Gemengde Berichten. indien hij 't met H. M. had kannen -vinden, of zij met hem. En hierin is niets vreemds waarom zou den heer Alewijn niet overkomen wat zeifs Bis- snarck overkwam andere faeeren, andere wetten vaal{ niet aangenaam voor iemand, die jaren aan de oude wetgeving gewoon was. Maar waar toe dientdan zulk eene officieusequasi-tegenspraak, die slechts woordenspel is Uit 's-Gravenhage wordt aan de Arnh. Ct. o,a. het volgende gesclireven over de circulaire van den minister van binnenlandsche zaken aan zijne onderhoorige hoofdambtenaren over de brochure van den referendaris De Stuers. Toen de referenda! is van kunsten en weten schappen zijne brochure over de geschiedenis der bouwplannen van het Binnenhof gereed had bood hij een exemplaar daarvan aan den minister aan. De hooggeplaatsle blijkt om de eene of an dere, voor bet bloote oog niet waarneembare reden aan inhoud of toon van het geschrift aan stoot te hebben genomen, zoodat de schrijver in plaats van eene dankbetuiging een verbod tot openbaarmaking ontving met eene bedreiging met ontslag ingeval van ongehoorzaamheid. Nu behooit De Stuers niet tot de zoodanigen, die zich gemakkelijk laten intimideeren; 's minis ters dreigement miste dus de gewenschte uitwer king en de brochure kwam uit. Docii daar iemand, al is hij nog zoo onafhankelijk van karakter en positie, zich niet gaarne ais een schoolknaap door eeu onbillijk schoolmeester laat behandelen, deelde de schrijver het gebeurde mede aan een der ambtgenooten van den beer Lohman met wien hij in oude bedekkingen van huisvriend.^chap staat. Deze begaf zich onmiddellijk naar den vergramden eollega met de vriendelijke boodschap vzoo gij De Stuers ontslaatneem ik terstond mijn ontslag als minister van...." Bij de toch al gespannen verhouding die er onder de ministers van een en hetzelfde christelijk bewustzijn be staat, gevoelde de chef van den heer De Stuers, dat hij bakzeil zou moeten halen. Toch wilde hij niet geheel wijken, en verzond nu deze malle circulaire als een zeer kleingeestig middel om den verwaten refciendaris. die over de hem toe vertrouwde quaeMie» een oordeel durfde hebben en dat openbaar utten, onmogelijk te maken en tot een vrijwillig ontslag te dwingen. De heer De Stuers is echter, naar ik hoor, volstrekt niet voornemens aan dien zachten dwang te voldoen hij vindt zich in de verste verte niet onmogelijk gemaakt, noch zedelijk of onzedelijk gedwongen zijne betiekking neder te leggen. Door het bestuur der afdeeling Amsterdam van den sNederl. R.-k. volksbond" is een adres aan de Koningin-Regentes verzonden, waarin het, doelende op de geruchten, vol gens welke binnenkort het werkvolk van de koninkl. fabriek van stoom-en andere werk tuigen, pl. m 1200, zou worden ontslagen, verzoekt, dat de regeering maatregelen zal nemen, om het voortbestaan der fabriek te verzekeren, of althans om de geëmploieerden en -werklieden voor gedwongen werkeloosheid te vrijwaren. Door meer dan 700 werklieden en belang stellenden bij de kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen is aan H. M. de Koninging-Regentes een adres verzonden, waarbij volkomen instemming wordt betuigd met het adres van den »Ned. R.-k. Volksbond". De Kamer van koophandel te Maastricht heeft zich bij adres gewend tot den minister van waterstaat enz., met verzoek eene ge matigde verhooging van inkomende rechten aan de Staten-Generaal te willen voorstellen. De Kamer is namelyk van oordeel, dat thans, nu de handelstractaten door de meeste staten worden opgezegd, waardoor reciprociteit on mogelijk wordt gemaakt, alleen eene tariefs herziening onzen handel tegen ongelijkmatige concurrentie van het buitenland kan be schermen. Burg en weth. van Rotterdam hebben, op voorstel der commissie van orde voor de Groote Beurs bepaald dat op Goeden-Vrijdag geen .Beurs zal worden gehouden. Blijkens hét verslag over het jaar 1890 der .Rótterdamsche tramweg-maatschappij bestond 'het- persoheeV'-in vasten dienst bij dë maatschappij op 31 December jl. uit. 386 be ambten tegen „368 .