Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Post en Telegraphie. 0 n d e p w ij s. Reclitzaken. van een der grootste handelsstaten rechten te heffen. Van Fransehe zijde wordt betoogd, dat het dan niet aangaat de andere mogend heden aan de bepalingen der Brusselsche akte te binden. Men vleit zich te Brussel met de hoop, dat de Senaat, door een angst vallige opvatting van Monroe's leer, naar men beweert, tot haar votum geleid, dit nog zal herzien. Men schrijft uit Maassluis aan het Vad - Naar een gerucht wil, zal toch de spoorweg RotterdamMaassluis reeds met den aan staanden zomerdienst in exploitatie worden gebracht. Zoolang nl. de onderhandelingen met de Hol!, spoorwegmaatschappij tot over dracht der lijn duren, zal de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen in de behoeften door middel van een tijdelijken locaaldienst voorzien. Door de exploitatie-maatschappij is be paald, dat het vervoer van lijken met snel treinen niet dan na voorafgaande kennis geving aan en met toestemming van den dienst van bovengenoemde maatschappij mag geschieden. De Berlijnsche geneesheer dr. Liebreieh, die Woensdagmiddag te 's-Gravenhage is aangekomen, heeft aldaar slechts een etmaal vertoefd. Met dr. Cohen Tervaert heeft hij eenige lijders aan keeltering bezocht, op wie de inspuiting naar zijne methode werd toe gepast. Gistermiddag is de hoogleeraar naar Parijs vertrokken. Uit een waggon, staande op het terrein der staatsspoorwegmaatschappij op Fijenoord, heeft men 35 Limburgsche kaasjes ontvreemd. De politie had het geluk de twee vermoe delijke daders spoedig in hechtenis te nemen, terwijl het onderzoek naar de ontvreemde kaas wordt voortgezet. De gearresteerden was men reeds zoekende, daar zij zich vermoedelijk ook schuldig had den gemaakt aan diefstal van schuitjes koper, vóór eenige dagen op hetzelfde terrein gepleegd. Gisternacht heeft men uit verschillende waggons, staande op het terrein van het station Maas te Rotterdam, ongeveer 60 meter fluweelen trijp ontvreemd, dat bestemd was tot bekleeding der zitbanken in die wagens. De politie nam gisteren dit trijp in beslag bij een uitdrager, die het alweder van een onbekende had gekocht. De daders zijn reeds bekend. (AT. R. Ct.) In het asyl voor mannelijke drankzuch tigen sHooghullen" te Eelde zijn thans acht patiënten geplaatst. De directeur-geneesheer, de heer Westerhoff, doet alles om het den verpleegden zoo aangenaam mogelijk te maken. Er staat een orgel voor liefhebbers van muziek; eene bibliotheek met degelijke lectuur ook wordt er een volledige timmer- winkel aangetroffen en binnenkort wordt er nog eene kegelbaan aangelegd. Het inwen dige van het gebouw is zoo comfortabel moge lijk ingericht en de omgeving wordt met bloemperken versierd, zoodat het geheel een zeer gunstigen indrukt maakt. In het Hollandsch Diep nabij Willemstad werden dezer dagen ongeveer 180 H.L. steenkolen opgevischt, hetgeen voor vele be- hoeftigen een buitenkansje was. Men onder stelt, dat aldaar een schip, om vlot te wor den, een gedeelte der lading overboord ge worpen heeft. Te r linen werden dezer dagen door eenige arbeiders, bij het delven van keien, een aantal urnen gevonden, waaronder éen met deksel en knop. Schipper Koger, die in de nabijheid was, heeft de opvarenden gered. Ondanks alle pogingen mocht het niet ge lukken het schip boven water te houden. Rotterdam. Op het terrein bezijden het station Deiftsche Poort, begrensd door de diergaarde en de remise der tramweg-maat schappij alhier, zal voor den ondernemer A. Bovijn uit Gent een paardenspel worden gebouwd, opgetrokken van steen, en zoodanig ingericht, dat het aan de eisehen voldoet, terwijl in overleg met de bouwpolïlïe de noodige