Gemengde Berichten. Post en Teiegraphie. hand en naar het werk van den ander ziende, zei hij even met bitterheid: Et pa se vend! {N. Jt. Ct.) Bij een kunstschilder van zijn kennis vond de Haagsche kouter van de Pr. Gron. Ct. dezer dagen een welbekenden bedelaar, die bij hem poseert Hij schrijft over deze ont moeting »De kerel zag er zoo schilderachtig rut, zei mijn vriend, al ontdekte ook een leeken- oog niets dan vuil en smerigheid aan die gluiperige gestalte. »"Wel, dat 's beter dan huis aan huis aan bellen hè!" voeg ik hem lachend toe. En wat antwoordt mij de man jiNou, meneer, 't is geen voordeel voor me, hoor »Geen voordeel En wat krijg-je dan hier lik geef hem een daalder daags", zei mijn vriend, »en daarvoor is hij van 103 uren hier." «Dan kan ik toch op straat meer verdie nen liet de bedelaar er op volgen. Blijkt hier niet uit, dat een welbeklant en gezien bedelaar in Den Haag te zijn een baantje is, winstgevenderdan dat van menigen knappen werkman en burger? Uit Groningen meldt men aan de 2T. B. Ct.: In eene vrij aanzienlijke gemeente van bet noorden der provincie Groningen ontmoetten voor eenigen tijd een veehandelaar en een boer elkander en dat leidde er toe, dat de koopgrage koopman de lammeren kocht van 40 schapen, die bet levenslicht nog moesten aanschouwen. Het akkoord werd getroffen, doch op zonderlinge voorwaarden. De han delaar zou voor het eerste dier geven 1 cent, voor het tweede 2 cent, voor het volgende telkens 2-maal zooveel, enz. De snuggere handelaar wist niet dat Willem Bartjens reeds lang dood is, doch dat de leer der geometrische progressie bewaard bleef. En als nu 20 lammeren op die voorwaarden meer dan f 10,000 gulden kosten, hoe zal dan de handelaar woord houden en aan de voor waarden voldoen Leiden. Woensdagavoud vergaderde de vrijzinnige kiesvereeniging alhier, ter behan deling van het manifest van de «Liberale Unie". Na liet afstemmen van velerlei moties en na langdurige discussie daarover, vereenig- de de vergadering zich met de volgende motie, door mr. J. T. Buys voorgesteld: i)De vergadering spreke den wensch uit, dat de «Liberale Unie" in haar woord aan de kiezers te kennen gevedat zij in zake van belasting regeling, van sociale wetgeving, van leerplicht en van legerinricliting volhardt bij hare daarover reeds vroeger geopenbaarde meeningen dat wat betreft bet kiesrechtzij den wensch uit- sprekedat vóór het einde van het nieuw te openen vierjarig tijdvak van wetgeving het kies recht blijvend geregeld worde, en we! zoo dat het onafhankelijk van ccn'tge bijdrage in de directe belastingen, ook toegankelijk wordo gesteld voor den werkmandie door liet onderwijs dat hij genoot, en het loon dat hij geniet, die mate van onafhankelijkheid blijkt te bezitten welke van den kiezer mag gevorderd worden". 's-Gravcnhage. H. M. de Koningin- Regentes heeft liet beschermvrouwschap van het genootschap «Pulchri Studio" alhier aanvaard. De nieuwe telephoongeleiding tusschen Parijs cn Londen heeft ook al dienst gedaan voor liet oveibrengen van muziek. Eenige bevooirechten hebben door middel daarvan te Londen Massenet's nieuw werk sle Mage" gehoord, terwijl het in de groote opera te Parijs wordt opgevoerd. Muziek en zang waren zeer duidelijk te liooren. Er is sprake van, dat ook Brussel teieplionisch verbon den zal worden niet de Brit sche hoofdstad. Bij een te Berlijn gehouden autografenveiling heeft een handschrift van Mozart, de volledige partituur van het klavierconcert Cdur, 1601 mark opgebracht. Voor het handschrift van Mendels sohn's Erste Walpurgisnacht (op. 60) (uittreksel voor piano) werd 1001 mark betaald en voor zijn 95 Psalm Clavierasuszug (op. 46) 400 mark. Een bekende Oriëntalist, de heer William Hechler, episcopaaisch kapelaan van de Britsche ambassade te Weenen, heeft