óp denzelfderi datum van het vorige jaar. Uitbreiding van den dienst der camïonage maakte vermeerdering van het personeel (koetsiers) noodig. Het in exploitatie brengen van de lijn RotterdamOverschie gaf mede aanleiding tot bovenstaande ver meerdering. Inclusief den aankoop der lijn Rotterdam—Overschie hebben de uitbrei dingen (paarden-rekening uitgesloten) bedra gen f 48063.28 Het reservefonds bedroeg met de gekweekte rente op uit. December 1890 f29078.95y2; komt bij over 1890 f 5154.54, totaal f34533.49Vj. Voor het pensioenfonds werd van de salarissen ingehouden f2792.36; de bijdrage der maatschappij bedroeg f2766.99. Gekocht werden 253 polissen. Het uit de con tributie over 1890 verzekerde pensioen is f2487.49 of gemiddeld f9 83 per beambte. Voor 73 beambten, niet-leden van het pen sioenfonds, is een bedrag van f 1800.24 op de spaarbank geplaatst, zijnde gemiddeld per hoofd f24.60. Gerekend van de oprichting van het pensioenfonds, 1 Juli 1888, is het gemiddeld bedrag van het jaarlijkse!) pensioen per beambte (ingaande op 60-jarigen leeftijd) f24.09 en het cijfer der op de spaarbank geplaatste geiden voor de niet-leden van het pensioenfr ds, ongeveer f67.30 per hoofd. De onderhoudskosten voor paardentram wegen bedroegen f 8661.70, die voor den stoomtramweg f7216.79, terwijl de kosten van uitbreiding f27943.50 beliepen. Aange schaft werden 9 sieeperswagens en 1 fou rage wagen. Op 31 December bestond het wagen park uit 116 rijtuigen met 3728 plaatsen. Op uit. December waren 454 paarden aan wezig. De toestand der paarden was over het geheele jaar vrij gunstig. De baianswaarde der paarden is f245 per stuk. De uitgaven voor de fourage bedroegen met inbegrip van huur van weiland, groen voeder enz. f126405.27. Dit is per dag en per paard f G.79t/S. Voor alle diensten te zamen bedroeg het totaal vervoerde reizigers 6.010.223. Te Leiden bedroeg de geheele ontvangst f 28964.14; de opbrengst van den stoomtramweg Rotter damSchiedam bedroeg f 100.905,57 '/s. De omnibusdienst RotterdamOverschievan 2 Augustus, bracht op f3362.62Vs. De camïo nage bracht op f 161.813.74, advertentiën f4858.09, mest f5136.54, zoodat de totale ontvangst bedraagt f 627.242,15, tegen f452277.21 uitgaven, en de saldowinst f 174.964.94 bedraagt. Gebruikt ter afschrij ving f69766.38, dividend 8 pCt. over f 1.000.000 f80000, reservefonds f5454.54, tantièmes f 19090.91, onverdeeld saldo, over te brengen op 1891 f653.11. Het twaalfde boekjaar heeft een resultaat opgeleverd, gunstiger dan een der voorgaande jaren. Het is commissarissen aangenaam er op te kunnen wijzen, dat de uitbreiding van den werkkring der maatschappij, welke aan den ijver van den directeur te danken is, gepaard gaat met een verhooging van het dividend^ dat aan de aandeelhouders kan worden uitgekeerd. De Arnhemsche gemeenteraad heeft afwijzend beschikt op een verzoek van goed koop gas voor industrieele doeleinden. In den Nieuwen Rotterdamschen Water weg is Dinsdagmiddag het njkspolitievaartuig met den majoor-titulair A. Wielaard en den rijksveldwachter A. Soeteman, van Maassluis, door de sterke strooming bij het gezonken stoomschip Seagull omgeslagen. Wielaard verdronkSoeteman werd met moeite gered. Zooals bekend is, werd de le klerk ten kantore van den rijksontvanger te Bolsward, - vtider van 11 kinderen, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden, wegens het onder zich houden van gelden, aan den Staat behoorende. Sedert 31 jaar vervulde deze klerk zijn betrekking met de meeste