Ge meng (le Bcric lit en. ADYERTENTIEN. Naar wij met genoegen •vernemen, heeft onze stadgenoot dc heer C. II. Bakkes, leer ling van den heer Paul Haase te Botterdam, zich in Duitscldand reeds een paar malen met succes als solist in oratoriën doen liooren. Naar wij nader vernemen, zal H- M. de Koningin-Regentes met H. M. de Koningin hij lianr verblijf te Gersau aan het Vierwald- stiitterrneer niet in «hotel Muller", doch in de daartoe afgehuurde villa in het park Flora, een dépendance van het hotel, haar intrek nemen. De fraaie villa is geheel ingericht voor het bezoek ven vorstelijke personen. (Fad.) liet vertrek van II. M. de Koningin-Re gentes met H. M. Koningin Wilhelmina naar Arolsen is bepaald op Donderdag 2 April, des morgens 9.32 per staatsspoor. Zij zullen vergezeld zijn van de dames freule Van de Poll, baronesse Yan Ittersum en miss Saxton Winter, en van de heeren graaf Du Monceau, baron Sirteina van Goovestins en baron Tacts van A me rongen, beneven den referendaris van Hl'. Ms. kabinet jhr. Vegelin van Claerbergen. Hare Majesteiten zullen in den laten na middag te Arolsen aankomen. Het vertrek uit Arolsen per extra trein is bepaald op G April en zal zoodanig worden geregeld, dat zij den 7n April omstreeks 9 uur voormiddag te Gersau aankomen. De regeering heeft bij de Tweede Kamer een gewijzigd wetsontwerp ingediend, hou dende regeling van de heffing voor net gebruik van wegen enz., die in onderhoud bij den staat zijn. De daarbij gedane opdracht der regeling van rijksheffingen aan den Koning, zal zich, naar de gewijzigde voorschriften, bepalen tot de heffingen voor het gebruik van werken en inrichtingen, voor welker gebruik reeds nu rechten worden geheven. Door den minister van waterstaat is aan Delfland vergunning verleend tot het ver leggen van den rijksweg bij het iluis ter Lucht" bij Maasland ten einde het verhoogen der brug aldaar te kunnen aanvangen. Nadat nog enkele formaliteiten bij Gedeputeerde Staten zullen zijn afgedaan, zal bet werk worden aanbesteed. De brug krijgt dan een doorvaartboogte van 2.05 M. -j- D. P. Hier door zuilen de schippers zonder overlading naar Maasland kunnen komen. In alle opzich ten mag dit voor de schipperij een belang rijke verbetering heeten. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens van den consul te Riga ontvangen bericht, de gezagvoerders van alle in die haven binnenvallende schepen gehouden zijn aan den aan boord komenden onderofficier der gendarmerie eene door hen onderteekende lijst ter hand testellen, houdendeopgave van de schepeliugen. met vermelding van hunne betrekking aan boord en van hunne nationa liteit. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag den 31n dezer niet plaats hebben. Naar het I), v. Z.-II. en 's-Gr. verneemt, zijn bij den pensioenraad reeds ruim 2100 verzoekschriften om pensioen ingediend door weduwen, wier echtgenooten voor de inwer kingtreding der wet van 10 December 1888 zijn overleden en die dus in de termen vallen van de artikelen 27 en 28 dier wet. Aan den minister van financiën is een door 115 tabaksplanters uit Valburg geteekend adres gezonden, waarbij wordt aangedrongen op de heffing van een invoerrecht van f 15 per 100 KG. buitenlandsche gebroeide tabak. Tot bestuursleden van het aardrijkskundig genootschap, ziju gekozen de heeren F. de Bas, prof. Kan, dr. Kerbert, mr. Levyssolm Norman, prof. Hugo de Vries, Timmerman, J. Kuyper en dr. J. J. M. de Groot. Aan boord van het opleidingsschip Admi raal van Wasscnacr zijn 110 jongens tot licht matroos bevorderd. Hiervan worden 38 I