch spek onmogelijk te zien is. Het gevolg hier van zal zijn, dat in de toekomst ieder ge ding, dat handelen zal over den verboden invoer van Amerikaansch spek, eindigen zal met vrijspraak. Zal de Duitsche regeering er nu op den duur niet toe overgaan om vrijen invoer van Amerikaansch spek toe te staan? Het ligt wel op haar weg. Eene aanzienlijke daling van den prijs der vette varkens in Holland zou daarvan het eerste gevolg zijn. Woensdagavond heeft een halfbeschonken jongen, in de Keizerstraat te Scheveningen, een oude vrouw onder een voorbijkomenden tramwagen geslingerd, waardoor zij ernstig verwond werd. Op last van dr. v. d. Mandele, die de eerste hulp verleende, is de ongelukkige vrouw gisteren naar het ziekenhuis te 's-Hage overgebracht. De commissaris van politie te Scheveningen heeft een onderzoek naar het gebeurde ingesteld en een groot aautal ge tuigen gehoord. Op de terugreis van de loting te Zierik- see op 23 Febr. jl. ontstond er tus schen jongens van Nieuwerkerk en Oosterland eene hevige vechtpartijwelkeondanks de flinke houding der veldwachters, telkens her vat werd. Het eind was dat zekere P. uit Nieuwerkerk door een der jongens uit Oos terland met een koehoorn zoodanig tegen het hoofd werd geslagen, dat hij Vrijdag aan de gevolgen is overleden. De Nieuwerkerkers waren, naar men zegt, de aanvallers. Het lijk van den verslagene is gerechtelijk geschouwd, terwijl tegen de betrokkenen proces-verbaal is opgemaakt. De brigade marechaussee te Nieuwe-Schans heeft sinds Zondagmorgen handen vol werk. Een groote troep zigeuners, die zich even vóór de grens in twee deelen had gesplitst, trachtte, daartoe door de Duitsche gendarmes aangezet, voor het grootste deel onze gren zen binnen te rukken. Dit gedeelte bestond uit 76 personen, veel bagage, wagens en paarden, tal van honden en beren. Daar men op dit bezoek volstrekt niet ge steld was, werd aan dezen troep het binnen rukken belet, zoodat zij genoodzaakt was weder de terugreis te aanvaarden. Ook de wegen onder Bellingwolde waren geheel door de politie afgezet, zoodat ook daar van een inval niets kon komen. Naar men verneemt, zijn zij in oostelijke richting teruggetrokken. Toch blijft de kans bestaan dat zij op andere plaatsen opnieuw zullen trachten onze grenzen te overschrijden. Te Lemmer waren Dinsdag twee broeders, 10 en 12 jaar oud, zoons van een aldaar wonenden visscher, bezig met schuitje varen op een aan de kust drijvende ijsschots. Het ongeluk wilde dat de schots afdreef en de jongens, geen kans ziende zich te redden, dreven met de zwakke ijsklomp in zee. Het onstuimige weder van den nacht in aanmerking genomen, zijn de heide knapen zonder eenigen twijfel omgekomen. Pernis. Het kohier van den hoofdelijken omslag is in de zitting van den gemeenteraad vastgesteld. Er komen daarop voor 203 aan slagen. Het hoogste bedrag is f475, het laagste f 1. j 's-GraTenhage. De nieuwe gezant van het Duitsche keizerrijk, graaf Von Rantzau, thans te München, zal het gezantschapshotel, toebehoorende aan het Duitsche rijk, op den Vijverberg betrekken. De gezant wordt tegen de helft van April alhier verwacht. 