A0. 1891. Donderdag 12 Maart. N°. 7711. KENNISGEVING. Feuilleton. Het goud van de Orion. Vijf en-veer tigs te jaargang. jBnitenlainlsch Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Din'Sdag. UITGEVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwart»*!ƒ1.85. franco per post, door het geheels Rijk 2.50. Afzonderlijke notniners- 0.10. BURBAF: BOTKRiTR A AT, 2». Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal betekend. Ds Burgemeester van Schiedam, Gezien art. 15 der Wet van den 26 Mei 1870 4Staatsblad no. 82), betrekkelijk de Grondbe lasting Brengt ter kennis van de daarbij belangheb benden, dat de staat, aanwijzende de uitkomsten van de nietingen en de krachtens Art. 14 der aangehaalde Wet vastgestelde schattingen van gebouwde en ongebouwde eigendommen, binnen deze Gemeente gelegen, gedurende dertig dagen ter inzage op de Secretarie is rsedergelegd. En is hiervan afkondiging geschiedwaar het 'behoort, den lln Maart 1891. De Burgemeetter van Schiedam, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. B E L G I E. In de vergadering van de centrale sectie Iieeft de minister Beernaert de inzichten der regeering medegedeeld betreffende de her ziening der grondwet wat betreft art» 47 dier wet. De regeering stelt zich voor om in gemeen overleg tussclien de linker- en rechterzijde de middelen te zoeken, teneinde het cijfer van -60,000 kiezers te bereiken en daarbij 'als .grondslag voor het kiesrecht het bezit van een onroerend goed te nemen. De regeering stelt voor het stelsel van evenredige vertegenwoordiging der partijen voor de verkiezingen der Kamer, der provin- «ciale en der gemeenteraden, verder het behoud 'van belastingbetaling, om verkiesbaar te zijn voor den Senaat, behoudens om ook als ver kiesbaar toe te laten hen, die bijzondere bekwaamheden bezitten. De Senaat zou voortaan door de provinciale raden verkozen worden, dus volgens het kies stelsel met 2n trap. De koning zou het recht van referendum hebben ten aanzien van elke aangenomen wet. Eene daad van het afschuwelijkste wanda- lisme is in den nacht van Zaterdag op Zondag te Antwerpen gepleegd. Het gedenkteeken van den overleden Antwerpschen schepen ivariste AUewaert, die te Antwerpen de stichter is geweest van het gemeentelijk volksonderwijs, welk gedenkteeken opgericht en bekostigd is o. a. door de bijdragen van omstreeks 22,000 kinderen, is op de vreese- lijkste wijze verminkt. Het marmeren borst beeld draagt de zichtbare sporen van slagen met een hard voorwerpeen gegoten palm tak lieeft men blijkbaar willen afrukken, want die is geheel verbogen, en van de beelden in de allegorische groepen op het voetstuk is er geen enkel, dat niet op de ergerlijkste wijze is beschadigd. De daders dezer barbaarsche geweldpleging waren Maandag nog niet bekend, maar niet onbekend zijn de drijvers, die door hunne dweepzieke en opruiende taal de moreele verantwoordelijkheid dragen voor zulk een schanddaad. DUITSC11HO. De Rijksdag heeftna eene korte beraad slaging over de internationale overeenkomst betreffende het vrachtverkeer op de spoor wegen, deze naar eene bijzondere commissie verzonden. De regeering en de hoofdleiders der natio- naal-liberale partij zijn er volstrekt niet mede ingenomen, dat vorst Bismarck door de uatio- naal-liberalen candidaat is gesteld voor den Rijksdag, daar men gelooft dat hij gebruik zal maken van zijn mandaat om de tot standkoming van liet handelsverdrag tusschen Duitschland en Oostenrijk te bemoeilijken. Te Hamburg,Karlsruhe, Mannheim, Bochum en in vele andere steden des rijks worden groote toebereidselen gemaakt tot een feeste lijke viering van vorst Bismarcks aanstaanden verjaardag, op 1 April. Het zijn vooral de nationaal-liberalen die dit werk der dank baarheid, gelijk ze het uitdrukkelijk noemen, onder protest tegen elk denkbeeld van mani festatie ter hand nemen. De Hamburgers zullen, als Vorfeier, op 31 Maart eene fakkel serenade op Friedrichsruhe brengen. ENGELAND. Morgen zal de regeering de samenstelling eener koninklijke commissie van onderzoek nopens het arbeiders-vraagstuk afkondigen. Het parlementslid prof. Bryce zou gisteravond de regeering verzoeken ook een paar vrouwe lijke leden in de commissie op te nemen. - De lord-mayor van Londen zal voorstellen den Duitschen keizer bij zijn bezoek het eere-burgerschap var. Londen aan te bieden. Vermoed wordt, dat de Duitsche keizer zich over VlHsingen hierheen zal begeven en waarschijnlijk in Den Haag een bezoek aan de koningin-weduwe zal brengen. De hertog van Cambridge, op een inspec tiereis naar Egypte, is zeer geporteerd voor een expeditie naar Egyptisch Soedan, waar door de kracht der mahdisten voorgoed gebroken zou worden. F It A N K K IJ K. Tirmangouverneur van Algerië, heeft minister Constans schriftelijk verzocht om ontslag. De beroemde Fransche geleerde Ernest Renan heeft zich dezer lagen allergunstigst uitgelaten over de buitengewone hoedanig heden van prins Jéróme, die o. a. met wijlen koningin Sophie der Nederlanden een drukke en hoogst interessante correspondentie heeft gevoerdin hoofdzaak over