overgeplaatst op het instructiekorvet Nautilus om voor bootsmans- of stuurmansleerling te worden opgeleid, terwijl 72 dier matrozen naar Willemsoord op de verschillende oorlogs schepen worden overgeplaatst. Naar wij vernemen, heeft het hoofdbestuur van den anti-dienstvervangingsbond de beken de verhandeling van den li .ogleeraar dr. C. 13. Spruvt »Mr. J. van Houten en het wetsontwerp op den militairen dienstplicht" op ruime schaal verspreid. Aan elk der leden van de beide Kamers der Staten-GeDeraal is een exemplaar van genoemde brochure toegezonden. Door het zoogenaamde «Groninger comité voor de volkszaak" zijn de candidaten voor de a.s. verkiezingen ais volgt geproclameerd Groningen, F. Domela Nieuwenhuis en F. van der Goes; Winschoten, D.R. Manshoit; Veen- dam, Helsdingen; ZuidhornDe Clercq;Ap- pingedam, Van Emmenes. De Vlaardingsche stoomboot-maatschappij keert over het afgeloopen jaar 10 0/o dividend uit. De kunstschilder Herman F. C. ten Kate te 's-Gravenhage is Donderdag op 69-jarigen leeftijd overleden. Gelijk bekend, onderscheid de Hij zich vooral door zijne zorgvuldige uitvoering van krijgsmans- en andere tafe- reelen uit de zeventiende en achttiende eeuw. Door Koning Willem lil werd hij tot ridder in onderscheidene orden benoemd hij stond bij dezen vorst in hooge achting. Uit St.-Jacobi-Paroehie meldt men aan de N. li. Ct.: Al de gunstige verschijnselen in onzen arbeidstoestand zijn den bodem inge slagen. Was in een laatst gehouden verga dering van boeren een minimumloon van 10 ct. per uur bepaald, nu zijn er toch weer, die hun arbeiders met 9 ct. hebben afge scheept, terwijl bovendien pogingen worden aangewend om mannelijke arbeiders door vrouwen en kinderen te vervangen. Er is dan ook een algemeene werkstaking uitge broken, waaraan door pl. m. 500 personen wordt deelgenomen. De eïsch is nu een arbeids loon van 12 ct. per uur en opheffing der werkloosheid onder de mannelijke arbeiders door afschaffing van vrouwen- en kinder arbeid. De graafschapsraad van Londen vraagt per adv. in de Haarl. Ct. inschrijvingen voor bloembollen, bestemd voor verschilleude par ken en tuinen, onder het beheer van genoem den raad. Personen, die inschrijven, moeten echter verklaren dat zij zulke huren en dag- loonen betalen en slechts zooveel arbeidsuren eisehen, als over het algemeen als billijk in hun vale worden beschouwd. Te Utrecht is bij een horlogemaker een meesterstuk van horlogemakerskunst ter be zichtiging gesteld, stellig het kleinste cylinder- horloge der wereld. Dit meesterstuk, in een der grootste fabrieken te Genève vervaardigd, is kleiner dan een stuivertje, daar men het hiermede geheel bedekken kan. Het werd op de tentoonstellingen te PhiladelphiaParijs en Melbourne bekroond. Vlnardingcn. In de Donderdag gehouden algemeene vergadering der Vlaardingsche waterleiding-maatschappij is de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd en bepaald, dat voor de oude aaudeelen een dividend van 4!,4 pCt., en voor de preferente aandeelen 4y2 pCt. over het boekjaar 1890 zal worden uitgekeerd. De lieer J. C. v. Buuren van Heijst, die als commissaris moest aftreden, werd met algemeene stemmen herkozen. Aan den directeur en de commissarissen werd hulde gebracht voor hun richtig beheer. Pcrnls. De kermis, die gewoonlijk op Paasch-Maandag gehouden werd, is thaus ge heel vervallen; zelfs liet verzoek tan een inwoner om met eene koekkraam te mogen staan, is door den burgemeester afgewezen. In de plaats daarvan is nu door de muziek- vereeniging «Harmonie" een volksfeest geor ganiseerd, dat bij de ingezetenen grooten bijval vindt. 