Carbolineum Anthracit. H. J. W0UTERL00D O. Di\ Ciiantomelauus' OOGENWATEK. Oïerziciit to AIpkeï Gssctefais YADERLAfflSCHI GESCHIEDENIS. OwziÉt to Yatolaitele GescMeJenis Armenzorg. Iv erlnie u \v s. AD YEItTENTIEN. nemen gelden a deposito A. N. DE LINT, -Bij *T .ODÉte Sohi edam ALGEIflEENE GESCHIEDENIS „omen, in een rijtuig gezet en naar het huis van haar man vervoerd. In 1887 was Jackson, een Mon van een kolonel, in stilte met de rijke, jonge :ss Ral getrouwd. Zijn liefde was echter niet bestendig van duur, want den dag na het huwelijk verliet hij zijn bruid en ondernam een reis naar Australië. Sedert was mevrouw Jackson bij haar familie en weigerde zij tot haar man terug te keeren ook toen zij daartoe door den rechter werd veroordeeld. Ten einde raad, heeft daarop de heer Jackson met twee vrienden zijn vrouw geschaakt. Het volk trok partij voor de vrouw en bedreigde Jackson's huis, zoodat dit voortdurend door de p0Ütie wordt bewaakt. Een later bericht meldt ecbier, dat de vrede tusschen man en vrouw her steld is en mevrouw Jackson in de echtelijke woning zal blijven. Onlangs werd te Kil go re, in den Amerikaan- schen staat Kentucky, een dansfeest zeer tragisch verstoord. Twee dansers, die eenzelfde meisje gevraagd hadden voor een wals, kregen twist en haalden hunne revolvers voor den dag, vrien den van beide partijen mengden zicli in den strijd, eri toen alle revolvers waren afgeschoten, lagen zes mannen en een vrouw bloedend op den grond, terwijl nog verscheidene andere ge kwetst waren. Voorts werd nog menigeen gewond in het gedrang der verschrikte «feestelingen", die door den nauwen uitgang uit de zaal trach ten te vluchten. Een Russisch officier, De Winter, heeft, zooals men zich herinneren zal, de reis van St.-Peters- burg naar Parijs te voet afgelegd. Een Franscli- man, Sylvain Dornon, uit Arcachon, wU nu geheel wat anders ondernemen, namelijk de reis van Parijs naar Moscou op stelten doen. Hij is Donder dag uit Parijs vertrokken en denkt den 25n of 20n April te Moscou te komen. Hij zelfheeft zijne stelten vervaardigd, waaraan hij twee kleine riemen verbonden heeft om die aan zijne voeten en beenen vast te maken. Voor alle zekerheid neemt hij nog een paar stelten op reis mede. Sylvain Dornon was te Arcachon sinds gerui- men tijd bekend als een voorbeeldelooze stelten- looper. De heer J. Desbouvrie, te Roubaix, vertoonde kort geleden 15 zaluwen, die hij drie weken geleden van een boer ontvangen had en daarna bad gedresseerd. Van gekleurde bandjes voorzien, werden zij losgelaten en verdwenen zij in alle rich tingen. Maar een kwartier later kwam een terug en zette zich neer op een vinger van Desbouvrie, en niet lang daarna kwamen ook de overige terug, Desbouvrie betoogde vervolgens de voordeelen van het gebruik van zwaluwen boven dat van duiven voor depêches in oorlogstijd zwaluwen vliegen hooger en sneller en zijn trouwer, slimmer en gemakkelijker te voeden. Op lange tochten be hoeven zij niet uit te rusten om voedsel tot zich te nemen zij doen dit in de vlucht. Zij zijn ook gemakkelijker te dresseeren dan postduiven. Hen, die hem tegenwierpen dat de zwaluwen in den herfst zuidwaarts trekken, beantwoordde Des bouvrie met te wijzen op het feit, dat hij in den voorgaanden winter een aantal zwaluwen in vrij heid behield en ze minstens even gemakkelijk voedde als duiven en andere vogels. (Album