politie-agenten met revolverschoten werden ontvangen. Er zal te Livorno een onderzoek ■worden ingesteldintusschen zal de gedoode agent op staatskosten begraven, en in het onderhoud zijner familie voorzien worden. Koning Humbert schreef aan het comité voor de oprichting van een gedenkteeken voor den hertog van Aosta, dat hg 160,000 lires beschikbaar stelt voor het bouwen van een gesticht voor lijders aan besmettelijke ziekten, te Turijn. Prins Jérèrne Napoleon is gisteravond te Romé overleden. In de Kamer werd door Bonghi eene ver klaring voorgesteld, inhoudende het verlangen dat alle traclaten, die afstand van grondge bied of nieuwe geldelijke lasten in zich slui ten, te voren aan de goedkeuring der Kamers onderworpen zullen worden. De minister president Rudini antwoordde dat hij het beginselwaar Bonghi's voorstel op rust toejuichtdoch de voorgestelde verklaring niet kan ondersteunen. Zij werd hierna door Bonghi ingetrokken. De minister-president diende vervolgens eenïge krediet-aanvragen in voor het verleenen van toelagen aan vier inlandsche hoofden op de Afrikaansehe kust. De Fanfulla meldt, dat Maandag bij eene botsing tusschen de politie en anarchisten te Livorno zestig personen zijn gearresteerd. Gisterochtend hadden nog meer arrestaties plaats. Alle gearresteerden droegen verboden wapenen'bij zich. B U L G A B IJ E. In officieuse kringen hoopt men dat Rus land gebruik zal maken van het afloopen van het verdrag van Konstantinopel van 1886 om bij de mogendheden stappen te doen tot definitieve regeling der Bulgaarsche quaestie. AMERIKA. De staats-seeretaris Blaine heeft aan den gouverneur van den staat Louisiana, den heer Nicholls, getelegrapheerd dat de Italiaansche gezant tot de regeering vertoogen heeft ge richt over de betreurenswaardige voorvallen te New-Orleans. Bij tractaat is aan de te "Washington gevestigde Italiaansche onder danen bescherming van personen en eigen dommen verzekerd, welke blijkens het ge beurde' niet meer gewaarborgd is te New- Orleans. De president betreurt het ten hoogste dat de ingezetenen der stad de bevoegdheden der 'rechterlijke macht niet als voldoende beschouwd en aan de werking der hartstochten het afdoen eener zaak overgelaten hebben, welke langs den wettelijken weg hadbehooren te zijn behandeld. De president vertrouwt dat de gouverneur hem helpen zal om de verplichtingen der regeering na te komen tegenover de Italiaansche onderdanen, wier lijf en goed bij de heerschende opgewonden heid nog steeds in gevaar verkeerendat verdere bloedstorting" en geweld voorkomen en alle schuldigen ten spoedigste aan de justitie overgeleverd zullen worden. Maandag zijn op de beurs, op de katoen markt en op tal van andere plaatsen te New- Orleans openbare bijeenkomsten gehouden, waarin het gebeurde bejammerd maar tevens onvermijdelijk geoordeeld Wordt. Tot de per sonen, die aan de moordtooneelen hebben deelgenomen, moeten eenige der aanzien lijkste burgers behooren. De Italianen te Chicago hebben een feest maal ter eere van den verjaardag van koning Humbert, wegens het te New-Orleans ge beurde, voor onbepaalden tijd uitgesteld en een adres gericht aan den minister Di Rudini, met verzoek om een krachtdadiger optreden tot bescherming der Italiaansche onderdanen. Door de Chileensche regeering wordt de volgende lezing gegeven van het gevecht k;j Pozo AlmonteKolonel Robles die gebrek aan levensmiddelen begon te krijgenhad plotseling met 1200 man infanterie, 25 ruiters en eenige kanonnen zijne sterke stelling op den Mont