's*Gr&Tenhage. De Rumeensche gezant alhier, de heer Vacaresco, is benoemd tot gezant te Rome. De heer Bengesco, gezant- schaps-secretaris te Parijs, is bevorderd tot het hof van België en wordt in die hoedanig heid ook bij ons hof geaccrediteerd. Leeuwarden. Blijkens het verslag van het bestuur van het Diakonessenhuis alhier, over het jaar 1890, klommen de aanvragen om eene diakones tot 172, waarvan 85 in de stad en 87 buiten de stad. Wegens gebrek aan beschikbare zusters moesten onderschei denlijk 13 en 28 worden afgewezen. De uit nemende geschiktheid dezer diakonessen voor hare zoo liefderijke taak wordt ook buiten Leeuwarden meer en meer erkend, van daar ook de vele aanvragen uit andere provinciën. Te Kampen, Nijmegen (ziekeninrichting), Hen gelo, Goor, Almelo, ten Boer, Groningen, 's-Gravenhage, Rotterdam, Hesselingen, Breda, Arnhem, Velp, Dieren, Hoorn, Zutfen, Tiel, Meerkerk, Zwartsluis, werd een of meermalen van de diensten der zusters met groote er kentelijkheid gebruik gemaakt. Een van haar ging met eene patiënt uit Groningen ter verpleging zelfs naar Thuringen. In de stich ting zelve werden 168 patiënten opgenomen. Verscheidene belangrijke giften en legaten vielen de inrichting weder ten deel. Zieriksee. Volgens de Z. Nlode is door den heer Van Dixhoorn te Bergen-op-Zoom concessie aangevraagd tot het tot stand bren gen eener verbinding tusschen Bergen-op- Zoom en- hier. Het plan isoverbrugging der Eendracht, stoomtram van Bergen-op-Zoom naar Stavenisse, eene stoomboot van Stave nisse naar den Val en van daar eene tram naar -hier. James Sadler, die gevangengenomen was, als verdacht van den moord van Frances Coles in Whitecbapel, is, daar uit niets zijne schuld geble ken was, of de bewijzen daartegen veeleer aan wezig waren, van alle rechtsvervolging ontslagen. Toen hem werd aangezegd dat hij op vrije voeten gesteld werd, bleef hij nog een poosje in de cipierskamer om de manifestaties der menigte, die buiten stond, te ontgaan. Er werd toen een rijtuig gehaald, waarin Sadler plaats nam naast zijn advocaat. Toen het voertuig wegreed, juichte de menigte hem toe en rende hem achterna. In de diepste schuilhoeken van het Engelsche Lagerhuis, onder de voeten der achtenswaardige leden, is iets te zien, dat, wanneer het op de kermis kon ten toon gesteld worden, de schare zou doen rillen en beven, altijd volgens den correspondent van de 1'Avcrpool Post. Het is een groote mat, die iets op watten lijkt, die eerst eenige keeien door de Theems is gehaald en toen met inkt besprenkeld is. Inderdaad is het een massa watten, die als filter dienst doet voor de versche lucht, waarvan de leden in het Huis der gemeenten leven. Lang heeft men er met den mist gevoch ten, die tusschenbeide zoo dik was, dat de ieden elkaar niet konden ziendeze houdt men nu door de watten op den vloer, waardoor de lucht- geleidingen loopen, buiten. Dat wattenbed is zes duim dik en het bedekt een oppervlakte van 800 vierkante voeten. Aan de gevolgen der influenza zijn te Essen in den tijd van vier dagen drie leden van éen huisgezin gestorven, te wetende 77-jarige moeder, een 42-jarige en een 49-jarige zoon. Door kardinaal Richard werd te Parijs de zes tiende verjaardag gevierd van de grondlegging der kerk van het heilige hart te Montmartre. Men schijnt nog vijf jaar noodig te hebben om het gebouw te voltooien, hetwelk tot nu toe reeds 23 millioen fre. gekost heeft. Een telegram te Londen ontvangen, meldt dat de uSancta Margarita" met Johann Orth, aarts hertog Johann Salvator, in een Japanscbe haven zou zijn binnengeloopen. Uit den Congo-staat komt het bericht, dat alle handelsbuizen, behalve de Nederlandsche factorij, zich naar den Portugeeschen oever verplaatsen. Als oorzaak wordt