dezer dagen eene lezing gehouden, die een voorproef bleek te zijn van eene uitgebreide verhandeling, die hij voor het eerstvolgende Oriëntalisten-congres te Londen heeft bestemd en die helder licht zal brengen in de nog heerschende duisternis omtrent de «ogen schijnlijk verwarde tijdsopgaven der Heilige Schrift. Godgeleerden hebben steeds getracht overeen stemming te vinden in de chronologische opgaven van hetOude Testament. Zij zullen verbaasd staan over de resultaten, beweert de heer Hechter, dia hij na een onderzoek van bijna een kwart eeuw verkreeg. Een grondige studie van de Egyptische, Babylonische en Koptische talen, die noodig was om de oorspronkelijke inscriptiën te ontcijferen en de verschillende systemen op te sporen, die de oude volken bij het dateeren hunner openbare en particuliere geschriften volgden, beeft dezen geleerde, naar hij verzekert, thans eene volkomen harmonie tusschen de synchronistische tijdsopgaven van den bijbel doen ontdekken. Zoo moet het Hechler thans gelukt zijn vol ledige overeenstemming aan te toonen tusschen de jaartallen aangaande de koningen van Juda en Israël, zooals de bijbel die opgeeft en die, welke betrekking hebben op de terzelfder tijd regeerende koningen van Babylon, Assyrië, Egypte en Perzië. De protestantsche rector van Cookstown, in Ierland, deelde dezer dagen voor eene commissie uit het Britsche Lagerhuis belangwekkende bij zonderheden mede nopens de praktijk om ether te drinken, die in Ierland gaandeweg toeneemt. Het schijnt, dat de Ieren er de voorkeur aan geven boven whisky, omdat ether goedkooper is en spoediger werkt. Zij nemen eerst een beetje water, vervolgens den ether, bij het innemen waarvan zij den neus toeknijpen, en ten slotte weder eenig water. De gewone dosis, bijna een half glas vo!, kost slechts 2 pence (10 cents) en veroorzaakt bijna onmiddellijk dronkenschap. De ether verwekt vechtlust, groote opgewondenheid, gepaard met schreeuwen en zingen, en uitdagende woorden. Menigeen komt ter markt en maakt zich voor 0 stuivers den geheelen dag dronken. De mannen nemen een dosis te 10 uren, een tweede te 1 uur en een derde te 4 uren. De bedelaarsvrouwen dragen den drank bij zich en ruilen dien bij het landvolk voor eieren. De kinderen zijn er zoozeer aan gewend, dat de nare smaak hen niet terug schrikt. Kinderen komen ter school en rieken naar ether, liet gebruik er van neemt toe. De drank wordt thans meer verkocht door kruideniers dan door apothekers, die tot zekere hoogte door de wet op den vei koop van vergiften worden weer houden. De secretaris vat het Iersclie matigheids genootschap legde verklaringen in denzelfden geest af en de beer Mackenzie Ledlie, een jour nalist te Dublin, verhaalde zijn eigen gewaar wordingen als ether-drinker. Laatstgenoemde stelde voor, ether met eenige naphtha te ver mengen, opdat de lieden er niet meer van zouden drinken. Doch als men hoort, dat in Schotland zelfs gemethyleerde spiritus gedronken wordt, vraagt men zich af of zelfs dat wel helpen zal. Een advertentie in de Wiener Zeilung maakt aan vier personen te Weenen bekend, dat zij erf genamen zijn van een kapitaal van 20'/s millioen dollais (f 51,250.000), nagelalen door den piano- fabrikant Schubeith, te Philadelphia. Schuberth ging vijftig jaar geleden als 19- jarig jonkman, zonder iets te bezitten, naar de nieuwe wereld, tegen den wensch zijner ouders. Twintig jaar later schreef hij aan zijne bloedver wanten, dat hij, als gewoon werkman begonnen, langzamerhand opgeklommen en eigenaar van een groote pianofabriek geworden wa«. Sedert dien tijd hoorde men niets van hem, voor nn de ge noemde advertentie zijn vier eenig overgebleven naaste bloëlvei wanten hun erfenis berichtte. Te Trencsin, in Hongarije, is een driejarig kind, terwijl de ouders het