1 A0. 1891 Maandag 23 Maart. N°. 7719. Tweede Blad Feuilleton. Het goud van de Orion. V ij - en - veertgste Jaargang. Buiten! aiidsche Berichten. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. DENEMARKEN. MliM Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzondeilijke uominers 1.85. - 2.50. 0.10. B U It 85 A IJ s BOTKRITRA AT, E 3 7. Advertentieprijs: va» 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer .,-010 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. In het Hoogerhuis is Donderdag de regee- ringsvoordracht betreffende de visscherij- aangelegenheden van Newfoundland in eerste lezing goedgekeurd. Door den markies van Salisbury is bij die gelegenheid een breed overzicht van deze .aangelegenheid gegeven en aangetoond welke pogingen tot verzoening zijn aangewend. Het is, zeide hij, eene hoogst ernstige zaak, die men onmogelijk langer onbeslist kan laten. Het is Engelands oprechte wensch aan de bevolking van Newfoundland te hulp te komen, en Salisbury hoopt, dat de lieden dit zullen inzien. In het Lagerhuis las Havele Hil een tele gram voor, uit Terra Nova ontvangen, be vattende het volgend besluit, met eenparige stemmen genomen De twee Kamers, de wetgevende macht in Terra Nova uitoefenende, verzoeken het Lagerhuis, stappen te willen doen om dein het Engelsche parlement aangekondigde dwangmaatregelen ten aanzien van Terra Nova te vertragen. Smith antwoordde dat deze zaak van zoo groot gewicht is, dat hij niet dadelijk kan antwoorden. Hij moet eerst zijne collega's raadplegen, en zal Maandag antwoorden. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat de Engel- schen, die zich aan boord bevonden van het door de Portugeezen aangehouden schip Countess of Carnarvon, weer in vrijheid zijn gesteld en van de Delagoa-baai naar Kaapstad vertrokken. De heer Parnell heeft, om den strijd tus- schen hem en zijne tegenstanders te beslech ten, een hunner tot een tweegevecht bij de stembus uitgedaagd. Een der districten van Cork wordt in het Lagerhuis vertegenwoor digd door de heeren Parnell en zijn tegen stander Maurice Bealy, den broeder van den bekenden Tim Healy. Parnell heeft nu voor gesteld, dat zoowel Healy als hij zijn man daat zou neerleggen, opdat de kiezers zouden kunnen uitmaken, of zij Parnell dan wel M'c Carthy tot hun leider verkiezen. Healy heeft die uitdaging aangenomen. De Times maakt eenen brief openbaar waarin de gewezen gezant van Perzië te Londen, Malcolm Khan, opkomt tegen het decreet van den shah waarbij hem titel, rang en eerbewijzen afgenomen zijn. Hij dreigt met het openbaarmaken van de geheele offi- cieele briefwisseling, welke volgens hem be wijst dat gedurende den langen tijd dat hij gezant was de eenige door hem begane fout deze was, dat hij trachtte in het eigenaardige regeeringsstelsel in Perzië, hetwelk mede brengt dat de getrouwste vrienden der regee ring onthoofd werden, wijzigingen ten goede aan te brengen. 9V1ISCELAND. De geschiedenis van het geheime fonds groeit van lieverlede aan tot eene werkelijk politieke affaire. Nadat in de gisterochtend verschenen National Zeitnng toegestemd werd, dat de minister Bölticher zes jaar ge leden eene som van 350,000 mark als ge schenk van den ouden keizer ontvangen heeft, zonder dat Bismarck overigens aan Bötticher mededeelde, dat die gelden uit het Welfen- fonds afkomstig waren, twijfelt Richters Freisinnige Zeitung er in het geheel niet meer aan, dat dit geld werkelijk uit een ge heim fonds van den staat genomen is. De Vossische en de Freisinnige Ztg. keuren dit onwettige gebruik maken van geheime staatsgelden, die krachtens de wettelijke be stemming alleen gebruikt mogen worden om de aanvallen der Welfische partij tegen den Pruisischen staat tegen te gaan, scherp af, en verlangen de opheffing van dit geheime fonds. Volgens de Hamburger Beform legt keizer "Wilhelm de laatste hand aan eene Geschie denis van keizer Wilhelm I". Het werk bestaat uit twee deelen, waarvan slechts 200 exem plaren zullen worden gedrukt, die onder de leden der keizerlijke familie en de regee- rende vorsten van Europa zullen verdeeld worden. De heer Vacaresco, Rumaansch gezant te Weenen, moet zijn ontslag hebben ingediend, teneinde voldoening te kunnen, eischen voor de beleediginghem aangedaan door den Duitschen gezant aldaar, prins Reuss, wiens vrouw onlangs zijn zoon van een barer soirees wegzond. De Newyorksche Mail express bevat een telegram uit Washington, meldende dat de minister Blaine den Amerikaanschen gezant te Berlijn heeft gelast aan de Duitsche regee ring de opheffing te verzoeken van het verbod van invoer van Amerikaansche varkens en spek. In geval van weigering zou president Harrison \oornemens zijn, gebruik te maken van het recht, hem door het Congres toege kend, en de havens der Vereenigde Staten voor den invoer van Duitsche voortbrengse len sluiten. FEANEBIJE. De sLigue des Patriotes'" doet weer eens van zich spreken. Eenige commissarissen van politie hebben huiszoeking gedaan bij ver scheidene