Maandag 30 Maart. Derde Blad A". 1891. N°. 7723. ijf-en-veert gste Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. Biimeiilandsclic Berichten. UITGEVER: T. ODÉ. SU COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal1,85. Jtanao per post, door liet geheels Rijk- 2.50. Afzondei lijke nominers- 0.10. BUREAV: BOTBBSTH A AT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eeue Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. fjj&EMAAi. geplaatst wordt tegen tweemaal beiekend. SCHIEDAM28 Maart 1891. Den 25n Maart heeft aan het departement van buitenlandsche zaken de onderteekening plaats gehad eener overeenkomst tusschen Nederland en België, strekkende tot verbe- ring van de verlichting en betonning der Westerschelde. Met 1 Juni a.s. zal ook op alle stations der staatsspoorweg-maatschappij aan den uit gang worden gecontroleerd. Voor het afhalen van reizigers enz. zal dan ook niemand meer zondere perronkaarten op de perrons worden toegelaten. In veroand met de maskeradefeesten op 30 Juni a.s. te Utrecht is het christelijk nationaal zendingsfeest aan De Steeg, op het landgoed «Middachten", van 1 Juli op 8 Juli uitgesteld. Reeds is medegedeeld dat onder de sociaal democraten te Amsterdam eene scheuring dreigt te ontstaan. Zij, die zich voorloopig 'hebben afgescheiden, hielden Maandagavond .eene vergadering, waarin bleek dat reeds lang meerdere grieven tegen het bestuur der oude afdeeling hestonden. Het wekte wangunst dat enkele personen alle baantjes bekleeden, die daardoor geen strijd om het bestaan meer behoefden te voeren. Een groote grief was evenwel ook, dat men het gebouw sCon- stantia" had verhuurd voor bals en komedie- vertooningen, terwijl geweigerd werd de zaal kosteloos aan de werkloozen af te staan. Ook meende men dat het bestuur te rustig was en te weinig propaganda maakte. Tot het oprichten van een geheel nieuwe afdeeling werd nog niet de gewenschte steun gevonden, men wilde eerst nog het oude bestuur tot "het uitschrijven eener oflicieele vergadering dwingen. Als werkelijk geschied wordt aan de Hoogev. Ct. het volgende medegedeeld Eij een der bijeenkomsten te Beets, waar de heer Domela Nieuwenhuis het woord voerde, •drong een der aanwezigen naar de tafel, waar be stuur en spreker zaten en sprak (op z'n Fiiesch) ïBen je mijnheer Nieuwenhuis, die zooveel voor de weiklui overheeft? Nu, dat is mooi. De lui -hebben in dezen tijd ook wel wat noodig. Ik (en hierbij kreeg hij zijn portefeuille uit den zak en lei 4 bankjes van f 1000 op tafel) denk er ook zoo •■over. Als jij nu net zooveel hierbij legt, dan zullen wij die f8000 samen onder de arbeiders ver- -deelen." De heer Domela Nieuwenhuis antwoordde niet, •maardroop af. De heer mr. J. G. L. NJst Trénité deelt -an de 27. Jïott. Ct. het volgende mede, dat volgens den schrijver een blik doet slaan op toestanden die menigeen zou onderstellen, dat in ons land tot de onmogelijkheden behooiden: In het begin van bet vorige jaar bracht iemand een door hem vervaardigd waschmiddel in den handel, een variant op de bekende volïe en loog". Hij bezat daartoe eene inrichting, waar in kope ren ketels, in bakken, vormen enz., de grond stoffen, oliën en caustique soda, werden bewerkt. Het fabrikaat vond veel aftrek, naar alle deelen des lands werd bet verzondende zaak had succes. Op den 3n April 1890 evenwel gebeurde het dat de fabrikant plotseling een aantal rijks ambtenaren zijn pand zag binnentreden, verge zeld van een rijksveldwachter. Zij gaven hem te kennen, dat zij sop vermoeden van geheime