Biinicnlandschc Berichten. %vagen gingen prins Victor en de hertog van de Abrurzen, vertegenwoordiger van koning Humbert. Na hen kwamen de leden der familie Bonaparte, de ridders der Annunciade en eenige deputation. Een groote menigte had zich verzameld op den weg, dien de stoet volgde, eerst naar de kerk en vervolgens naar het spoorwegstation. Ten 5''A ure verliet het stoffelijk overschot de stad Romede prinsessen Clotilde en Laetitia, en de prinsen Victor, Karei en Roland namen plaats in denzelfden trein die het lijk naar Turijn zal brengen. De familieraad is nog niet overgegaan tot de opening van het testament van prins Napoleon, daar eene aanteekening op de enveloppe inhield dat met het openen moest gewacht worden tot prins Louis tegenwoordig zou zijn. Prins Victor is als hoofd der fami!ie Bona parte erkend. Het wekt iutusschen de ver wondering dat prins Louis, op wien de over ledene zoozeer gesteld was, niet eerder aan liet ziekbed zijns vader ontboden is. Men gelooft dat de familie, uit vrees voor oneenig- lieden, met opzet den prins, die zich te Tsflis bevondonkundig heeft gelaten van den ernstige» toestand zijns vaders, die hem wel licht persoonlijk lot zijn politieleen opvolger had willen benoemen. De familie Bonaparte heeft, ongeveer ge lijktijdig met prins Napoleon, nog een lid hoewel slechts een aangetrouwd ver loren, namelijk prinses Marianne, gemalin van prins Lucien Bonaparte (een broederszoon van Napoleon I). De prinses, die de dochter was van den beeldhouwer Conchetti, is gestorven te Ajac.cio, in liet geboortehuis van den grooten Napoleon. Zij was ongeveer 79 jaar oud. Volgens de Trïbuna zou de negus van Abessynië geweigerd hebben, het protectoraat van Italië te erkennen. PORTUGAL. De Kamer van pairs heeft de financieele plannen der vegeering, de conversie der vlottende schuld en het tabaksmonopolie goedgekeurd. Heden zouden de Cortes uit- eengann. AMERIKA. De Washington Post zegt, dat drie der omgebrachten te New-Orleans nogltaliaansche onderdanen waren en de regeering der Unie, krachtens de met Italië gesloten tractaten, aausprakelijk is vóór het te kort schieten der regeering van Louisiana, om hem te be schermen. Hel is echter niet aan te nemen, dat de lynchers ooit wettelijk aansprakelijk zullen gesteld worden voor hun wandaden, aangezien de openbare meening te New-Orleans geheel op hun hand is en de zaak uitsluitend res sorteert onder de plaatselijke overheden. Volgens den registrar of votes" te New- sMogelijk krijg ik u nog wel eens lief, Njetta." «Ziet gij wet? Ik had het wel gedacht. Wat niet is, kan komen, en het zal komen ook, als gij «.aar nwe eigenzinnigheid op zij zet, mijnheer »Laat mij dan nn gaan, Njetta. Na mijn terug keer kunnen wij weer praten." sGoetl," zei het meisje met van voldoening stralende oogen; mdoch geef mij dan een onder pand Gij hebt daar een roooien ring aan den vin ger; geef mij dien, dan krijgt gij den mijne in ruil." ïlk wilde u dien juist als een aandenken schenken." »Sieek hem mij zelf aan den vinger," vleide Njetta. »ls mijn woord u niet genoeg, Njetta? Is dat ook geen belofte »Neen, zei het meisje »De ring ishetteeken der trouw gelofte voor God en menschen. Die zegt, dat wij geen ander tot man of vrouw begeeren dan den schenker van den trouwring. Een ring tot aandenken is geheel iets anders." ilet werd Willem zoo vreemd, zoo bang te Orleans zijn in het geheel wel 40 personen vermoord, naar allen schijn door Italianen allen waren kiesgerechtigden en werden ver moedelijk omgebracht omdat zij plannen der Italianen in den weg stonden. Te Chicago hoorden 3 Italianen een man tot een ander zeggen, dat al de leden van de Mafia