leden dier ontbonden vereeniging, die inderdaad steeds is blijven bestaan. De politie had vernomen dat bij de leden der Ligue het plan bestond, eene vergadering der Alliance républicaine" te verhinderen door het maken van rumoer. Deze manifestatie zou vooral tegen den voorzitter der verga dering, Jules Ferry, gericht zijn. Men beweert dat een aantal arrestatiën hebben plaats gehad en dat eenige geschriften zijn gevonden en ook eene lijst waarop de namen van 1200 leden. Onder de gearresteer den noemt men den heer Morphy, secretaris der Ligue. Ook zouden de afgevaardigden Ernest Roche en Granger gevangengenomen zijn. De huiszoekingen worden voortgezet. De commissie uit het Folkething heeft het plan voor de vrijhaven te Kopenhagen met eenparige stemmen goedgekeurd, na hei hier en daar gewijzigd te hebben. RUSLAND. De belasting op alcohol bracht in het vorige jaar 274,823.361 roebels op. Bg een bevol king van 116,000,000 is dit per hoofd 2 roefc. 37 kopeken, of wanneer men de kinderen, wier aantal men op 18,000,000, en de vrou wen, die op 49.000,000 worden geraamd, nïët mederekent, is dit bedrag 5 roebel 60 kqp. per hoofd. ITALIË. De Kamer heeft de discussie over de aan- vullingsbegrooting voor 1890/91 voortgezet. De minister van oorlog verklaarde, dat hg elke bezuiniging wil toestaan, op voorwaarde dat de sterkte van het leger niet worde verminderd. Hij verklaarde zich tegen hét beginsel om de manschappen met vervroegd verlof te zendrn. De begrafenis van prins Napoleon heeft Donderdag plaats gehad. Achter den lijk- Roman van If. ROSENTHALBonin. 28. Njetta greep Willems hand zoo vast in de hare, •dat het hem bijna pijn deed, en kuste haar bij her haling. Hij trok haar langzaam terug. Zij bleef /hem liefdevol en teeder aanstaren. sNjetta," begon hij 'weer, »ik moet het u wel zeggen, ik moet weg van hier." bWaar dan heen, mijnheer?" klonk het flauw. oVer weg, Njetta, naar Frankrijk of Italië. Ik .moet nog verder studaeren." sKunt gij dat hier bij ons niet doen Ik wil 'U olie boeken bezorgen, die gij noodig hebt. Ik wil zelf naar Christiaansand heen en terug varen, daar ik weet, dat gij er niet graag heen gaat. Och, verlaat ons nietik kan u niet laten gaan," snikte zij. »Het is noodig, bepaald noodig, mijn kind. Ik kan u niet zeggen waarom, maar als gij 't wist, zoudt gij mij gelijk geven." nik kan u dwingen hier te blijven, want ik heb uw geld in handenmaar dit wil ik niet." »Ik wist wel, dat gij een braaf en verstandig meisje waart. Schik u nu ook in het onver mijdelijke." »Mij in alles schikken kan ik niet. Gij zijt mij door het noodlot toegeworpen, gij zijt voor mij bestemd. Gij moogt dit niet willen gelooven ik geloof het vast. Ik heb u zoo lief, dat ik zonder u niet leven kan. Daarom kan ik u niet laten gaan. Ik wil u hier houden en u zoozeer van mijne liefde overtuigen, dat gij eindelijk die liefde be antwoordt. Dat gij dit zult doen, daarvan ben ik zeker." Willem speet het nu, dat hij eens eene onver schillige vraag van Njetta of hij gehuwd was met sneen" beantwoord had. sNjptta." zoo sprak hij weer, swees nu toch verstandig en hoor naar mijn zeggen." »Ik ben verstandig, maar u laten gaan kan ik niet Ik sterf liever met u, als het zijn moet." sNjetta, als eens de gerechtsdienaais van het vasteland kwamen, mij medenamen en in de ge vangenis zetten, wat dan 1" »Dat gebeurt toch niet," riep zij, »gij hebt niets kwaads uitgevoerd. Dat kan niet. Ik zou wel zorgen, dat die lieden het geld niet vonden. Maar gij zegt dat maar zoo," vervolgde zij. Dat geld is eerlijk liet uwe. Gij zijt geen zeeman, maar een fijnbeschaafd mensch, een heer." »Dat kan wèl gebeuren, Njetta, ten minste als ik hier moet blijven," hernam Willem op ernsti- gen toon. Dan werpen wij het geld op het vuur," riep Njetta. »Ik ben rijk en kan die papiertjes best missen," en zij maakte eene beweging, alsof zij dadelijk liaar voornemen wilde uitvoeren. Willem hield haar terug, maar zag wel in, dat hij op deze wijze niet vei der kwam. Hij moest een krijgslist verzinnen. »A!s gij mij nu stil laat gaan, Njetta, dan kom ik terug," sprak hij. nAls gij weg zijt, dan vergeet gij mij; daarom laat ik u niet gaan." »M?ar ik heb er u niet naar te vragen," sprak nu Willem meer beslist, sik heb inv geld, mijnheer »Goed, houd dat; maar ik ga." »Uw geld hegeer ik niet!" barstte Njetta toor nig los, ie gelijk moeite doende hare tianen te be dwingen. sik wil u alleen noodzaken mij lief te hebben. De hemel, die mij u toegezegd heeft, kan niet willen, dat gij onverschillig van mij gaat. De rechtvaardige Voorzienigheid spot niet met het hart van een aim meisje; dat zou wreed zijn, en men heeft mij geleerd, dat God goed is!" En kalm maar op beslisten toon berioot Njetta »Gij krijgt uw geld terug, maar ik ga met u." Die kalmte en beslistheid kwamen Willem nog bedenkelijker voor dan haar toorn en haar harts tocht. Hij moest, tegen beter weten en willen in, een schrede nader komen en zeide:

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5