Gereilde en Mociite onroerende peten. teekening der gemeente, waarop de twee afdee- lingen, waarin de gemeente volgens dat ontwerp, zal worden verdeeld, nauwkeurig zijn aangeduid en een voorstel van idem, in overleg met de com missie van fabricage, orn voor bet vervolg, bij openbare aanbesteding van gemeentewerken, die daarvoor in aanmerking komen, in de bestekken aan den aannemer de verplichting op te leggen de werklieden te verzekeren tegen ongelukken op bet wei k overkomen beide stukken worden ter visie gelegd en de behandeling aangehouden tot eene volgende vergadering. "Van burgemeester en wethouders eene voor dracht, opgemaakt in overleg met den arron- dissements-schoolopziener, na ingewonnen bericht van het hoofd der school, ter benoeming van eene onderwijzeres eerste klasse, aan de openbare school voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs voor meisjes; op welke voordracht zijn geplaatst 1. H. J. Anltsz te Bedford en 2. D. M. C. van de Kreke te Gorinchern; ter inzage gelegd, teneinde in eene volgende vergadering tot het doen eener benoeming over te gaan Ter behandeling in een volgende vergadering werd ter inzage gelegd het tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1890, tot een bediag van flGl.OS'/j. Het pro ces-vei baal van de door burgemeester en wethou ders gedane opneming der boeken en kas bij den gemeente-ontvanger, op 15 Januari II., werd voor kennisgeving aangenomen. De adressen van W. A. van Dolder Wz. en Th. Kudders Thz. om benoeming tot secretaris- rentmeester van het burgerlijk armbestuur wer den ter visie gelegd, ter behandeling in eene volgende vetgadering de adressen van K. te Slaa, J. M. van der Schalk Jr. en J. G. Mosman om plaatsing op de kiezerslijsten; van W. F. Tak tot schrapping van die lijsten van de namen W. van Slobbe, insolvent veiklaard, G. A. Jan se, 22 Mei 1890 ovei leden en N. G. Wouterlood, 2 Juni 1890 deze gemeente verlaten de missive van het R.-k. parochiaal aimbestuur, houdende mede- deeling dat J. G. Bulter, vooikomende op de kiezerslijsten, door hen in het vooialgaami burger lijk jaar bedeeld weid en een adres van A. II. W. van Luik om naar aanleiding van dit schrijven, bedoelde J. G. Bulter te schrappen van die lijsten, werden medo ter visie gelegdter behandeling in eene volgende vergadering. Alsnu was aan de orde het rapport der com missie van 26 Februari jl. Vóór de behandeling van dit rapport, dat bij monde van den heer Van Havwcgenden Breems werd uitgebrachtprotesteerde do Voorzitter, met klem, onder aanwijzing van feiten, tegen het geen door den heer Visser, blijkens het gedrukt verslag, in de vorige vergadeiing was gezegd, en speciaal tegen de uitdi ukking, «dat het streven en werken van burgemeester en wethouders in zake do onderhandelingen met Schieland, tot heden zonder uitslag is geweest. Wat nu het rappor» zelf betreft, daarin wordt er vooral op gewezen, dat de onderhandelingen, door de commissie met Schieland gevoerd, tot nog toe geen voldoende uilkomst had gehad, omdat bet mandaat dier commissie niet ruim genoeg was gesteld. Schieland had dan ook wel toestem ming tot uitbaggeren willen geven, maar daarvoor in de plaats liet in- en uitlaten van water niet willen toestaan. Vandaar een nieuw voorstel der commissie, strekkende dat de raad haar diligent zal verklaren en tot voortzetting der onderhande lingen zal machtigen, teneinde, behoudens nadere bekrachtiging van den raad, de voorwaarden vast te stellen, waarop het uit- en inlaten van water zal zijn vergund. Dit voorstel werd na eenige discussie met nlgemeene stemmen tegen éen, die van den heer Elzevier Dom, aangenomen. Ten slotte ontvingen burgemeester en wet houders van den raad de opdracht twee of drie der