maatregelen tegen brandgevaar wor den genomen. Het gebouw zal eene plaatsruimte aan bieden voor 3000 zitplaatsen. De hoofdingang komt aan den kant van het Stationsplein. Achter den circus aan de zijde van de diergaarde wordt een stal gebouwd voor meer dan 100 paarden, benevens lokalen voor berg plaatsen van bagage, gereedschappen enz. Reeds is men met verschillende directeuren van paardenspellen in onderhandeling, ten einde alhier een reeks van voorstellingen te doen geven, die op 1 April geopend worden door het gezelschap van de wed. Corti. Delft. Gistermorgen is in den koninklij ken grafkelder alhier op de lijkkist van wijlen Koning Willem III de krans geplaatst, welke tot dat doel door de bewoners van Batavia herwaarts was gezonden. In den namiddag bracht H. M. de Koningin- Regentes, vergezeld van eene hofdame, een bezoek aan het graf van H. D. gemaal. H.M. vertoefde lang bij de vorstelijke lijkkist en legde daarop een bouquet van palmen neder. Maassluis. In den avond van 7 Maart jl. zijn in een woning alhier, uiteen gesloten secretaire, onder verzwarende omstandigheden ontvreemd: 1 bankbiljet van f40, 4 munt biljetten van f10, 16 rijksdaalders en ruim f20 aan guldens en pasmunt, alles geborgen in een houten laadje. De commissaris van politie alhier verzoekt inbeslagneming en bericht. Op de Amerikaansche spoorweghjn Atchison Topeka is bij Havannab een sneltiein ont spoord. De waggons weiden gedeeltelijk verbrij zeld en verscheidene geraakten in brand. Een passagier werd gedood en verscheidene anderen bekwamen ernssige wonden. De overige reizigers moesten te voet een mijl teruggaan over den met ijs bedekten weg, voor zij een bewoonde plaats vonden. De Wagner-opvoeringen te Beyrouth zullen dit jaar plaats hebben van 19 Juli tot 19 Augustus, en zullen bestaan uit tien opvoeringen van Parsi- val, zeven van TannJniuser en diie van Tristan und Isolde. Te Auckland is een uit de menagerie van Wombwefl ontsnapte tijger een paik binnenge drongen en heeft daar 7 herten en 5 schapen gedood. Men heeft op het dier geschoten, maar het slechts gewond, en niemand bijna dut ft thans zijn huis meer verlaten. Te Wheeling in West-Virginié kregen twee genecsheertn, dr. Baird en dr. Garrison, voorheen vrienden, maar sedert een jaar wegens verschil van politieke inzichten van elkaar vervreemd, op straat twist. Dr. Garrison, die een revolver bij zich had, schoot zijn collega dood en begaf zich toen naar het bureau van politie, om zich ter be schikking van de justitie te stellen. Het ijzeren schip Malaysia met 2500 tonnen graan, heeft op zijn reis van San Francisco naar Engeland schipbreuk geleden, terwijl alle opva renden, ten gutale van 35, verdronken. Tot dusverre werd in Europa geen diamant gevonden maar thans heeft, naar men bericht, de heer Charles Rabot in Lapland, in het Pas- vigdal, diamant gevonden. Het lag wel in de natuur van den aess--h op te komen tegen alles wat zijne vrijheid kon belemmerentoch konden er omstandigheden voorkomen, waarin een zekere mate van pressie -niet onrechtvaardig kon beeten. In die omstan digheden verkeerden nagenoeg alle Europeesche statenmet betrekking tot de instandhouding hunner krijgsmacht. En men was er nu reeds aan gewoon geraakt. Nu is wel onlangs door een dillettant-legerorganisateur in Recht en Orde be weerd, dat elk militiestelsel was af te keuren, omdat het raakt aan de vrijheden van den mensch, en ook omdat het overbodig wasmaar die redeneering miste eiken redelijken grondwat spreker hierna in bijzonderheden aantoonde, en waarna hij tegen deze en dergelijke agitators waarschuwdedieof uit onwetendheid öf om bijzondere oogmerkenontevredenheid wilden wekken en alle gevoel van vaderlandsliefde