Gemengde Berichten. Bij kon. besluit is bij het kabinet des Kpiiings benoemd tot referendaris C. O. G. de Ridder, thans hoofdcommies bij dat kabinet. SCHIEDAM, 10 Maart 1891. De St.-Ct. bevat de volgende advertentie »De ondergeteekende roept, als daartoe gemachtigd, degenen op, die aan de nalaten schap van Z. M. den Koning Willem III iets verschuldigd zijn of van dezelve iets te vorde ren hebben, om daarvan aan hem betaling of opgave te doen vóór den Ion April eerst komende. De Kamerheer-Thesaurier van wijlen Z. M. den Koning, C. Cu. Baron Snouckaeüt van Sciiauburg. 's-Hage, 7 Maart 1891. H. M. de Koningin-Regentes heeft flOO aan het dames-comité voor de oprichting van eene kookschool te Haarlem geschonken. Bij kon, besluit is eene traktementsver- hooging toegekend aan de le luitenants bij het korps mariniers, na 15 jaar dienst als officier f200 'sjaars en na 20 jaar nogmaals flOO, aan de kapiteins na 25 jaar dienst als officier f200 'sjaars en na 30 jaar dienst nogmaals f200. Aan de onder-officieren bij dat wapen wordt eveneens eene verhooging toegekend van f 0.10 daags na 6 jaar dienst als sergeant en fourier. De gewone audiëntie van den minister van oorlog en van financiën zal op Donderdag den 42n dezer niet plaats hebben. De ooievaar is hier heden weder op zijn nest op de mouterij »de Kerseboom" aan de Vijgensteeg teruggekeerd. Door den gouverneur van Sumatra's West kust is verplaatst van de onderafdeeling Indrapoera naar de onderafdeeling Soepajang, afdeeling XIII en IX Kota's (Padangsche Bovenlanden), de controleur 2e kl. L. Knappert. De sSymphonie-vereeniging" alhier heeft Zondagavond deelgenomen aan de uitvoering der symphonie (No. 29) van Mozart, die de vereeniging tot veredeling van volksver maken te Rotterdam in de groote zaal van de sociëteit sHarmonie" aldaar gaf. In het verslag dat de If. JR. Ct. van deze uitvoering geeft zegt zijAl de onderdeden der symphonie vonden levendige toejuichiug, en dat dit bet geval was, mag, naast de hooge waarde der compositie, geweten worden aan de bijna uitsluitend uit jeugdige dilettanten samengestelde Schie- damsclie sSymphonie-vereeniging" (directeur de heer Egener), die het werk op eene wijze vertolkte, die inderdaad bewondering ver diende, ook om de fijnheid van toon en scha keering en het onberispelijk samenspel eigenschappen, die onmisbaar zijn voor elk orkest, dat zich aan Mozart durft wagen. Verder lezen wij in het verslag De jongelieden van de Schiedamsche ïSym- phonie-vereeniging", die zich met de bege leiding van de dames Betsy Schot en Cl. C. belastten, verdienen de meeste waardeering voor de bescheiden en inderdaad uitstekende wijzewaarop zij zich ook van die taak kweten. In zijn jongsten brief brengt de Haagsche correspondent van de If. Or. Ct., naar aan leiding van het passeeren van den heer Land, het volgende feit in herinnering Jaren geleden werd door een commandant, met name Hugenholtz, ik meen van de Guinea, een eerste officier uit een ander werelddeel naar Europa teruggezonden, met extra ge legenheid omdat de commandant hem een voudig onbruikbaar verklaarde. Dit feit maakte toon niet weinig indruk en toch is die destijds als ongeschikt tentoongestelde officier thans schout-bij-nacht en minister van marine. Men moet het dus met de beoor deeling niet al te nauw nemen. Volgens denzelfden berichtgever zal deze zitting der Tweede Kamer slechts een veertien dagen duren. Of na het Paasehreces de leger- wet aan de orde zal komen was twijfelachtig, omdat in een verkiezingsjaar de leden de maand Mei gaarne voor