A0. 1891. Woensdag 1 April. IM°. 7724. Vij f en-veertigste Jaargang. Verschijnt dagehfks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVERj7 ODÉ. BBKBAl': BOTKUStr A AT, E 2 7. Bnitciilandsche 33eri clit en. DD1TSCIILAND. Terwijl het zich laat aanzien dat er bij de •verkiezingen in het negentiende kiesdistrict van Hannover (GeestemundeOtterndorf) tusschen de nationaal-liberalenvrijzinnigen en socialisten een zeer levendige strijd zal worden gevoerd, wordt van daar gemeld, dat prins Bismarck, indien hij gekozen wordt, de benoeming zal aannemenmaar zich zal voorbehouden wanneer en in hoever hij zijn ■mandaat zal uitoefenen. Uit München wordt gemeld, dat de Beïer- sche regeering na de sluiting der zitting van •den Duitschen Rijksdag bij den Bondsraad een voorstel zal indienen om te verklaren, dat de congregatie der redemptoristen niet geaf filieerd is aan de jezuïetenorde en derhalve niet valt in de termen der wet betiellende deze orde en daaraan verwante orden of congregatiën. Uit de regeeringskringen aldaar verneemt men, dat bij het voorstel zal wor den overgelegd een rapport van Döllinger en van de theologische faculteiten in Beieren waarin het juridiek bewijs wordt geleverd, dat. er tusschen de redemptoristen en jezuïe ten geene verwantschap bestaat, In de plaats van Windthorst zal waar schijnlijk de heer "Von Heereman, een persona grata bij liet Vaticaan, als leider van de Duitsche centrum-partij optreden. De kanselier van het Fransche consulaat te Dantzig, de heer Bernard, is daar onver hoeds op straat door een onbekende ernstig verwond met een messteek in den rug. De regeeringspresident loofde 300 mark uit voor bet ontdekken van den schuldige. Het ministerie van Elzas-Lotharingen ver bood in het Rijkstand den invoer van rund vee en kalveren, uit België, Luxemburg en Nederland, wegens de aldaar heerschende longziekte. ENGELAND. Volgens berichten uit New-York zal de •opperrechtbank te "Washington de quaestie •der Beluing-zee vermoedelijk niet behandelen, daar die quaestie waarschijnlijk reeds vroeger langs diplomatieken weg zal worden opgelost. De Engelsche staatscourant behelst een koninklijk besluit, waarbij bepaald wordt dat 'het uitleveringsverdrag met den Oranje-Vrij- staat den 6n April in werking treedt. Er zal echter geen uitlevering plaats grijpen tusschen den Oranje-Vrijstaat en de Kaap kolonie. De Times verneemt uit Lissabon, dat de regeering besloot de Cortes eerst weder bijeen "te roepen wanneer het verdrag met Engeland •kan worden ingediend. Aan hetzelfde blad wordt uit Sofia bericht, •dat de beruchte tolk der Russische legatie 'te Bucharest op verzoek der legatie uit Ru- «menië werd gezet Het blijkt dat de tolk en de legatie samen twist hadden over liet geld dat door Ruslands Slavencornité gezonden is. De tolk dreigt nu het geknoei der Russische legatie tegen Bulgarije openbaar te maken. Donderdagavond tegen halfzevenkort voor de sluiting der rechtszitting, brak brand nit in het gerechtsgebouw te Cork, waarde zaak der jongste ongeregeldheden te Tipperary werd behandeld. Ofschoon de rechters het publiek aanmaanden kalm te blijven, snelde dit in allerijl de zaal uit, welke weinige minuten daarna door het vuur werd aange tast. Van het gansche gebouw is weinig meer dan een puinhoop over; vermoedelijk is een deel der archieven gered kunnen wor den. Zooals voor de hand ligt, schrijft men den brand aan kwaadwilligheid toe. De jury heeft drie beschuldigden vrijge sproken, omtrent de anderen heeft zij nog geen uitspraak gedaan. JF R A N K R IJ K. Naar men zegt, heeft prins Victor besloten voorloopig geen politiek manifest uit te vaar digen, Binnen korten tijd begeeft hij zich naar Biussel, na te Prangins een onderhoud gehad te hebben met zijn broeder Louis en na keizerin Eugénie te San Remo een bezoek te hebben gebracht. Te Brussel zullen eenige vertrouwde vrienden van den prins bijeen komen bij die gelegenheid zal een programma worden opgesteld en een manifest gericht worden tot het Fransche volk. DENEMARKEN. In het Folkething is een nieuwe staat kundige groep opgetreden, welke uit aan hangers van Ilorup en Berg bestaat en 35 leden telt, terwijl zij meent te kunnen rekenen, althans in de meeste gevallen, op deu steun van twee wilden en drie sociaal-democraten. De breuk in de liberale partij is daarmede volkomen. De gematigde linkerzijde telt 37 ledende rechterzijde slechts 25. ITALIË. Volgens berichten uit Rome heeft de heer Crispi als minister niet alleen voor het publiek den ongunstigen toestand in Afrika verborgen gehouden, maar ook voor zijne ambtgenoolen. Vooral twee hunner, de lieeren Zanardellien Boselli, die geloof hebben geslagen aan de gunstige \ooi stolling, die Crispi omtrent den staat van zaken gaf, moeten nu niet weinig op hem geheten zijn, en eene scheuring tus schen hen en den vorigen minister-president kan er allicht, ten bate van bet Kabinet- Rudini, het gevolg van zijn. De minister van justitie heeft den pro cureur van Messina bevolen, Capriani te ver volgen, wegens de oproerige redevoeringen, die hij op Sicilië houdt, waarbij hij de werk lieden aanspoort, den ln Mei een oproer