nauwkeu righeid, tegen een salaris van f 600 gedurende de laatste jaren. De rijksontvanger Hora Siccama te Zeist heeft in Be Fiscus op het lot van dezen beklagenswaardigen man gewezen. Thans heeft H. M. de Koningin-Re gentes aan den veroordeelde kwijtschelding van straf voor den tijd van 3 maanden ver leend. Dinsdagavond is te Breda de stoom-choco- ladefabriek»Kwatta", met den geheelen voorraad, de magazijnen enz., geheel afge brand. De brand ontstond -te ongeveer 7 uren, na het vertrek der werklieden, en woedde snel voort, zoodat ruim twee uren lang een groote vuurpoel met hoog opgaande vlammen over eene lengte van 30 a 40 meter zich vertoonde. De oorzaak is tot hiertoe onbekend. De belendende groote houtloodsen bleven ge spaard. De fabriek was verzekerd op Rótter damsche beurspolis. 's-Gravenhage. H. M. de Koningin-Re gentes is ook opgetreden als beschermvrouw van de academie van beeldende kunsten alhier. Maassluis. Zoowel het station als de watertoren alhier naderen met rasscbe schre den hunne voltooiing. Beide gebouwen zijn smaakvol gebouwd en worden met zor g afge werkt. Het station biedt eene vrij groote ruimte aan, de beide wachtkamers zijn ruim en net ingericht, de bureaux voor het afgeven der plaatsbiljetten en de behandeling der bagage zijn uiterst geriefelijk. Tal van deuren geven eenerzijds toegang tot het gebouw, anderzijds tot het perron. De watertoren bevat verschillende wonin gen voor het aan de waterleiding verbonden dienstpersoneel, machinist, stoker enz. De machines zijn in een afzonderlijk gebouwtje geplaatst. De, met het oog op de mogelijkheid van biak water, zeer groot gemaakte reser voirs zijn reeds geheel gereed. In Mei zullen in Luxemburg nieuwe postzegels worden ingevoerd met de beeltenis van den groothertog in Oostenrijkse!) uniform. De werkstaking der sigarenmakers te Hamburg heeft den sociaal-deraocraten 400.000 maik ge kost, zonder tot het doel te hebben geleid. Zij was aangevangen, omdat de vereenigde sigarenfabri kanten verklaard hadden geen werklieden in dienst te willen nemen, die leden waren van sociaal democratische vereenigingen. Hun verzet tegen dat besluit hebben de sigarenmakers nu moeten opgeven en de aanvoerders der sociaal-democraten hebben verklaard, dat er in langen tijd geen geld beschikbaar zou zijn om werkstakers te steunen, zoodat zij het ondernemen van werkstakingen met name aan de mijnwerkers ontraden. De politie te München heeft den apothekers verboden, verder Tuberculin aan geneeshceren te leveren. In Hongarije dreigen ernstige dijkbreuken en overstroomingen, wegens het opbreken van het ijs in d-" Donau. Men schrijft uit Londen aan het N. v d. D. Ten gevolge van de geweldige sneeuwstormen der vorige week zijn sommige plaatsen in Zuid westelijk Engeland geruimen tijd van alle ge meenschap verstoken geweest. Geen enkele brief, telegram of vervoermiddel kwam bijv. a8n te Hel- ston, eene plaats in het graafschap Comwallis, 10 mijlen afstand van Falmouth, of vertrok van daar van Maandag tot Zaterdagnamiddag. Een ploeg arbeiders ruimde Zaterdag den laatsten sneeuw hoop op den Ilelston-spoorweg weg. Do mannen marcheerden daarop triomfantelijk vier aan vier de stad in naar het huis van den spoorwegop zichter, die hun een warm maal beloofd had. Spoedig daarna kwam een waggonlading met brieven en couranten. Te St. Just waren sommige gezinnen drie dagen lang zonder brood. Ten gevolge van zware regens verdwijnt de sneeuw thans zeer snel, maar hét zal'nog gerui men tijd duren eer het verkeer geheel heropend is, niet alleen wegens den sneeuw, maar voor namelijk wegens het groot aantal boomen dat over de wegen viel. De sneeuwploegen der spoor wegen waren geen van allen in staat het veieiscbte werk voldoende te verrichten en stonden machte