sollicitanten voor te dragen voor de betrekking van secretaris-rentmeester bij het burgerlijk arm bestuur, en zulks in overleg met dit bestuur. De vergadering werd hierna gescheiden. De heer J. B. Nolet, wethouder dezer ge meente, heeft in de hedennamiddag gehouden raadszitting schriftelijk kennis gegeven dat hij zijn mandaat als lid van den gemeente raad nederlegt. De heer Nolet, die den ouder dom van 85 jaar bereikt heeft, bekleedde veertig; jaar onafgebroken het lidmaatschap van deu gemeenteraad en behoort derhalve tot die raadsleden, welke medegewerkt hebben aan het tot stand brengen van tal van ver ordeningen als uitvloeisels van de grondwets herziening van 4848. De verslagen van den gemeenteraad kunnen er van getuigen, op ■welke wijze, dit scherpzinnige, helderziende raadslid zijn taak heeft opgevat. Bij groot verschil van meening bleef hem de algemeene achting zijner medeleden ver zekerd; het beste bewijs hiervoor is zijne ge durige herbenoeming tot wethouder. Zeker meenen vrij de tolk onzer stadge- nooten te zijn, als wij onzen hoogbejaarden stadgenoot, nu hij zijn laatste openbare be trekking nederlegt, een gelukkigen levens avond toewenschen. Men verneemt, dat het H. M. de Koningin- Regentes behaagd heeft, voor een aanzienlijk bedrag deel te nemen in de inschrijving op de gewone en gegarandeerde aandeelen der Nederlandsche fabriek van werktuigen en spoorwegmateriaal, welke de kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Am sterdam zal vervangen. De commissie van rapporteurs der Tweede Kamer - over de loonwet heeft gisteravond eene conferentie gehouden met den minister van justitie. In Den Haag loopt het gerucht dat de minister van marine zijn ontslag zal vragen. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië van 19 Maart, wordt de gouvernements-koffie-oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 351,745 pikols. Wij vernemen, dat bij het overleg tus- sclien de regeering en de commissie van voorbereiding der legerwetBergansius, van wege de commissie of een barer leden geen vergelijk is aangeboden. Hedenmiddag te 1 uur is de commissie van voorbereiding der legerwet bijeenge komen. (A7. It. Ct.) De aanneming der motie van den heer Virulv en meer nog hetgeen Donderdag in de Tweede Kamer gesproken is, zal het den minister van marine wel onmogelijk maken om zijne portefeuille te behouden. De lieer Löben Seis, een der politieke tegenstanders van den heer Land, heeft op die waarschijn lijke uitkomst reeds gewezen toen hijzeide: »De heer Land is geen oogenblik getroffen, maar de minister van marine, al weet hij eene motie te bezweren, is toch gevallen". Dat eene ministerieele crisis er uit zou voortspruiten is niet wel aan te nemen, nadat de heer Norman als zijne meening had te kennen gegeven eene meening die niet weersproken werd dat al de andere ministers, door hun collega omtrent de quaestie geraadpleegd, zijne handeling ten sterkste hebben afgekeurd. Niemand van hen kwam dan ook den minister van marine te hulp. Alleen zeide de minister van koloniën, bij herhaling aangemaand ont zijne meening te uiten, dat hij moeilijk kon zeggen dat zijn collega in zijne houding tot de Kamer ongelijk had. Maar daarmede was de daad niet ver dedigd. ArnhCt.) Naar liet Centrum verneemt, worden, dank zij de bemoeiingen en de tusschenkomst van het bestuur van den »Ned. R.