der Natuur.) De doodenverbranding wordt in Japan op groote schaal in toepassing gebracht en de hoofdstad Tokio heeft zes verbrandingsovens, waarin onge veer "/a deel van alle daar gestorvenen verbrand worden. In 1888 bedroeg dit aantal 11.023 op 34.437 gestorvenende overigen werden ter aarde besteld. Sedert de teraardebestellingen in de stad verboden zijn neemt het aantal verbran dingen too. De goed ingerichte ovens behooren meestal aan vennootschappen, en het verbrandingsproces duurt circa drie uren. De urn met de asch wordt den volgenden dag door de familie afgehaald en in de stad bij een tempel een plaats gegeven. Een paar fraaie klimplanten, Die met wei nig kosten een prieel, veranda, tuinmuur of schutting des zomers wil bekieeden met planten, die niet alleen snel groeien, maar bovendien een ongemeen bevallig gezicht opleveren, neme de Japansche Hop (Hnmelus japonicus), een een jarige klimplant, die zich gemakkelijk van zaad Iaat kweekon. Hare stengels, dicht bezet met fraaie handvormi ge bladeren van een levendig groene kleur, be reiken een lengte van ongeveer 5 meter en winden zich stevig om elk voorwerp dat binnen haar bereikt ligt. Hare bloempjes, deels in kegelvormi ge aren, deels in hangende pluimen groeiende, maken wel is waar geen aanspraak op schoonheid, daar zij klein en van een groenachtig bruine kleur zijn, doch geven niettemin aan het geheel een los en sierlijk voorkomen. De zaden kunnen in MaartApril op den kouden grond gezaaid worden, of wol, men zaaie ze in een pot of bakje, binnenshuis, en poto in Mei de plantjes uit. Een tweede, niet minder schoone en snel groeiende klimplant, die, behalve sierlijk loof, ook prachtige bloemen draagt, heet Mina lobata. Ofschoon eenjarig, bereikt zij in korten tijd een aanmerkelijke hoogte en tooit zich den ganschen zomer van onder tot boven met trossen van room kleurig witte bloemen, terwijl de bloemknoppen helderrood met oranjegeel gekleurd zijn. Daar deze soort gevoeliger voor koude is dan de voorgaande, verlangt zij een eenigszin beschutte standplaats, bij voot keur op het zuiden. De zaden zaait men in Maart in een warmen bak en poot de plantjes in 't laatst van Mei uit. De zaden van beide soorten, eerst sedert 1887 in den handel gebracht, zijn thans, voor gerin gen prijs, bij de meeste bloemisten te bekomen. Het Oosten deelt mede, dat Dij de weesinrichting te Neerbosch omtrent den «Marthakrans" te Rot terdam bericht is ontvangen, dat de tombola in verband met den bazaar nu is afgeioopen en nog f363 heeft opgebiacht, zoodat de geheele op brengst van den gehouden bazaar te Rotterdam de aanzienlijke som van f4803 bedraagt; wel een bewijs hoeveel zorg en liefde er woont bij onze vrienden in deze stad. De vereaniging voor kindervoeding te Haarlem heeft in den afgeioopen winter van den openings dag 28 November tot 1 Januari aan 445, en van 1 Januari tot 20 Maart aan 545 schoolkinderen, viermaal per week warm voedsel verstrekt. In den afgeioopen winter werd door de com missie voor spijsuitdeeling te Assen aan 7743 kin deren en 5137 volwassen personen kollie en brood uitgereikt. In het geheel werden verstrekt 260,580 boterhammen en 25.890 kommen kollie, zoodat gemiddeld ieder bezoeker per dag twee botterham men en twee kommen koffie ontving. Voor deze uitdeeling werden verbruikt 959 roggebrooden a '12 pond, 1477 stoetbrooden, 255i/3 pond