Sebastopol verlaten en viel den 6n dezer de opstandelingen, 2500 man sterk, aan. Op het beslissend oogenblik misleidden deze laatsten hem met eene parlementaire vlag zoodat hij bevel gaf het vuur te staken, maar op eens heropenden de opstandelingen het vuur, met den ontzettenden uitslag, dat twee derden der regeeringstroepen gedood of ge wond werden. Kolonel Robles, die reeds in het begin van het gevecht gewond werd, was eerst veel later naar eene ambulance over gebracht, welke kort daarop door de opstan delingen werd genomen. De aanvoerder dezer dreigde alle daarin aanwezigen te zullen laten doodschietenwanneer hem de kolonel niet werd uitgeleverd. Een hospitaalsoldaat wees toen den kolonel aan, die terstond naar bui ten gesleept en met zeventien geweerschoten en tal van bajonetsteken afgemaakt werd. Vervolgens ondergingen de gewonde officieren hetzelfde lot. 264 gewonde soldaten kregen verlof naar Valparaiso te gaan, maar het lijk huns aanvoerders moesten zij achterlaten. De opstandelingen verloren 3- a 400 man aan dooden en gewonden. President Balmaceda erkent dat de provincie Tarapaca thans geheel in handen der opstandelingen is, maar beweert dat de regeering nog over 30,000 man troe pen en aanzienlijke geldmiddelen beschikt. De piocureur te New-Orleans onderzoekt eene aanklacht wegens omkooping, ingesteld tegen de jury, die de Italianen heeft vrijge sproken. Bimienlandsclie Berichten. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 17 Maart. Aan de orde was heden de voortzetting der beraadslaging over de wet op de »brievenpos- teuj", en wel over art. 2 met het amendement van den heer Smidt (vrijheid tot vervoer van brieven, zwaarder dan een half kilogram), tegen welk 'amendement de minister van waterstaat, handel en nijveiheid verklaaide geen bezwaar te hebben, terwij! ook de commissie \an rapporteuts de aanneming aamaadde. Door den minister werd eene wijziging ge bracht in ait. 2, zoodanig, dat vrij vervoerd mogen worden de blieven binnen den kring van een postkantoor of een hulppostkantoor, met de bedoeling die op den post te bezorgen. Het amendementSmidt weid met algemeens stemmen aangenomen en het gewijzigd artikel daarna zonder hoofdelijke stemming. In ai t. 3 is aangenomen een stadsport van 3 cent voor brieven beneden 15 gram en van 5 cent voor brieven van 15 tot 200 gram. Het binnenlandsch briefport ig bepaald op 5 cents tot 15 gram, 10 cents van 15 tot 200 gtam, 15 cents van 200 tot 500 gram en 5 cents meer voor elke 500 gram of gedeelte daarvan meer. Op art. 5 (waarbij het port van druk wei ken woidt bepaald op 1 cent per 25 gram tot 100 gram, op 5 cent voor 100 tot 150 gram, en verder op de schaal tot 15 cents voor 1000 gram) werd aangenomen, na verwerping met 60 tegen 26 stemmen van het amendementVeegens, tot meerdeie verlaging van het port voor drukwer ken, behave couranten. Hat amendementMees (om gelegenheid te geven tot heffing van een hooger port van Nieuw jaarskaartjes) weid verworpen met 62 tegen 26 stemmen. In art. 6 is het courantenport bepaald op V* cent tot 40 gram, op 1 cent van 40 tot 100 gram en op cent voor elke 100 gram meer. Het amendement-—Van Löben Seisom het maximum gewicht voor s/s cent port uit te brei den van 35 tot 40 gram, in bet belang van de kleine pers, was door den minister overgenomen. SCHIEDAM, 18 Maart 1891. Omtrent het Maandag ten Hove gegeven diner voor de leden van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer en den Hoogen Raad, vernemen wij het volgende: De gasten werden