l A0. 1891. Maandag 9 Maart. N°. 7709. Eerste Blad ij f- ©n-véer t ig-s te Jaargang. ferschïjnt dagelijks* uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. BüBÏBAV: B'0'TKRI.TRAAT, B 2 7. BiiineiilaiHlsche Berichten. QURA1T. fceONNKMKNTSPKiJS, per kwartaal Sranco per postiloor liet geheele Rijk Afzomleilijke noininers 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regelt met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel ineer- S.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal betekend. JMt nummer bestaat uit drie bladen. Schiedam, 7 Maart 1891. Niemand zal beweren dat onder hen, die door de zon der fortuin worden besclynen, -de keizer van Oostenrijk een eerste 'plaats inneemt. Onze dichter Poot heeft eens ge zongen Geruster zit men onder rieten daken Dan op den hoogen troon." Waarschijnlijk heeft de man dit van hooren zeggen gehadmaar hoe dit zijh| heeft wel eens zaken verkondigd, die minder waar heid bevatten dan de bovengenoemde dich terlijke stelling. Keizer Frans Jozef, die thans reeds meer dan veertig jaar op den Oosten- rijkschen keizerstroon zetelt, heeft een leven vol smartelijke beproevingen achter zich. Hij is verdrongen uit den Duitschen statenbond, zijn grondgebied is verkleind; hij heeft de .onafhankelijkheid van het koninkrijk Hon garije moeten erkennenis ten bewijze van de erkenning dier onafhankelijkheid te Pesth gekroond, bekleed met de sieraden vau den Heiligen Stefanus, en heeft in zijn huis de smar telijkste verliezen geleden, verliezen waarvan de wedergade schaars wordt aangetroffen: .zijn broeder, de keizer van Mexico werd •doodgeschoten; zijn eenige zoon, de troon opvolger, schoot zich zelf dood onder omstan digheden die allerminst vorstelijk kunnen worden genoemd. De arme! toen zijn jongste dochter trouwde, noemde hij haar trouwdag den laatsten gelukkigen dag in zijn leven. Het is een zeer zonderling rijk, waarover keizer Frans Jozef regeert. Het is zoo geheel anders dan elders. In ons land b.v. wordt aan den vooravond der verkiezingen druk geredevoerd. Het is de sterkste politieke maag ten eenenmale onmogelijk, de voorge zette spijzen te verduwende oude strijd tusschen politieke paitijen heeft plaats ge maakt voor een strijd tusschen een politieke en éen paar kerkelijke fractiën, die het onder- 'ling ook al weer aan den stok hebben. Maar toch het zijn allen Nederlandei's, die tegen elkander in het krijt treden. Geheel anders is 'dit in Oostenrijk. Daar heelt men ook vertegenwoordigers van de radicale, liberale, conservatieve en clericale partijenmaar bovendien heeft men hier te rekenen met de -nationaliteitener zijn Duitschers, Hongaren, Czechen of Bohemers, Italianen, en allen, - allen hebben hun wenschende monarchie, die - Oostenrijk-Hongarije heet, is een lap- pendekpn van allerlei kleuren, van rassen, die iede» hun zin willen hebben en tusschen welke een groote verwijdering bestaat. Een'Oostenrijksch staatslnan, die den toestand kan beheerschen, 'is een 'duizendtkuhstèriaar, en toch heeft graaf Taaffe, als eerste minister, i dit tot heden met sucees kunnen doen. Zal het zoo blijven De verkiezingen voor den 'ostenrijkschen Rijksdag, nog niet geheel geëindigd, zullen hierop het antwoord geven. En naar den voorloopigen uitslag te oordeelen, is de toekomst ver van rooskleurig. Duit schers en Czechen staan pal tegenover elkan der, en wat het ergste isoveral worden de gematigden van alle partijen door heethoof den vervangen. De zoogenaamde Oud-Czecben, gematigde Bohemers, wier wenschen inder daad bescheiden waren tegenover bet Duit- sche element, hebben moeten wijken voor Jong-Czechen, die voor Bohemen vragen, wat Hongarije verkregen heeft: een zelfstandige regeering, en een zeer slap verband met de groote monarchie. Dan treedt nog een zeer gevaarlijke fractie op den voorgrondde anti-Semieten. Deze hebben hun aanvoerder gevonden in een hoog-adellijk en schatrijk heer, prins Aloys van Lichtenstein. Om propaganda te