te beginnen. De nieuwe regeering is ijverig in de weer om misbruiken af te schaffen en verbeterin gen in te voeren. Ze laat zich ernstig ge legen liggen aan den ontredderden toestand, waarin de financiën van sommige groote stedenRomeNapels enz. verkeeren, en beraamt middelen tot vei betering door tus- schenkomst van het centraal gezag. B U L G A R IJ E. Na afloop van den ministerraad maakten de ministers Zaterdag eene wandeling voor het paleis, toen een onbekend persoon drie revol verschoten op hen loste, waarvan een den minister van financiën Bentchelf trof, die dood ter aarde stortte. De moordenaar nam de vlucht. Men gelooft, dat hij op Stambouloff gemikt had. Er hebben een 20-tal arrestatiën plaats gehad. De overheid tracht den moor denaar op te sporen. De troepen omsingelen de stad. Men gelooft te Sofia algemeen, dat de moordaanslag, waarvan de minister Bentchefï het slachtoffer werd, aan geen politieke oor zaak is te wijten, maar aan particuliere wraak tegen Stambouloff. De staat van beleg is te Sofia afgekondigd. Er zijn 250 personen, onder wie Karaweloff, in hechtenis genomen. Men gelooft dat Stambouloff toch wel gewond is. AMERIKA, Volgens de Commercial Advertiser heelt Mac-Kinley besloten zich voor de presidents verkiezing candidaat te stellen, en zal hij met dat doel beginnen zich te doen verkiezen tot gouverneur van den staat Ohio. Te Buenos-Ayres is eene samenzwering ontdekt onder de politie-agenten. Veel gewe ren zijn in beslag genomen. Ook hebben er arrestatiën plaats gehad. Te Buenos-Ayres is gisteren gedurende de verkiezingen de politie door eene bende van 200 kiezers aangevallen, waarbij 20 per sonen gedood of gewond zijn. Binnenlandsclie Bericliten. SCHIEDAM, 31 Maart 1891. Door de verzekering-maatschappij »Schie- dam" is de uitdeeling over 1890 het vijfentwintigste boekjaar vastgesteld op f10.000 of 20 pCt. over het gefourneerde kapitaal, terwijl f 3000 is overgebracht op de reservekas, die dus nu bedraagt f20.000. Men leest in de Staatscourant Het heeft der Koningin-Weduwe, Regentes, behaagd, bij besluit van 28 Maart 1891 no. 2, met ingang van 31 Maart 1891 lo. op het daartoe door hem gedaan ver zoek aan den schout-bij-nacht H. Dyserinck een eervol ontslag te verleenen als minister van marineonder dankbetuiging voor de vele en gewichtige dienstendoor hem in die betrekking aan Hare Majesteit en den lande bewezen; 2o. te benoemen tot minister van marine den heer G. Kruys, kapitein ter zee. H. M. de Koningin-Regentes heeft besloten als beschermvrouw der Nederlandsche maat schappij ter bevordering van nijverheid op te treden, en alzoo hij die maatschappij de plaats te vervullen van wijlen Z. M. Koning Willem III. Sedert hare vestiging in 1777 heeft de maatschappij steeds de hooge bescherming der vorsten uit het Huis van Oranje mogen genieten. H. M. de Koningin-Regentes iieeft, als beschermvrouw der «Koninklijke Nationale Zangschool voor Handwerkslieden", te 's-Gra- venhage, een belangrijke som aan die instel ling doen toekomen, teneinde baar instand houding te verzekeren en haar bloei te bevorderen. Ten gevolge van bet overlijden van Zijn Majesteit Koning Willem III, is een bedrag van f62,465,75V2 van de voor 1890 beschik baar gestelde som voor bet inkomen der Kroon, niet uitbetaald. Ken krediet tot gelijk bedrag is thans aangevraagd tot betaling van genoemde som, wegens het inkomen van Hare Majesteit de Koningin, gedurende het tijdvak van 24 November tot 31 December 1890. De schout-bij-nacht Dyserinck heeft heden bij zijn aftreding als minister van marine de hoofden der afdeelingen in zijn kabinet ont vangen en van hen afscheid genomen. Aan de hoofd- en verdere ambtenaren bij het departement heeft de afgetreden minister een schrijven gericht, waarin hij hun dank be tuigt voor de ondervonden medewerking. Tegen twaalf uren heeft de heer Dyserinck zijne portefeuille aan zijn opvolger over gedragen. De adjudant van den afgetreden minister, de luit. ter zee le klasse Hordijk, blijft voorloopig ook toegevoegd aan den nieuwen minister. De jaarletter voor de branding der schepen en vaartuigen, bij meting voor het recht van patent in het dienstjaar 1891/92, zal zijn de letter K, aldus afgebeeld: k De Staats-Courant bevat een vergelijkenden staat van de Nederlandsche koopvaardijvloot. We ontleenen daaraan het volgende: Ingeklaard werden gedurende '1890 gela den: 7164 stoomschepen ter gezamenlijke grootte van 13,652,757 M\ (waaronder 1810 Neder!, stoomschepen groot 3,968,813 M*. en 4089 Engelsche groot 7,350,555 M\) en 1574 zeilschepen ter gez. grootte van 1,215,242 M". (waaronder 555 Nederl. zeilschepen groot 380,425 M'., 315 Eng. groot 288,244 M\ en 348 Noorsche groot 313,274 M\); in ballast 406 stoomschepen van 463,977 M\ totaal (waaronder 22 Nederl. groot 28,990 M\ en dSBEBB&c» AbonnhientsprijS, per kwartaal1.85. Franco per post, door het gebeele Rijk- 2.50. Afiondeilijke nominers- 0.10. Advertentieprijs: van i10 gewone regels met inbegrip van eene Oonraut. 1.10, Iedere gewone regel meer10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal betekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1