Binnenlandsche Berichten. De prins eindigt met zijn voldoening te uiten over een bestuur, dat zulke gevolgen hr<i. B 1 6 I E. De Independence deelt mede, dat de begiloo ting van den Kongo-staat voor 1891 is vast gesteld op eene uitgaaf en inkomst beide van fr. 4.554,931.87. De inkomsten zijn tot dat bedrag geraamd kunnen worden: lo. door de jaarlijksche bijdrage uit de Belgische schat kist van fr. 2 millioen gedurende 10 jaar; 2o. door een nog niet besteed overschot dier bijdrage over 1890 van fr. 374,741.10, en 3o. door een storting des Konings ten bedrage vau fr. 1 millioen. De werkelijke inkomsten van den staat, voortspruitende uit de ver schillende heffingen en de rechten van invoer, in de tweede helft des jaars te heffen, »in- dien het werk der anti-slavernij-conferentie tot uitvoering komt", voegt de Indépendance er bij, vertegenwoordigen dus slechts een totaalcijfer van fr. 1,180,460.57. FRAÜERIJE. Vertegenwoordigers van de voornaamste krediet-instellingen zijn gistervoormiddag op het ministerie van financiën bijeengekomen, om te overleggen of te hulp kan worden gekomen aan de ïCaisse de depóts et de comptes courants". Men gelooft daartoe te 'kunnen geraken op gelijke wijze als indertijd het sGomptoir d'Escompte" geholpen is. Aan de aBanque de France" zal 60 millioen francs gevraagd worden. Voor gisteravond zou niets definitief beslist worden. Het dagblad Paris zegt dat de onderhan delingen, aangeknoopt om te hulp te komen aan het sComptoir de Depóts et de Comptes courants" volkomen geslaagd zijn, en dat de Ban que de France" toestemming heeft ge geven dat de liquidatie der vennootschap langs minnelijken weg door een consortium geschiedde. EEUEL1ED. In het Lagerhuis verklaarde Worms dat het gouvernement al de bepalingen der con ventie betreffende Swaziland handhaaft. In geval de Transvaal, zich aansluitende bij het Zuidafrikaansche tolverbond, rechten mocht heffen op goederen die over Natal worden ingevoerd, zal het voor laatstgenoemden staat een punt van overweging uitmaken, of hij moet voortgaan zijn tegenwoordig tarief toe te passen op goederen, die sleets worden doorgevoerd tot verbruik ïi de Transvaal dan wel, of bij daarvoor <fe vrijstelling moet verleenen, welke spiritus, thee en tabak reeds genietenof eindelijk, of hij zich mede bij het tolverbond zal moeten aansluiten. Fergusson bevestigde de juistheid van het bericht, dat de visscherij-quaestie van New foundland aan een scheidsgericht is voor gelegd. Nadere bijzonderheden konden echter niet worden meegedeeld. De Times meldt uit Lissabon dat de onder handelingen tusschen België en Portugal over de quaestie van Muato Zamvo zonder resul taat gebleven zijn. De technische gedelegeerde van België keert naar Brussel terug. Waar schijnlijk zal nu de beslissing van den paus worden ingeroepen. OOSTEN R 14 K. De Kanier zal waarschijnlijk als volgt zijn samengesteld110 Duitsche liberalen 18 Duitsch-nationalen 57 Polen 8 Ruthenen 36 jong-Czechen13 onafhankelijke en Mora vische Czechen31 katholiek-conservatieven 23 Slovenen en Serbo-Croaten 8 van de club van Korongi; 18 van den conservatieven Boheemschen adel5 van de gematigde Moraviërs9 Italianen 2 Duitsch-conser- vatieven: 13 anti-Semieten: 2 Rumeniërs. K S L A N D. De czaar heeft grootvorst Sergius benoemd tot gouverneur-generaal van Moskou, om de kroningsstad een blijk te geven van zijne voortdurende toegenegenheid. De tegenwoor dige gouverneur-generaal, prins Dolgorukoff, is benoemd tot lid van den Staatsraad. ITALIË. Trots alle pogingen der kardinaals Bona parte en Mermillodweigert de prins den biecht af te leggen. De verzoening met prins Victor, waarvan wij melding maakten, doch die door verschillende bladen werd tegenge sproken, heeft toch inderdaad plaats gehad. De koning heeft er in toegestemd dat Sbarbaro op vrije voeten zal worden gesteld, Jeróme Napoleons gemalin, prinses Clotilde, heeft haar broeder, den koning van Italië beloofd geen bezoek aan het Vaticaan te zul len brengennadat haar was uitgelegd welken vreemden indruk het zou maken wanneer de zuster van den koning van Italië den paus bezocht. PORTUGAL. Er heeft 4e Bissao, in Gambia, een gevecht plaats gehad tusschen de Portugeesche troepen en de inlanders. De Portugeezen verloren 44 man aan gewonden en 2 aan dooden, Eene kanonneerboot bombardeerde Astin en Ventin. Het rapport der meerderheid van de be- grootingscommissie is Woensdag bij de Kamer ingediend. Het concludeert ten gunste van het door den minister ingediende financieeie plan. S E R V I E. De ex-minister Garaschanin ontkent in zijn antwoord aan zijn ex-koning Milan alle schuld aan den dood van de gevangen vrouwen, die in 1883 een aanslag op hem pleegde. Als hem eenige schuld kon worden verweten, droeg Milan die schuld met hem. Garaschanin zegt o. a.smen weet hoe de ex-koning zijn woord verpandt en hoe hij zijn woord houdt." Milan had een lang onderhoud met den premier Pasitsch over een mogelijke schik king met Natalie. De justitie zal, volgens een later bericht, Garaschanin vervolgen wegens beleed'ging van koning Milan. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt van den 9n dezer gemeld dat de douane-kantoren weer geopend zijn, doch de banken zijn nog gesloten. De inschrijving op de nationale leening duurt voort. De goudmarkt is zwak met veel koopers. Berichten uit Chili maken melding van een wanhopig gevecht, waarbij de congres-partij de overwinning behaalde. De regeering van Uruguay zou hare bemiddeling hebben aan geboden. De bladen commenteeren sterk het voorstel om de quaestie der visscherij in de Behringzee aan een arbitrage te onderwerpen. De World gelooft, dat de voornaamste quaestie, die aan een arbiter zal worden onderworpen, zal geredigeerd worden door de gevolmachtigden van Engeland, Rusland en de Vereenigde Staten, of dat men de beslissing zal laten aan een natie, die geen maritieme belangen heeft bij de quaestie, waarschijnlijk Zwitserland. Het avondblad van een te Washington ver schijnende courant zegt, dat, indien de quaestie aan een arbiter wordt onderworpen, waarschijnlijk de koning van België zal wor den gekozen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 42 Maart. In deze zitting werden goedgekeurd een Indisch krediet van 5 ton voor betaling van schulden van Indische familiën, die vroeger apanage-bezit haddenen de strafbepalingen tot uitvoering der overeenkomst betreffende het verbod van drankverkoop op de Noordzee. De minister van justitie verklaarde aan den heer Van Karnebeek, die uit dien hoofde tegen de wet was, dat het niet verboden is aan de visschers onderling op een zelfde schip drank te verkoopen. Tusschen de heeren Van Kerkwijk, Tak, RoëlI, Smidt en den minister van justitie had eene gedachtenwisseling plaats over de vraag of men in de wetten moet spreken van den of van Onzen minister. Sommigen beweerden, dat ministers der kroon, in wier naam jWy Emma" spreken, niet kunnen spreken van Onze ministers. Anderen meen den, dat de constitutioneele vormen mede brengen om te spreken van Onze. De minister wees er op, dat de Kamer herhaaldelijk stilzwijgend heeft berust in de wijziging. Het ontwerp tot wijziging der personeele belasting (tegemoetkoming aan houders van paarden bij afwisselend gebruik van paarden) is zonder stemming aangenomen. Het debat over de postwet is daarna aan gevangen. De heer Okma protesteerde tegen den aan drang van de Eerste Kamer, tot beperking der Zondagsrust. Tegen die uitlatingen van den heer Okma protesteerde de heer Goeman Borgesiiis. De heer Van der Borch van Verwolde wilde de betaling voor het formulier der briefkaarten doen vervallen en wees op den zwaren dienst der postboden ten plattenlande. De heer Oppedijk sympathiseert met het voorstel en hoopte dat de minister voor stellen in het belang der kleine pers wel willend zal ontvangen. De heer Cremers wilde regeling der ver houding van het publiek en de postambtenaren. De heer Van Asch van Wijck vroeg dub bel port toe te passen voor bestelling op Zon dag, wat de heeren Van Kerkwijk en Mackay bestreden. De minister van waterstaat ver zekerde vooralsnog niet verder te willen gaan met de beperking der Zondagsrust. Dubbel Zondagsport is onmogelijkhet afha len des Zondags ten postkantore eerder mogelijk. Ingrijpende wijzigingen in dit ontwerp kon hij niet steunen. Hierna werd het algemeen debat gesloten. Art. 1 definieert o. a. als nieuwsbladen eenmaal 's weeks verschijnende couranten en tijdschriften. De commissie van rappor teurs wil daaronder verstaan alle periodiek, ten minste eenmaal 'smaands, verschijnende bladen en couranten. Morgen voortzetting. Postwet. Op het aanhangig ontwerp tot regeling der brievenposten] heeft de commissie van rappor teurs, behalve de vroeger vermelde amende menten, nog dit voorgesteld, om de schade vergoeding voor een aangeteekenden brief met aangegeven geldswaarde, bij verlies, ook in geval van overmacht, te berekenen naar het volle bedrag der aangegeven waarde en niet te beperken tot ten hoogste f25. Door den heer Veegens is een amendement voorgesteld, om het port voor drukwerken te stellen op 1 cent per 400 gram of gedeelte daarvan bij een gewicht beneden 4000 gram, op 42>/s cent voor elk gewicht tusschen 1000 en 2000 gram, en voorts voor elke 1000 gram of gedeelte daarvan meer 2ys cent. De heer Smidt heeft de