maken voor zijn denkbeelden, ontziet deze heer zich niet, in de gemeene kroegen van Weenen redevoeringen te houden voor socialisten en democi-aten, waar op liberalen en joden wordt gescholden. Dit zijn alle bedenkelijke verschijnselen de Oostenrijksche monarchie behoort niet tot de innerlijk sterke, en toch moet met haar gerekend worden, als het op het behoud van den vrede in ons werelddeel aankomt. De vrede in ons weielddeel! Ze hangt immers aan een zijden draad. Dit heeft het gebeurde in Frankiijks hoofdstad weder duidelijk geleerd. Frankrijk telt onder zijn zonen opbiuisende naturen, die geen gelegen heid laten voorbijgaan, om bun haat tegen Duitschland te toonen. Het gebeurde in Frankrijks hoofdstad, toen de moeder van keizer Wilhelm er vei toefde, ga' aan de radicalen een welkome gelegen heid om hun hart eens op te halen. De viaag rijst, of de Fransehe legeeiing niet krachtiger tegen de luidruchtige leden van de Ligue des Paliiotes had kunnen en moeten optreden. Genoeg, zij heeft dat niet gedaan; ze heeftalleen aan de Duitseh-keizer- ltjke regeering de meest geruststellende ver zekeringen gegeven, en deze heeft daarmede genoegen genomen, maar In het gebeurde tevens aanleiding gevonden de scherpe maat regelen aan de oostelijke g. enzen weer iu hun ganschen omvang uit te voeten. De Elzassers zijn alzoo weer het kind van de rekening. Opmerking verdient het, dat de Russische bladen onvei holen het gedrag van de Fran sehe schreeuwers goedkeuren. Dat teekent den toestand. In Italië redeneert men er anders over; daar'heerscht ongerustheid. Ook onder het nieuwe ministerie blijft de leusVasthouden aan het verbond met Oostenrijk en Dtfitsch- land". De Opinions geeft het ronduit te ken nen: «Het drievoudig verbond eischt offers van Italië. Maar wat Italië opofferen moet, komt ten goede aan het Europeesche staten- verbond en aan Italië's veiligheid." Boulangei' doet weer van zich spreken. Hij heeft Jersey verlaten en zich naar Brussel begeven. Aan de betoogingen tegen keizerin Frederik te Parijs is deze heer niet vreemd geweest; dat is van publieke bekendheid. Nu kan het niet anders, of de Engelsche regeering is over het gebeurde zeer misnoegd, en Boulanger schijnt het voor zijn veiligheid noodig geacht te hebben, den gastvrijen Britschen bodem te verlaten, en in België's hoofdstad den loop der zaken af te wachten. De communicatie met zijn satellieten is daar nog wel zoo ge makkelijk als van Jersey uit. Zou de man nog hopen op groote dingen in de Fransehe repu bliek? Waarom zou hij niet? Zoo dwaas is hij liet, of hij beseft, dat het getal dwazen in F'fankrijk nog zeer groot is. De Amerikaansche republieken in liet zui den van dat werelddeel zjjn in hun gewonen toestand, dat isin gisting. Zelfs Chili, waar steeds orde heerschtewaar handel en nij verheid bloeidenis in beroering en men kwam in verzet tegen een hoofdigen presi dent, die zich niet ontzag het nijvere Iquique te laten bornbardeeren. In Brazilië en Argentina is het niet beter gesteld. Werkelijk, men vraagt zich af: zijn dat nu <le zegeningen der republiek en men schudt het hoofd. SOIUEUAM, 7 Maart 1891. De voorloopige lijst van kiezers van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal bevat '1298 namen van kiezers in deze ge meente, die van leden der Provinciale Staten 1294, en van den gemeenteraad 1289. Oatwerp-manifcst van de „Liberale Unie" aan de kiezers. Aan de '.berale kiesveteemgingen is het vol gende ontwei |i-manifest ter overweging en bespre king toegezonden. De definitieve be<-pieking heeft plaats in eene algemeene vergadering van de Unie, op Zaïeidae H April, 's voormiddag» te halfëlf, in het gel«ïin\ «Eensgezindheid", Spui, te Amster dam. Au.n de Kiezers. De Tweede Kamer der Staten-Generaal, voort gekomen mi de veikiezingen van 1888, zal weldra hare loopbaan hebben volbracht. Nog enkele maanden en wederom zullen de kiezers geroepen worden tot samenstelling van dien tak der ver tegen wouidigtng. Het