ongunstige wending genomen heeft, ligt op sterven. Alle leden zijner familie omringen het ziekbed. Koning Humbert, een zwager van den prins, legt dagelijks eenige bezoeken af in het Hótel de Russie, waar de prins zijn intrek had genomen. Dat de echtgenoot van prins Jéróme, Clothilde,weder den Romeinschen bodem heeft betreden, wordt als een bijzon derheid aangemerkt, daar de prinses dit niet heeft willen doen sedert haar vader, Victor Emmanuel IIden paus diens wereldlijke macht ontnam. Zelfs moet prinses Clothilde haar man hebben overgehaald, zijn zoon Victor, die wegens zijne aanspraken op de troons- opvolging met zijn vader in onmin leefde naar Rome te ontbieden. Prinses Mathilde, de zuster, en prinses Laetitia, de dochter van den stervende, zijn gisteren eveneens te Rome gearriveerd, en zijn tweede zoon, Louis, wordt heden of morgen verwacht. R U M E N I E. De Kamer, die liet nieuwe ministerie I joresco met een votum van wantrouwen ontving, is door koning Karei ontbonden. De verkiezingen zullen in April worden gehouden. AMERIKA. Volgens telegrammen uit Chili is Claudio Vicuna aangewezen als candidaat voor het presidentschap van Chili, door de conventie, zetelende te Santiago. Binnenlandsehe Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 10 Maart. De beraadslagingen werden heden voort gezet over de suikerwet, en wel over art. 1 en liet daarop voorgestelde amendement om de jaren, waarover de aanslag van 18,500,000 zal worden geheven, niet, gelijk wordt voor gesteld over de jaren 1891, 92 en 93, maar over de jaren 1892, 93 en 94 te doen loopen. Door den heer Mees werd het amendement bestreden als ongemotiveerd en hij verklaarde dat, werd het aangenomen, hij tegen de wet zou stemmen. De heer Faracombe Sanders verklaarde eveneens dat het hem onmogelijk was met het amendemeht mede te gaan, zooals het thans is geredigeerd. Door den heer Gleichman werd eene wijzi ging van het artikel gewenscht in dien geest, dat het «?er£jaar in plaats het kalenderjaar werd vastgesteld. De minister van financiën bestreed het amendement. Hij wees er op dat de regee ring door het voorstellen van de jaren 189193 gevolg heeft gegeven aan den wensch dcor de fabrikanten zelf geuit. Aan het verlangen van den heer Gleichman ware alleen te voldoen door voor de jaren 1893 en 94 een hooger cijfer te stellen. Door de voorstellers werd eene wijziging in het amendement gebracht, zoodat daaruit het jaar 1894 verviel. Het amendement, in stemming gebracht, •werd aangenomen met 44 tegen 40 stemmen. Artikel 2 stelt vrij van omslag als de opbrengst niet hooger is dan 29 millioen. De heeren Van Nunen c. s. wenschen in het belang der cultuur dat cijfer tut 45 millioen te verhoogen. Dit amendement werd sterk bestreden door de heeren Sanders, Hintzen, Levyssohn Norman en den minister van financiën, die verzekerde dat dan het accijnscijfer van 8Vs millioen, in art. 1 opgenomen, absoluut onbe reikbaar zou zijn. Wel verhoogde hij het cijfer van 29 millioen tot 32. Het amende ment van de heeren Van Nunen c. s. acht hij absoluut onaannemelijk. De heeren Mutsaers c. s. stelden, als amendement voor, om voor 1892 aan te nemen 30 millioen en voor 1893 35 millioen. Het amendement-Van Nunen c, s. werd verworpen met 59 tegen 29 stemmen. liet amendement-Mutsaers c. s. werd ver worpen met 46 tegen 43 stemmen. Art. 2 werd aangenomen met 59 tegen 30 stemmen. Morgen voortzetting. De heer Levyssohn Norman heeft verlof gekregen tot het houden eener interpellatie over het passeeren van den heer Land als hoofd-offieier. Offlcieele Berichten. Bij kon. besluit van 7 Maart 1891 no, 39 is aan den heer J, van Zandbergen Buwalda, ontvanger der directe belastingen, een pensioen verleend van f2087. SCHIEDAM, 11 Maart 1891. H. M. de Koningin-Regentes heeft, zooals reeds vroeger is aangekondigd, Maandag de 50 langst zitting hebbende leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal aameenen maaltijd ten hove vereenigd. De heeren v. d. Feltz, De Meijier, Vos de vVael en Bahlmann waren, wegens verschil lende omstandigheden, verhinderd tegen woordig te zijn. De Haagsche afgevaardigde, graaf Schimmelpenninck, was in zijne hoe danigheid van grootmeester van H. M. aan gezeten. De afgevaardigden, allen in ambtskostuum, volgens de voorschriften van den hofrouw, schaarden zich in een der zalen van het paleis volgens den tijd, dat zij zitting hadden als lid der Tweede Kamer, zoodat de heer Van Kerkwijk, als oudste lid naar ancienne- teit, zich aan het hoofd van dezen kring van