A°. 1891. Vrijdag 20 Maart N°. 7717. KENNISGEVING. KENNISGEVING. KENNISGEVING. Vij f - e n -v© ertig-ste Jaargfang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Jacht en Tissclierij. Bnitenlandsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaalj 1.85. franco per post, door liet geheele Rijk- 2.50. Afioiuleilijke noinmers- 0.10. B II KR A Vi B OT K KST K A A T, E 2 7, Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1 IJ. Iedere gewone regel meer ..-OIO Driemaai. geplaatst wordt tegen twekmaai. betekend De Burgemeester van Schiedam, Gezien de circulaue van den Heer Commis saris des Konings in deze provincie van den -28sten Febiuan jl. A, No. 358, (4deafd.)Prov. bladNo 20 Biengt'ter kennis van de ingezetenen, dat ter Secietarie der Gemeente kosteloos veikrijgbaar gijn blanco aanvragen ter bekoming van JACHT- en VfSCHAKTEN voor het aanstaande seizoen 4891/92, en dat zij, die bij den aanvang van het nieuwe seizoen in het bezit van hunne akten wenschen te zijn, die aanvragen behoorlijk ingevuld, tijdig, zooveel mogelijk vóór den 15r/en April aanstaande, ter Secretarie moeten terugbezorgen. Schiedam, den 19den Maart 1891. De burgemeester van Schiedam, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Inrichtingen, welke gevaar, schade o 1 hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gezien het verzoek lo. van "W. B. HEGGELMAN alhier, om vergunning tot uitbreiding zijner bran derij aan de Saam, wijk F no. 209, kadas ter sectie A, no. 947, met een «stoommachine van 2 pkr. en ketel van hoogstens 3 Mz verw. oppervlak; 2o. van L. VRIJLAND alhier, om vergun ning tot uitbreiding zijner brander (jen aan de Nieuwe Haven, wijk G nrs. 193 en 194i, kadaster sectie M, nrs. 382 en 381 380, te zamen met één stoommachine van 5 pkr. en ketel van hoogstens 6.94 M1 verw. oppervlak Gelet op de Artt. 6 en 7 der Wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no, 95); Doen te weten: Dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie der gemeente zijn ter visie dat op Donderdag den 2den April a.s,, des middags ten 12 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen het toestaan van de verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen, vóór liet tijd stip hierboven genoemd, op de Secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den 19den Maart 1891. k. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretarie, "VERNÉDE. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen -veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op Art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan den ^Directeur" van den stoom- molen »de Cycloop" en zijne rechtverkrijgenden, vergunning verleend is tot uitbreiding van dien stooiumoleu aan den Buitenhavenweg alhier, wijk C, no. 360, kad. sectie L no. 1343, met een stoommachine van 32 pkr. en een ketel van 48 M* verw. oppervlak Schiedam, den 19den Maait 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÉDE D UITSCtttAK IJ. De Rijksdag is verdaagd tot 7 April, na de begrooting en het leeningsontwerp alsmede dat rakende de beschermingstroepen in Afrika bij derde lezing te hebben afgedaan. Met het oog op den steeds voortdurenden belastingvrijen invoer van levensmiddelen uit Nederland over de Pruisische grenzen, heeft de Pruisische regeering nu ook de bepa ling dat die invoer alleen langs de groote wegen mocht geschieden niet afdoende is gebleken nader bepaald dat die vrije in voer van levensmiddelen in bepeikte hoeveel heid alleen mag geschieden door lieden, voorzien van een bewijs van onvermogen, hun door het bestuur hunner woonplaats in Prui sen afgegeven. Met grooten praal werd Dinsdag te Bellijn de plechtige lijkdienst gehouden ter nage dachtenis van den heer Windthorst. De ruime Hedwichs-kerk, waarin eene indrukwekkende rouwversiering was aangebracht, was door een uitgelezen gehoor gevuld, In het midden stond de lijkbaar, met bloemen getooid Keizer Wilhelm liet zich vertegenwoordigen door zijn adjudant-generaal, en daarbij waren ook aanwezig de kanselier Von Caprivi, met de ministers en de leden van den Bondsraad. Alle partijen, ook de sociaal-democraten, waren óf door hunne voornaamste leiders vertegenwoordigd, óf waren geheel voltallig aanwezig. Bisschop Kopp, omgeven door 30geestelijken, hield de groote mis. De bisschop bracht de groote verdiensten in herinnering, welke Windthorst zich jegens de katholieke kerk had verworven, en spoorde het centrum tot eensgezindheid aan. Na de inzegening van het lijk trok dein- di ukwekkende stoet, te midden van eene dicht opeengedrongen volksmenigte, langs de Linden naar het Lehrter station, van waar het lijk met een door de regeering beschikbaar gestel den extra trein naar Hannover werd gebracht om daar bijgezet te worden. Sedert eenige dagen is de Oostenrijksche