Gemengde Berichten. aan het Lyonsche spoorwegstation te Parijs, en van den heer Nicolini, inspecteur van politie te Marseille, zijn insgelijks te Grasse aangekomen. Zij allen zullen er blijven zoolai.g de koningin er vertoeft. Heden zou de koningin zich naar Cannes begeven tot het bijwonen der godsdienstige plechtigheid, die er gehou den zou worden wegens het overlijden van haren zoon, den hertog van Albany, in 1884 op de villa »Nevada" te dier stede. De markiezin van Lome, dochter van koningin Victoria, is te Grasse reeds voor hare moeder aangekomen. Zij is afgestapt bij de baro.ies Alice de Rothschild. De Par ij sc he gemeenteraad heeft Woensdag beraadslaagd over de manifestatie der werk lieden op 1 Mei. De prefect der Seine merkte op, dat dit eene zaak is buiten de bevoegd heid van den raad. Deze. zich daaraan niet storende, heeft na langdurige beraadslagingen de volgende motie aangenomen: »De raad verklaart een voorstander te zijn van eene •wetgeving ter bescherming van den arbeid en is van oordeel dat de manifestatie van '1 Mei die moet eisclien". Eene daaraan toegevoegde alinea, waarbij het bestuur uitgenoodigd wordt zijne werk lieden en ambtenaren den lsten Me- vrijaf te geven, werd verworpen. Te Parijs zal van i6 April een groot internationaal katholiek congres gehouden worden. Vijf en twintig kardinalen, meer dan honderd bisschoppen en een groot aantal katholieken van naam uit alle landen van Europa zulleu er aan deelnemenonder anderen twee prelaten uit Amerika. Het voorzitterschap zou waargenomen zijn dooi den beroemden archaeoloog Rossi te Rome, maar deze is verhinderd te komen. Nu zal bisschop Freppel presideeren. Het eere voorzitterschap is opgedragen aan den kar dinaal-aartsbisschop van Parijs, Msgr. Richard. Eene reeks van memoriën is reeds hij de speciale commission ingekomen, als bij die veor het recht, voor de historische weten schap, voor de natuurkundige wetenschappen, voor de godsdienstige wetenschap, voor de wijsbegeerte, voor de anthropologic, vuor de philoiogie enz, In de Figaro wordt door den markies De Villeneuve het verhaal gedaan van een onder houd dat in '66 te Berlijn plaats gehad heeft tusschen wijlen prins Napoleon, gezaut van keizer Napoleon III en graaf Bis marck, minister van den koning van Prui sen. Bismarck zou een plan uiteengezet heb ben dat een verbond tusschen Frankrijk en Duitschland ten doel had en gericht was tegen Rusland en Engeland. Aan Frankrijk zou dan de vrije hand gelaten worden in de bezetting van België. Volgens den schrijver eindigde het onderhoud in dezer voegdeDe prins, opstaande, zeide tot Bismarck»W ilt gij weten hoe ik den keizer uw voorstel zal overbrengen? Ik zal zeggen: Sire, de heer De zon was nu ondergegaan en de maan steeg als een groote, roode schijt uit de wateren op. De vloed was ingetreden, de golven verhieven zich en van verre vernam men het doffe geluid der bran ding. Straks bescheen de maan met haar zilver glans den vloed. De wind kromp eri de schipper moest laveeren. Iu groote gangen naderde men bet eiland. Sti! lag het daar met zijne hoogten en dalen, bosschen en weiden. Een licht blonk hier en daar door het donkere geboomte. »Dat licht daar is ons havenlicht," zeide de schipper na een lange pauze tot Geesje. Hij moest wegens den sterken droom allerlei voorzorgs maatregelen nemen. rilet is de lantaarn, die *s nachts op Halfson's werf brandt." Hoe klopte Geesje het hart, nu zij zoo nabij het doel van haar zwerftocht was. Wat zou het eerstvolgende uur haar brengen Als Willem eens