Woensdag 18 Maari N°. 7715. A". 1891 Eerste Blad Vij f - n - v© ert: gste Jaargang. Verschifnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Bnitenlaiidsche Berichten. Biniiciilandsche Berichten. UITGEVER: jT ODÉ. DUITSCHLAND. Bij de ontvangst der commissie uit den Landdag van Elzas-Lotharingen op Zaterdag jl. zeide de keizer dat hij gaarne en met dank baarheid de verzekering aanneemt van hare trouwe gezindheid jegens het rijk en dat de bevolking van het Rijkstand op den grond slag der bestaande rechtstoestanden elke inmenging van vreemde elementen van de hand wijst, en de bescherming harer belan gen slechts van het rijk verwacht. De keizer bejammert het, thans den wenseh tot opheffing of verlichting van den pasdwang niet te kunnen vervullen, maar hij hoopt dat binnen een niet te ver verwijderd tijds verloop de omstandigheden eene vergemakke lijking van het grensverkeer zullen gedoogen, en dat wel zooveel te eer, als de bevolking zich overtuigd toont van de onbreekbaarheid der banden, welke haar aan Duitschland verbinden. De voorzitters van den Rijksdag en het Pruisische Huis van afgevaardigden hebben de warmste en meest vereerende bewoordin gen gewijd aan de nagedachtenis van dr. Windthorst, wiens uitstekende scherpte van geest en werkkracht, gepaard aan persoonlijke innemendheid, hem den grootsten invloed deden verwerven. Beide lichamen hoorden staande de rede hunner voorzitters aan. De Börsenzdtung blijft volhouden dat er tussehen den keizer en Bismarck persoonlijk in de laatste weken weder vriendschappelijke betrekkingen zijn aangeknoopt. Volgens dit zelfde blad zouden er ook veranderingen in het ministerie ophanden zijn. De staatssecre taris Botticher zou aftreden, en de minister van financiën Miqoel zou tot Pruisisch minis ter-president welk ambt tot dusver Caprivi met dat van rijkskanselier vereenigt be noemd worden. De particuliere correspondent der N. iZ. Gt. schrijft het volgende dd. 16 Maart Omtrent Windthorst's opvolger als aan voerder van het centrum loopen de meenin gen uiteen. Het is zelfs twijfelachtig of er voorloopig in het geheel wel iemand als aanvoerder der gansche partij mogelijk is, zelfs indien het zich mocht bevestigen dat •de tot dusver ziekelijke vrijheer Schorlemer Alst na Windthorst's dood op eens weder springlevend is geworden. De door verschei dene bladen als opvolger aangeduide afge vaardigde Felix, advocaat te Breslau, werd wel is waar door Windthorst zeer voorgetrokken, maar geniet toch niet het noodige onvoor waardelijke gezag. Voor het oogenblik staan de Silezische graaf Ballestrem en de West- faalsche vrijheer Heeremann aan de spits der partij. Misschien vormt er zich voor loopig een driemanschap van leiders: Balle strem Heeremann en Borsch. Er wordt vermoed dat Windthorst in zijn testament ook eenige wenken omtrent zijnen opvolger heeft gegeven; de opening van dit document moet heden plaats hebben. Gelijk thans be kend wordt, heeft Wiudthorst zoogoed als niets nagelaten. Hij bezat zoo weinig, dat hij door juristische praktijk in zijn levens onderhoud moest voorzien. De legaten en schenkingen, welke hem in den loop der aren door partijgenooten werden aangeboden, heeft hij steeds afgewezen of tot vrome doel einden bestemd. Hij stierf arm. Tot het overbrengen van zijn stoffelijk overschot naar Hannover, waar Woensdag in de Maria- kerk de plechtige bijzetting plaats vinden zal, heeft de minister Maybacli eenen extra trein aangeboden. Het gansche centrum zal die plechtigheid gaan bijwonen, evenals vele katholieke arbeiders-vereenigingen uit ver schillende streken des lands. De Duitsch- vry zinnige partij zond voor Windthorst's baar eenen krans. De heer Richter namelijk koestert de hoop, de democratische elementen in het centrum allengs naar zijnen hoek te zien overloopen. De redacteur van de socialistische volks stem te Maagdenburg is wegens het afdruk ken van 't weverslied van Heinrich Heine, ter zake van godslasterf j tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. ENGELAND. In het Lagerhuis verklaarde Fergusson, omtrent het aanhouden en opbrengen van het stoomschip Countess Carnarvon door de Por- tugeezen op den Limpopo geen andere mede- deelingen te hebben ontvangen, dan dat dit geschied was wegens het voei en van contra bande. Indien dit juist is, dan zal de vervol ging haren loop moeten nemen, aangezien geene conventie aan Engelschen het recht geeft tot het invoeren van oorlogswapenen langs die rivier. De officieele tekst van de Fransch- Engelsehe overeenkomst betreffende Newfoundland, welke den lln dezer te Londen onderteekend is, behelst dat de scheidsrechterlijke com missie zal oordeelen en beslissen over alle beginsel vragen, welke aan baar oordeel onder worpen zullen worden door de beide regee- ringen, die zich verbinden hare uitspraken na te komen. De modus vivendi is verlengd voor het visch-seizoen van 1891. De Daily News maakt berichten uit Aska- bad openbaar, volgens welke de Russen strategische bewegingen tegen Afghanistan voorbereiden. Aan de artillerie is het bevel gegeven, zoo spoedig mogelijk naar de gi ens op te rukken. Generaal Rostoftzefi' is onder weg, om het bevel over de troepen in Samar kand