koffie, 2557a oneen koffiesiroop, 418 liter melk en 300 pond boter, terwijl aan brandstof, bediening en verdere onkosten werd betaald f 169.05Va- Verder werden door de commissie uitgereikt 23.900 turven en 125 bons voor levensmiddelen, terwijl aan enkelen eene bedeeling in dekking of in een anderen vorm werd verstrekt. De commissie tot ondersteuning der armer, te Gorinchem heeft Zaterdag voor dezen winter hare laatste bedeeling gehouden. Er werd nog aan 225 gezinnen 750 KG. brood en 100 KG. spek uitge reikt. Op onbekrompen wijze werden steeds door deze weldadige vereeniging wekelijks gedurende den afgeioopen strengen winter levensmiddelen, klee ding en dekking a.m behoeftigen en werkloozen verschaft. Het reeds meermalen besproken plan tot op richting van een gesticht voor zoogenaamde «armlastige" krankzinnigen, zoo mogelijk in Zuid- Holland, is thans geformuleerd in een adres aan het bestuur der «Vereeniging van christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nederland" en wordt krachtig aanbevolen aan de afdeelingsbesturen en correspondenten dier ver eeniging door een commissiebestaande uit de heeren J. M. Voorhoeve en J. M. Bredée, te Rot terdam ds, G. A. Rademaker, te "s-llage; ds. 11, G. de Jonge, te Dordrecht; II. Seret, lid van de Tweede Kamer, te Hof-van-Delftdr. H. W. Bakhuis Roozeboom, te Leiden A. van Namen Hz., te Zwijndrechtmr. L.W. C. KeuoheniUs en mr. F. W. C. P. graaf van Bylandt, leden van de Tweede Kamer, ta 's-Hage; dr. D. L. van Wely, te 's-IIageS. baron van Heemstra, lid der Provinciale Staten, te Sassenheim mr. C. J. A. Bichon van IJsselmonde, idem, te Rotterdam. De bouwkosten voor het gesticht van 243 «armlastige" krankzinnigen zou een uitgaaf van f255000 vorderen, makende een som van f1050 per bed. Gebouwd volgens het paviljoen-systeem en be staande uit een twaalftal gebouwen over een twintigtal bunders verspreid, zou het voordien prijs geheel volgens de eischen zijn ingericht. Alleen voor den aanleg van de verwarmings toestellen en van de watei leiding is niet minder dan f30.000 berekend, en alzoo in gemeld be- groolingscijfer begrepen. Bij uitbreiding van dit gesticht tot 477 patiën ten zou de eindsom voor den bouw, met inbegrip van gasfabriek, bakkerij, slachterij en afzonder lijke woning voor den geneesheer-directeur, f468,000 bedragen. Daartegenover staan niet onbelangrijke inkom sten. Aan aanvragen tot plaatsing zal het niet ont breken. De ondervinding, te «Veldwijk" opgedaan, leert het. Ja, men mag aannemen, dat zelfs al werd een gesticht voor 400 of 500 «armlastige" krankzinnigen opgerichthetgeen uit een financieel oogpunt beschouwd, waarschijnlijk het voordeeligst zou zijn de plaatsen alle bezet zouden worden. N'ed. llerv. Kerk. Beroepen: te Breedevoort ds. R. Bennink Bolt, te Rekken te Garijp ds. K. Kloosterman, te Nijeveen te ESburg ds. Bulhuis, te Weesp te Meliszand dr. T. F. Westrik, te Smilde; te Numansdorp (toez.) ds. A. ten Have, te Polsbroek te Kralingen (vacature ds. Crousaz) dr. G. J. A. Jonker, te Leusden. Bedankt; voor Gorinchem door ds. G. Buut- hoorn, te Dirkslandvoor St. Laurens door den heer J. S. Bierens de Haan, cand. te Haarlem voor Bergscitenhoek door ds. A. ten Have, te Polsbroek. Het nieuwe jaarverslag der chr. phil. inrich tingen te Doetichem, nl. die van ds. J. van Dijk, is verschenen. In het jaar 1890 werden niet minder dan 23 