loos voor sneeuwhoopen van 10 tot 20 meter hoogte. Eiken dag komen nog berichten van nieuwe rampen op zee, waaruit blijkt dat de storm ook op zee zware offers heeft geeischt. De ondervinding van de 21 passagiers, die van Maandagavond tot Woensdagmorgen in een inge sneeuwde» trein opgesloten waren en met allerlei geïmproviseerde hulpmiddelen de fijne sneeuw, die door de kleinste reet naar binnen diong, tracht ten uit te houden, is intusschen eenig. Dit geschiedde op den grooten Westerspoorweg, nabij Taunton. Edward Buhver Lytton Dickeris, de zoon van Charles Dickens, lieeit zijn korte staalkundige loopbaan reeds opgegeven, Dickens verzocht zijne kiezers, hem niet meer tot candidaat te nemen, verklarende, dat doorzijn streven naar poli tinken roem zijn portwmonnaie ziek werd evenals zijne hersens, zijn lichaam en zijn gned humeur. Uit Madrid wordt bericht, dat de politie te Por- cuna den moordenaar heeft gevat van Mme Hen- rion, de Parijsche modemaakster die vermoord werd in den spool trein tnsschen Seviila en Cm dova. De moordenaar werd gevat, terwijl hij bezig was in de rivier zijn kleederen te wassrhen. Hij is een bediende uit hot hotel, waar de vermoorde te Seviila heeft gelogeerd. De Engelsche stoomboot Utopiavan Triest naar New-Yoik, met 700 Iiaiiaansciie landver huizers, is ten gevolge van eene aanvaring met twee Engelsche pantserschepen gezonken. Men schat het aantal verdronkenen op 200, Nadere depêches uit Gibraltar nopens het zin ken van do stoomboot Utopia der Anchor Line ten gevolge van aanvaring met het Bntwho pant serschip Anson, behelzen het volgendeDe aan varing vond gisteravond omstreeks 7 uren plaats. De ram der Anson maakte een gat van 30 voet lengte in de Utopia, nabij den achterste ven. De Utopia zonk achterwaarts in 10 minuten. Er bevonden zich 880 passagiers op. De golfslagen opgejaagd door den hevigen zuidwestelijken wind, sloegen alles overboord wat zich op liet dek be vond. Men vreest dat van de passagiers twee derden omgekomen zijn, ofschoon eenige andere booten, gezamenlijk met de Britsche pantservloot, terstond te hulp kwamen. De bij het pantserschip Immortality behoorende stoombarkas verging daarbijverscheiden matrozen verdronken. Dank zij de electrische speurlichten der Engelsche vloot, werden nog verscheiden mensrhenievens gered. Tallooze lijken van vrouwen en kinderen zijn reeds aangespoeld. De kapitein der Utopia is gered, evenals de scheepsdokter. De masten en de schoorsteen der Utopia steken even boven het water uit. Volgens eene depêche uit Gibraltar aan Lloyd vreest men dat 500 personen verdronken zijn bij de aanvaring van de Utopia. Tot nu toe zijn 318 personen gered. 90 lijken zijn reeds opgevischt. Bij de Scilly-eilanden heeft Vrijdagavond een aanvaring plaats gehad tusschen de stoomschepen Roxburgh Castle, uit New-Castle, en British Peer. Eerstgenoemde boot zonk terstond, zoodat het grootste gedeelte der opvarenden, ten getale van 22, omkwam. Slechts de kapitein en een matroos, uitmuntende zwemmers, konden zich redden. Vergadering Tan de Kamer van koop handel en fabrieken te Schiedam, van Maandag 16 Maart 1691, Aanwezig zijn de heeren JT. J. G.Nolet, voor zitter S. A. MaasJ. Meijer J.Pzn.J. H. HoutmanJ. T. WittkampfH. R. M. A, van Gent en D. F. W. Prins. De geloofsbrieven van den heer H. R. M. A. van Gent worden in handen gesteld eener commis sie, bestaande uit de heeren Maas en Houtman. Overeenkomstig het advies der commissie wordt besloten tot toelating van den heer Van Gent, die onder de gelukwenschen van den voor zitter wederom zitting neemt. De notulen der vorige vergadering worden daarop voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Omtrent de ingekomen stukken wordt respec-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3