Het goud van de Orion. Donderdag 26 Maart. N°. 772 rationale Militie. POLITIE. Feuilleton. A0. 1891. Vij f - n -veertigste Jaargang. Verschijnt dagei ks, uitgezonderd Dinsdag, Kennisgeving. Buiteiilandsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. SC111 1 IS SHE BCItEAV: BOTERiTRAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer - <>.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal franco per post, door het geheete Rij It Afzoude! Itjke Burgemeester en Wethouders van Schiedam Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat -de Militieraad in het 2de district \an Zuid-Holland, voor de re Gemeente op Donderdag den IGn April aanstaande, des voormiddags ten 10 «re, zijne Tweede Zit ting zal houden te ROTTERDAM, in het Oude- Mannen huis aan de Hoogstraat aldaaren brengen wijders in herinnering Artt. 88 en 92 der Wet op de Natio nale Militie van den 19n Augustus 1861 {Staatsblad No. 72), luidende Art. 88. Voor den Militieraad moet verschijnen: -1, enz. .3. Hij, die voor een Loteling als Plaatsvervanger of als Nummervenvisselaar verlangt op te treden Art. 92. In de Tweede Zitting van den Militieraad wordt uitspraak gedaan omtrent alle in de Eerste Zit ting niet afgedane Zaken en omtrent hen, die als PLAATSVERVANGER of NUMMERVERW1SSE- LAAR verlangen op te treden. De Loteling omtient wien de Militieraad in zijne Eerste Zitting reeds uitspraak heeft gedaan, behoeft NIET in de Tweede Zitting te verschijnen, tenzij •hij daarm een Plaatsvervanger of Nummerverwisse- laar mocht willen voorstellen. Zij herinneren mitsdien de Lotelingen der lichting van 1891, die verlangen mochten zich voor den dienst der Nationale Militie te doen vervangen, dat zij voor gemelden Militieraad ten bepaalden dage en ure -moeten verschijnen, teneinde hunnen Plaatsvervan ger of Nummerverwisselaar te doen onderzoeken. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 25sten Maart *1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE, Aan liet commissariaat zijn als op straat gevonden aangegeven: een psalmboek, «en bont en eert wit schort, een R.-k. kerk boek, een zwart flinveelen pantoffel, een bloedkoralen oorbelletje, een portemon- Roman van H. ROSENTHALBonin. 29. En eene inwendige stem spraktik heb haar mijn woord gegeven om terug te komen en een lafaard is hij, die zijn woord niet houdt." Doch «oo trachtte hij die stem te bezwerenverhindert dit mijn doel te bereiken 7 Wanneer ik het eens soover mocht brengen, zelfstandig te kunnen wer- >ken, mijne wetenschap op het leven toe te passen, •eene wetenschappelijke positie te veroveren, wat kan ik dan meer verlangen dan eene vrouw, die mij aanhangt en mij alvast een goed burgerlijk bestaan verzekert?" Zonderling, daar trad Geesje's beeld hem voor den geest, doch ook slechts een oogenblik. De bittere berinneringen aan vroegere omgevingen •vroegere toestanden kregen weer de overhand en 1.85. - 2.50. - 0.10. nale met f0.16, een koperen ring met twee sleuteltjes, en een sleutel aan een houten blokje, DUITSCHLAND. Terwijl het nationaal-liberaal verkiezings comité te Geestemunde (in het 19e kies district van Hannovei') een manifest heeft uitgevaardigd ten behoeve der verkiezing van prins Bismarck tot lid van den Rijksdag, heeft het comité der vrijzinnige partij aldaar een manifest uitgegeven ter bevordering der candidatuur van den heer Adloff. Intusschen zijn ook de socialisten ijverig in de weer voor hunnen candidaat. Te Berlijn is de eerste steen gelegd voor de kerk, die ter nagedachtenis aan keizer Wilhelm I wordt gebouwd. Het rijkversierde bouwterrein prijkte ouder anderen met al de vaandels en standaards der aldaar in garni