Binnen land sch e Berichten. AMERIKA. Het blijkt dat nog acht Italianen in de gevangenis te New-Orleans vertoeven, van "wie er vijf zullen terechtstaan als verdacht van medeplichtigheid aan de door het geheim genootschap gepleegde moorden, terwijl de tegen de andere drie ingebrachte klacht is ingetrokken. De advocaat Parkerson, die den jongsten moord op de Italiaansche gevange nen geleid heeft, moet een dreigbrief hebben ontvangen, geteekend namens het geheim Xtaliaansch genootschap Mafia" waarin hij met moord en zijne familie met vergiftiging bedreigd wordt. Maandagavond is door Ita lianen een moordaanslag op twee politie agenten beproefd. In een telegram uit New- Orleans aan de Newyorksche Tribune wordt gezegd, dat de maire verklaard heeft het optreden tan den advocaat Parkerson goed te keuren, en dat hij niets gedaan heeftom de terdoodbrenging der Italianen te verhin deren, omdat deze geen beter lot verdiend hadden. De te New-York verschijnende World maakt telegrammen uit Chili openbaar, volgens welke majoor Valdeviesos het garnizoen te Valparaiso zou hebben overgehaald tot de parlementairen over te loopen. Laatstbedoeklen vernagelden bet geschut, verlieten het fort en maakten zich meester van het voor anker liggend trans portschip der legeering Maida, metgatlings en krijgsvoorraad, scheepten daarna den burge meester en het garnizoen op de Afaida in, en stonden ten slotte in noordelijke richting op, om zich bij de insurgenten aan te sluiten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 18 Maart. In deze zitting werd de hehandelmg der post wet vnoitgezet, en wel de beraadslaging o*er art. 8. bevattende de bepalingen omtrent de frankeering van brieven enz., en omtrent de geooiloofde bijvoegingen, nl. om het buiten twijfel te stellen dat het geoorloofd is met druk proeven de vervolg-kopij te. verzenden. (Amen dement-Rooseboom.) Dit amendement werd aangenomen met 50 tegen 29 stemmen. Het gewijzigde art. 8 werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen, evenzoo art. 9, nadat daann door de regeering eene wijziging was gebracht, bepalende, dat enkel port wordt geheven, wanneer stukken wegens vei blijf van den geadresseerde elders, of bij terugzending aan den afzender meer dan éene verzending ondergaan, tenzij een brief, bestemd voor stads- .aikeer, dientengevolge buiten den kring van een postkantoor zo» moeten worden verzonden, in welk geval het verschil tusschen stads- en bnitenport (2 cent) moet worden bijgepast. Door den heer Van Asch van Wijck c. s. was voorgesteld om achter art. 9 een nieuw artikel te doen volgen, strekkende om te bepa len, dat, bij later te maken regeling, brieven, stukken enz., waarvan de bezorging op Zondag wordt gewenscht, met dubbel port bij voor uitbetaling te voldoen zullen bezwaard worden. Door de commissie van rapporteurs was voor gesteld een amendement, strekkende om bij be stuursmaatregel te bepalenwelke stukken monsters enz. op Zondag niet bezorgd of ver zonden zullen worden. De beide amendementen, omtrent beperking van den Zondagsdienst bij de posterijen, zijn ingetrokken, nadat de minister verklaard had reeds nu bevoegd te zijn in den geest van den heer Borret voorschriften te geven omtrent de bezorging des Zondags alleen van stukken, waarop dit uitdrukkelijk is aangegeven. Verworpen is een amendement tot invoering van een aanteekenrecht van 5 cent voor aan- geteekende stukken waarvoor geen schadever goeding wordt verlangd. Voorts is aangenomen een amendement van de commissie van rapporteurs, om, wanneer aangeteekende brieven met geldswaarde door overmacht verlorengaantoch de schade