volksvertegenwoordigers geplaatst zag. Kort daarop verscheen H. M. de Koningin- Regentes te midden van hare gaster, en stelde de voorzitter der Kamer, jhr. Beelaerts, elk zijner medeleden, ook wederom naar rang van zitting, aan H. M. voor. De Regentes wisselde met dezen of genen een enkel woord. Na dezen rondgang ging men aan tafel. De koninklijke gastvrouw nam plaats in het midden van den discli. Aan hare rechter hand was gezeten de president der Tweede Kamer, de heer Beelaerts, aan hare linker hand generaal v. d. Schrieck, de tweede voorzitter. Tegenover de Koningin werd de eerste plaats ingenomen door den Zieriksee- schen afgevaardigde, den heer Van Kerkwijk. H. M. heeft ook met degenen, die aan tafel in hare nabijheid waren, o. a. de heeren Viruly en Haflmans, nu en dan een gesprek aangeknoopt. De hofdignitarissen waren aan weerszijden van II. M. geplaatst, terwijl de verdere ryen aanzitteuden naar rechts en links gevormd werden door de leden tot aan de beide uit einden, waar de adjudanten en kamerheeren van den dienst gezeten waren. Het diner, dat te 81/4 uur eindigde, werd gevolgd door eene samenkomst in een der conversatiezalen, waar de koffie werd gediend. II. M. de Regentes heeft zich toen op hartelijke en vriendelijke wijze met ieder der aanwezigen onderhouden en keerde tegen negen uren weer naar hare appartementen terug. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 7 Maart bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 839,850.88Va en bij de betaalmeesters- -965,371.351/1 Te zamen f 4,805,222.24 Still, no. 70 bevat een kon. besluit van den 25sten Februari betreffende de lichting der nationale militie van het jaar 1891. Zjjn wij wel ingelicht zegt liet HU. dan heeft de minister Bergansius, bij het over leg met de commissie uit de Tweede Kamer, op geen enkel hoofdpunt van zijn wetsvoor- dracht (Legerwet) toegegeven. Het bericht van het Handehll., dat de minister van oorlog op geen hoofdpunt de legerwet heeft toegegeven, moet natuurlijk slaan op 's ministers schriftelijk antwoord. Omtrent het overleg met de commissie valt nog niets te zeggen, dat overleg moet nog plaats hebben. (Vad.) Men seint uit Paramaribo aan het Vaderland: De Engelsche consul heeft eene officieele klacht ingediend bij den gouverneur, over de mishandelingen van gestrafte koelies door eenige districts-commissarissen. Naar het Vad. verneemt, zal dr. Van Tien hoven, zoodra hij is afgetreden als directeur v an het ziekenhuis te 's-Hage, benoemd wor den tot lijfarts van HH. MM. de Koningin en deKoningin-Regentes. Het bestuur van den algemeenen bond van R.-k. kiesvereenigingen in Nederland heeft gisteren aan de R.-k. kiesvereeniging te Delft, in antwoord op het aan dat bestuur gericht adres, de volgende circulaire verzonden »Het bestuur van den algemeenen bond van R.-k. kiesvereenigingen in Nederland heeft ernstig de aan den bond gerichte circulaire overwogen. 1-Het is echter tot de slotsom gekomen, dat het in de gegeven omstandigheden een weinig vruchtbaar werk zou zijn, nu reeds een bond van bonden op te richten. »Het bestuur betuigt u zijnen dank voor uwe lofwaardige pogingen en zal kalmer tijden afwachten, om daarop nader in te gaan. {N.-Brah.) Men deelt ons uit Arnhem mede, dat de heer mr. C. W. A. baron van Haersolte aldaar voor de candidatuur der Tweede Ka mer, hem door de zoogenaamde volkspartij te Heerenveen opgedragen, heeft bedankt. {N.B.Ct.) De centrale katholieke kiesvereeniging te Hulst heeft met algeraeene stemmen den heer Walter, aftredend lid, opnieuw candidaat voor de Tweede Kamer gesteld. »Hoe raken wij den sterken drank kwijt en behouden wij de gistDe heer D. de Clercq zet in het Soc. WeeJchlad uiteen, dat de drankquaestie feitelijk neerkomt op deze vraag en meent een oplossing daarvan gevon- den te hebben. Zoowel de partij die eischt »sluit Schie dam', als hen die daartegenover stellen »waar moet dan de gist vandaan komen", kan men volgens hem bevredigen door de volgende regeling: 1°. het vervaardigen en verkoopen van sterke dranken te verbieden 2°. bet vervaardigen van spiritus, als bijproduct der gistfabricage, toe te staan, mits, deze onmid dellijk gedenatureerd, d. i. voor het gebruik onge schikt gemaakt worde natuurlijk op de kleine boeveelheid na, die men voor laboratoria en apo tbeken noodig beeft. De gedenatureerde spiritus zal ons als een zui vere, aangename, veel warmte gevende brandstof groote diensten kunnen bewijzen, terwijl zij thans, in het lichaam van den mensch verbrandend (als jenever, brandewijn, cognac enz.), daaraan warmte en levenskracht onttrekt, den geest verstompt en de oorzaak is van grenzenlooze ellende, zoowei voor het individu als voor de samenleving. 