Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Post en Telegraphie. K o I o n i n. 0 n d e r w ij s. jbieeh tza k e u. i s s c her ij. Kerknlcn w s. Stedelijk Nieuws. Marktberichten. Zeetij dingen. Beursbericht van Amsterdam. wachter T., uit Wamel, is daarbij verdron gen. De ongelukkige laat eene vrouw en acht kinderen na. Zijn lijk is nog niet ge vonden. Te Breda is Vrijdag gevankelijk overge bracht de ontslagen ambtenaar bij 's rijks belastingen S., als verdacht van meineed in jake eene zout-fraude. Maassluis. Met het leggen der buisleï- ding voor de waterleiding vordert men thans goed. Ingeval zich geen onverhoopte belet selen voordoen, wordt gerekend dat met de levering van water tegen het einde van Mei of het begin van Juni zal kunnen worden aangevangen. De sterfte is hier in de laatste dagen bui tengewoon groot geweest, hoewel zich geen hepaald epidemische ziekten vertoonen. Plot selinge sterfgevallen, en niet zelden van betrekkelijk jeugdige personen, zijn herhaal delijk voorgekomen, waaronder enkelen die diepen indruk hebben gemaakt. 'g-Gravenhage. Door H. M. de Koningin- Regentes werd heden aan de tweede helft der leden van de Tweede Kamer een gast maal aangeboden. 's-Gravenhage. De voorzitter van de Eerste Kamer vereenigde gisteren verschil lende autoriteiten aan een maaltijd te zijnen huize. 's-Gravenhage. In de residentie wordt verwacht Z. D. H. de erfprins vart Waldeek- Pyrmont, broeder van H. M. de Koningin- Regentes. De prins zal ten paleize zijnen intrek nemen. Amsterdam. Aan al de koetsiers en conducteurs van de tram, liju-Marnixstraat alhier, werd door mevr. H. v. N. den geheelen winter door twee keer per dag warme koffie gezonden. Ook op andere lijnen geschiedde hetzelfde en stelden particulieren dagelijks warme koffie ter beschikking van de tram koetsiers en conducteurs. Aan bovenbedoelde dame is thans namens alle koetsiers en conducteurs van de lijn- Marnixstraat in eenige dichtregelen hulde en dank gebracht. Amsterdam. Een Duitscher, op weg naar Amerika, nam Vrijdagavond zijn intrek in het logement »Du Nord", op den hoek van de Prins-Hendrikkade en de Martelaarsgracht, en begaf zich, na de waarde, die hij bij zich had, aan den eigenaar ter bewaring te heb ben gegeven, vroegtijdig naar zijn slaapkamer. Omstreeks drie uur in den nacht bemerkte de schoonvader van den hotelhouder, die op eene kamer naast die van den Duitscher lo geerde, dat het houten beschot tusschen beide kamertjes brandde. Terstond maakte hij de huisgenooten wak ker en snelde naar de kamer van zijn buur man, die door den schrik zóo ontsteld bleek, dat hij, in plaats van den brand te blusschen de binnentredenden met zijn mes te lijf ging, en eenigen hunner, gelukkig niet ernstig, ver wondde. Ook eenige politie-agenten en een commandeur der stadsreiniging schoten toe, tegen wien de Duitscher zoo te keer ging, dat de agenten verplicht waren, hunne sabels te gebruiken, waardoor de woesteling eenige verwondingen kreeg. De gekwetsten zijn in het Binnengasthuis verbonden en de Duitscher is ter beschikking van de justitie gesteld. Aanvankelijk meende men dat de man in eene vlaag vari krankzinnigheid het bed in brand had gestoken, maar den volgenden ochtend was zijn toestand zoodanig, dat dit vermoeden verviel. Aangaande de oorzaak van den brand bleek niets