Maandag 30 Maart, IN0. 7723. Timede Blad A0. 1891. Feuilleton. Het goud van de Orion, Vijf n - v© r t i g* s t Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Bnitenlaiidsclie Berichten. Lü^itknlÜi ABOKN!:«KNTsrRi:sper kwartaal1.85. Franco per post, iloor het gelieele Ttïjk- 2.50. Afzondetlijke nominees- 0.10. K Uit EAU: BOTKRSTBAAT. E S 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal betekend. D I S C II L A K I). Op Helgoland zullen eene torpedohaven gebouwd en verscheidene batterijen met snel vuur-geschut opgericht worden. De Saksische minister van oorlog, graaf Fabriee, is op 73-jarigen leeftijd overleden. Den oorlog van '1866 maakte hij mede als chef van den generalen staf van kroonprins Albert van Saksen, terwijl hem daarna, als minister van oorlog, werd opgediagen het Saksische leger naar Pruisisch model te her vormen. Dat hem dit buitengewoon goed gelukt isbewijzen de dienstendoor de Saksische troepen in den oorlog van'1870/71 bewezen. Men is het eens geworden, niet slechts aangaande de quaestie der meest begunstigde natie, maar omtrent een volledig tarief verdrag, en bij name omtrent de inkomende rechten op het graan. Hoeveel deze verlaagd worden, weet men nog niet zekermaar het schijnt gebleven te zijn bij het voorstel, dat Duitschland in den aanvang deed, name lijk hij een recht van 3'/2 mark. Differen tieel recht bij het graan schijnt niet te zijn toegestaan. Van den anderen kant heeft Oostenrijk toegestemd in voor Duitschland bevredigende verlagingen der rechten op nijverheidsproducten. Nochtans zal door beide partijen deze over eenkomst niet dadelijk bij den Oostenrijkschen Rijksraad en den Duitsehen Rijksdag worden ingediend. Zij zal slechts als grondslag dienen voor de onderhandelingen met andere staten, welke beide mogendheden in onderlinge verstandhouding zullen aanknoopen. Voeren deze onderhandelingen niet tot het ge- wenschte doel, dan zal het verdrag tusschen Duitschland en Oostenrijk alleen, slagen zij wel, dan zullen alle handelsverdragen te zamen in werking treden. In officieuse kringen te Berlijn wordt thans gezegd, dat het tot stand komen van het :)uitscli-Oo=tenrijli&ch handelsverdrag zoogoed als verzekerd is en hot verdrag nog voor het laatst van April zal worden onderteekend. Zoodra het geschied is, zullen soortgelijke onderhandelingen worden geopend met Zwit serland, België, Nederland, Denemarken, Ru- menie en waarschijnlijk ook met Bulgarije. Vorst Bismarck heeft Woensdag een tegen bezoek gebracht aan generaal graaf Wal- derse te Altona. Zoowel daar als te Hamburg werd de oud-kanselier door de menigte har telijk toegejuicht. De vereeniging van Duitsche industrieelen heeft onlangs besloten, vorst Bismarck den ln April as. op zijn 76sten verjaardag een geschenk aan te bieden als blijk van erken telijkheid voor de bescherming, welke de Duitsche nijverheid hem te danken beeft. Dit geschenk zou bestaan iu een zilveren tafelservies van groote waarde, ontwoi pen door een der grootste kunstenaars van Duitsch land, den heer Heyden, die ook het servies, dat keizer Wilhelm als huwelijksgeschenk ontving, heeft ontworpen. Het bedrag der inschrijvingen heeft echter de verwachting zoozeer overtroffen, dat er geld genoeg is overgebleven om ook een aan Fiiedrichsiuh grenzend landgoed aan te koopen, dat toe behoorde aan een fabrikant, die het wilde inrichten tot zomerverblijf voor reizigers, die den oud-kanselier van nabij wenschen te zien. Dit plan was Von Bismarck zeer onaan genaam en hij wilde