Gemengde Berichten. PER TE LEG BAAT. Post en Telegraphie. -werd verleend, de exploitatie der opera voor het volgend seizoen op zich zou nemen. De heer Pollak is te Rotterdam overigens geen onbekende. In het seizoen 187778 maakte hij als baryton-zanger deel uit van het opera-gezelschap onder Jean Pflaging, Gedurende acht jaar dirigeerde hij de opera te Dortmund, welke ecliter gestaakt is moeten worden doordat het gebouw wegens brand gevaar werd afgekeutd, D Het Nederlandsch comité voor de tentoon stelling te Parijs in 1889 heelt medegedeeld, dat eindelijk zijn aangekomen de bewijzen der bekroningen, bij gelegenheid dier tentoon stelling door de Nederlandsche inzenders verworven. Het comité stelt zich voor, de medailles en diploma's uit te reiken in plechtige zitting, op Zaterdag 18 April, te Amsterdam. Bij de staatsspoorweg-maatschappij wordt, ter meerdere uitbreiding en verbetering van het rechtstreeksch verkeer met Parijs, met 1 April a.s. een nieuwe avond-expres- trein ingevoerd, loopende van Esschen via Utrecht naar Amsterdam. Door de directie der N. A. S. M. zijn thans in het vaarplan voor de nieuw te openen lijn naar Baltimore nog zoodanige wijzigingen gebracht, dat ook het stoomschip P. Caland in die lijn zal varen. Het vertrek van dat schip is bepaald van Amsterdam op 24 Juni. De eerste reis van Baltimore naar Rotter dam is bepaald op 25 April. (A7. B. Ct.) Te Amsterdam is thans een prospectus verschenen betreffende de reorganisatie der kon. fabriek van stoom- en andere werk tuigen aldaar. Aan het Uil. ontleenen wij daaromtrent het volgende Eenige maanden geleden hebben wij mel ding gemaakt van het voorstel der directie, om de fabriek in andere handen te doen overgaan en haar arbeidsveld meer te zoeken in het aanmaken van spoorwegmateriaal dan in den scheepsbouw. Een der groote nijver heidsfirma's in ons land, gebrs. Stork te Hengelo, zou zich met die taak belasten. Er werden in verband daarmede regelingen ontworpen met de hypothecaire en andere schuldeischers der oude fabriek, en die rege lingen zijn, gesteund door het gunstig advies der bewindvoerders bij de surséance, op ver gaderingen van belanghebbenden goedgekeurd. Thans is als gevolg daarvan de aankon diging verschenen van de ^Nederlandsche fabriek van werktuigen en spoorwegmateriaal", die de oude fabriek zal vervangen. De nieuwe maatschappij neemt de terreinen, gebouwen en het materiaal der fabriek over. Zij be taalt daarvoor 1 ton in geld en f480,000 in gewone aandeelen en neemt bovendien de le hypothecaire schuld ten bedrage van f920,000 (te haren laste. Van*de winst boven 6 pCt. staat zij de helft af aan de liquidatie, d. i. ten behoeve van de oude schuldeischers en de aandeelhouders in de vroegere onder neming, en zulks in den vorm van actions de jouiisance. De nieuwe maatschappij zal een aandeelen kapitaal hebben van f 1,280,000, waarvan f600,000 met een gegarandeerde rente van 4 pCt. De beide groote spoorwegmaatschap pijen namelijk, die groot belang hebben bij het bestaan eener groote machinefabriek te Amsterdam, hebben ieder voor de helft dat minimum-divivend gewaarborgd, zoolang haar overeenkomsten met den staat duren. Na afloop daarvan is de staat bevoegd dien waarborg over te nemen. De spoorwegmaatschappijen hebben als voorwaarden bedongen dat de statuten, balan sen enz. aan hare goedkeuring worden onder worpen, dat elk een vertegenwoordiger heeft in het college van commissarissen, en dat de* vennootschap o. a. moet ten doel hebben het aanmaken van spoorweg-materiaal, be halve locomotieven. De leiding der nieuwe fabriek wordt opge dragen aan den heer C. H. Strumphler, thans, directeur der machinefabriek van de heeren gebr. Stork, te Hengelo. Naar gemeld wordt, heeft. prof. C. Leemans, directeur van het rijksmuseum van oudheden te Leiden, ontslag gevraagd, na gedurende 53 jaar in die betrekking op de meest eer volle wijze werkzaam te zijn geweest. In een te Utrecht gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Ned. vereeniging tegen de prostitutie is besloten, de ledenver gadering dit jaar te Rotterdam te doen plaats hebben en bij die gelegenheid een volksbij eenkomst te houden. Het hoofdbestuur heeft aan H. M. de Koningin-Regentes een adres gezonden, waarbij de vernietiging wordt verzocht van de plaatselijke verordeningen, welke betrek king hebben op de gedwongen keuring der publieke vrouwen. Naar men meldt, bestaat het voornemen, het douanestation te Rozendaal naar de grens nabij Esschen te verplaatsen. Reeds