volgende amende menten voorgesteld: 1o. om uit art. 1 te doen vervallen de ver melding van nieuwsbladen en bijvoegsels; 2o. om in art. 2 in het rijks-monopolie voor het brievenvervoer niet te begrijpen de brieven, die zwaarder wegen dan een Vs kilogram 3o. om in art. 5 het port der gedrukte- stukken te bepalen opVs cent voor niet meer dan 30 gram, en op4 cent voor stukken van 30 tot 100 gram, en verder toten met 1000 gram, voor elk gewicht van 50 gram of gedeelte daarvan Vs centen voorts voor elk meerder gewicht van 1000 gram of gedeelte van 1000 gram: 2'/s cent daarboven; 4o. om aan art. 5 het volgende toe te voegent>De heffing van het port van gedrukte stukken, die op geregelde tijdstippen worden uitgegeven, kan, op de wijze door ons te bepalen, mede bij abonnement geschieden; 5o. te doen vervallen art. 6, regelende het port van nieuwsbladen en 'bijvoegsels. SCHIEDAM, 13 Maart 189!. Op de heden gehouden paardenmarkt, die door fraai voorjaarsweder werd begunstigd, waren 87 paarden en 1 ezel aan de lijn. De' hoogst gevraagde prijs was f 350, voor enkele zeer goede werkpaardende laagst gevraagde prijs was f 40. De handel was vrij levendig, er werden 37 stuks verkocht voor prijzen afwisselend van f260 tot f70. Gisteravond steeg uit den vervalput op de Groote Markt nabij de Nieuwstraat een gas- lucht op, en kort daarop werd daarin eeu vlam waargenomen, die vanwege de gemeente door er zand in te werpen is gebluscht. Naar wij vernemen, heeft ook H. K. H. mevr. de groothertogin van Saksen-Wei mar deelgenomen in de leening der woning- maatschappij sHuis en Erf" te 's-Gravenhage, die ten doel heeft om de bewoners der te stichten huizen na zekeren tijd daarvan den eigendom te doen verkrijgen. (Vad.) De minister van waterstaathandel en nijverheid heeft goedgevonden, met aanvulling van zijne beschikking van 16 Januari 1889, onder de bij die beschikking genoemde des kundigen,voor het onderzoek naar de gezichts scherpte en het kleuren-onderscheidingsver- mogen der candidaten voor het examen voor stuurman aan boord van koopvaardijschepen^ alsnog op te nemen een officier van gezond heid der koninklijke Nederlandsche zeemacht, daartoe door den directeur en commandant der marine te Willemsoord aan te wijzen. Een katholiek militair over de legerwet. Door het bestuur van den R.-k. leeskring sUnitas was tegen Maandagavond, in het gebouw van de «Maatsch. voor den Werkenden Stand" te Amsterdam, een vergadering met introductie- belegd, waartoe ook de pers was uitgenoodigd en waarin de heer T. M. Keijser, kapitein bij den plaatselijken staf aldaar, een voordracht hield, die tot onderwerp had: sHistorisch- critische beschouwingen over de legerwet". Spreker ving zijn belangrijke en doorwrochte rede aan met een parallel te trekken tusschen de door de medische wetenschap in de laatste jaren ontdekte, vreeselijke en gevaarlijke microbe, bacille, en de nieuweling, een groot jaar geleden ontdekte legerwet-bacille, die bij de katholieken zooveel ontsteltenis verspreid had. Van den schrik, van Noord-Brabant uit over het land gebracht, wilde spr. trachten de katholieken te doen beko men Wat was de strekking en aanleiding van het aanhangige ontwerp-legerwet Daarop moest als antwoord luiden ahet herstallen van een sedert jaren begaan verzuimhet voorzien in een sedert jaren bestaande en gevoelde dringende behoefte". De thans vigeerende conscriptie dagteekent zooals men weetvan het oogenblik dat de groote Napoleon I op het onzalig denkbeeld kwam, j! geheel Europa onder zijn schepter te doen bukken. ij Met het verdwijnen van dezen dwingeland van j! het wereldtooneelwas de toestand van Europa I van dien aard, dat iedere natie de noodzakelijk- J! i heid gevoelde er een legermacht op na te houden, om een eventueelen, overheerscher het hoofd te- j! kunnen bieden. En om die legermacht te hebben- fj l en te houden, is maar éen middel denkbaar, nl. I 1 het erfstuk van den grooten Napoleon. Want om li een vrijwilligerskorps te verkrijgen, daarvoor i zou zelfs de meest goed gevulde schatkist op- c den duur niet toereikend zijn. Met staat dus als vrij zeker vast, dat geen behoorlijke leger- Jj s vorming mogelijk is dan door dwang. Nu zijn a daarvoor drie vormen lo. het stelsel van alge- |j meenen dienstplicht zonder vrijstellingent 2o. dat van persoonlijken dienstplicht met vrij- -i ji stelling, en 3o. het stelsel van miliLieplicht met ]i e vrijstelling en met recht van plaatsvervanging, v Het eerste stelsel is het meest drukkende, hef f: r laatste het meeste geprivilegeerde terwijl het j? j, tweede de gulden middelweg tusschen beide houdt- Jj,

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2