zouden worden opgehangen. Dadelijk trokken de Italianen hun messen en zij zouden hem hebben vermoord als er geen hulp was toegeschoten. De man heeft vele wonden bekomen. In een onderhoud met een vertegenwoor diger der Tribune heeft de directeur der munt gezegd, dat de directeuren der voornaamste banken en aanzienlijke handelaren en ook de openbare meening, de weigering der schatkist geedkeuren om goud in baren voor uitvoer af te geven. De Amerikaansche schatkist zal, ten aanzien van den uitvoer van gouden baren, in het vervolg handelen evenals de Euro- peesche landen, welken zij niet zal verge makkelijken. Het blijkt thans dat de lynch-gescliiedenis te New-Orleans geen aanleiding kan geven tot diplomatieke verwikkelingen, daar alle vermooi de Italianen op de kiezerslijsten voor komen en dus Amerikaansche burgers zijn. Vermoedelijk zal de gouverneur van den staat Louisiana zich dan ook weinig bekommeren om de vertoogen der Italiaansche regeering. Het onderzoek of de juryleden, die de van moord verdachte Italianen hebben vrijge sproken, zich hadden laten omkoopen, heeft daarvan niet liet bewijs geleverd wel hadden de juryleden, evenals vroeger m strafzaken waar een of meer Italianen als beschuldigden optraden, brieven met het zegel der »Maffia" ontvangen, waarin zij met den dood werden bedreigd, wanneer zij het s schuldig" durfden uitspreken. Uit wat voor goedje dat geheim genootschap bestaat, blijkt uit het getuigenis van den Italiaanschen priester Manovitta en den Italiaanschen consul Coste, dat de Maffia" 360 leden telt, van wie minstens 80 ontsnapte boeven zijn, die onder valsche namen te New- Orleans wonen, en hoofdzakelijk van moord en bedreiging leven. Van satisfactie zal, onder deze omstandig heden, wel niet veel komen. Het genacht, dat Ttaliaansche pantserschepen naar de stad zou den komen, 't welk eerst groote opgewon denheid had teweeggebracht, vindt weinig of geen geloof. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 20 "Maart In dezo vergadering werd de postwetna eenige redactie-wijzigingen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ook is aangenomen het wetsontwerp, vaststellende bepalingen tot voor koming van aanvaring of aandrijving op de open bare wateren in het rijk, die voor de scheepvaart openstaan. moede. Hij kreeg een gevoel, alsof hij tegenover dit meisje eene misdaad beging, al was het enkel uit nooddwang, dat hij zoo sprak en deed. Het werd hem nu rarst duidelijk, dat hij zijn vertrek van deze noodluuige plaats al veel te lang had uitgesteld, dat hij weg moest, hoe eer hoe beter. Zijn trots, zijn verstand, zijn geheele mensch kwam er tegen op zich met dit eenvoudige natuurkind te verloven. Hij zou er zijne toekomst bij op het spel zetten. Maar - zoo bedacht hij weer eene verloving was nog geen huwelijken 't kon ook nog zijn, dat hij eens betrekking kreeg op dit meisje, dat hem met zooveel liefde aanhing. aNti, goed dan," zeide hij, »ik wil u gerust stellen, kind. Ilier is mijn ring." Njetta liet hem zich aan den vinger steken en bezwoer den jonkman, onder aanroeping van Gods naam, eeuwige liefde en trouw. Hare woorden sneden Willem door het hart en hij sprak: »Zweren als gij, God tot getuige aanroepen dat kan ik niet. Dat is in mijn land geen gebruik. Laat mijne belofte, dat ik u zal trouwen, als ik doorgestudeerd heb, u genoeg zijn." Op voorstel van den heer Tak werd een com missie benoemd tot onderzoek der Congo-stukken. Tot leden dier commissie zijn benoemd de heeren Mees. Tak, Reekers,Van Byïandt en Brant- sen van de Zijp. Uitvoerig is gedebatteerd over het adres van 1200 werklieden der koninkl. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam om be scherming bij eene eventueele opheffing dier fabriek. De commissie voor de verzoekschriften stelde voor de nederlegging ter griffie, daar de regeering geen inlichtingen kan geven. De heer Travaglino stelde voor verzending aan de regeeringals een wenk om zoo mogelijk de we: klieden te helpen door plaatsing aan 's rijks werf. De beer Heldt wilde er tevens een wenk in zienom zooveel mogelijk de reconstructie der fabriek te doen steunen door de regeering. De heer Schaepman zag daarvoor bijzondere aanleiding ais de spoorwegmaatschappijen bij de reconstractie belang hebben en de fabriek voor onze verdediging noodig is. Nadat geconstateerd was dat door dit debat de aandacht voldoende op de zaak was gevestigd trok de heer Travaglino zijn voorstel in. Aangenomen zijn de ontwerpen tot bewaring der minuten en akten in burgerlijke zaken bij de kantongerechten; tot voorziening in het gemis van dubbele /agisters van den burgerlijken stand te Alkmaar, dit laatste na verwerping met 32 tegen 30 stemmen van een amendement om afschriften te doen vervaardigen door ambtena ren in de verschillende gemeenten. Ook zijn aangenomen de aanvullingswet betref fende de hondsdolheid, de wijziging der wet op het geneeskundig staatstoezicht en bekrachtiging eener belasting in Friesland. De Kamer is daarna gescheiden. In ons vorig Kamer-verslag is de zin waarin sprake is van de motie—"Van Houten, door het weglaten van een regel onverstaanbaar gewor den die zin moet luiden De heer Van Houten stelde nu eene motie voor, verklarende dat de regeering zonder goede gronden in gebieke is gebleven om inlichtingen te geven omtrent de redenen der niet-bevordering van den heer Land. Verlenging militiedienst. Het ontwerp tot verlenging van den diensttijd der landmilitie, lichtingen 1885 en 1886, en der zeemilitie, lichting 1887, gaf in twee afdeelingen geen aanleiding tot bezwaar. In de andere afdee lingen keurden vele leden het ontwerp af, in 't bijzonder wat de 7e lichting betreft, op dezelfde gronden als verleden jaar. Het gaat niet aan, door een als buitengewoon voorgestelden, doch jaar lijks terugkeet enden maatregel, zijdelings een desverkiezenden diensttijd in te voeren. Welke de buitengewone omstandigheden ditmaal zijn, die den maatregel rechtvaardigen, blijkt niet. De aan hangige Jegei'Wei kan niet als zoodanig worden beschouwd en moest juist terughouden van indie ning van dit ontweip. Het ooideel over die wet werd geprejudicieerd door invoering op deze wijze van den langen diensttijd. Men bond zich er door voor de toekomst. Voor de dienstplichtigen is 't ontwerp een onbillijke verzwaring van druk hun vrijheid wordt bepeikt bij het aangaan van huwe lijken, het verblijf buitenslands enz. Toch ont moetten deze bezwaren ernstige tegenspraak bij verscheidene andere leden. SCHIEDAM, 21 Maart 1891. De Maasbode beweert een archief te hebbeD, met bewijzen dat dr. Schaepman is voor stander van persoonlijken dienstplicht. Eén dier »be wijzen" haalt het blad aan, als volgt; »En dat gij terug zult komen om mij te halen of hier bij ons te blijven?" voltooide Njetta. joOok dat beloof ik," antwoordde Willem. »Nu ben ik uwe bruid riep Njetta juichend, »nu durf ik u den mijne, mijn innig beminde, mijn bruidegom noemen, maar nu ontbreekt nog iets om onze liefde te bezegelen, iets, dat elke bruid toekomt." En Njetta kleurde een weinig en sloeg de oogen neer. »En wat is dat, kind?" »Een kus," fluisterde het meisje. Willem zette een bijna verlegen gezicht; doch hij had A gezegd, hij moest ook B zeggen. Hij kwam haar eene schrede nader en het meisje sloeg hem hartstochtelijk beide armen om den hals en drukte hem een kus op de lippen, zoo vurig, dat de jonkman bang werd cr de merkteekens van te zuilen houden. Toen liet zij hem los en sprong haastig tusschen bet timmerhout en het schuurtje door in huis. Willem keek haar met een bezwaard hart na. sWat ben ik begonnen!" zuchtte hij. »Mij to nln Januari 1888 men lette op den tijd werd te Osch in N.