zeepfabricage" d. i. bereiding van zeep, zonder dat de bij de wet vereischte aangifte is geschied een visitatie kwamen verrichten. De fabrikant ontkende dat het zeep was, hetgeen bij ver vaardigde. Vergeefs. De ambtenaren, het fabri kaat ziende, verklaardendit is zeepen niet tegenstaande elk protestwerd alles, ketels, bussen, vormen, grondstoffen, fabrikaat, op een wagen gepakt en weggevoerd naar 's rijks magazijn in de Boompjes. Daar zat nu de fabrikant, op eens beroofd van wat zijn middel van bestaan vormde. Eén twee, drie maanden en meer gingen voorbij. Men hoorde niets meer van de zaak. De zonder vorm van proces weggehaalde goederen bleven echter achter slot en grendel in het rijksmagazijn. Eindelijk, na meer dan elf maanden, werd de zaak voor de rechtbank gebracht. En de lecht- bank, het was op 19 Maait II., deed uitspraak en verklaarde dat het fabrikaat geen zeep was Mitsdien werd de fabrikant vrijgesproken van de beschuldiging van geheime zeepfabricage, en werd teruggave gelast van de in beslag genomen goederen aan de erven (de man zelf was inmid dels overleden) bijkans een jaar na de inbeslag neming. In dat jaar echter, mijnheer de redacteur, zijn de grondstoffen bedorven, do werktuigen door de bijtende werking der soda grootendeels vernield, en de handel in het fabrikaat het spreekt vanzelf geheel verloopen. Deze familie is derhalve geruïneerd Het is een feit, hoe ongelooflijk het ook schijne, dat iedereen, op louter vermoeden van zeep te fabriceeren, blootstaat aan eene visitatie van rijksambtenaren, die links en rechts wegbreken en meenemen, wat tot de onderstelde fabricage in verband staat. En het is evenzeer een feit dat men heeft 1e gedoogen dat zijn goed, zonder eenig vonniseenvoudig in beslag gehouden wordt, totdat de administratie goedvindt, de zaak voor den rechter te brengen. Wel eischt de wet uitdrukkelijk eene rechterlijke beslissing, maar zij heeft vergeten een termijn te stellen, binnen welken die beslissing vallen moet. Hier wachtte men een jaar; met gelijk recht kan men een andermaal er twintig wachten. Ik vraag of het overdreven is hier Inspreken van Russische toestanden? De oprichting eener Nederlandsche Kamer van koophandel te Londen is verzekerd Van de 240 leden, die vereischt woulen, zijn reeds 444 toegetreden, en een vermogend en welbekend Nederlandsch man van zaken te Londen blijft borg voor het ontbrekende. De voornaamste handelsfirma's zijn toegetreden. Het aantal leden buiten Londen bedraagt ongeveer 80. De bijeenkomst, waarin de Kamer zal worden opgericht, zal waarschijn lijk den 16n April in het gebouwider Neder landsche vereeniging worden gehouden. Eene depêche aan »Lloyd" uit Jeddah van den 26n dezer meldt, dat het Nederlandsche poststoomschip Voorwaarts deu 19n dezer bij Kameroen is gestrand. Het schip ligt slecht. Pogingen van het stoomschip Forifairy, twee dagen lang aangewend om de Voorwaarts af te sleepen, bleven zonder gevolg. De lading wordt nu gelicht. De Voorwaarts moet bede vaartgangers \oor Mekka aan boord hebben. Dezer dagen werd medegedeeld, dat het te Ambij (L.) gelegen kasteel Geusselt door Fransche kloosterlingen zou betrokken wor den. Dit bericht blijkt onjuist te zijn. Wel bestaat het voornemen, dat de te Wijck—Maastricht wonende zusters, wier tegenwoordige woning door den eigenaar, den heer Van Melseu, onder den hamer woi dt gebracht, daarheen zullen verhuizen, bijaldien hare tegenwoordige huizing in andere handeu mocht overgaan. Te Groenlo, met een bevolking van ruim 2500 inwoners zuigelingen inbegrepen zijn door de 11 