daarom het landgoed koopen, maar men kon het over den prijs niet eens worden. Thans zal het hem ten geschenke worden aangeboden. liet ontwerp voor de bewerking van het zilverwei k was opgedragen aan Adolf Heyden, naar wiens teekeningen indertijd het tafel zilver was vervaardigd, hetwelk den tegen- woordigen keizer als bruiloftsgeschenk was aangeboden. Er was bepaald, dat het geschenk voor Bismarck in smaak en degelijkheid aan de hoogste eischen moest Voldoen, terwijl overigens alles moest worden aangelegd naar een minderen maatstaf dan bij die vroegere prachtwerken voor de keizerlijke tafei. Van daar dat slechts drie stukken, namelijk het middenstuk en twee candelabres, niet bijzon der grootsche beeldwerken prijken, terwijl alle overige voorwerpen in ornamentatie en karakter niet te boven gaan wat de kunst industrie anders ten behoeve van voorname geschenken levert. Behalve de di ie genoemde stukken, zijn er geheel van zilver onder anderen honderd borden, veertien schotels van verschillende grootte, een reusachtige bowl met schotels, twee soepterrines, zes schalen, enz. enz., benevens tien kristallen in zilver gemonteerde karaffen, acht dozijn zil veren vorken en messen, lepels van allerlei soort, en al het noodige voor dessert; alles te zamen eenige honderden stuks. In sommige ornamentatiën zijn wapens en andere symbolen opgenomen, terwijl op twee ovale zilveren bloembakken al de namen der tot den bond behoorende vereemgingen zijn gegraveerd. Iu de Freisinnige ZeHg. verklaart de heer Richter dat dr. Windthorst hem eenige dagen vóór zijn dood gezegd heeft, dat hij de ka tholieken en "Wellen zou aansporen, bij de Rijksdagverkiezing te Geestemünde te stem men voor den vrijzinnigen candidaat en tegen vorst Bismarck. "Weer heeft een der oudere Pruisische generaals, die bekend zijn uit de oorlogen tegen Oostenrijk i u Frankrijk, ontslag ge- nomen, ril. generaal Von Albedyll, de com mandant van het Vile legerkorps te Dus- seldorf. Nabij Dobra, in Polen, is het lijk gevonden van een Russisch politie-agent, die het oog moest houden op de Poolsche socialisten en nihilisten. Bij het lijk, dat alleen van zijne papieren beroofd is, werden eenige socialis tische geschriften gevonden, zoodat de aan leiding tot den moord licht te gissen is. De vermoorde toch stond reeds langen tijd hij de Duitsche socialisten bekend als een geheim agent en aanstoker, woonde onder verschil lende namen in onderscheidene steden en was ook betrokken in het groote proces tegen de Polen te Berlijn, dat tot veroordeeÜng der meeste en uitlevering aan Rusland van twee der beschuldigden leidde. In eene "Woensdagavond gehouden bijeen komst van den Oostenrijkschen minister president, graaf Taaffe, met verschillende partijleiders, is besloten dat de Polen, de Duitsch-liberalen en de club-Hohenwart, te zamen 270 leden tellende, in den nieuwen Rijksraad eene regeeringsmeerderheid zullen vormen, wat betreft het adres van antwoord op de troonrede, de begrooting en eenige economische wetten, maar dat elke partij zich in alle andere aangelegenheden hare volkomen vrijheid van handelen voorbehoudt. Algemeen beschouwt men deze schikking als een zet der Duitschers om de jong-Czechen te beletten in de meerderheid te komen. F R A N K R IJ K. De koningin van Engeland is Woensdag met den prins en de prinses van Battenberg, benevens een talrijk gevolg, te Grasse aan gekomen. Een twaalftal Engelsche detectives en inspecteurs van politie, onder leiding van den heer Paoli, commissaris van politie, speciaal als zoodanig belast met den dienst Roman van II. ROSENTHALBonin. 