-k. Volksbond", zoowel door de regeering als door de leden der Tweede Kamer de ijverigste pogingen in het werk gesteldteneinde een gunstige wending te geven aan het dreigend lot der werklieden van de «Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen" te Amsterdam. Naar alle waarschijnlijkheid zal de nieuwe combinatie, die de fabrjek overneemt, daaraan eene ketelmakerij verbinden, waardoor weder om een aantal werklieden kunnen behouden worden, terwijl de scheepmakers zooveel mo gelijk op de landswerf worden geplaatst. Verder is het zoogoed als zeker, dat bij het in dienst nemen van werklieden in de nieuwe fabriek niet zal worden gelet op ouderdomzoodat ook bejaarde arbeiders indien zij bekwaam en ijverig zijn, zich niet ongerust behoeven te maken. Nog andere gunstige maatregelen zijn in overweging, o. a. om de overbodig wordende werkkrachten zooveel mogelijk op andere rijkswerkinrichtingen te benutten. Een en ander is resultaat van de bespre- f kingenwelke door de heeren Passtoors en Kokvoorzitter en vice-voorzitter van den bond, met verschillende autoriteiten zijn ge houden. Laatsfgenoemde, die zelf 19 jaar op de fabriek heeft gewerkt, heeft zoover noodig alle gewenschte inlichtingen verstrekt. Een der groote olifanten in «Artis" te Amsterdam is onverwachts gestorven. De centrale anti-revolutionnaire kiesver- eeniging in het district Schoterland heeft tot eandidaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. U. II. Huber, thans afgevaardigde van het district Dokkum, rijks-advocaat te Leeuwarden. "Wegens het groote kolenvervoer heeft de Hollandsclie spoorwegmaatschappij besloten, tot het vervoer van kolen en andere goederen een nachttrein te laten loopen van "Winters wijk langs Doetiehem naar Amsterdam, Rot terdam enz. Deze dienst zal 1 April in werking treden. Het bouwen van een verpleeggebouw en werklokaal voor hulpbehoevende blinden te Rotterdam is gegund aan den heer Van Kempen Valk aldaar voor f 63.849. Uit Smallingerland meldt men aan de Af. B. Ct De zoogenaamde «Volkspartij" in Friesland schijnt ook de godsdienstoefeningen te bezoeken om propaganda te maken. Althans toen voor eenigen tijd op de Surhuisterveenster heide, onder leiding van een evangelist, een godsdienstoefening werd gehouden, waren verscheidene leden eener afdeeling van den bond voor algemeen kies- en stemrecht tegenwoordig. Na afloop der godsdienst oefening vroeg de socialist Tj. Stienstra, van Drachten, het woord, flet werd hem echter niet verleend. Hecht voor Allen meldt thans dat de centrale vaail der sociaal-democraten naar Amsterdam verlegd is. Hij is aldus samen gesteld ten gevolge van verkiezing door de afdeeling aldaar: A. Rot, voorzitter, P. J. Penning, 2e voorzitter, S. W. Coltof, secre taris, Oudkerk, penningmeester, H. J. Scheul- derman, 2e secretaris. Het nummer van Woensdag 48 Maart van Becht voor Allen is in een bessensapkleu- rigen tint verschenen «ter herinnering" zooals 't heet «aan de sociale revolutie van 48 Maart 4874" en met het opschrift «Leve de Commune 1" Met het aanleggen van den ontworpen stoomtramweg van Nijmegen naar het be kende hotel »Berg-en-Dal", over den bovenweg van den Hunnerberg, is thans een begin gemaakt, zoodat het te verwachten is, dat deze spoorbaan met het aanstaande zomer seizoen nog in exploitatie zal kunnen gebracht worden. De baan zal eene lengte hebben van ongeveer 5000 meter en sluit aan den tramweg N eerbosch- -N ij megenBeek. Het bericht in de AT. B. Ct., dat een vrouw in de bank van leening aldaar een pak had gebracht, dat een levend kind bevatte, was onjuist. De berichtgever was op praatjes afgegaan. Grooter ellende dan Donderdag te Botter dam te aanschouwen was, bij aankomst van het stoomschip Edam van Buenos-Ayres, is wel zelden gezien. De ongeveer 450 tusschen- deks-passagiers waren slechts in eenige lompen gehuld. De meesten waren niet in staat de kosten voor hun verdere reis te betalen. Eenige consuls, alsmede de directie der N. A. S. M., voorzagen hen zooveel mogelijk van het noodige, en tevens van spoorweg kaarten. Aan boord der boot had het hun aan niets