aldaar wonende houders van vergunning, van 1 Januari tot uit. December 1890 niet minder dan 20472 liter gedistilleerd ingeslagen, zijnde omstreeks 1400 liter meer dan in het jaar te voren. In de gemeente Venendaal heerschen thans de mazelen op eene buitengewone wijze, terwijl het ziektekarakter minder gun stig is. Zoowel te Stichts- als te Geldersch Venendaal zijn verscheidene kinderen aan die ziekte overleden. De landbouwer Jan Wevers, te Stokkum onder Maikelo, had de onvoorzichtigheid zijn paarden den toom af te doen en voor den ploeg brood te voeren. De paarden werden schichtig en gingen op hol. Wevers, de dieren tegen willende houden, viel, met liet onge lukkig gevolg, dat de ploeg hem ongeveer 80 meter medesleepte en de punt daarvan in een heen drong, zoodat de slagader werd afgesneden. De dood volgde spoedig door verbloeding. Te Borger is eene zilveren munt van 1696 uit den grond gedolven, alsmede eene fraaie steenen hjjl, van zeer harde stof. Door eenige arbeiders te Buinen is bij het delven van keien wederom een merkwaardig overblijfsel van oud-üermaanschen oorsprong in den grond gevonden, nl. eene soort graf kelder, welke uit eene geregelde opstapeling van keien bestond. Aan beide einden waren zware keien, ter grootte van 200 halve kilo gewicht, terwijl kleinere keien als zijmuren opgestapeld waren. Eene harde leemlaag maakte den vloer uit. Het geheel had eene lengte van 4i/a en eene breedte van 1 i/j meter. Overblijfselen van asch waren niet aanwezig. Op ongeveer vier meter daarvan vond men twee urnen, gevuld met asch en houtskool, waarvan eene vrij gaaf en bewaard gebleven is. De landbouwer J. van B., onder Ede, deed in de afgeloopen week een belangrijke vondst. Bij het diep omwerken van den tuin werden een aantal muntstukken gevonden. 3q onder zoek bleken het munten te zijn uit de jaren 1500 en 1600. Vele hadden de grootte van een dubbeltje, andere die van een gulden. De beeltenaar op deze munten is een man met een stok in eene hand. In een der zalen van het raadhuis te Mont- foort hangt een groote schilderij, waarop in een der hoeken te lezen staat: «Hendrik Heerschop fecit in 1649". Volgens den een stelt dit stuk voor «Het sterfbed van vader Jacob", volgens anderen »Het uiteinde van een der graven van Montfoort", Eveneens loopen de meeningen omtrent de kunstwaarde van dit stuk niet weinig uiteen. De meerderheid van den gemeenteraad schijnt daaraan niet veel waarde te hechten, want met 5 tegen 2 stemmen werd een voorstel van burgem. en weth. om het te laten restau- reeren, verworpen. Wanneer men bedenkt, dat van dezen zelfden schilder, een der beste leerlingen van Rembrandt, twee stukken hangen In een museum te Berlijn en een in het Rijksmuseum te Amsterdam, dan vinden wij het jammer, dat dit kunstwerk nog langer zal verwaar loosd blijven. (27. v. d. D.) Het is opmerkelijk hoezeer de schilderijen van Monticelli in aanzien x'ijzen. Een Engel- sche kunstkooper heett onlangs uit Den Haag de Monticelli's meegenomen, die hij krijgen kon, waaronder zeer mooie; er was vraag naar in Londen. Thans werd te Parijs uit de collectie-Burly een Monticelli geveild voor 8000 francs, een zeer hooge prijs voor een werk van dezen weinig begrepen schilder. Toen hij nog leefde, verdiende hij niet genoeg om van te eten. Eens klopte hij aan bij een Hollandsch schilder, die toen te Parijs woonde, en bood hem een zijner schilderijen te koop aan. De schilder zag er niets in en Monticelli ging gedwee heen. Maar met de deur inde

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 9