wil den doen uitdooven. Als men bij ons tijdig hervormd had, zou men thans geen legerhervormingsquaestie hebben. Maar Nederland bleef sinds jaren stokstijf op zijn con servatief standpunt staan. Deze minister nu doordrongen van de groote verantwoordelijkheid die op de regeering rustzich zelf bewust van den onhoudbaren bestaarden toestand over tuigd dat de miilioenen voor onze legermacht uitgegeven, beter en nuttiger kunnen en behooren besteed te worden niet langer zijn geweten willende bezwaren of plicht verzaken, besloot de noodige verbeteringen voor te stellenmet in achtneming om zoo min mogelijk den laster van te doen gevoelen. Hierna zette spr, op duidelijke wijze het ver schil uiteen tusschen de bestaande legerwet en het nieuwe ontwerp, en verdedigde bij de nood zakelijkheid van de afschaffing der plaatsver vanging. Niet omdat de plaatsvervangers zoo slecht waren, achtte hij persoonlijken dienstplicht nood zakelijk in zijn langdurige loopbaan had hij vele goede plaatsvervangers ontmoet, maar omdat de druk van den militiepUcht niet langer de minder bedeelden alleen mocht treffenen omdat meer ontwikkelden in het leger hoogst noodig waren om reservekader te vormen. Het verzet der katholieken was dan ook volmaakt ongemotiveerdzooals spr. in een scherpe be strijding van den heer Van Vlijmen in het Venl. Weekblad aantoonde. Ook ontkende hij de juistheid der schets, die vaak van de kazerne wordt gegeven als een school van vuilheid en bandeloosheid. Over 't geheel waren de kazernes goed ingericht en werd er scherp toezicht ge houden. Ondeugden kweekte de kazerne beslist niet. Op grond van een en ander achtte spr. verzet tegen da wet onwettig en misdadigopgezet om het gebouw onzer onafhankelijkheid te ondermijnende waarborgen onzer zelfstandig heid te verzwakken en Neerlands ondergang voor te bereiden. Daaraan mocht geen eerlijk man medewerkenallerminst Neerlands katholieken voor wie ivreest God eert den Koning" een geheiligde leus is. Hij ontkende niet, dat de wet hier en daar verzacht zou kunnen worden, maar in hoofdbeginsel mocht zij niet gewijzigd worden, de wet, die ons door de omstandigheden was opgelegddie de uiterste wil van onzen Koning was en wier uitvoering zou strekken om den troon van zijn Dochter te schragen. (Vad.) Nu de Amerikaansche Senaat het Congo- tractaat niet heeft goedgekeurd, rijft de vraag, of de anti-slavernij-akte nog voor uit voering vatbaar is. Van Belgische zijde wordt beweerd, dat, daar de Berlijnsche akte mede door den Amerikaanschen Senaat niet is geratificeerd (schoon namens de Amerikaan sche regeering geteekend), de wijziging der akte ook de goedkeuring van Amerika niet behoeft. Feitelijk intussehen moet Amerika's terugtreden moeilijkheden geven, want tot nog toe worden, krachtens bijzondëre over eenkomst met de Unie, in den Congo-Staat van Amerikaansche producten geen invoer rechten geheven. Weigert nu Amerika deze bijzondere overeenkomst te wijzigen, dan is de Congo-Staat niet gerechtigd van den invoer In de Zuiderzee, W. Z. W. van den vuur toren op het eiland Marken, is in den vroegen morgen van Woensdag jl. gezonken de tjalk vrouw Annegien, schipper Kruse, met een lading rogge van Amsterdam naar Groningen. Een merkwaardige archaeologische ontdekking wordt uit Kaïn» gemeld. In de kalksteenrotsen van het Libysche gebergte ten westen van Thebe nabij Dêr-el Bahri, op dezelfde plaats waar profes sor Brugsel in 1881 zijn beroemde vondst van i konings-mummien deed, heeft de heer Gebrant, j directeur der afdeeling voor Egyptische oudheden eene begraafplaats van hoogepriesters van den godenvorst Amnion ontdekt. Het graf bevindt zich 25 M. onder de aardoppervlakte en bestaat uit twee gedeelten, van