0| de tegenwerping, dat de spiritusprijs in vergelijking b.v. met petroleum, te hoog is. ant woordt de heer De Clercq «Dit is zeker waar, doch daaraan is, naar ik meen, wel te geraoet te komen; b.v door den gistprijs kunstmatig te verhoogen. En ik vrees geen tegenspraak, indien ik beweer dat elke huismoeder gaarne haar brood een cent duurder zal betalen, indien zij weet, dat sij daarmede de «jenevercenten" afkoopt en zeker in tachtig van de honderd gevallen, geluk, tevre denheid en welvaart in haar huis ziet weder- keeren". Een ander middel zou zijn, aan de gistfabrieken een staatssu bsidie te geven, of gist en spiritus tot een regie-artikel te maken. Zooals men ziet, midde len genoeg, als de sterke, onbuigzame wil er slechts is, om ons volk van dezen geesel te ver lossen. De heer De Clercq wil de tegenwoordige jenever fabrikanten gaarne schadeloossteilen, indien dit noodig mocht blijken, omdat hij geen offer te groot acht ter bereiking van het voorgestelde dool. Door den gemeenteraad van Maassluis is aan de Ned. Bell-Telephoonmaatschappij in beginsel gedurende 5 jaar f300 gewaarborgd verder kosteloos eene localiteit ter beschikking gesteld en vergunning verleend tot het plaatsen van palen, een en ander in verband met de door haar te vestigen publieke spreek cel, aangesloten aan het telephoonnet der Wed. Bell-Telephoonmaatschappij te Schiedam en Rotterdam, en verder met alle door inter communale lijnen met voornoemde netten verbonden telephoonnetten. De heer jhr. mr. W. Elout van Soeter- woude, secretaris van het hoofdbestuur van den anti-opiumbond hier te lande, is vertrok ken naar Londen, tot het bijwonen van een congres van belangstellenden in het tegen gaan van het opiumgebruik in Britsch Indië. De permanente havencommissie uit de visscherij-commissie te Scheveningeu is voor nemens eene vergadering van voorname inge zetenen bijeen te roepen, teneinde eene ver- euwde krachtige poging te beproeven om de quaestie van de haven te Scheveningeu spoedig tot oplossing te brengen. Bij de sNationale Bank der Zuidafrikaan- sche Republiek", die door Hollandsche en, Duitsche financiers met een kapitaal van 4 millioen pd. st. wordt opgericht, za! als directeur optreden de door de gebeurtenissen- in Samoa bekend geworden vroegere Duit sche consul dr. Knappe. Aldus meldt de Ereuzzeitung. Te Oud-Heusden overleed Vrijdag j]., in den ouderdom van 102 jaar, de oudste inwoner van die gemeente, J. van Herwaarden. Tot de bijzonderheden van zijn levensloop kan men -ekenen, dat hij 3 keer gehuwd is ge weest, en met al zijne vrouwen de zilveren- bruiloft heeft gevierd. Ook te Loosdrecht doen zich gevallen van influenza voor. Te Monster verwondde een meisje zich den vinger met den tand van een verroeste vork. De arm zwol weldra in hevige mate op en het meisje is kort daarna overleden. Vermoedelijk misleid door de dikke sneeuw laag die gisterochtend de sloot bedekte bij het station der Holl. spoor aan den Parallelweg te 's-Gravenhage, is de juffrouw uit het koffie- tentje op het stationsplein aldaar te water geraakt en verdronken. Haar lijk werd gister middag opgehaald. Een Ouitscher, die Zaterdag van Amster dam de reis naar Amerika zou ondernemen, heeft de politie verwittigd dat hij in een bierhuis aan het Schippersgrachtje door on bekende personen, vermoedelijk »kwartjesvin- ders'f 250 met kaartspelen verloren heeft. Te Zaandam is in de stoomwasscherij en bleekerij van de firma Latenstein en Van de Stadt de machinist Zeulevoet, bezig zijnde met de in vollen gaog zijnde machine te smeren, beklemd geraakt tusschen den stang en het kamrad. Hij was oogenblikkelijk een lijk. Uit Tessel schrijft menDe kieviten, die, vooral in de laatste week, in grooten getale hier terugkeerden, beginnen reeds te neste len het zal, bij gunstig weer, dus nog moge lijk zijn, vóór Paschen kievitseieren te leveren. Nabij Harderwijk is Maandagmiddag op de Zuiderzee een boot omgeslagen, waarin de personen C. Klaasen, W. Brunink en diens zoon, allen wonende te Harderwijk, bezig waren met het nazien van hunne netten. Alle drie zijn in de diepte wegge zonken. Tot dusver is het niet gelukt de lijken terug te vinden. Gisternacht is, ten gevolge van den hevigen storm, op het Tielsche veer de gierpont ge zonken. Een der passagiersde rijksveld-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2