's-Gravenhagc. Het heeft H. M. de Koningin-Regentes behaagd, namens H. M. de Kor...'gin eene som van f500 te schenken aan de vereeniging Volks- en Schoolbad" te 's-Gravenhage. Winschoten. Bij de herstemming ia dit kiesdistrict is tot lid der Prov. Staten ge kozen de heer .T. van Cingel (volkspartij) met 690 stemmen. Op den heer R. Dojes (liberaal) waren G86 stemmen uitgebracht. Jl. Zondag is in da Fiansche stad Rijssel een vreeselijke misdaad gepleegd. In den vroegen morgen van dien dag brak btand uit in de woning van zekere Sopliie Dejonghe. Reeds begon de brandweer te spuiten, toen uit de menigte geroe pen werd «Er is nog eene vi ouw op de eerste ver dieping", waaropeen man antwoordde «Neen, zij is reeds geied, vijf minuten geleden hebikhaar al gezien ze is bij een der buren gevlucht". Toen de eerste echter volhield dat de vrouw nog in hare kamer moest zijn, verdween de andere. Na een uur was men het vuur meester en kon de brandweer doordringen jn Sophie's kamer, waar men haar bijna geheel verkoold lijk onder puin in bed vond. Alleen het hoofd was gespaard en dit leidde tot de ontdekking dat de hals halverwege was doorgesneden. Terstond werd een onderzoek ingesteld naar den man, die beweerd had dat Sophie gered was, daar men hem verdacht van moord en brandstichting. Dinsdag is die kerel in eene kroeg te Antweipen gearresteerd en het bleek toen dat hij de 07-jarige man was van Sophie, een uit Frankrijk verbannen Belg, die zijne nog te Rijssel wonende vrouw somtijds in stilte bezocht. Zonder aarzelen heeft hij bekend, zijne vrouw, die 20 jaar jonger was dan hij, Zondagnacht in eene vlaag van jaloezie den hals te hebben afgesneden, en daarna hare woning te hebben in brand gestoken om aldus zijne misdaad te bedekken. De Fiansche justitie heeft zijne uitlevering ge vraagd, maar vermoedelijk zal hij, als Belgisch onderdaan, in Belgie worden gevonnisd. Het Fransch-Nederlandsch hospitaal te Parijs zal 30 Maart ingewijd worden. De vermaarde grijze jas van Napoleon I, de «redingote grise", is dezer dagen gestolen. Zij was het eigendom van den heer Chenal, te Bourg Ia Reine (Fr. dep, Seine), die het merkwaardig kleedingstuk zorgvuldig bewaarde, en dieven, die onlangs bij genoemden heer inbraken, hebben, behalve een partij zilverwerk, ook die jas gestolen. Men vermoedt, dat de kerels, de waarde er van niet kennende, de «redingote grise" zelf hebben aangetrokken of ze hebben vei kocht aan den een of anderen koopman in oude kleeren, zoodat het historisch kleedingstuk ten slotte den weg van alle oude jassen is gegaan. De politie kon tot dusver noch de dieven, noch het gestolene ontdekken. De «Vuurbaak" (the Ligthouse) is de «lego- rische titel, dien «generaal" Booth heeft gegeven aan een groot gebouw in Quakerstreet, White- chapel, Londen, dat tot een stehuis" dient voor de mannen, die in de fabriek van het «Leger des Heils" in Hanburystreet werkzaam zijn. Het een voudige gebouw bevat 300 slaapplaatsen, voor éen nachtverblijf met avondbrood en ontbijt wordt 4 d, (vier stuivers) betaald. Maandag werd deze inrichting geopend, en de «generaal" verklaarde bij die gelegenheid, dat dit een tweede stap was om zijn sociaal plan te verwezenlijken, van welks eindelijk welslagen hij nog altijd vol hoop was. «Ofschoon", zeide hij, «wij misschien fouten maken in het bestedon van dit geld, zij die er aan geven, kunnen volkomen gerust zijn". Over de verdere vooruitzichten sprekende, deelde hij mede, dat voor de fabriek of «elevator", die weldra in Oldstreet zou worden geopend, 20.000 