ontvangen door den opper-hofmaarschalk en den kamerheer baron Taets van Amerongen van Natewisch. Ten halfzeven ure kwam H. Mde Koningin- Regentes binnen, vergezeld van vier dames harer hofhouding, onder wie mevr. Van Lijn den van Sandenburg en freule Rengers. Aan tafel was de Koningin gezeten tusschen den vice-president van den Raad van State en den president van den Hoogen Raad, terwijl tegenover H. M. eene plaats was gere serveerd voor den president der Algemeene Rekenkamer, die echter wegens ziekte verhin derd was aan het diner deel te nemen. Tot de genoodigden behoorde ook de generaal Verspijck. Na afloop van den maaltijd heeft de Ko ningin zich ruim l'/s uur met al de gasten op zeer minzame wijze onderhouden, terwijl zij voor het diner inet onderscheidene hunner enkele woorden wisselden. De minzaamheid der Koningin-Regentes en de vrije toon, die ook na het diner heerschte, maakte op de aanwezigen een aangenarnen indruk. H. M. de Koningin-Regentes is als be schermvrouwe opgetreden van de maatschappij »De Toekomst", in de plaats van wijlen Z. M. den Koning, onder wiens hooge be scherming de maatschappij werd opgericht. Bij de Tweede Kamer is ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide van een wetsontwerp, betreffende de wettelijk vast gestelde formulieren en titels in verband met het overgaan van de Kroon op eene Koningin. Het bestuur had in de Duitsehe {bladen gegadigden opgeroepen, die genegen mochten zijn de exploitatie eener Hoogduitsche opera op zich te nemen, en werkelijk had zich een nieuwe candidaat aangemeld, die tegen sub sidie daartoe bereid was. De moeilijke quaestie was intusschen, dat de vereen. sRott. Schouwburg" stond tegen over de vereenigïng tot ondersteuing der Hoogduitsche opera, welke laatste geen be stuur heeft, terwijl ook het demissionnair bestuur zich niet andermaal aan het hoofd wilde stellen. Na lang beraad werd besloten, dat het bestuur der vereenigïngsRotterdamsehe Schouwburg" zich met een circulaire tot de subsidiënten zal wenden, met verzoek de f 13.200 subsidie, waarvoor geteekend is, aan de vereeniging «Rotterdamsche Schouwburg"" te verleenen, die dan, desnoods zonder cahier de charge, om de 14 dagen aan den direc teur het subsidie zou uitbetalen. Indien dit plan tot een goede uitkomst leidt, bestaat er nog eenige hoop, dat Rot terdam zijn Hoogduitsche opera terugkrijgt. Het schijnt volgens de Zw. Ot. zoogoed als zeker te zijn, dat de Kon. familie omtrent 15 Mei het Loo zal betrekken. Dat de jeugdige Koningin alleen bij liet eerste officieel diner aanzat, vindt zijne ver klaring hierin, dat H. M. na het gastmaal onrustig sliep en geagiteerd was. De jonge vorstin schijnt van een zenuwachtig en teeder geste! te zijn en daarom is het hoogst prij zenswaardig, dat de Koningin-Regentes in de eerste plaats aan haar plichten als moeder denkende het lieve kind alle aanleiding tot opwinding bespaart. (IV, Gr. CL) ,De Amh. Ct. meldt: Volgens verschillende geruchten zou mr. Bevers, lid der Tweede Kamer voor het district Doetichem, voor een hercandidaatstelling voor de aanstaande verkiezingen door de katho lieken in dat district niet bepaald in aanmer king komen. De commissaris des Konings in Zuid-Hol land, de heer mr. C. Fock, is voornemens gedurende de maand April a.s. met verlof buitenslands te gaan. Te Biezelinge is hedenochtend overleden de heer mr. P. H. Saaymans Vader, oud-lid van de Tweede Kamer. De overledene be reikte den ouderdom van bijna 92" jaar. De, naar aanleiding van het voorgevallene in