te vergoeden. Ook is aangenomen een amendement van den heer Hintzenom verplichte aanteekening te eischen van bank- en muntpapier, niet van alle geldswaardig papier aan toonder. Verder erd besloten dat het te heffen recht van postwissels beneden f 5 nooit hooger zat aijn dan 2Vs cent. Besloten werd dat briefkaartformulieren door particulieren zullen kunnen worden uitgegeven, mder voorwaarden, door de regeering te stellen. De postwet is afgehandeld. Morgen eind stemming. SCHIEDAM, 19 Maart 1891. De gemeenteraad zal Zaterdag 21 Maart, 's namiddags ten 2 ure, eene openbare ver gadering houden. (Spoedeischend geval, be doeld bij art. 42 der gemeentewet.) De alsdan aan de orde gestelde onderwerpen zijn Inge komen stukken, waaronder een aan den voor zitter van den raad gericht schrijven, dd. 19 dezer, onderteekend door vijf raadsleden, waarin zij het spoedig beleggen eener raads vergadering verzoeken en als onderwerp ter behandeling noemen»Voorloopig rapport der commissie van 26 Februari jl. en c. q. voorstel ter zake". Hedenmiddag ten twaalf ure werd door burgemeester en wethouders ten raadhuize aanbesteed de levering van bouwmaterialen in elf perceel en. Voor perceel f, 100000 vlakke Waalstraat klinkers, en voor perceel II, 75000 getrokken Waalsti aatklinkers, waren geen aanbiedingen ingekomeu. De volgende aanbiedingen waren voorts ontvaDgeu Voor perceel III. 2000 M1 scherp rivier zand, G. Suoeij Az., te Krimpen a/d. IJsel, voor 73 cents per Mx Perceel IV. Beslagen eikenhouten palen, W. van der Voort, te Udenhout, f'1100; Fr, van den Boomen, te Best, fl'158; J. Bastiaanse, te Gmneken, f 1238 A. van Dam, te Neeriangbroek, f 1242G. J. van Garsen, te Zutfen, f 1294; E. van Rockel, te Zut- fen, f 1385.84; Johs. Raaijmakers, te Hel mond, f1388; G. J. Nij weide, te Winters wijk, fl395.57 i/sen L. Botermans, te Gilse, f 179i. Perceel V. Meskant hezaagd Rhijnsch eikenhout, voor sluisdeurenK. van der Torren Jz., te Waddinxveen, f1058; F. W. van der Eist en Co., alhier, f'1059; enJ. J. van Hoeken en Zn., te Oegstgeest, f 1096.67ys. Perceel VI. Wezelsch eiken ribhoutW. van der Nooit, te Udenhout, f700L. Boter mans, te Gilse, f755; F. W. van der Eist en Co., alhier, f878J. J. van Hoeken en Zn., te Oegstgeest, f 995.31en K. van der Tor ren Jz., te Waddinxveen, f998. Perceel VII. Noorsche grenen deelen mes kant bezaagd: H. J. Plant en Co., alhier, f795; F. W. van der Eist en Co., alhier, f 80Uen K. van der Torren Jz., te Waddinx veen, f825. Perceel VIII. Koperwijksch grenen ribhout, meskant bezaagdH. J. Plant en Co., alhier, f 339K. van der Torren Jz., te Waddinx veen, f 355.62 i/s; F. W. van der Eist en Co., alhier, f390; en J. J. van Hoeken en Zn., te Oegstgeest, f398. Perceel IX. Amerikaansche grenen deelen, éen zijde geschaafd en geploegdH. J, PJant en Co., alhier, t 792F, W. van der Eist en Co., alhier, f 795K. van der Torren Jz., te Waddinxveen, f 870en J. J. van Hoeken en Zn., te Oegstgeest, f990. Perceel X. fepenhouten brugstrookenW. van der Voort, te Udenhout, f 868en J. J. vart Hoeken en Zn., te Oegstgeest, f 898,44. Perceel XI. 1000 stuks perkoenpalenL. Botermans, te Gilse, f150; Frans van den Boomen, te Best, f 150J. H. van Hooger- wou, te Boxtel, f 164.50A. van Dam, te Neerlangbroek, f175; en W. van der Voort, te Udenhout, f175. Overeenkomstig art. 10 van het bestek hebben burgemeester en wethouders de be slissing omtrent de gunning aangehouden. De zesde en laatste spreekbeurt in dit seizoen vanwege ons Nutsdepartement werd gisteravond vervuld door den heer Willem Otto van Amsterdam, voorheen medewerker van jVoor 'tjonge Volkje", die naar