zoen liggende troepen infanterie, cavallerie en artillerie, terwijl er eene prachtige tent, met den purperen standaard in top, voor het keizerlijk echtpaar was opgericht. De keizer en keizerin werden te midden der aanwezige hoogere en lagere autoriteiten ontvangen door den groothertog en de groothertogin van Baden, met den voorzitter der Evangelische vereeniging voor kerkbouw, den generaal- superintendent, den opper-prediker en den burgemeester. De plechtigheid werd geopend met den koraalzang Lobe den Berrn", waarna de opperprediker de feestrede hield, de minis ter van het Huis des koniogs de door het keizerlijk echtpaar onderteekende stichtings oorkonde voorlas en vervolgens onder kanon schoten de gebruikelijke hamerslagen werden gedaan door den keizer, de keizerin, den hij deed zijn best alles te begraven in den nacht der vergetelheid. Dan keerde hij nog liever in gedachte tot Njet- ta terug, nik had mij toch wel in ernst aan haar kunnen verbinden," dacht hij. »Hoe valsch, hoe dubbelzinnig wordt de rol, die ik mij opgelegd heb. Eene gelofte, die ik mij uit nooddwang heb laten afpersen, een valsche naam, dien ik om veilig te zijn moet blijven dragen dat alles -walgt mij en bezwaart mij meer nog dan eene eerlijke trouw- gelofte mij zou bezwaren. Doch neen nog mag ik mijne vrijheid niet opofferen, overal en altijd de onverbreekbare keten rondsieepen. Ik heb ge noeg, meer dan genoeg aan den valschen naam, dien ik moet dragen om niet als dief te worden gebrandmerkt. Ach wie had ook kunnen denken, dat een enkele misstap, dien ik niet eens als zoo danig beschouwde, mij tot deze uitersten zou voeren. Wat ben ik begonnen {"herhaalde hij, nu ook met het oog op al het verleden. >Docb gedane zaken nemen geen keer I" troostte hij zich weer, terwijl hij van zijne zitplaats op de balken opsprong. Ik ben den strijd begonnen en zal volharden. Ik vertrek met het eerste vaartuig lijhskanselier, de ministers, de overige daartoe genood igden en den bouwmeester. Met een gebed, gevolgd door het zingen van »Nun dankt alle Gotl", werd de plechtigheid geslo ten, waarna de troepen voor het keizerlijk echtpaar defileerden. De beste logenstraffing der geruchten, als zou de minister van binnenlandsehe zaken Yon Botticher na de jongste onthullingen onmogelijk op zijn post kunnen blijven, is zeker wel dat de keizer den minister dezer dagen een bezoek heeft gebracht en hem met zijne vrouw aan een vertrouwelijk diner ten hove heeft genoodigd. En wanneer de heer Richter heftig uitvaart over liet verkeerd ge bruik dat van hel Welfenfonds is gemaakt, vergete men daarbij niet, dat het hem niet zoozeer te doen is om over diens hoofd heen den oud-kanselier "Von Bismarck te treffen. "Wanneer de Rijksdag weer bijeenkomt, zal dit spoedig genoeg blijken. De Freisinniqc Zeitung betoogt in een uitvoerig attikel, op juridische gronden, dat de Pruisische legeering verplicht is eene civiele vordering in te stellen tegen vorst Bismarck tot restitutie van de 350,000 mark, welke hij uit het Welfenfonds heeft genomen, ten behoeve van den minister Von Botticher. ENGELAND. Uit Grasse. iu zuidelijk Frankrijk, waarheen koningin Victoria Maaudag is afgei'eisd, komt bericht, dat daar en in den omtrek ernstig de pokken heerschen, vooral onder de be hoeftige bevolking. Van de 160 gevallen waren er 13 doodelijk. De ziekte is echter niet in de onmiddellijke omgeving van het hotel der koningin, waarvan liet geheele personeel opnieuw is ingeënt. Bij het ontvangen van eenige Newfound- het beste, als het maar niet naar Engeland of Duitschland gaat. Dan neem ik zelf het roer in handen, dat mij tot mijn levensdoel moet leiden. De