de Tweede Kamer benoemde commissie van generaals tot het instellen van een onder zoek naar den toestand aan de Kon. militaire academie, te Breda, heeft in haar rapport aan den minister van oorlog omtrent de huishoudelijke aangelegenheden en de sanitaire behandeling aan de academie eenen indruk neergelegd, tegenovergesteld aan de mede- deelingendie tot de enquête aanleiding gaven. Men deelt aan de Deli-Ct. (van 14 Febr. jl.) mede, dat de heer L. R., die indertijd uit Siak ontvluchtte om zich aan de gevolgen van koelie-mishandeling te onttrekken, en de Sin gapore heimelijk verliet om eene uitlevering aan onze regeering te voorkomen^ te Ant werpen is gevat. De Friesehe volkspartij heeft voor het dis trict Harlingen tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer O. Stellingwerf, redacteur van het Friosch Volksblad. Te Rotterdam is Maandagmiddag eene vergadering gehouden, uitgeschreven door het bestuur der vereenigingsRotterdamsche Schouwburg",, teneinde i alsnog een poging aan te wenden de Hoogduitsche opera weder te herstellen,-wijl ook.: deze vereeniging dooi de opera-krach groote verliezen leed. Bij de onthulling op 14 April van het gedenkteeken voor de graven Lodewijk en Hendrik van Nassau, opgericht in de kerk te Heumen zal dr. P. J, Blok, hoogleeraar te Groningen, de feestrede houden. Het gedenk teeken is vervaardigd door den heer F. L. Stracké te Haarlem. Door jonkvrouwe Clare Maria van Sminia, onlangs te Oenkerk overleden, is aan het Friesch genootschap van geschied-, oudheid en taalkunde vermaakt hare kostbare verza meling Friesehe gouden en zilveren munten en penningen. Door het genootschap is be sloten, dat deze verzameling eene op ziehzelve staande plaats in de verzameliog des genoot- schaps zal innemen. De cadet der kon. mil. academie K., vap het 2de studiejaar inf. O.-I., is naar 's-Her- togenbosch overgebracht, om voor den krijgs raad terecht te staan ter zake van het met woorden beleedigen van den lsten luitenant ingenieur v. R., leeraar aan de academie. Fad De te 's-Hertogenbosch gehouden vergade ring van bierbrouwers uit Noord-Brabant, om middelen te beramen tegen de nadeelen, die zij in hun bedrijf ondervinden ten gevolge van de exploitatie eener brouwerij door de paters trappisten te Tilburg, heeft weinig succes opgeleverd. Mei begreep, dat de hooge geeste lijkheid de eenige machthebbende is, die hun in dezen hulp kan bieden. Besloten werd der halve, de grieven aan de geestelijkheid kenbaar te maken. De bierbrouwers hebben nu een adres ge richt aan den paus. Dat adres zal door een. deputatie aan den internuntius te 's-Hage overhandigd worden, met verzoek het naar den paus op te zenden. Men deelt aan de AT. B. Ct. mede Zaterdagmiddag vervoegde zich eene juf frouw in de bank van leening te Rotterdam, om een pakje te beleenen. Bij haar heengaan vergat zjj een ander pakje mede te nemen. Eene andere vrouw maakte er een der amb tenaren opmerkzaam op, die het pak op zijde legde en zeide«straks zal zij het wel komen halen". De zaak kwam later echter verdacht voor; men opende het pak, en nu kwam er een levend kind voor den dag, Op de Oude Maas boven Sprjkenisse is een schip dat op den Beer te Oud-Beierland hooi had geladen, op een dam gevaren, en heeft daarbij zulke averij bekomen, dat schip en lading "vermoedelijk geheel weg zullen zqn. In de kerk der herv. gemeente te Fijnaart is Zondagavond brand ontstaan, vermoedelijk door een stoof met vuur. Door spoedig aan- 1

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2