Nederlandsche volk heeft zich dus i ekenschap te geven van hetgeen het thans ter, einde spoedend tijdperk voor 's land sbe- lang heeft opgeleverd. Met de daarin opgedane ervaring voor oogen, zal het hebben te beslissen, in welke richting 's lands zaken zullen worden be- stuuid in d> eerstvolgende wetgevende periode. Het beleid der tegenwoordige meerderheid heeft alom teleurstelling gebaard. Bedriegen niet alle teekenen, dan wendt het land zich af van partijen, die getoond hebben zijn behoeften niet te begrij pen, veel minder die te kunnen bevredigendan vei langt het niet anders, dan zijn vertrouwen to hergeven |ian eene waarlijk liberale staatkunde. En voorzeker zal de natie bereid zijn dat te doen, wanneer deze staatkunde blijk geeft van haar ernstige begeerte om zich te wijden aan het tot stand brengen van de hervormingen, die het be lang van het Nederlandsche volk eischt. Welke die hervormingen zijn, wat dus het wachtwoord moet wezen bij de aanslaande ver kiezingen, ons schijnt het niet twijfelachtig. De kiesbevoegdheid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal worde door nnbekrompen toepassing van het voorschrift der grondwet uit gebreid ook tot den kring der werklieden, die reeds te lang daarvan verstoken bleef. De wet-, gever ga aanstonds zoover, als een eerlijke iut- legging der grondwet hem veroorlooit. Onder vaststelling van de noodige waarborgen tegen misbruik, geve hij het kiesiecht aan alle meer derjarige mannelijke Nederlanders die, bij een eigenhandig geschreven aanvrage aan het plaat selijk, bestuur hunner inwoning, hun verlangen te kennen geven om op de kiezerslijst te worden geplaatst, of op eene andere door de wet voor te schrijven wijze toonen te kunnen lezen en schrijven en belang te stellen in de openbare zaak. Behalve de bedeelden en de overigeinde grondwet aangewezenen, blijven daarbij echter uitgesloten zij. van wie blijkt, dat zij niet in staat zijn zelf in hun onderhoud en in dat van hun ge zin te voorzien. Persoonlijke invulling van het stembiljet in het lokaal der stemming worde voorgeschreven. Hervorming van het samenstel onzer belastin gen worde met alle kracht ter hand genomen. Niet langer worde gedraald met de invoering cener progiessieve directe belasting, die eeri einde maakt aan het onduldbaar privilege, dat het roe- rend vermogen thans geniet. In verband daarmede moet ile patentbelasting betzij opgeheven, hetzij vervoi ind worden; de accijnzen op eeiste levens behoeften moeten vervallen, de druk der mutatie rechten moet worden verlicht. Zoo noodig worde, de successiebelasting mtgebieid, echter zoodanig, dat, voorzoover zij in de rechte lijn woidt gelieven, de kleine vermogens in geen geval zwaarder wor den belast In het algemeen woide gewaakt tegen te zware belasting van den kleinen middelstand en rekening gehouden met de belangen van den landbouw, dien gewichtigen tak van onzo volks- welvaait. Met deze hervormingen moeten maatregelen gepaard gaan, om de gemeenten in hare finan- cieele moeilijkheden te gemoet te komen. Wordt uwe en onze wensch vervuld, dan zal, als straks de stembus wordt geopend, het aan bangig ontwerp tot regeling van den krijgsdienst, in hoofdbeginselen ongewijzigd, dank zij de mede werking van de meerderheid der liberalen, reeds tot wet zijn verheven. Mocht dit onverhoopt niet het geval zijn, dan neme op bet liberale program eene voorname plaats in: eene legerinrichting, in hoofdzaak over eenkomende met het stelsel, in het ontwerp-Ber- gansius neergelegd,eene legerinrichi ing die gegrond is op het beginsel van den persoonlijken dienst plicht, en welke getuigt, dat Nederland vast besloten iszijne onafhankelijkheid en zijne neutrali teit tot het uiterste te verdedigen. Met betrekking tot het arbeidersvraagstuk hebben wi> in hoofdzaak slechts te herhalen, wat daaromtrent in ons programma van 1887 werd gezegd. Onze wenschen te dezen luiden

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1