zich houden. De brief schrijver verneemt, dat de commissie van voorbereiding der legerwet haar arbeid met opzet zeer langzaam voortzet, opdat van de openbare behandeling voor de kieswet niets kunne komen.. Ook maakt hij melding van het gerucht, dat bij eene verwerping van de stedenwet de regeering door de Eerste Kamer de par lementaire werkperiode zou sluiten of in schijn zo-< afbreken, teneinde op die wijze, met achterstelling van de defensiequaestie, de algemecne verkiezingen over een ander shibboleth, over de politieke verhoudingen in het algemeen, over het Kabinet te doen loopen. Dan bleef de kans op samenwerking van de twee kerkelijke partijen. Dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland hebben, naar aanleiding van het door den gemeenteraad van 's-Hage aan Ged. Staten gericht adres met bezwaren betrekkelijk de door het hoogheemraapschap vastgestelde keur op de sluizen en voorboezems in Delfland, eene memorie van antwoord ingezonden onder dagteekening van 26 Febr. jl., welk stuk aan het Haagsche gemeentebestuur is medegedeeld. De verschillende punten van het adres worden achtereenvolgens behandeld. Het college van Delfland geeft o. a, te kennen dat de keur van 8 Januari 1891 volstrekt niet tegen Den Haag is gerichtdat zij alleen wil het behoorlijk o. ierhoud der in Delfland aanwezige sluizen en bij haar ge bruik de beveiliging der algemeene water staatsbelangen het hoogheemraadschap door strafbepalingen verzekeren niets meer en niets minder. Er bestaat geen de minste aanvechting om onnoodig eenige inbreuk te maken op de voorschriften, door het gemeente bestuur omtrent het juiste tijdstip van afvloeiing door de zeesluis te geven. Maar Delflands college acht het van grootbelang, dat in tijden van waterbezwaar of bij omstan digheden waar in het belang der achterge legen landstreek de afstroomiug van water dringend geëischt wordt, de openstelling van alle sluizen in Delflands zeewering door hoogheemraden zoo noodig kan worden bevo len. Zij zullen daarbij te werk gaan met de zorg en nauwlettendheid, ook tegenover belangen van derden, welke van de overheid niet slechts hier mag worden geëischt, maar door haar voortdurend bij de vervulling harer taak moet worden in acht genomen, en naar zij meenen, door hun college tot dusverre en bepaaldelijk tegenover het ge meentebestuur van 's-Gravenhage, in acht genomen is. Ook nadat de keur is afgekondigd, zal, r.aar dijkgraaf en hoogheemraden hopen, elke botsing bij het gebruik der sluiswerken te Scheveningen, evenzeer als tot dusverre, blijven voorkomen. De volkspartij in het district Sneek heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen mr. baron "Van Haersolte, van Arnhem. Door het bestuur van het Alpdisch Genoot schap" is aan de kiesvereenigingen de volgende opwekking gericht: Bij het naderen der verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal meent het rlndisch Genootschap" dat, volgens het doel zijner instelling, er naar streeft met op zicht tot de overzeesehe bezittingen van Neder land licht te verspreiden en algemeene belang stelling op te wekken, plichtmatig te handelen, wanneer het de aandacht van de kiesver eenigingen vestigt op het hooge belang, dat die bezittingen worden bestuurd op eene wijze, die met de verplichtingen van het moederland tegenover zijne koloniën en met hunne weder- zijdsche belangen overeenkomt. Niemand zal de noodzakelijkheid weer spreken, dat de invloed, dien de volksver tegenwoordiging van lieverlede op den gang van zaken, ook in de koloniën, heeft ver- kregen, zich