p. st. zou roodig zijn. Een gelijksoortige proefneming zou voor meisjes worden gedaan, aan wie man geene vragen zou doen. Toevluchtsoorden voer voedsel en onderkomen zouden worden opgericht in Bradford, Liverpool, Leeds, Bristol en Glasgow. Eenige moeilijkheid werd ondervonden in betrekking tot de land- kolonie, ofschoon hij het oog had op eene boer derij die in alle opzichten aan liet doe! beant woordde, maar aan de kolonie over de zee was voorloopig nog geen denken. Tot dusverre was voor 110,000 p. st. ingeschreven, en dat zou voor de gebouwen gebruikt worden. Maar, voegde de «generaal" er bij«wij bebbenjaarlijksnog30,000 p. st. voor onze werkzaamheden noodig en als gijlieden niet het geld bij elkaar brengt, zal ik een uitnemend excuus hebben uls wij niet slagen." Deze ongewone openhartigheid verwekte heel wat toejuching en vroolijkheid, en de «generaal" verklaarde het toevluchtsoord «de Vuurbaak" geopend. (II. Cl.) Te Racine, Wisconsin (Ver. Staten), zijn twee spoortreinen een passagiers- en een goederen trein in botsing gekomen. Een slaapwaggon en verscheidene andere wagens werden geheel verbrijzeld en de vernielde trein geraakte in brand. Een stoker kwam om het leven en 13 reizigers werden gewondtwee hunner doodelijk. Te Calpuno heeft men een aantal graven uit het Romeinsche tijdpeik gevonden waarvan er tot dusver vier zijn geopend. Behalve een aantal andere voorwerpen, als vazen, bronzen en ijzeren ringen, messen, enz., heeft men vele oude munten gevonden. De jongste hiervan dagteekenen uit het tijdperk van Antonius Pius (van 138101 na Christus) en de oudste uit den tijd van Valentius (304378), terwijl verscheidene de beeltenissen dragen van Faustinus, Marcus Anrelius, Alexan der Severans Maximinus, Gordianns, Aurelianus, Tacitus, Probus, Numerianus, en Constantijn I en II. Twee der graven, welko de lijken in hun ge heel bevatten, bevonden zich een meter beneden den beganen grond, twee andere, die enkel urnen met asch inhielden, bevonden zich op een halve meter diepte. In al de graven bevond zich een aantal spijkers met en zonder koppen. De Oslasiatische Lloytl vei haalt van een zon derling feest in Siam het «feest van liet haar snijden", waarbij de 13-jarige kroonprins zich het haar liet knippen. Die omslachtige plechtigheid duurde zes dagen. Den eersten dag had men «aansteken van de heilige waskaarsen" en 's middags grooten optocht. De twee volgende dagen werden weder plechtige optochten gehouden. Dan vierden dag werd eindelijk het haar geknipt, natuurlijk met de noodige plech tigheid, optochten enz. Den vijfden was een plech tige godsdienstoefening en den zesden werden eindelijk de haarlokken in de rivier geworpen. Vlekken, die door het opzetten van heete borden, enz. op gepolijste meubelen ontstaan, verwijdert men het zekerst als men ze een poos met natgemaakte sigarenasch bedekt en deze, al naar dat de vlek ouder of jonger is, erlange ren of kortoren tijd op leggen laat. Wrijft men nu met den vlakken kant van een kurk die m6n eerst over een vlam wat heeft laten afko- len, flink over de met sigarenasch bedekte plaatsen, dan zullen de vlekken spoorloos ver dwijnen. Daarna wordt het meubelstuk goed af- gewasschen, met een leerenlap geheel droog en eindelijk met een in petroleum gedrenkten. zach- ten wollen lap, glanzend gewreven. Voer de vele bewijzen van deelneming en belangstelling, ondervonden bij liet over lijden van inijn geliefde Eehtgenoote, JO HANNA PRINS, betuig ik mijn oprechten dank. P. WINKELMAN. Schiedam, 28 Maart 1891.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2