staatkundige onderwerpen. O O S T E N B IJ K. Kolomea is nog voortdurend het tooneel van allerlei wanordelijkheden, waarbij vooral de joden het hard te verantwoorden hebben. Te Sloboda werden de woningen der joden geplunderd. Drie joden en een gendarme werden gedood. Ben minister-president is telegraphisch verzocht hulptroepen af te zenden. B U S L A N D. Volgens een telegram uit Petersburg heeft de -politie te Kostroma den nihilist Degajeff, die daar als rustig burger onder een anderen naam leefde, in hechtenis genomen. Een premie van 10,000 roebels was op zijn hoofd gesteld, omdat hij voor een der gevaarlijkste leiders der nihilisten werd gehouden en boven dien verdacht werd van medeplichtigheid aan den moord, die iri 1883 gepleegd werd op kolonel Sudeikin, den chef der Petersburg- sche 'geheime politie. Ook eenige andere personen, verdacht van medeplichtigheid aan den moord op kolonel Sudeikin, zijn te Kos troma gearresteerd, o. a. een gymnastiek- onderwijzer, die zich op het oogenblik zijner arrestatie vergiftigde. De gouverneur der stad is naar Petersburg ontboden, waar hem zeker een ernstige vermaning te wachten staat. I T A I I E. Prins Jéróme Napoleon, wiens toestand een Roman van II. ROSENTHALBonin. 23. «Mejuffrouw," zoo begon hij, «gij zult mij mijne driestheid niet euvel duiden: ik kon niet besluiten Hamburg te verlaten, zonder afscheid van u genomen te hebben. Voorheen," voegde hij er beteekenisvol bij «bracht het geluk, nu 'brengt het noodlot ons weder samen, want wij zijn de twee eenige overgeblevenen van de Orion." «Ik weet het, mijnbeer," fluisterde Flora blozend, »on ik weet ook, dat gij altijd veel zorg voor mij gedragen hebt. Ik dank u daarvoor." «Tot heden heb ik nog weinig gedaan om dien •dank te verdienen," hervatte Charles, «maar ik 'hoop, mejuffrouw, 'meer voor u te kunnen doen. Laat mij openhartig zijn. U aan uw noodlot overlaten, voor altijd van u scheiden, ik kon het •biet. Het toeval heeft ons samengebracht, heeft, wat mij betreft, ons aan elkander verbonden, en ik meen dien band, dien zoeten band niet te mogen verbreken. Duid mij mijne bekentenis niet euvel, mejuffrouw," vervolgde hij, toen bij Flora eene afkeurende beweging zag maken, als wilde zij hem beletten voort te gaan. «Ik wil niets meer zeggen dan wat elk man in mijn geval zou gezegd heb ben. Ik beschouw mij voortaan als uwe zaakwaar nemer, mejuffrouw. Gij hebt uw vermogen ver loren. Met ijdele hoop wil ik u niet vleien, maar ik voor mij geloof niet, dat bet op den zeebodem ligt, en wanneer dit geloof mij niet bedriegt, dan wil ik u uw bezit teiuggeven. Ik bezweei u dit, mejuffrouw. Daarna wil ik weder met u spreken. En wendt gij u dan nog van mij af, dan ga ik henen om u niet weder te zien." «Ik stel uwe vriendschap voor mij op hoogen prijs," hernam Flora, zenuwachtig trillend«ik schat dia te hooger, omdat zij mij wordt aange boden in het ongeluk, iets wat men zoo zelden ziet. Ik ben echter niet vrij, nóch om te doen nóch om te gevoelen, wat ik wilik ben op dit oogenblik geheel afhankelijk van vrienden en verwanten. Ik vertrek eerlang naar Venetië en hét zou mij eene aangename gewaarwording zijn, te weten, dat gij in den geost mij daaiheen volgt." Verrassing en vreugde spraken bij deze woor den uit Riischards oogen en hij kuste herhaal delijk de hand. die zij hem ten afscheid bood. Hij hield ze veel langer vast, dan bij een gewoon be zoek ooi baai is, doch Flora scheen het niet te bemeiken.Zij keek in 's jonkmans stralende oogen, en wendde zich plotseling af, ora zich niette ver raden. Welstaanshalve moest de jonge stuurman thans we! een einde aan zijne visite maken. Het resul taat had zijne stoutste vei wachtingen overtrof fen. Indien hij nog eene opwekking noodig had gehad om zijn plan door te zetten, - de laatste blik van Flora had hem moed gegeven om, zooals hij zich in zijne kernachtige zeemanstaal uit drukte, driemaal den aardbol om te zeilen om derigene te vinden, die haar vermogen verduis terd had. 8ste Hoofdstuk. Ongeveer een uur na deze ontmoeting kwam Geesje van naar uitstapje terug en liep natuurlijk dadelijk bij hare vriendin aan. «Ik heb bezoek gehad!" riep Flora haar te gemoet. «Raad eens van wien 1" «Iloe kan ik dat raden? Was het van piettigen aard «Prettig juist niet," zeide Flora, die haar best deed om kalm te zijn. «Het was iemand van uw eiland." «Van ons eiland?" riep Geesje. «Ja, maar gij kent hem niet. Het was stuur man Ritschard van de verongelukte Orion." Nu nam Geesjes belangstelling toe. «Is- bet een breedgeschouderd man met go- bogen neus en donkere oogen?" vroeg zij. «Ha, gij hebt hem toch op het eiland gezien, anders zoudt gij hem niet zoo nauwkeurig kun nen beschrijven. Ja, hij heeft zwart haar en groote donkere oogen." «En een litteeken op de wang?" «Hoe kent gij hem toch zoo precies 7" «Dat wonder is spoedig verklaard," sprak Geesje. «Ik ontmoette hem op de trap en bij trok mijne aandacht. Htj zag er vrij hartstochtelijk uit, naar 't mij toescheen," plaagde zij. H'orrft vervolgd,)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1