was vertrokken ais het eens een geheel ander persoon was. Dan zou ziji het hulpelooze meisje, daar staan onden geheel vreemden Zij Bismarck wil dat wij samen een schurken streek uitvoeren. Kunnen wij hem hij den kraag pakken en aan den commissaris van politie overleveren Ik geloof het niet. Welnu, laat ons dan mee stelen". Bismarck schudde den prins hartelijk de hand en antwoordde »Gij hebt mij begrepen". Maar Napoleon III wilde van het voorstel niets hoorentoen Pruisen aan Oostenrijk den oorlog verklaarde, stak hij de hand niet uit naar België, waut hij was te vredelievend en had te veel eer bied voor het volkerenrecht. De onlangs uitgegeven gedenkschriften van Talleyrand hebben reeds tot veel getwist aan leiding gegeven. De heer Aulard beweert en blijft beweren dat mijn slecht een verminkte kopie heeft uitgegeven. Wat hiervan zij, zeker is het dat de inhoud dezer mémoires zeer onbelangrijk is, en algemeen teleurstelling gewekt heeft. Ramiakatra, gouverneur van Nosi-Bé (Madagascar), die voor eenigen tijd een twee honderd mannenvrouwen en kindereu wreedaardig deed ombrengen, is met ziju broeder, op de plaats zelve waar de gruwel daad bedreven werd, op last der regeering ter dood gebracht. B E L G I E. De algemeene raad van de werkliedenpartij heeft een buitengewoon nationaal congres te Brussel bijeengeroepen op 5 April, teneinde een besluit uit te lokken omtrent de alge meene werkstaking, welke oorspronkelijk op den In April was bepaald. Men gelooft dat de werkstaking zal verdaagd worden, omdat de Kamers nog geene beslissing omtrent de grondwetsherziening hebben kunnen nemen, en de werkliedenpartij de besluiten eerst wenscht te kennen, welke den 31 n Maart duvi- het internationaal congres te Parijs ge nomen zullen worden. E EL A fi 1). De beide Huizen van het Parlement zijn tot 16 April uiteengegaan. De regeering heeft de uitnoodiging der Vereenigde Staten tot deelneming aan de wereldtentoonstelling te Chicago officieel aan genomen. Eene koninklijke commissie zal belast worden met de waarneming der En- gelsche belangen op die tentoonstelling. Uit St. Johnsop Newfoundland, wordt gemeld dat eene proclamatie is afgekondigd, waarin wordt uiteengezet dat de »modus vivendi" met gestrengheid moet worden ge handhaafd. Twee kruisers zuilen in last ont vangen te waken voor de zorgvuldige naleving der visscherij-bepalingen. "Weldra zal ook in "Witu (Oost-Afrika) de slavernij een einde nemen. Het is namelijk de Britsche Oostafrikaansche maatschappij gelukt, met de voornaamsteinlandschehoof den eene overeenkomst te treffen waarbij deze het beheer van hun gebied aan de maat schappij hebben overgedragen. Een tijdperk werd toch een weinig bang te moede en wendde zich tot den schipper, den eenigen steun, dien zij op het oogenblik bezat, »Gij zult toch hedennacht hier blijven?" vroeg zij, om het gesprek gaande te houden. »Dat zal wel moeten," was het antwoord, sik zou in elk geval niet voor de volgende eb kunnen vertrekken en wil nu maar een tweede afwachten op morgen vroeg." sMogelijk vaar ik dan wol roet u terug," zei Geesje. sWaar overnacht gij Is hier ook een logement?" sOp Ilille-Oe is niet eens een dorp, iaat staan een logement. Wie op liet eiland komt, zoekt er een kennis, bij wien hij overnacht. Ik heb plan bij Björn over te blijven. Wij zijn samen in dienst geweest." Die verklaringen hadden weinig bemoedigends voor Geesje. Als zij Willem bier niet vond, wat dan? Tot wien zou zij zich dan wenden Bij wien zou zij overnachten sGeen logies? Dat valt mij niets mee. Als