zekers; maar sommige aanwijzingen doen vermoeden dat de logeergast in bed heeft liggen rooken. Het brandje is gelukkig zoo snel gebluscht, dat de schade zeer klein is. Gisternacht woedde er een geweldige sneew- storm door geheel Engeland, waardoor de sneeuw voelenhoog werd opgestapeld. Het verkeer met post en telegraaf is verbroken. Te Dover konden geene stoombooten aankomen of afvaren, dewijl de opgezweepte golven onder eene verblindende sneeuwjacht over de havenhoofden sloegen en die onzichtbaar maakte. Te Saargemünd (Lotharingen) is de abt Iless- mann gevangengenomen, wegens majesteitsschen nis. Hij had geweigerd, een zijner parochianen het sacrament der stervenden te komen toedienen, zoolang deze in zijn kamer de portretten der Duitsche keizersfamilie aan den muur had hangen. Hij gebruikte bij die weigering zeer beieedigende woordenvooral ten opzichte van keizerin Fredenk. Te Schwerin woriteen standbeeld voorSchlie- mann opgericht. De groothertog van Mecklera- burg heeft het beschermheerschap van het comité aanvaard en 1000 mark geschonken. Generaal Booth van het Heilsleger" is vrij ernstig ongesteld. Waarschijnlijk beeft hij onlangs kou gevat op zijn leis van Brussel naar Parijs. Blijkens berichten van den reiziger Corazzini moet de luitenant der gendarmerie Livraghi zich te Massowah hebben schuldig gemaakt aan tal van misdrijven in den regel werden rijke Abessi- niërs, opzijn last, op geheimzinnige wijze vei moord en Livraghi maakte zich-dan van hun geld meester. Livraghi is gevluchthij ontkent niet, dat er gru welen zijn gepleegd, maar beweert, dat die op hooger hand geschiedden, 800 moorden zouden aldus zijn bedreven. In Italië dringt men op een onderzoek aan. Onder de Aiabische stammen in Afrika moet groote opgewondenheid heerschen. Zij zijn door een zoon van den mahdi opgeroepen tot een oorlog tegen de Christenen. DBM HAAG11 Maart. Tweede Kamer. Het wetsontwerp op den suiker- accijns is aangenomen met 52 tegen 37 stemmen, met deze overgangsbepalingdat gewaarborgd is, dat de fabrikanten niet de overponden van 1892 op 1891 zulien brengen. Art. 4 is vervallen en borgtochtstelling toe passelijk verklaard op bijslag. Voorts is be handeld de wijziging der personeele belasting (toestand afwisselend gebruik van paarden onverschillig welke rijtuigen); voorts zijn vrij gesteld allejonge paarden die nog geen snijtand hebben en dekhengsten. De eindstemming over het gewijzigd ontwerp is verdaagd tot morgen. De grensverandering van Biervliet, IJzendijke, Philippine, Sas-van-Gent, Ter- neuzen en Hoek is aangenomen met 77 tegen 3 stemmen. De minister van waterstaat, handel en nijver heid brengt ter algemeene kennis, dat gedurende de maand Jan. 1891 zijn ingelegd en terugbetaald de volgende bedragen, als Bedrag der inlagen f 1,282,485.191/, terugbetalingen 949,115.80 Alzoo meer ingelegd dan terugbetaaldf 333,369.891/, Aan het einde der maand December was ten name der verschillende inleggers inge schreven f 21,250,500.65'/s zoodat het gezamenlijk te goed op uit. Jan. bedroeg f21,583,870.55 In den loop der maand Jan. zijn 6061 nieuwe boekjes uitgegeven1620 zijn er in die maand geheel afbetaald, zoodai er aan het einde der maand 286,311 in omloop waren. Ten behoeve van den meer levendigen visch- handel wordt tot nader mededeeling op het rijks telegraafkantoor