zagen, dooreen arend gegre pen en weggevoerd. De vogel verdween met zijn prooi in de wolken, onder hartverscheurende angstkreten der ouders, die er niets tegen konden doen. Op eene fabriek te Neuss is thans een man werk zaam, die, 50 jaar oud zijnde, er 23 in het tuchthuis heeft doorgebracht. Door het Schouw- geriebt te Dusseldorf was hij in 1868 ter dood veroordeeld wegens moord, op zijne bruid uit wraakzucht gepleegd. Van den koning kreeg hij echter gratie en werd zijne straf veranderd in levenslange tuchthuisstraf. Wegens zijn voortreffe lijk gedrag in de gevangenis werd hem echter dezer dagen, op verzoek van de ouders der ver moorde, door den keizer verdere kwijtschelding van straf verleend. Hij was opzichter in de gevan genis en zond van zijne overgelegde spaarpen ningen meermalen geld over aan zijne naaste bloed verwanten. Hij was in éen woord een voorbeel dig gevangene en is thans een oppassend werk man. Een zeer ervaren duiker onderzocht Woensdag hot gezonken stoomschip Utopia en rapporteerde dat de schade aan bet schip door de ram van het pantserschip Anson veroorzaakt niet zoo aanzienlijk was als vroeger werd vermeld. De ram was door eene plaat gedrongen in de midscheeps en verder werd een gat gemaakt naar achter van ongeveer 20 voet lang. Ook ligt het anker van het pantser schip onder liet wrak. Een der schipbreukelingen van de Utopiaeen kleine Italiaansche jongen, Peppino genaamd, wiens vader en moeder verdron ken zijn, zal door den commandant van het Zweed- sche ooilogsschip Fieija, prins Bernadotte, als pleegkind worden aangenomen. Te Baku in Rusland is men een petroleumbron meester geworden, die sinds veertien dagen een hoeveelheid van 5000 ton van het vocht per dag in de lucht spoot. De wegvloeiende olie had reeds een kleine rivier gevormd van eenige millioenen roebels waarde. Te New-York heerscht ongerustheid over de vele branden, welke gedurende de laatste weken zijn ontstaan in logementen, welke door een groot aantal gezinnen worden bewoond en waar door, ondanks da tijdige hulp der brandweer, vele personen zijn omgekomen. Men vermoedt dat deze branden met opzet zijn gesticht, op grond dat telkens sporen werden gevonden, dat daarbij petroleum was gebruikt. Wegens den laatslen brand is een jonge man in hechtenis ge nomen, op vermoeden, dat hij dezen heeft ge sticht. De wetgevende macht van den staat Minnesota (V. S.) heeft eene strafbepaling aangenomen, waarbij eene geldboete van niet minder dan 5 en niet meer dan 100 dollars, of gevangenisstraf van niet minder dan 5 en niet meer dan 30 dagen be dreigd wordt tegen iedere ballet-danseres, die het waagt op een tooneel te verschijnen in eene klee ding, waaruit een harer «onderste ledematen" {nether limbtot zekere lengte te voorschijn komt. De gemeenteraad der stad Mankota, in denzelf den staat, daarmede nog niet tevreden, heeft op geldboete het vertoonen van afbeeldingen, op aanplakbiljetten of affiches, van danseressen in korte rokken verboden. Te Chattanooga in Tennessee ontmoetten de rechter Dobbs en zijn schoonzoon Gossett, die niet in de beste verstandhouding verkeerden, eikaar op straat. Er ontstond een woordenwisse ling, welke hiermede eindigde, dat de rechter een revolver uit den zak haalda en zijn schoonzoon doodschoot. In de Vereenigde Staten wordt nu en dan de strijd tegen het drankmisbruik met gewelddadige middelen gevoerd door het zwakke geslacht. Te Mount Etna (Indiana) heeft onlangs weder een menigte vrouwen, met bijlen en knuppels gewapend, een tapperij aangevallen en vernield. De veront- waauiigde schoonen maakten bekend, dat alle drankwinkels een dergelijk lot zouden ondergaan, als zij niet spoedig gesloten werden. Het denkbeeld om eene expeditie naar da Zuidpool uit te rusten, met liet doel, een onder zoek in te stellen