is een commissie uit den Rozendaaischen gemeen teraad bij den minister van waterstaat ten gehoore geweest, om dezen te bewegen dit plan niet goed te keuren. Te Amsterdam is Woensdag het burger ziekenhuis plechtig ingewijd in tegenwoor digheid van het dagelijksch bestuur, doctoren, verpleegsters, donateurs en donatrices. Naar aanleiding van een verzuim bij de jongste loting voor de nationale militie te Venlo, hebben Ged. Staten van Limburg de loting in zooverre vernietigd, dat van no. 38 af een herioting moet plaats vinden. Niet minder dan 44 personen zullen zich thans opnieuw daaraan moeten onderwerpen. Te Nijmegen zal 27, 28 en 29 Juni a.s. een internationaal kegelconcours worden gehou den. Eene commissie van zeven leden belast zich met de regeling daarvan. Eenige buiten- landsche vereenigingen hebben haar steun reeds toegezegd. Het schip, dat in de rivier de Oude Maas aan den grond is gevaren, is thans door mid den gebroken. De lading hooi drijft er uit. Woensdagavond werd tusschen Zandpoort en Velzen op de Hollandsche spoorwegbaan het lijk gevonden van Gerardus de Roo, die vermoedelijk door trein 123 is overreden. Te Utrecht is gisternacht, omstreeks half- vier, een hevige brand uitgebroken op den Steenweg, in den drogistwinkel van den heer A. G. H. van Spanje. Een voorbijganger zag het vuur en wekte de bewoners. Een ander- halfjarig kind is door den rook gestikt; toen het gevonden werd, was het reeds bezweken. Het perceel is grootendeels vernield. Een uur later was de brandweer het vuur door middel van de waterleiding meester. De oorzaak is onbekend. De chef-veldwachter T., te Veendam, heeft Zondag jl. zijn post verlaten, met achterlating van de aan de gemeente behoorende uit rusting. Tegen hem was door het O. M. bjj de rechtbank te Winschoten eene maand ge vangenisstraf geëiseht, wegens moedwillige vrijheidsberooving van den heer Hora Adema, te Huizum, bij Leeuwarden. Tegen de dienstbode van den heer v. d. W. te Deventer zal een vervolging worden inge steld, omdat zij zich van daar naar haar ouders te Wije heeft begeyen, niettegen staande een geneesheer haar verklaard had, dat zij -lijdende was aan een besmettelijke ziekte (diphtheritis). Bij art. 8 der wet tegen besmettelijke ziekte is bet nl. verboden zich naar eene andere plaats te begeven, wanneer men lijdende is aan een besmettelijke ziekte. Te Groningen is dezer dagen een diefstal gepleegd onder buitengewone omstandigheden. Een heer in de Heerestraat was Zondag naar de kerk. Hij had zijn gouden horloge met ketting op de kamer laten liggen. Het was wel bewaard onder de hoede van een dienstbode. Deze echter moest even uit om een courant aan een der buren te brengen, en van hare afwezigheid werd door een dief gebruik gemaakt, het horloge weg te nemen. De bestolene ontving volgens de 2V. G. Ct. kort daarop een briefkaart van den volgenden inhoud WelEHeer. Ik heb de eer, te uwer geruststelling kond te doen, het door UEd. reeds lang genoeg bezetene horlogie in betere handen is overgegaan (artikel een van onze sociale toestanden) iloost u dan met de herinneringen aan het verleden aangenaam bezit. Een Vriend van algemeen bezit. 's-Gravcnhage. Prof. Liebreich uit Ber lijn is gisteren weder hier aangekomen en aan het »Hötel de Bellevue" afgestapt. Deze geneeskundige zal vermoedelijk eenige dagen hier vertoeven. Kampen. In zijne alhier gehouden rede heeft de heer Schaepman o. a. het volgende gezegd "Wat zou de regeering hebben aan eene legerwet, tegen den zin eener groote minder heid ik zal maar zeggen met 52 tegen 48 stemmen aangenomen Zij zou dan bezitten eene goed gesloten brandkast, maar noch den sleutel, noch le mot de passe passé om de kast te openen. Men lette er wel op, dat het tijdstip der invoering van ue wet eerst door eene nadere wet zal moeten be paald worden. Eerst met zulk eene wet zou er inderdaad strijd ontstaan in de natie, een onvermijdelijke strijd, dan zouden er heel wat maatregelen voor buitengewone omstandigheden moeten genomen wordengansch andere dan de maatregelen voor ^buitengewone omstandig heden" die thans in gewone omstandigheden worden genomen. Laat ons thans niet twisten, laat ons liever eene hervorming voorbereiden er bestaan nog groote bezwaren tegen den persoon lij ken dienstplicht. Spreker kent veel te veel boerenjongens, om zich door de eene of andere brochure van de wijs te laten brengenhij lacht met de meewarigheid der moeder, die bang is dat de harde matras in de kazerne den aan hardheden niet ge