ontbroken. Over de toestanden in Zuid-Amerika werden de treurigste tafereelen opgehangen. Duizenden smachten nog naar de gelegenheid om terug te kunnen komen. (2F. B. Ct.) Naar aanleiding van het bericht omtrent een zoogenaamden diefstal van een gouden horloge met ketting ten nadeele van een heer in de Heerestraat te Groningen, wordt ons nader gemeld, dat het de politie is mogen ge lukken den dader te ontmaskeren. Het was een familielid, die de ongepaste aardigheid gehad had, dat horloge mede te nemen, de bewuste briefkaart te schrijven en bij de komst van de politie het horloge reeds weder aan den eigenaar had afgezonden. (ST. B. Ct.) Botterdam. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen een tapper aan het Roode Zand, die daar Dinsdagnacht twee agenten van politie, die in het uitoefenen van hun dienst waren, van hun vrijheid be roofde, door hen in zijn lokaal op te sluiten. De houder der inrichting begaf zicli mid delerwijl ter rustedoch na eenigen tijd werden de agenten door de vrouw des huizes in vrijheid gesteld. 's-Graveuliag-e. Aan het diner, Donderdag te 6 uur door H. M. de Koningin-Regentes gegevenwaren uitgenoodigd al de vice- admiraals, schouten-bij-nacht, kapiteins ter zee of daarmede in rang gelijkstaanden in actieven dienst in de residentie aanwezig; voorts de luitenant-generaals, de generaals- majoor, de kolonels en luitenant-kolonels, de laatsten voor zoover korps- of detachements commandanten. Het diuer had plaats in de galerijzaal. Naast H. M. waren aan weerszijden gezeten, de leden der hofhouding, tenvijl aan de over zijde van H. M. de eereplaatsen waren inge nomen door den vice-admiraal De Josselin de Jong, de luitenants-generaal ridder Alewijnr chef van den generalen staf, en Schneider,, inspecteur der artillerie. De overige heeren- zaten ancienneteitsgewijze links en rechts. Na het diner werd de koffie gebruikt in de kleine balzaal. Het geheel was afgeloopen ongeveer te 8V2 uur. 's-Gravenhage. H. M. de Koningin- Regentes heeft gisteren in audiëntie ontvangen den heer Vacarescotot aanbieding zijner brieven van terugroeping als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Rumenië bij ons Hof, en in buitengewoon gehoor Sir- Horace Rumbold, tot aanbieding zijner geloofs brieven als buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van H. M. de koningin van Groot-Brittannië en Ierland bij het Neder landsche Hoflaatstgemelde gezant werd met het gebruikelijke ceremonieel naar en- van het paleis geleid. 's-Gravenliage. Naar men verneemt, is er sprake van om met 4 Mei de bureaulisten aan de plaatskaartjesbureau's van liet station van den Heil, spoorweg alhier te vervangen door vrouwelijke beambten. De tegenwoor dige beambten zullen met dien datum naar elders worden overgeplaatst. Enschede. In de Woensdagavond gehou den vergadering der liberale kiesvereeniging is ten opzichte het ontwerp-manifest der «Liberale Unie" de navolgende motie van den heer C. N. Wijbrands aangenomen. «De liberale kiesvereeniging te Enschede, van oordeel dat bet ontwerp-manifest te lang is om. vooreerst in zijn geheel tot uitvoering te kunnen komen, dat het derhalve op den duur tot ontevreden heid tegen de liberale partij zai leiden, verklaart zich vooreen korter manifest, waarin slechts in het algemeen de hoofdpunten van her vorming worden als maatstaf genomen, noemt als zoodanig 0. a. belastinghervorming, leerplicht en uitbreiding van kiesrecht. p—i, 111 1 1 1 1 1 Verkocht21 Maart. Notaris II. W. M. Roelakts. Een woonhuis, plaats en erve, in de Prinsen- steeg, wijk F, no. 72, groot 48 centiaren, in vei ling f975, verkocht voor f975. Twee huizen, open grond en erve, nabij de-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2