naar de onmetelijke ijsbergen dier streken, begint in Australië hoe langer hoe meer voorstanders te tellen. De Australische kolonies hebben zich bereid verklaard om daar voor een subsidie van 125,000 francs beschikbaar te stcllon, terwijl men verder een groot deel van de onkosten hoopt te dekken door het jaebtmaken op walvisschen. Door den onderzoekingsreiziger A. R. Hein is een werk uitgegeven over de beeldende kunsten bij de Dajaks op Borneo. Daarbij komt hij tot de conclusie, dat deze volksstammen in vroegers perioden op een veel hooger ontwikkelingstrap hebben gestaan dan tegenwoordig. De kunstpro ducten der Dajaks leggen althans getuigenis af van artistieke bekwaamheden, zooals men tegen woordig bij dit volk, dat boe langer hoe meer in zielental afneemt, niet meer aantreft. Eigen aardig is het zeker, dat men hier een nieuw voorbeeld heeft, dat menschen-etende volken zich uit het oogpunt van beschaving gunstig onder scheiden van hunne niet-kannibalisüsche om geving. Het dorado voor vrouwen. Madame la Comtesse de Bremont heeft te Londen een lezing gehouden, waarvan het onder werp was»De goudvelden van Zuid Afrika en Transvaal, met een vrouwenoog gezien". In den aanvang harer rede zeide de gravin, dat het haar een genoegen zou zijn, haar gehoor op de vleugelen van den geest naar het land te voeren waar de mystieke schoonheid van bet verre Zuiden gevonden werd. Zij zouden de onbekende binnenlanden van het uitgestrekte werelddeel aan de nasporingen van den onderzoeker over laten en hun weg nemen langs druk begane paden, naar het zonnige land van den goud delver naar de Zuidafriknansche goudvelden. De spreekster beschreef de reis van Engeland naar Johannesburg en noemde de Transvaal on tegenzeggelijk het dorado voor vrouwen, waar deze overvloedige gelegenheid zouden vinden een beroep uit te oefenen, haar artistieke neigingen te volgen of wel haar bestemming ais huisvrouw konden verwezenlijken. Was zij een bekwame teekenares, modiste of handwerkster, dan kon de vrouw volop werk vinden om in de behoeften van de hoogste kringen aan den Rand te voorzien voor artistieken arbeid lag een breed veld voor haar open, en wat haar geschiktheid voor het huis houden betrof, wet zij zou kunnen huwen, en spreekster meende, dat de huishoudelijke talenten der vrouw op geen betere wijze aan den dag kon den treden. Zij herhaalde dat Transvaal het dorado voor de vrouw was, waar zij alles kon verkrijgen, wat haar bart begeerde een tehuis, onafhanke lijkheid, rijkdom en geluk. Tot de vrouwen, wier gevoel en geestkracht verstompt werden in hopeloozo pogingen om te Londen haar brood te verdienen, zeide zij«Ga naar de Transvaal". Daar was ruimte in overvloed voor de beschaafde vrouw en boe beschaafder zij was, hoe beter. Het zou verkeerd zijn de hopeloos gedemoraliseerde of de zedelijk gevallen vrouw naar Zuid-Afrika te zenden, dat zou een vloek zijn voor het land maar lot ernstige, moedige, eerzuchtige vrouwen, die hier met armoede te- kampen hadden, zeide zij met volle overtuiging «Ga naar de Transvaal; ge zult er uw weg vin den schudt liet stof van het zwarte Engeland van uwe voeten en richt uwe schreden naar de bron van voorspoed en geluk in hot vroolijke Afrika". Met betrekking tot den heer Rhodes, zeide de gravin, dat hij een man was meteen warm hart voor Zuidafrikaansche belangen, die alles zou doen, wat in zijn macht was, om de spoorweg-gemeenschap tusschen de Transvaal en de Kaap tot stand te brengen. De lezing werd met de grootste aandacht ge volgd en herhaaldelijk afgebroken door luide toe juichingen. Mijncournnl Te rekenen van 1 April zal de verzending van brieven en andere stukken naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika geschieden des Dins-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 10