31. De boot hield nu meer noordelijk aan, in de rich ting van de open zee. Men voer tusschen tai van klippen en rotsen door, als tusschen reuzen, in zee neeigeploft en waartusschen men soms beklemd scheen te gerakendoch dan deed zich plotseling een uitweg op en kwam men in een wijde bocht, •bezaaid met kleine eilanden. Nu doemde rots massa's op, kaal, verweerd, met tallooze spleten, waaromheen de zeevogels fladderden, dan weer ontmoette men kale zandplaten, soms naakt en ledig, soms bewoond. Het was een wilde natuur, dit product van don eeuwenl.mgen strijd tusschen .land en water. Het duurde lang, eer de boot deze stieek voorbij en in liet ruime sop was. De zon daalde lager en lager, de lucht werd donkei der, het water onstuimiger. De boot vloog met hare witte zeilen als een meeuw over den vloed. In de verte blonken reeds de grootste eilanden in de laatste stialen der avondzon. Geesje bad voor al liet vieemde en wonderbare geen oog. Zij was veel te veel in zich zelve ge keerd en staarde niet haar geestesoog slechts op éen punt en had slechts éen doel. Zou zij hel be reiken Zou zij hem vinden, die haar geheele hart belieerschte? Na lang stilzwijgen wendde zij zich weer tot den schipper. »Weet gij misschien ook iets anders van den gevondene, bijvooi beeld, of liij nog altijd op het eiland verblijf houdt?" »De vorige week, naar ik gehoord heb, was hij er nog. In den eersten tijd sprak men veel over bom, maar later, zooals dat gaat, was het nieuwtje er af en hoorde men er niets meer van. Plotseling kwam de stuurman haar in de ge dachte en Geesje keek verschrikt om, alsof zij vreesde, dat hij haar van nabij gevolgd was. Zij zag natuurlijk niets. Als hij, dacht zij, eens \óur mij op het eiland aangekomen ware, wat dan? Nu meende zij toch iets zwarts in de verle te bespeuren en vroeg den schipper, terwijl zij naar het donkere punt wees: «Is dat eene boot «Och neen, mejuffrouw, dat is een lichtschip. Daarop brandt men 's avonds een rootle lantaarn in een koif. Wij zijn het immers vooibijgezeild." «Ik heb er toen geen acht op geslagen," her nam Geesje; »ik peinsde over mijnen broeder. Hebt gij hem bijgeval ook wel eens gezien?" «Neen," zei de schipper. »Ik heb vernomen dat hij slechts eenmaal te Mandal geweest is. Hij kwam in 't geheel niet onder de menschen." »Juist Willems aard," sprak Geesje bij zich zelve. «Mijn broeder is zeer werkzaam van aard," zeide zij luid. «De lui zeiden, dat hij er in't geheel niet als een zeeman uitzag," vervolgde de schipper. «Hij werd voor een geleerde gehouden. Hij zat altijd te lezen." «Er is geen twijfel aan," dacht Geesje, «hij is hot." «Mijn broeder is ook op studie geweest. Een zeeman mag immers ook wel wat leeien?" hernam zij. Nu dook weder land uit den vloed op. Op den achtergrond zag men rotsen en op den voorgrond grazend vee; een beeld van kalme rust en viede. «Dat is Stjerno," verklaarde de schipper, «een vruchtbaar eiland." Geesje bespeurde op het eiland een dorpje en enkele zeilbooten voeien hun voorbij. «Ziet gij ginds die lichttorens sprak de schip-, per, en wees in de verte. «Kijk, de lichtwachter ontsteekt de lantaarn. De eene geeft wit, de andere blauw licht. Dat is Kaap Lindenas en verderop, dat geboomte, dat is Hille Oe. Over een klein half uur zijn wij er." «Goddank," zuchtte Geesje, en wierp nog eens een zorgvollen blik achter zich.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5