minister-president, graaf Taaffe, in onder handeling met den heer "Von Plener en graaf Chlumecki, de leiders der Duitsch-liberalen en Polen in deu Oostennjkschen rijksraad. De Duitschers tellen in de nieuwe Kamer 110 en de Polen 56 leden, zoodat alleen deze partijen samen eene regeeringsmeer- deiheid kunnen vormen. Te Weenen werd reeds gezegd, dat de onderhandelingen zijn afgebioken, maar dit is nog niet liet geval. Wel is reeds gebleken, dat de tegenstelling tusschen de cleiicale Polen en de liberale Duitschers zoo groot is, dat het bijna onmoge lijk is deze twee partijen tot éene regee- ringspartij te vereenigen. De Bost verneemt uit de meest vertrouw bare bron, dat het gerucht allen grond mist, dat de positie van den minister Botticher wan kelend zou zijn. Integendeel, zijne positie is zoo vast als ooit, en wankelend is zij nooit geweest. B E L tt I E. De Kamer heeft bijna zonder debat de alge- meene akte der auti-slaverij-conferentie te Brussel aangenomen, benevens de toegevoegde vei klaringen betreffende de invoerrechten bin nen de aangenomen grens voor het Congo bekken. De centrale sectie heeft besloten om al de vooi gestelde grondslagen in zake de kiesbe voegdheid te onderzoeken en omtrent elk dezer een beslist oordeel uit te spreken, zoo dat de regeering in staat gesteld zou worden een wetsontwerp in te dienen, waarmede de Kamer zich met groote meerderheid zou kun nen vereenigen. Dit besluit werd genomen ingevolge de denkbeelden, ontwikkeld door de heeren Jan- son en Buis, die als voorstellers der giond- wetsherziening in de vergaderingtegenwooidig waren; alle leden der sectie stemden er voor, met uitzondering van de heeren Frère enSainc- telette. De regeering bad verklaard geen voor stel te zullen indienen, alvorens de denkbeelden te kennen der centrale sectie over de ver schillende voorgestelde grondslagen van kies bevoegdheid. fBASKBUI Naar men uit Marseille meldt, zal binnen eenige dagen de groote distilleerderij van Agde worden gesloten. Deze inrichting ver bruikte 10,000 ton graan'sjaars en gaf werk aan een honderdtal arbeiders. Ook verzekert men dat weldra de distilleerder^ van Avignon zal ophouden te werken. Zulke feiten zijn wel geschikt om de vurige voorstanders van be schermende rechten tot nadenken te brengen. E N H ELAN I). In het Lagerhuis heeft sir Fergusson mede- gedee'dat de regeering van Newfoundland uitgenoodigd is een gemachtigde te benoe men, die volledige zaakkennis heeft, om haar in de scheidsrechterlijke commissie te vertegenvvooidigen, maar dat zij daaiop nog niet geantwoord heeft. Naar de Times uit Lissabon verneemt, maakt het eeu slechten indruk dat alle offi cieren dringend, om vooralsnog onbekends redenen, 'savor.d in de kazerne geconsigneerd zijn. ZWITSERLAND. De socialisten van Genève hebben een manifest ontvangen, inhoudende de besluiten, genomen op het laatste congres der Itali- aansche socialisten te Capolago. Dit stuk be helst een volledig revolutionnair en commu nistisch program, en wordt ter behandeling aanbevolen aan de socialisten van alle natiën. Ook is er aan toegevoegd de uitnoodiging, om den ln Mei aanstaande een algemeens werkstaking te crganiseeren. RUSLAND. Volgens bericht uit Petersburg heeft de procureur der heilige synode, Pobedonoszew, een besluit uitgevaardigd, dat op alle onder het toezicht der synode gestelde openbare lagere scholen het onderricht in de Grieksch- orthodoxe leer ook voor Luthersche kinderen verplichtend is, met de bepaling dat, wan neer zij geen voldoend examen in dat leervak afleggen, hun geen bewijs van met vrucht genoten onderwijs mag worden afgegeven en zij mitsdien niet kunnen genieten van de daaraan verbonden gunstige bepalingen ten aanzien van den militairen dienst. Deze dwangmaatregel heeft weer voornamelijk het oog op de Baltische provinciën, waar het ineerendeel der bevolking Luthersch is. De czaar heeft in zijn antwoord op een adres van aanhankelijkheids-betuiging, hem door de Fin se he vertegenwoordiging gezonden, verklaard, dat hij welwillende gevoelens tegen over het Finsche volk koestelt, dat het zijn vertrouwen heeft en dat hij de aloude rechten en privilegiën der Finnen steeds zal handhaven. De keizer is niet voornemens verandering te brengen in de administratie, maar verlangt, met medewerking der bevolking, nadere be vestiging van het staatsverbond van Finland met het rijk. T U R K IJ E. De minister van financiën, Agob-pacha, is afgetreden en vervangen door den onder secretaris Naziz-bey. GRIEKENLAND. Uit Athene wordt gemeld, dat een ver zoek om den oud-minister-president Tricoupis in staat van beschuldiging te stellen, eerst daags bij de Kamer zal worden ingediend, terwijl tevens zjjne terechtstelling voor het hooggerechtshof zal worden gevraagd.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1