middelen er toe bezit ik, hetzij eene hemel- sche of eene helscbe macht mij die dan in handen heeft gespeeld." Willem ging in huis en ontmoette Njetta weer. ïNjetta," zeide hij, xik heb nog een verzoek." »Uw wensch is de mijne," sprak zij op gullen toon. «Onze verloving moet nog geheim blijven. Gij zoudt mij pleizier doen er nog tegen niemand over te spreken," hei nam Willem. sik wil tegenover u eerlijk mijn wootd houden, Njetta, maar zie niet graag, dat de lieden er nu al over praten, nu de vervulling onzer wenschen nog in de toekomst ligt. Wanneer mijne afwezigheid eens langer mocht duren dan wij ons voorstellen, dan zal men mij beginnen te beschuldigen van ontrouw en wie weet wat al meer. Dat wil ik voorkomen." »Ik zou het gaarne verteld hebben, heer, want ik ben er trotsch op, dat gij mijn bruidegom zijt; maar ik wil uw zin doen, want gij weet beter dan ik, wat voor ons past." landsche handelaars noemde de minister van financiën het groote gevaar voor eene botsing tusschen Newfoundlander en Fransche vis- schers als de aanleiding voor de regeering om te handelen zooals zij gedaan had. Hij hield zich overtuigd dat niemand de regeering zou aanraden deze quaestie tot een casus belli tusschen Engeland en Frankrijk te maken, hetgeen evenwel het eenig overblijvende zou zijn, indien men niet zijne toevlucht nam tot arbitrage. Hij hoopte dat de geest der beza digdheid in Newfoundland de overhand zou behouden. De Times bespreekt, naar aanleiding van het bezoek van koning Leopold van België te Londen, de hooge rechten iu den Congo-staat. De Congo-tegeering dreigt, gelijk liet laatste Bulletin Officiel, het orgaan der Congo- regeering, mededeelt, zelfs eene belasting in te voeren op vreemdelingen. In het algemeen dreigen de hooge belastingen den handel zoo zeer te benadeelen, dat Nederlandsche en andere kooplieden reeds toebereidselen maken om hunne factorijen van het Belgische naai* het Portugeesche grondgebied over te brengen. De Vereenigde Staten willen zich outlrek- ken aan eene overeenkomst, welke den handel in den Congo-staat bijna onmogelijk maakt. Engeland begrijpt, dat België gaarne eene kolonie wil bezitten en zoolang het philan- tropische doel op den voorgrond stond, heeft Engeland dan ook de onderneming der Congo- regeering gesteund, maar nu drijft overstel pende eerzucht tot eene uitbreiding buiten de gestelde perken. Ten bewijze daarvan kan dienen dat de nieuwe expeditie, welke onder leiding van kapitein Van Kerckhove onder nomen is, hoegenaamd geen wetenschappelijk doel heeft, maar alleen beoogt het dal van Björn Halfson trad binnen en maakte aan het gesprek een einde. sEr is een Fransch stoomschip te Christiania binnengeloopen, heer. Het laadt stokvisch, be stemd voor Messina, en vertrekt morgen weder." Bij het vernemen van dit nieuws uit den mond van den ouden heer had Willem dadelijk zijn be sluit genomen. »Dan vaar ik mee," sprak hij kalm. Bjöt n keek zijne dochter aan en tot zijne groote verwonde ring nam deze die verklaring zeer kalm op. »Iïoe is dit?" dacht hij. »Is het met hen uit, of zijn zij het eens?" Htj zou met beide gevallen genoegen hebben genomen. Ilij kende bet karakter van zijne dochter genoeg om te weten, dat zij zich in eene scheiding niet zoo gemakkelijk zou ge schikt hebben, wanneer zij daaromtrent riiet eerst gerustgesteld was, en nam dus het tweede geval als zeker aan. Hij wachtte zich echter wel, reeds nu om inlichting te vragen en vervolgde: uMotgen met de tweede eb steekt het schip in zee. Is het u ernst om mee te varen, dan zult gij nog heden naar Christiaansand moeten afreizen.", Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1