wenden jongen te veel zal deren, doch hij lacht niet met de vrees des vaders, die zijnen zoon niet aan eene omgeving, gelijk zich daar beweegt, durft toevertrouwen. Er dient een standvastige waarborg te zijn, dat het leger niet langer aangeschreven sta als eene instel ling van minderen en slechteren stand. Vooraf dienen de eigenaardige moeilijkheden te worden overwonnen, die thans nog het persoonlijk opnemen der wapenen belemme ren, en dan eerst zal men kunnen verwachten de invoering van eenen maatregel, welke thans voor sommigen nog slechts is een lioosrstrnlend ideaal. Canthai idine, een voornaam bestanddeel van prof. Liebreicli's geneesmiddel tegen keeltuber culose, wordt, naar uit Berlijn wordt bericht, in den iaatsten tijd steeds duurder. Voor prof. Liebreich's ontdekking was de prijs 2 mark per gram thans is die reeds 4 maik en de prijs zal zeker weidia 20 mark per gram zijn. Eerst in het najaar, als er weer grooter voorraad is, zal waarschijnlijk een kleine daling volgen. Op het graf van Dóüinger te Mönchen zal een gedenkteeken worden opgericht. Alleen aan de kust van Devonshire zijn gedu rende den jongsten sneeuwstorm, naar schatting, zeventig menscbenievens verlorengegaan. Naar men uit Sebastopol bericht, zijn al de havens aan de Zwarte Zee nu vrij van ij's, maar die aan de Zee van Asof zijn nog gesloten. Door den ijsgang op de Donau zijn in Hongarije groote ovérstroomingen veroorzaakt. Bij Baggiszio zijn dijken doorgebroken, ten ge volge waarvan de stad onderliep. Te Solt zijn 200 huizen, door het water ondermijnd, ingestort. Te Apostac-Solt is voor honderdduizenden guldens schade aangericht. Verscheidene andere plaatsen, voora! in het comitaat Budapest, verkeeren in dreigend gevaar. Van de equipage van het verongelukte stoom schip Utopia zijn thans 24 geredden bekend. Onder dezen bevinden zich de gezagvoerder, twee stuurlie den, de scheepsdokter, machinist en hofmeester. Van de passagiers zijn slechts 292 gered van de 830, zoodat er 538 zijn verdronken. De equipage bestond uit zestig koppen, waarvan 36 liet leven verloren, makende met twee man van de stoom- sloep der Jmmorlality te zamen 576 personen die bij deze vreeselijke zeeramp in de baai van Gibral tar zijn omgekomen. Twintig minuten na de aanvaring zonk het schip in de golven en hoewel de sloepen der oorlogsschepen a! het mogelijke deden, werden zij door het zware stormweder, dat van stroomen regen vergezeld ging, in het redden der schipbreu kelingen zeer belemmerd. 3e zee liep zoo hoog, dat de booten het wrak niet konden naderen, waardoor zij genoodzaakt ivaien aan de lijzijde van het zinkende vaartuig te blijven, teneinde degenen, die door de zee van boord weggeslagen werden, in hunne vaan uigen te kunnen opnemen. Honderden lijken bevinden zich nog in het tusschendek van het gezonken vaartuig, dat be stemd was van Napels naar New-York. Het stoomschip had juist eene reparatie ondergaan die 30.000 pond sterling had gekost en deed de tweede reis op dat traject. Hoewel liet door de ram van het pantserschip Anson zware schade geieden heeft, kan liet gelicht worden. ie .hicago moeten een 50.000 menschen aan influenza lijden. Te Sassari, in Italië, is dezer dagen een vrouw overleden, die in in 17C8 was geboren. ttHTM HAAfi, 20 Maart. - Tweede Kamer. De post wet is zonder stemming aan genomen. Evenzoo is aangenomen het wets ontwerp tot voorkoming van aanvaring op de openbare wateren die voor de scheepvaart openstaan. Congo-stukken zijn commissoriaal gemaakt. Naar aanleiding van adressen uit Amsterdam over den toestand der werkhuizen, tot het opheffen der kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen, is in het debat de aan dacht gevestigd op de wenschelijkheid van den steun der regeering aan de pogingen tot reconstructie der fabrieken. De Kamer is op reces gescheiden. De vermindering van bet port naar de Zuidafri- kaansche landen betreft alleen brieven, geen druk werken. De vermindering van dat port tusschen Engeland en zijne koloniën wordt voorloopig nog niet ter hand genomen. Telegrammen voor Valparaiso (Chili) kunnen worden verzonden p8r stoomboot, vertrekkende van Barrance bij Chorillos. De telegrammen moe ten den21n Maart te 10 uren's morgens in Lon den zijn. Het stoomschip Prinses Sophiavan de maat schappij »Neder)and", kwam Woensdag te Bata via aan. Den 19n Februari jt van Genua vertrokken via Suezkanaal en Padang, bracht dit schip dus de mail in 27 dagen over.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3