candidate» tot proponent bevorderd. Met deze enorme aanwinst voor de Ned. herv. kerk hielden echter de inkomsten geen gelijken tred. Van de kweekelingen in Doetichem opgeleid kregen in het afgeioopen jaar 20 het diploma voor de academie, zoodat het getal studenten thans 56 bedraagt, terwijl de cursus aanving met 165 gymnasiasten, te zamen 221 kweekelingen, vau wie er 200 bestemd zijn tot het predikambt. Op dit oogenblik zijn 80 gemeenten en daarvan in het laatste jaar alleen 23 van predikanten voorzien. De opbrengsten bedroegen in het afgeioopen jaar voor Opleiding te Ruimzichtf40.257,uitg. f43.732 aan de academie 22.457 26.0S9 voorloopige opleiding 18,221 18.350 Lukas-stichting28.254 28.273 suppletie-fonds6.234 b b 8.531 zoodat er weer een tekort in de kas is van f 9554 terwijl de ontvangsten voor de christelijke scholen f12.741, de uitgaven f13.928 beliepen en dus mede een nadeelig saldo hadden van f l 187. Daarbij moeten volgens de nieuwe wet op het lager onderwijs noodzakelijke vergtootingen en verbeteringen worden aangebracht, waarvan de kosten nog niet kunnen berekend worden. De directeur hoopt dan ook, niet tevergeefs hulp in te roepen om de tekorten te dekken en hem verder in zijn nuttig werk bij te staan. Clir. Geref. Kerk. Beroepen: te Ierseke ds. C. S. Boss, te Sprangte Haulerwijk ds. G. Sijbesma, te Yeen- woudsterwal. met twee «lagen opzegging a 2 °/0 voor drie maanden vast a 3 °/0 voor eene maand vast tegen de pro» longatiercntc der Amstcrdamsclie Beurs, "Vergoeden rente In rekening-cou rant éen percent beneden Bankdis- conto (thans 27c °/o)- Beschermt hout tegen witte mieren voor tropische gewesten, dus een artikel van groote beteekenis en bij liet vervaardigen van houten pakkisten voor Oost- en "West- Indii zeer aan te bevelen. Leveringen ge schieden bij groote en kleine partijen in vaten en in bussen door DEBFT. Ahjemeene handel in bouwstoffen. Aao allen, wier oogen door ingespannen zien of leze» beginnen te steken, of waai uit by harden of kouden wind vocht loopt, wordt met vertrouwen aanbevolen Na een korte proefneming zal men de uitmuntende werking kunnen waarnemen. Prijs per flacon met gebruiksaanwijzing 60 Ct. Verkrijgbaar in de onderstaande depots: Gez. Willem s, Hoog straat, bij de Uotterd. Poert, Schiedam. 'S. Molenbroek, Roter- straat, Schiedam. Wouter Pleijsier, Vlaar- dingen. serief en Zoon, 's-IIage. M. Cloos, Friesche Apo theek, Hoofdsteeg, Rot terdam. ,1. H. Keiler Zoon, Rot terdam. W. Van Steenbergen. Charlois. A. Van Diiel, Oud-Beier land. IS VERSCHENEN J. A. BB BRUTO. TEN GEDRUIKE BIJ HET Middelbaar en Gymnasiaal Onderwijs. 1ste deel. Oude Geschiedenis 128. 2e deel Middeleeuwen 1.10. 3de deel. Nieuwe Geschie denis ƒ1.25. 4de deel. Nieuwste Geschiedenis ƒ1.10 J. Jl. DE BKDTAE. VOOR Hoogerc Burgerscholen met driejarigen cursus. 1ste deel. Oudheid en Middeleeuwen f 1.35. 2de deel. Nieuwe en Nieuwste Geschiedenis 1.35. J. A. BB BREÏAE. TEN GEBUUIKE BIJ HET Middelbaar en Gymnasiaal Onderwijs, lste deel. De wording van den Nederlandschen Staat 0.30. 2de deel. De Republiek der Vereenigde Nederlanden 0.70. 3de deel. Nederland als een heidsstaat f 0.30. J. A. 3E BRCYSTE. VOOR Hoogere Burgerscholen met driejarigen cursus. Ie deel. Prijs 0.70. 2e deel. Prijs 0.30. mr Ieder deel dezer werken is afzonderlijk verkrijgbaar-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 7