aanlei ding van zijne 25-jarige ambtsvervulling ia zijne betrekking als telegraatbeambte een bundel heeft in 't licht gegeven, getiteld »Bij dag en nacht op het telegraafkantoor", waarin hij zijne ervaringen en wederwaar digheden, in die vijf en twintig jaar opge daan, heeft weergegeven. Uit dezen bundel had spreker zijne stof gekozen, en wel voor het eerste gedeelte een tweetal schetsen waarin de werkkring van den telegraafbe- ambte wordt beschreven, nl. sMijm eerste nachtdienst" en »De oorlogsjaren 1870— 1871". Spreker beschrijft daarin de onaan genaamheden aan den nachtdienst verbonden en die wel eenigszins de eer verkleinen, welke dat gedeelte der betrekking met zich brengt Daartegenover deed spreker uitkomen de gewichtige positie, welke de beambte be kleedt, die door een enkelen druk de ge meenschap van het groote Britsehe rijk met het vasteland, welke slechts door eukele draadjes wordt onderhouden, kan verbreken. Voorts deed spreker uitkomen, hoe zijne be trekking, die als eentonig wordt beschouwd, rijk aan phantasie zijn kan door de over peinzingen en bespiegelingen, welke de be ambte aan de telegrapliisehe berichten vast knoopt. In de tweede schets beschreef spreker de agitatie, waarin Berlijn en Parijs ver keerden en welke ook aan den draad merk baar waskarakteristiek was de houding van den Franschgezinden beambte. Na de pauze gaf de beer Otto nog eenige gedeelten uit hetzelfde boekwerk ten beste, waarin hij de verhouding kenschetste van den telegraaf beambte ten opzichte van het publiek en waarin hij op geestige wijze diens grappige, doch ook soms hachelijke positie deed uitkomen. Met een »tot weerziens" aan spreker en leden sloot de voorzitter de vergadering. Hedenavond omstreeks 6 uren werd in de Lange Haven, voor de distilleerderij van de firma Daniël Visser Zonen, door den zoon van een schipper die daar ter plaatse met zijn schip lag een snoek gevangen van pl. m. 20 kilo. De snoek, zwemmende aan de opper vlakte van het water, werd met een haak doorstoken en aldus gevangen. Naar wij vernemen, heeft het H. M. de Koningin-Regentes behaagd als bescherm vrouwe op te treden van de vereeniging »Rembrandt", welke van hare oprichting af onder het beschermheerschap stond van wijlen Z. M. Koniug Willem III. Deze te Amsterdam gevestigde vereeniging stelt zich het prijzenswaardige en echt nationale doel voor oogen, Nederlandsche kunstschatten, van welken aard ook, voor het vaderland te behouden en te doen opnemen in openbare verzamelingen, onverschillig of zij staats, provinciale, stedelijke of genoot schappelijke instellingen zijn. Naar wij vernemen, zal H. M. de Koningin- Regentes met H. M. Koningin Wilheimina in April een bezoek brengen aan Arolsen, en waarschijnlijk van daar voor een paar weken naar Zwitserland gaan. Het overleg tusschen de regeering en de commissie uit de Tweede Kamer voor deleger- wet is afgeloopen. Zijn wij welingelicht, dan zou de regeering van geen toenadering, in hoofdzaken, hebben blijk gegeven. Het verslag wordt nu afgedrukt. (Dagblad.) Bij kon, besluit is de controleur der dir. belastingen, invoerrechten en accijnzen D. Schindler verplaatst van Geertruidenberg naar Viaardingen. Men deelt ons mede, dat waarschijnlijk tot gouverneur van Suriname, ter vervanging van jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman, zal worden benoemd een officier der land macht, van wien in de laatste jaren meer malen niet onbelangrijke geschriften over die kolonie en hare bevolking zijn verschenen, en wiens denkbeelden omtrent de middelen, welke hij noodig acht om dat land tot wel vaart te brengen, door de