-Brabant het Leofeest ge vierd, en dr. Schaepman trad als feestrede naar op. Bij die gelegenheid werd in tegen woordigheid van de aanzienlijksten der streek, geestelijken en leeken, een toast op dr. Schaep man uitgebracht; de lofrede op den genialen redenaar werd besloten met den wensch, dat de tijd weldra mocht aanbreken, waarop dr. Schaepman ook in hoofdvraagstukken ais stemrecht en vooral persoonleken dienstplicht aan de zijde van de overgroote meerderheid der katholieken zou staan. »De heer Schaepman antwoordde, en ver klaarde zich, wat den persoonlijken dienst plicht betreft, onverholen als een voorstander daarvan. Onder meer zeide hij, tot verdediging daarvan, »niet te begrijpen waarom de ziel van den eenvoudigsten keuterboer niet even veel waarde had als de ziel van den rijkste.'' »Te midden van zijn antwoord werd dr. Schaepman onderbroken door een gees telijke, die hem toeriep, dat hij wel auders zou spreken, indien hij zekere priesterlijke functie (welke "bij name genoemd werd) verrichtte. »De rede van den heer Schaepman en de interruptie verwekten een onbeschrijfelijke ontroering." "Wij hebben besluit het blad nog andere bewijzen in ons archief en waarvan de omstandigheden niet minder treffend zijn. De Zuidhoilandsche bond voor algemeen kiesrecht heeft een schrijven rondgezonden, waaraan o. a. het volgende is ontleend. De bond beoogt geene der staatkundige des lands te steunen of te bestrijden. Hij wenscht alleen propaganda te maken voor algemeen kiesrecht, en zich te richten tot alle kiezers van alle richtingen met het ver zoek ssteunt ons in dezen". De billijkheid verlangt, en een goede gang van zaken vordert het, dat in de volksver tegenwoordiging, die uit de aanstaande ver kiezingen zal geboren worden, een groot aantal mannen plaats nemen, die, tot welke staatkundige richting zij ookbehooren, daarin overeenstemmen, dat zij krachtig kunnen en willen medewerken tot de invoering van algemeen kiesrecht. Teneinde hiertoe mede te werken, wil de bond de volgende middelen aanwenden lo. Het doen uitkomen en verspreiden van een propaganda-blad, uitsluitend hande lend over algemeen kiesrecht, waarin de be langen voor de aanstaande verkiezingen - zoowel de plaatselijke als de provinciale, zullen behandeld worden 2o. het uitzenden van geschikte personen die als sprekers zullen optreden; en voorts al wat langs wettige en wette lijke middelen tot verkrijging van algemeen kiesrecht kan gedaan worden. Op grond van het omschrevene, roept het hoofdbestuur medewerking in. verloven niet een meisje, dat ik niet liefhebben kan, zonder al mijne plannen overboord te wer pen. O, menigeen zou zich gelukkig achten, deze vrouw de zijne te mogen noemen. Zij is aardig,, gezond, rijk, zij zou een man wel gelukkig kun nen maken. Maar heb ik daarom mijne vrijheid veroverd, met verachting van wet en zeden rijk dom verworven, mij eene toekomst verzeken), om' dit alles aan de voeten te werpen ran een onbe schaafd, Noorsch boerenmeisje, om zelf een wel gesteld boer te wot den? Wat baten mij nu rusteloozo inspanning, nachtelijke studie, aan houdende oefening, geestesontwikkeling, kennis, al de moeite, die ik aanweudde om uit den poel van ruwheid en boerschht. i te ontkomen, waarin het noodlot mij geworpen had 1 Wordt vervolgd.}

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6