over te nemen. Volgens bericht uit Lissabon zal het Portu- geesche ministerie aftreden zoodra het ontwerp voor de leening met het tabaksmonopoüe aangenomen zal zijn, dewijl het Kabinet zich niet in staat acht Engelands Zambesi-poliiiek te helpen uitvoeren. De Times bevat een hevig artikel naar aanleiding van het bericht dat dePortugee- zen de Engelsehe stoomboot Countess of Car- narvon in beslag genomen en te Lorenzo Marquez opgebracht hebben. De Times zegt het is duidelijk dat de Portugeezen den modus vivendi slechts eerbiedigen willen waar die voor Portugal gunstig, doch hem schenden zoodra hij voor Engeland voordeelig is. Geene regeering te Lissabon blijkt in staat te zijn eenvoudig voorzichtigheid te betrachten, veel minder de vereischte te vormen in het ver keer der natiën onderling. De scheepvaart op de Limpopo inoet onbelemmerd wezen. Wil Portugal dat niet, dan moet die rivier in andere handen komen, en moet Engeland overwegen of het niet beter is Lorenzo Marquez af te staan aan de Transvaal, van welke republiek het de natuurlijke haven is. Uit Teheran wordt aan de Times gemeld dat de gewezen Perzische gezant te Londen, Malcolm-Khan, vervallen is verklaard, van zijn rang, titels en eerbewijzen. Uit Santiago in Chili worden regeerlngs- berichten omtrent den slag bij Poso Almonte gemeld. Volgens deze voorstelling heeft kolo nel Robles den 6n Maart jl. aan het hoofd van 1200 man de opstandelingen ten getale van 2500 man aangevallen. Op het beslis sende oogenblik liet deze aanvoerder zich misleiden door het vertoonen van eene par lementaire vlag bij den vijand. Terwijl er onderhandeld werdbegonnen de opstande lingen weer te schieten, met dit verschrik kelijke gevolg, dat twee derden van de regee- ringstroepen gewond of gedood werden. De gekwetste officieren weiden door de opstan delingen vermoord. Deze laatsten verloren vierhonderd man aan dooden en gewonden. President Balmaeeda erkent dat de pro vincie Tarapaca in de macht der opstande lingen is. PBiSKIÏIJK. Uit den staat der handelsbeweging gedu rende de maand Februari blijkt, dat de in voeren bedragen hebben een cijfer van fr. 429,479,000, tegen fr. 393,361,000 in dezelfde maand van het vorige jaar, en de uitvoeren eene waarde van fr. 284,814,000, tegen fr. 276,234,000 in 1890. Dij de Senaatsverkiezingen te Caen en te Evreux zijn 2 republikeinen gekozente Melun werd gekozen de socialist Benoist. ITALIË. In antwoord op vragen omtrent het ge beurde te New-Orleans deelde Rudini in de Kamer mede dat er, luidens verzekeringen van president Harrison, maatregelen genomen syn om de rechten der Italianen aldaar te beschermen. Hij vertrouwde dat de gouver neur van Louisiana de moordenaars aan het gerecht zou overleveren. Uit Washington wordt aan het agent schap Stefani gemeldDe Italiaansche gezant heeft de aandacht van den staatssecretaris Blaine gevestigd op de feiten, die te New- Orleans hebben plaats gehad, en hij prote steerde nadrukkelijk tegen de werkeloosheid der overheid aldaar. De heer Elaine verzekerde den gezant, na zijne verontwaardiging over het gebeurde te hebben te kennen gegeven, dat hij onmid dellijk de bevelen van president Harrison zou vragen en die bekomen hebbende, daar van onverwijld mededeeling zou doen aan de Italiaansche regeering. PORTUGAL. De Kamer heeft het regeerings-ontwerp op de vlottende schuld en het tabaksmonopolie aangenomen. A H E B I K A. Uit New-Orleans wordt gemeld dat Zater dag te Clay Statue een meeting is gehouden om te .beraadslagen over de vrijspraak der jury ten gunste van.de Italianen, die beschul digd waren den chef der politie te hebben willen vermoorden. Meer dan 100 personen drongen de gevangenis binnen en hingen 11 Italianen op. De minister-president van Newfoundland, Whitenay, heeft in de wetgevende vergade ring eene depêche voorgelezen van lord Knutsford, waarin geconstateerd wordt dat de overeenstemming van denkbeelden tussehen Frankrijk en Engeland slechts geldt eene scheidsrechterlijke uitspraak omtrent de kreeften-quaestie. Het bericht veroorzaakte eene levendige misnoegdheid onder deleden der vergadering. Uit Buenos-Ayres wordt van 15 dezer gemeld De beurs en de banken zijn weder geopand, het algemeen vertrouwen is volkomen terug- gekeeid, de staat van beleg is opgeheven, de veikiczingen duren kalm voort. De lijst der Union civiea heeft de overhand. Er heerscht groote geestdrift. De inschrijving veor de nationale leening is gistei en gesloten. Er werd voor 41 millioen dollars geteekend. De Cedula's en de aan deden der Nationale Bank dalen. Volgens berichten uit Chili, heeft er een beslissend gevecht plaats te Paso d'Almonte. De regeeiingstroepen werden totaal geslagen; zij verloren 700 man. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Postwet. Door de heeren Van Asch van Wyck, Cremers, COURANT. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal Mtonto per post, door het geheele Rijk Afioii'lerlijke nomiiiers r 1.85. - 2.50. - 0.10. BVBEillli BOTEK8TRAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eeue Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaai. geplaatst wordt tegen twkkmaai. beiekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1