welke het bovenste nog niet geopend is. In de onderste vertrekken wei den 240 sarcojdiagen gevonden, waarvan de oudste uit de elfde dynastie, 2500 jaar voor Christus, dag- teekent. "Verder werden er 100 papyrusrollen, eenige groote beelden van de Thebaansche god heden Osiris. Gaisen Nephtbys zoomede een groot aantal kleinere statuen en opschriften gevonden. »JEM IIAAG13 Maart. Tweede Kamer. Postwetherziening. Op art. 1 is ingetrokken het amendement der rapporteurs om maandbladen met couranten gelijk te stellen. Het amendement-Smidt (uniform port voor couranten en drukwerken) werd verworpen met 64 tegen 11 stemmen. Art. 1 is onveranderd goedgekeurd. Als nieuws bladen blijven dus beschouwd alle ten minste eenmaal 's weeks verschijnende couranten en tijdschriften. 1 Jt -UJ» Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, welke op schriftelijk verzoek aan het postkantoor alhier kunnen worden gerecla meerd, over de 2e helft der maand Febru ari 1891. W. J. Platvoet Amsterdam. .Briefkaarten. J. van den Bergh Rotterdam. Naar de llaarl. Cl. verneemt, is de rtjks- telegraal bezig pioeveu te nemen met een toestel, waardoor op éen draad met twee telegraaftoe stellen van velschillende inrichting te gelijk be richten kunnen worden oveigebracht. De minister van bmnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat in de maand Met of Juni e.k. gelegenheid zal worden gegeven to1 het afleggen van de practiscbe examens van apotheker, vermeld in au. tl der wet van 25 December 1878 Staatsblad no. 222). Dag en plaats dier examens zulien nader wor den bekendgemaakt. Door den minister van binnen landsrhe zaken is, als antwoord op eene gedane vraag, medegedeeld, dat onder de woorden bekendheid met bewegings spelen en de vrije en orde-oeieningen der gym nastiek" alleen verstaan wordt sfeitehjke bekend- heid met die spelen en oefeningen, de doelmatige opvolging daarvan en de verdeeling over de ver schillende ieerjaieii der Sageie biihool, zoodat be kendheid met de meer wetenschappelijke anato mische en physiologische grondslager!, waarop de bewegingen berusten, buiten de eisehen van het examen valt." Omtrent dit punt van groot gewicht voor het vi ij aanzienlijk aantal onderwij zers dat het verlicht examen in gymnastiek wenscht af te leggen heerschte tot dusver nog veel verschil van meening, dat thans is opgelost In de zitting van het gerechtshof te Leeuwarden, bestemd tot behandeling van strafzaken, is het arrest uitgesproken tegen C. C. L., oud 48 jaar, geboren te Bolsward, notaris te Makkum. thans in hechtenis, die door de rechtbank aldaar is schuldig veikiaard aan: lo. valsehheid in eene authentieke akte: 2o. het opzettelijk gebruik maken van die valscbe akte, en 3o. verduistering, en is veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf, met ontzetting uit het ambt van notaris. Het Hof heeft geene termen gevonden om ta voldoen aan het verzoek der handteekeningvan Reinsma, omdat het zich voldoende ingelicht acht. Daarna heeft het Hof bet vonnis ten aanzien der beide eerste punten vernietigd oro de bewijs voering, en in zooverre opnieuw recht doende verklaarde het Hof hem aan beide punten schuldig het 3e punt, de verduistering, niet bewezen ver klaard en het vonnis te dien aanzien vernietigd, den beklaagde daarvan vrijgesproken, doch hem veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf voor de beide eerste punten en ontzet uit zijn ambt van notaris, met bepaling dat de preventieve hechtenis in mindering zal worden gebracht. Bij de behandelng van eene strafzaak voorde rechtbank te Maastricht is Dinsdag een der "ge tuigen, de herbergier Spijkers, uit Heeilen, ais

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3