mijn van vijf jaar wordt nog toegestaan aan hen, die op dit oogenblik slaven in hun dienst hebbendaar de dag van algemeene invrij heidstelling is bepaald op 24 Mei 1896. De correspondent van de Standard te Philippopel seint, dat het gerucht volkomen juist is omtrent eeue groote strategische be weging van Russische troepen aan de Gal- licische grenzen; gelijktijdig worden korpsen dwangarbeiders en andere daglooners op verschillende punten dier grenzen vervoerd voor den aanleg van spoorwegwerken. ITALIË. De voornaamste leden der familie Bona parte, prins Victor, prinses Laetitia, kardi naal Bonaparte, prins Karei, graaf Rasponi een kleinzoon van Murat enz., zijn nu te San Remo, om daal met de ex-keizerin Eugenie te beraadslagen over een reorgani satie der Bonapartistische partij. Men ver wacht dat prins Victor, als hoofd der partij, een manifest zal uitvaardigen. Ten gevolge van prins Napoleon's dood is nu diens tweede zoon, prins Louis, op grond van de pretendentenwet, uit Frankrijk ver bannen als naaste erfgenaam van een pre tendent. S E R V I E. Het regentschap heeft nu besloten, zoowel ex-koning Muan als ex-koningin Nathalie te verzoeken het Servisch gebied te verlaten, zoolang koning Alexander nog minderjarig is. Vier weken mag Z. M. dan buitenslands door brengen bij zijn vader en vier bij zijn moeder. In geval van zware ziekte des konings mogen zijne ouders tot hem komen. Milans civiele lijst is gesteld op 30,000 francs per maand. De echtscheiding wordt als geldig erkend. Er ziju nog slechts enkele formaliteiten te ver vullen om deze overeenkomst iu kracht te doen treden. AMERIKA. De voorzitter van de nieuwe Parnellisti- sche afdeeling der Nationale Liga te Phila delphia, Patrick O'Brienis met algemeene stemmen als voorzitter en als lid afgezet, omdat hij eene week geleden in eene verga- deriug onverwachts tegen den heer Parnell was gaan uitvaren en ook tegen anderen, die hem wilden antwoorden. In eene vergadering van de centrale afdee ling der Liga te Jersey City is besloten geen geld meer bij te dragen, zoolang de scheuring niet is geheeld. De berichten uit Chili blijven zeer tegen strijdig. Nu weer zijn telegrammen ontvangen, waarin wordt gemeld dat de gouverneurs van Caldera en Talfal zich bij de congres-partij hebben aangesloten, en ondanks de troepen macht, welke president Bahnaceda bij-San tiago heeft bijeengetrokken, wordt zijne neder laag als zeker beschouwd. In dit opzicht strookt dit bericht met vorige mededeelingen, dat de oorlog van weerskanten broeder eens niet meer hier is, of als het gerucht mij bedrogen heeft en de gezochte persoon mijn broeder niet is, waar blijf ik dan?" vroeg zij met bezorgdheid aan den schipper. «Natuurlijk ook bij Björn Halfson," haastte zich de schipper, te antwoorden. De waterschout heeft u aan mijne hoede toevertrouwd en ik ben hem verantwoording schuldig voor uw veilige over komst." Hoe dankte Geesje in stilte den gedienstigen ambtenaar, die zoo goed voor haar gezorgd had en bovendien den stuurman had weten te verhinderen haar te volgen, sDie heer schout is een braaf man," sprak zij uit volle overtuiging, »en als ik in Christiaanssnd terugkom, zal ik hem nog eens hartelijk bedan ken voor zijne zorg." IIij is een flink ambtenaar en toch bij iedereen gezien, ook bij ons," zei do schipper. Doch wij zijn er," riep hij, toen de boot stiet en op het strand vlak voor de werf bleef zitten, rik zal maar eens roepen." met groote verbittering wordt gevoerd. Beide partijen bestrijden elkaar met alle middelen en de