op doelmatige wijze doe gelden. Als bestuursleden van het genootschap beoogen wij niet eene der staatkundige par tijen des lands te steunen of te bestrijden; wij wenschen ons te wenden tot de kiezers van alle richtingen, eenvoudig met het ver zoek: behartigt bij het stellen uwer candi- daten zooveel in uw vermogen is, ook de belangen van onze Indiën Die bezittingen, meer dan vijftig malen grooter dan het moederland, met eene zeven malen sterkere bevolking, hebben er recht op, dat de controle, door de vertegenwoordiging op den gang van zaken uitgeoefend, eene deugdelijke zij. Aan hare zedelijke verplich tingen jegens Oost- en West-Indië doet onze natie te kort, wanneer zij de wijze, waarop die schoone bezittingen worden bestuurd, hoofdzakelijk overlaat aan het toeval, en de vraag onbeantwoord laat in hoever hare vertegenwoordigers, die geroepen zjjn om in gindsche streken de ontwikkeling, de bescha ving, de welvaart te helpen bevorderen, bij machte zijn die taak te vervullen. In billijkheid mag, dunkt ons, worden ver langd, dat de onderwerpen, die onze koloniën betreffen, met belangstelling en kennis wor den behandeld. Dit is ook een eiscli van voorzichtige staat kunde. Met leedwezen meenen wij nu en dan bedenkelijke sporen te zien van verwijdering tusschen moederland en koloniën, en wanneer er reeds eene grootere of kleinere klove mocht bestaan, dan is het in beider belang dringend noodig dat zij zoodra mogelijk worde gedempt. Een goede gang van zaken in de koloniën is bovendien gewenscht zoowel voor de eer als voor het stoffelijk belang van Nederland. Zonder zijne overzeesehe bezittingen zou het een der minst beduidende staten van Europa zijn, nu is het een der grootste rijken der wereld, een rijk, waarin ai de schatten der aarde worden gevonden. Niet alleen aan het behoud, maar ook aan de regelmatige ontwik keling dier onschatbare bezittingen zijn de handel, de nijverheid, de scheepvaart, in éen woord de bronnen van welvaart van ons vaderland ten nauwste verbonden. Op grond van deze overwegingen durven wij uwe medewerking inroepen, opdat inde volksvertegenwoordiging, weike uit de aan staande verkiezingen zal geboren worden, een groot aantal mannen plaats neme, die, tot welke staatkundige richting zij ook behooren, daarin overeenstemmen, zdat zij krachtig willen en kunnen medewerken aan de oplos sing der gewichtige, diep ingrijpende koloniale quaestiën, welke reeds zoovele jaren aan de orde zijn, en wier oplossing niet alleen zal kunnen strekken tot bevordering der ontwik keling van de kostbare nalatenschap onzer energieke voorouders, maar ook in Nederland den nationalen rijkdom zal vergrooten en de welvaart en het geluk der ingezetenen ver meerderen. Van Woensdag 11 Maart af wordt de gewone dienst op de lijnen EnkhuizenAm sterdam en LeeuwardenStavoren in zijn geheel hervat. Op Dinsdag 10 Maart rgden de sneltreinen 155 (10,26 's v.m. van Amsterdam) en 160 (8.30 'sv.m. van Enkhuizen) en alle snel treinen tusschen Stavoren en Leeuwarden. De gebroeders V., te Waalwijk, zijn weder op vrije voeten gesteld. Bij beschikking der arr.-rechtbank te 's-Bosch van 4 dezer zijn in staat van faillissement verklaard. 