te Huizen de dnorloopende dag dienst ingevoerd. Het kantoor zal voortaan open zijn op .werkdagen van 7 uren voor- tot 9 uren namiddagsop Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uren voor- en van 1 tot 2 en 7 tot 8 uren na middags. (Stel.) Batavia, 6 Februari n eene Atjeh-correspondentie van de Deii-Cl. dd. 26 Januari, waarin de dood van Tengkoe di Tiroe als zeker wordt gemeld, leest men nog Ook kwamen er berichten van Kemaia, dat Panglima Polim, een der rijksgrooten, overleden moet zijn. Zekere berichten omtrent den dood van dezen man, die in den laatsten tijd den Pretendent heeft trachten over te halen tot onderwerping, ontbreken nog. De zeeroover Toekoe Oemar heeft niet lang rus tig kunnen blijven. Hij is naar Panga getrokken om op de Westkust zijn invloed weder te doen gelden. Toekoe Mohammad Ali, een invloedrijk hoofd van Tenorn, die hem daar met vreedzame bedoelingen heeft opgezocht, werd door hem verraderlijk om het leven gebracht. Op dit bericht is de assistent resident voor de Westkust onmiddellijk naar Rigas vertrokken; hij is tot heden niet terug. De nieuwbenoemde hoogleeraar bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit te Leiden, dr. H. P. Wijsman, zal Woensdag 18 Maart, 's namiddags te 2 u,, het hoogleraarsambt in de artsenijbereidkunde aanvaarden met een redevoering in het groot auditorium van het academie-gebouw. Prof. dr. T. Zaayer, herdacht gisteren, onder vele bewijzen van belangstelling en waardeering, den dag waarop hij róor 25 jaar het In.ogleeraars- ambt, in de faculteit der geneeskunde aanvaardde. In de gisteren gehouden zitting der arrond.- rechtbank te Rotterdam werden veroordeeld D. J. L., huisvrouw van A. v. W., zonder be roep te Schiedam, beklaagd van oplichting, tot 6 weken gevangenis. P. A. B., brandersknecht te Schiedam, wegens wederspannigheid, tot 8 dagen gevangenis. J. D., zakkendrager te VlaarJingen, wegens mishandeling, tot f 10 boete. L. S,, zeeman Ie V laardingen, wegens mis handeling van een ambtenaar, tot 5 dagen ge vangenis. Vervolgens stond terecht M. B. B., schoenmaker te Schiedam, beklaagd van op 10 Februari ten nadeele van menschen, die met hem in hetzelfde huis woonden, twee boeken, twee jassen en een wintermantel weg genomen te hebben. De beklaagde bekende het feit gepleegd te hebben, Eisch 6 maanden gevan genis. Mr. K. G. van Schouwen verzocht ambtshalve een clemente straf. Uitspraak over 8 dagen. Voor de rechtbank te Dordiecht had zich te verantwoorden een 14-jarige knaap, ter zake van het door schuld doen ontstaan van brand. Bekl. had al spelende een lucifer tusschen een .mes doen alknappen, waai door een vonk terechtkwam op het rieten dak van een zwingelkeet te Barendrecht, met het gevolg, dat deze keet benevens eenige aangrenzende gebouwen een prooi der vlammen werden. Het O. M. eisch te f25 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Het O. M. bij den Hoogen Raad concludeerde tot verwerping van het cassatieberoep van J. S., burgemeester en koopman te Broek-Sittard, tegen een arrest van het hof te Arnhem, waarbij hij tot 2 dagen gevangenisstraf veroordeeld werd, wegens valschheid in geschrift, bij gelegenheid van het opmaken eenet' verklaring bestemd voor den veeuitvoer naar België, welke vei klaring op last van bekl. door diens zoon werd opgemaakt en met beki.'s naam onderteekend. PERNIS. Gisteren kwam alhier binnen 1 sloep met 400 kabeljauwen en 700 stuks rog en vleet. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 103 winterzalmen, die voor fl.a 1.15 per i/s kilo werden ver kocht. BERGEN-OP-ZOOM. In de vorige week werden circa 42,000 oesters en 320 balen mos selen naar liet buitenland verzonden. Prijzen oesters per mille le soort f50 a 55 en 2e soort f35 a 40. Prijzen mosselen per baal le soort f2.50 en 2e soort fl.50. De vangst van pan haring bedroeg 500 stuks, de prijs f2.50 per 100 stuks. Ned. Ilevv. Kerk. Beroepen: te Staphorst ds. C. Bouthoorn, te Dirkslandte Ferwerd ds. Rijnenberg, te Valkenburg; te St.-Laurens c. a. de heer J. D. Bierens de Haan, cand. te Haarlem te Kor- tenhoef ds. C. H. 'van Oosterzee, te Sliedrecht, Aangenomen: naar Winschoten door ds. E. van Loon, te Sassenbeim naar Waddinx- veen door ds. G. J. Antink, te Oostermeer en Eestrum; naar Oldehollpado c. a. (toez.) door ds. H. Blankstein Jr., te Wervershoof. Bedankt: voor Aalst bij Zalt-Bommel door ds. J. van Bolhuis, te Weesp voor Berg- Ambacht door ds. A. Renier Jz., te IJselmuiden. De schadevergoeding, door de Ned. ger. kerk (doleerende) te Maassluis aan de Ned. herv. gemeente aldaar te betalen, wegens kosten ten gevolge van de kerkelijke quaestie, bedraagt f18.000. (D.) BURGERLIJKE STAND. Geboren; 10Maart. MargarethaJohanna Josepha, dochter van A. J. Markus en G. J. van Gerven, Haam. Overleden s 10 Maart. Aaltje Ravestehi, oud 58 jaar, echtgenoot van P. de Bruin, Zalmstraat. Jacobus Hermanus Lucas Ludewina van der Moer, oud 6 maanden, Kethelstraat. Schiedam, 11 Maart. K°inseï per 2100 kilo Dorpat f183 Ct. Gerots per 2100 kilo Dorpat f162 6/w. Moutwijn i noteering dar makelaars f 10. Jenever: Amsterd. proei f 14 per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling fl.60 per ketel. Amsterdam, 11 Maart. Rogge op levering iets flauwer: Maart f171, 172. 171 Mei f169, 168, 167 October f155, 156, 155. 154. Aangezegd 500 last, totaal sedert 1 dezer 1000 Jast. Antwerpen, 11 Maart. Petroleurn kalm; in loco fr. 16%; Maait. fr. 16; April fr. 16; Mei fr. 16. REVAL, 7 Maart. VertrokkenRosenborg (st), n. Schiedam. Puit Tki.bor. 10 Mrt. 11 Mrt. 2'/s pCt. Nedeitmn! 80 79% 731/a 56% 56Va 98 97% 100% 10013/i8 Oostenr. t.g. Ue 72% 72 Vs 124% 125 05% 65% 80%, 80 Vis 80 %8 - 8üi/8 19% 19 Vs Tnrksche Loten 18% 18% Italië 1887 (8pw.) 54% 54 Vs Ceutia). Pacific Sharer 283/16 28% Denver Rio Grande 16% 16% Canadian Pacific 14% 74% Missouri Kansas 11% 11% Oblig. Chic. Atlantic. 93 Vs 931/4 6pCt. Prior l.ieti Boud. 105 Zweedsdie N. Spw. Mij 13 13% Prolongatie 3 3 Incomebond Missouri 38% 39 4% Missouri 74 745/s Pief. Missouri 20'/a 20 Union Shares 43 Omtrent de stemming der beurs op gisteren zegt bet N. v. d. De Bulgaarsche Staatsfondsenmarkt had heden een ongedecideerd verloop, enkele soorten waren iets flauwer, vooral Brazilianen, terwijl andere iets vaster waren. Amerik. sporen openden op betere Newyork- sche en Londensche merken willig, om evenwel lager en meer aangeboden te sluiten. Hollandsche Staatsfondsen vast, zelfs 3 Vs pCts. Va hooger. Buitenlandsche voor Oostenrijk Va a VisDouane Turken Vs hooger, 3 pCts. Portugal vasi, 4 pCts.t/s dito 3/j, Nicolai Vs, Brazilië 1889 3/a lager.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3