opgegeven, dat de Congo-staat thans drukkende belastingen heft, die veel hooger zijn dan de Portugeesche belastingen. Zoo moet in den Congo-staat grondbelasting per yard be taald worden, die verdubbeld wordt bij fabrieks- bouw. Ook worden hooge belastingen geheven van spiritualiën. BEST lit AC, 6 Maart. Tweede Kamer. Het debat over het ontwerp van wet op den suikeraccijns wordt voortgezet. De heeren MeesGleichman en Rutgers verdedigden de poging om de schatkist een behoorlijken accijns te verzekeren, zij ont kenden de benadeeling van den landbouw. De heeren Van Kerkwijk, Dijckmeester en Glinderman hechten aan de bezwaren van den landbouw. De minister van financiën betwistte die bezwaren, landbouw en industrie zullen niet geschaad worden. Het algemeen debat is daarna gesloten. Op art. 1 is voor gesteld een amendement den heer Van Nunen, om den omslag niet op 1891 maar op de daarop drie volgende jaren te doen slaan, welk amendement door de commissie van rapporteurs wordt aangeraden. Uit oostelijk Zuid-Bereland schuift men: Wegans het doodvriezen van alle wintel viuch- ten hadden de landbouwers op den kleigrond dubbele voorjaars weikzaamheden. Al het werk van het najaar moest herhaald worden. Gelukkig heeft Februat i prachtige dagen opgeleverd en heeft de landman daarvan zoo geprofiteerd, dat nu bijna alles in den grond zit. Zelfs zijn al dl uk vroege aardappelen geplant. Voor den arbeidersstand is door het geheel ontbreken van wintertai we en koolzaad weinig of geen werk, wijl er niet behoetc gewied te woi den. Te Oud-Beierland is in den vorigen zomer ■weder een proef genomen om krieken tebewaien. De vruchten werden onrijp afgeplukt en toen in potten gesloten en in den grond begraven. Bij het openen is nu gebleken, dat de zware vorst geen nadeeligen invloed dauiop had ge oefend. De smaak was echter niet meer zuiver. Te Akkrurn en omstreken hebben de bekende Spaansche kooplieden wedeiom eenige beste koeien opgekocht en die verzonden over Rotterdam naar Bilbao. Daaronder wareti exemplaren welke f340 hadden gekost. Do logementhouder R. Kuipers, te Akkrum, is mede vertrokken om de koeien naar de plaats der besteraming te bezorgen. Ook de heer K. Koopmans, te Akkrum, heeft met eenige Duitsche kooplieden 51 stuks koeien opgekocht, welke naar Weener, in Oost-Friesland zijn verzonden. Deze kooplieden kochten alleen jonge en rijpe koeien en besteedden ongeveer f200 voor elke koe. Het Friesche vee wordt in den vreemde zeer gezocht. De Belgische regeering heeft zich door den aandrang der afgevaardigden van het Vlaamsche platteland laten vermurwen, om in het belang der veefokkers eene uitzondering toe te laten op het verbod tot invoet van hoornvee uit Frankrijk wegens het heerschen der longziekte in het Noor- der-departement. In de Monüetir is eene beschik king afgekondigd van den minister De Bruijn, volgens welke, in afwijking van het verbod van 20 Februari 11., tot 3! Maart de invoer van mager hoornvee is toegelaten, mits het direct worde aangevoerd per spoorweg GivetAgimontuitde departementen Mayenne en Nièvre en uit de Franche-Comié, voorzien tan een gezondheidspas niet ouder dan eene week en afgegeven door de veterinaire autoriteit op de plaats van herkomst. De invoer kan alleen geschieden langs het grens station Agimont, waar het vee oj> kosten van den importeur door een Belgischen veearts ge keurd zal worden.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3