's-Gravenhage. Aan den jl. Zaterdag door H. M. de Koningin-Regentes ten Hove gegeven maaltijd waren aanwezig al de minis ters, de directeur van het Kabinet des Ko- nings, de commissaris des Konings in Zuid- Holland, de leden van Gedeputeerde Staten, met uitzondering van mr. Blussé door ongesteldheid verhinderd, de griffier der Staten, de Burgemeester en wethouders der residentie. Met H. M., den grootmeester van het Kon. Huis mr. R. J. graaf Schimmel- penninck, de dames du palais Van Harden- broek, Van Lijnden en Hartsen, en het gevolg van H. M., waren in het geheel 35 personen aan den disch. De minister Mackay zat rechts, de minister Hartsen links van de Regentes, de overige ministers tegenover Hare Majesteit. Links waren de commissaris des Konings, de leden der Gedeputeerde Staten, de burge- gemeester en wethouders, in orde van tijd der waarneming hunner functiën verdeeld. Na de ontvangst waarbij de Koningin- Regentes ieder der aanwezigen even toesprak en de vroeger nog niet voorgestelden aan H, M. waren gepresenteerd ving omstreeks 6V2 uur de disch aan. Na afloop van den maaltijd vereenigden de gasten zich weder in de nevenzaal, waar koffie werd rondge diend en Hare Majesteit nog met elk der aanwezigen een gesprek voerde. Tegen 9 uur nam Hare Majesteit afscheid en verlieten de genoodigden het paleis. Amsterdam. Een zestal slachtoffers van de Russische jodenvervolging zijn alhier aangekomen. Hun plan is naar Amerika over te steken. Voorloopig zijn zij op kosten van het Israëlietische ondersteuningsfonds in een logement opgenomen, in afwachting van hetgeen verder voor hen zal worden gedaan. Onaangename wittebroodsweken zijn een jong echtpaar bezorgd in den omtrek van Triënte. In de laatste dagen van Februari beeft tusschen Triënte en Bozen een deserteur, met geen ander doel dan om zich kleeren eti geld voor een ge makkelijker vlucht te verschaffen, een daar wan delend pas gehuwd echtpaar op den openbaren- weg overvallen, beide jonge menschen door steken- en houwen met zijn bajonet doodehjke, wonden toegebracht en daarop met het geroofde geld en- kleeren de vlucht genomen. De beide zwaarge wonden werden bewusteloos gevonden, naar een- hospitaal overgebracht en van de genademiddelen- der stervenden voorzien. De dader is nog den zelfden avond in het station San Michele door- de gendarmerie aangehouden. Blijkens officieele gegevens, door het Britsche gezantschap in Japan verstrekt, bedroeg het totaal bedrag van in- en uitvoerhandel van dit merkwaardige land verleden jaar 240 miliioen gulden, vrij wel gelijkmatig over in- en uitvoer,, ieder voor de helft verdeeld. Van de voornaamste stapelplaatsen volgen Yokohama, Hiogo, Nagasaki en Hakodate elkander in vorenstaande volgorde op. Engeland heeft het leeuwendeel in het boven genoemd totaaldaarna volgen de Vereenigde Staten, Frankrijk, China en Duitschland. Wat den uitvoer afzonderlijk betreft, neemt Amerika de eerste plaats in, om door Engeland en Frankrijk te worden gevolgd. Eene belangrijke afname had plaats in den aanvoer van garens en wollen goederen, benevens metalen. Komt van die arti kelen het eerstgenoemde grootendeels ten na- deele der Britsche kolonie Bombay, de mindere metaal-invoer ontstond door minder vraag in ijzeren rails, die vroegere jaren in groote hoeveelheid werden aangevoerd. De invoer van ruwe katoen bedroeg bet drievoud van een vorig jaar, daar in Japan het aantal spinnerijen en weve rijen belangrijk toeneemt en de binnenlandsche voortbrenging geheel ontoereikend is. Wat de handeldrijvende bevolking betreft, daarvan be hoort slechts 12% tot de inlandersde overigen zijn vreemdelingen. De scheepvaartbeweging toont een aantal van 984. schepen,aan, met een totalen inhoud van D/s- millioen tonnen, en daarop volgt Duitschland met 349 schepen, metende zamen 297,489 tonnen. Nederland wordt in het verslag nergens genoemd.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2