meeste gevangenen worden doodge schoten. Alle provinciale gouverneurs der Argen- tijnsche republiekbehalve die van Buenos- Ayreshebben per telegraaf hunne iustem- ming betuigd met het verbond tusschen de heeren Roca en Mitre met het oog op de a.s. presidents-verkiezing. De minister van openbare werken in Mexico heeft zijn ontslag ingediend, omdat de presi dent en de ministerraad, in strijd met zijn advies, geen nieuwe spoorweg-concessiën met staats-garantie .willen verleenen. De minister van buitenlandsche zaken, de heer Blaine, heeft thans aan de Italiaansche regeering doen weten, dat de regeering der Vereenigde Staten haar plicht zal doen wat betreft de bestraffing der schuldigen aan den bekenden lynch-moord te New-Orleans. Ook zal zij ruime schadeloosstellingen uitkeeren aan de achtergelaten betrekkingen der ge- doode Italianen. Te Moite Carlo is dezer dagen herhaaldelijk de bank «gesprongen" dat is te zeggen, dat het geld, ter beschikking van den «croupier", aan een van de negen of tien speeltafels uitgeput was. Een speler was zoo gelukkig, dat drie keeren op éen avond de administration meer geld moest laten halen. Het spreekt vanzelf, dat zulke buitengewoon gelukkige spelers de bank slechts tijdelijk in ver legenheid brengen maar het schijnt toch, dat er een timke greep in haar geldvoorraad is gedaan. Volgens een gerucht zou daar verleden week ruim f900.000 door spelers gewonnen en medegenomen zijn. Dat is echter stellig overdreven, want veel van wat gewonnen werd is er ook weder verloren. Een Griek, die f48.000 won, was zoo verstandig met die som te vertrekken. Maar een Engelschman, die nog meer gewonnen had, ging weer aan het spelen en verloor die gebeele som met nog eenige duizenden bovendien. Ook een Amerikaan, die f 18,000 won, speelde voort, totdat al zijn winst weder door den «croupier" «wat vari hem kwam koert tot hem weer" was opgestreken. Daarenboven blijkt liet verliezen van groote som men voor de bank lang niet zoo nadeelig als men oppervlakkig zou meenen. Want zoodra het geluk van enkele winnenden bekend wordt, spoeden zich een aantal nieuwe spelers naar de noodlot tige tafels, waar reeds zoovelen tot ellende en wanhoop zijn gebracht. Uit Algiers wordt gemeld dat de sprinkhanen enorme verwoestingen aanrichten. Vier Arabieren, uit Gourara komende, verhaalden dat de grond over een afsland van ongeveer 120 kilometer was bedekt met sprinkhanen die tot de grootste soort behooren Een man die zijn vrouw schaakt. Bij het uitgaan van de kerk te Clitheroe, Engeland, werd Zondag morgen mevrouw Jackson door twee heeren opge- En een schelle scheepsroep klonk door de nachtelijke stilte. Hij werd gevolgd dnor het geblaf van een hond en spoedig daarop vertoonde zich een licht. De schipper riep; Björn, zijt gij daar?" »Ja, is het Petersen klonk de tegenroep. «Help even de hoot op het strand trekkenik breng u bezoek en een groet van den waterschout!" riep de schipper terug. De lantaarn kwam nader en debreedgeschouderde gestalte van den eigenaar der werf werd zichtbaar. Hij gaf den schipper de hand, groette Geesje, die hij nieuwsgierig aanzag, en riep Njotta. Toen hielp hij Petersen de boot in veiligheid brengen. Intusschen was ook Njetta te voorschijn ge treden en vol belangstelling en nieuwsgierigheid naar het strand geloopen. Met verbazing keek zij Geesje aan. sBreng de juffrouw in huis", beval Björn. »Zij is onze gast", eri hij trachtte Njetta met de oogen te beduiden, beleofd jegens haar te zijn. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6