regeering worden gedeeld. Asser Ct Tot lid der Provinciale Staten van Noord- Brabant is in het district 's-Hertogenbosch gekozen mr. A. van Rrjekevorsel (uitram.), met 854 van de 1384 stemmen. Van drie aanhangige wetsvoorstellen van den heer Lohman wordt door den Haagschen correspondent van de Zutph. Ct. de val voor speld. Vooreerst van de stedenwet, omtrent welker aanneming door de Eerste Kamer, na lezing van haar verslag, de minister zich wel geen illusies zal maken. Het wetsontwerp betreffende de aftrediug van leden der Eerste Kamer heeft van den minister zeiven den genadestoot gekregen, toen hij in zijn ant woord op het verslag schreef dat de leden, welke éen radicaal verloren, wel terstond weder herkozen zouden worden. Dit is het beste bewijs, dat zijn voorstel ongrondwettig is, want van herkiezing zou geen sprake kun nen zijn, indien zij niet voldeden aan de grondwettige eischen voor het lidmaatschap, en voldoen zij daaraan wel, dan is het ongrond wettig hen door de wet tusschentijds tot af treden te willen dwingen. De afschaffing der bestaande bepaling om trent de vaccine tot bevordering der vaccinatie zal zoowel door de liberale als de- katholieke leden der Tweede Kamer verwor pen worden, en het is de vraag of de gema tigde antï-revolutionnairen er zich voor zullen verklaren. Eindelijk het voorstel tot aankoop van het huis naast den schouwburg voor een rijksge bouw vindt ook sterke tegenkanting. Vooreerst is het voorwaardeiykaangekocht voor f68,000, terwijl het niet lang geleden verkocht werd voor f52,000. In de tweede plaats grenst het aan den schouwburg, wat het brandgevaar verhoogt. Dan heeft de minister, voor het geval dat de Kamers den koop niet goedkeurden, de rente over den bedongen koopprijs beloofd. (Dit uit eigen beurs?) »Is dus", zoo eindigt de briefschrijver, »de- minïster niet gelukkig in zijn optreden van zijn broed»r, den gouverneur van de West, komen ook nog bij voortduring treurige be richten. In een particulieren brief las ik, dat de spanning grooter is dan ooit, en dat men in de kolonie verwacht, dat de regeering er nu wel eindelijk een einde aan zal maken, omdat na de publieke standjes tusschen den gouverneur en den procureur-generaal de toe stand geheel onhoudbaar is geworden. Na die standjes heeft de procureur-generaal al zijn gezag tegenover zijne ondergeschikten ver loren, omdat de gouverneur van zijn macht gebruik maakt om die ondergeschikten tegen over hun chef te steunen. Dat op die wijze het ambtenaarskorps wordt gedemoraliseerd spreekt vanzelf. Niemand is eigenlijk een dag zeker van zijne betrekking. De gouverneur kan aanstellen en ontslaan naar welgevallen en maakt daarvan een ruim gebruik, zoodat niemand zeker is van zijne positie. Lang kan die toestand zeker niet meer voortduren, maar ondertusschen wordt van week tot week ontzaglijk veel kwaad gesticht, en de regeering, die nog steeds aarzelt tusschen beiden te komen, laadt eene groote verantwoordelijk heid op zich." In de Haagsche sprokkelingen van het U. D. leest men nOp het bericht dat de heer Aiewijn zou wor den vervangen als directeur van het kabinet der Koningin (zooals 't nu weldra heeten zal, denk ik} is dadelijk de mededeeling gevolgd, dat de heer Aiewijn op zijn verzoek zal worden ontslagen. Natuurlijk, zou ik zoo zeggen dat gebeurt in den regel ten minste zoo, als degene, die er uitgaat, althans niet tegenspartelt. Maar 't is er mede als met een engagement, dat immers ook altijd door het meisje wordt afgemaakt. Ikdurfdan ook verze keren, dat de heer Aiewijn wal had willen b/ijven,

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2