A". 1891 Donderdag 2 April. N°. 7725 Eerste Blad Feu 11 e t o n. Het goud van de Orion, Vïj -en-v©©rtig-st© Jaargang;. Buitenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. GOURA Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Iranco per post, door liet geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10, BBKEAÏ: BOTKR St RAAT, E 27. Advertentieprijs: van 1—10 gewone rego? met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer».-<). 10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal betekend. ÜÜITSCHl All). De Hamburger Nachrichten verzekeren dat, wanneer vorst Bismarck te Geestemünde tot lid van den Rijksdag gekozen wordt, liij die benoeming wel degelijk zal aannemen, om, .zij liet ook niet terstond, dan toch wanneer hem dat wenschelijk voorkomt, zijne meening vrijelijk in dat regeeringslichaam te kunnen uitspreken. Te Straatsburg hebben de vorige week uitgebreide huiszoekingen plaats gehad bij .een aantal bekende socialisten. fS ANEKIJS. De vervolging tegen eenige leden van de •vroegere »Ligue des Patriotes", die is blijven voortbestaan onder den naam van nLigue du Drapeau", wordt nog steeds voortgezet. Twaalf huiszoekingen zijn gedaan en zeven personen .zijn door den rechter van instructie in verhoor •genomen. Paul Déroulède heeft dezen een bezoek gebracht en hem verklaard dat hij in de vervolgingtegen zijn kameraden inge steld wenscht begrepen te wordennaar men zegtzal aan dit verlangen gevolg ge geven worden. B E L O I E. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Seraing door een agent van politie een kar ;aangehouden, waarop bleken vervoerd te wer den negen kistenieder 25 kilo zwaar en bevattende 8100 dynamiet-patroneneene hoeveelheid groot genoeg om de gansche stad Luik in de lucht te doen springen. De voer man was besteld door zekeren Elie Bustin een mijnwerker, en volgens zijne mededeeling aan de politie moesten de kisten geborgen worden in het bosch van Cornillonin een daarvoor gereedgemaakten put. Blijkens het onmiddellijk door de overheid ingesteld onderzoek, schijnen er ernstige ver moedens te bestaan tegen vier anarchisten, tegen wie dan ook een bevel tot gevangen neming is uitgevaardigd. De kisten ziju uit Hamburg afkomstig. Hoe zij in België kunnen binnengekomen zijn, wordt nog onderzocht. De ïndépetidance verneemt dat de onder handelingen tusschen den Congo-staat en Portugal, in zake de verdeeling van het ter ritorium van Mwata-Jamoo, met veel kans op succes gevoerd worden. De tusschenkomst van den paus als arbiter, waartoe in beginsel reeds besloten was, ingeval de onderhande lingen mislukten, zal dus waarschijnlijk niet noodig zijn. ENGELAND. In ofïicieele depêches van den onderkoning van Indië wordt de vrees uitgedrukt dat alle burgerlijke beambten van oen commissaris Quinton, bestaande uit 5 ambtenaren, waar van een vergezeld van zijn vrouw, en 8 officieren zijn gedood of gevangengenomen. Kapitein Cowby rukt met 200 man mland- sche infanterie naar Manipoar op. Hij weet niets van bovenstaande ramp. Het ontbreken van berichten ten zijnen aanzien doet vreezen dat hij in een hinderlaag is gevallen. Uit Calcutta wordt van gisteren gemeld: De commissaris-generaal van Assam, Quin ton, was met twee regimenten Ghoorkas opgerukt, om een hoofd gevangen te nemen, dat den radja had onttroond. De inboorlingen echter vielen de troepen aan, die, daar hunne ammunitie uitgeput was, met een verlies van 460 Ghoorkas op de vlucht geslagen werden. Quinton zelf en zeven Engelsche officieren worden vermist. Er zijn drie regi menten opgerukt van Manipore. Een bericht uit Simla van gisteren luidt: De radja van Manipore, de Engelsche com missaris Quinton, kolonel Skine en de heer Grimwood zijn als gevangenen in handen der inboorlingen. Mevrouw Grimwood en drie officieren ontsnapten. Lord Granville is gisteren overleden. De brand, welke jl. Donderdagavond het gerechtsgebouw te Cork vernielde, blijkt niet door kwaadwilligen te zijn gesticht, maar het gevolg te zijn van het te fel stoken eener kachel, waardoor de pijp gloeiend werd en de zoldering vuur vatte. De jongste tijdingen uit Birma melden, dat de Engelsche bevelhebber thans definitief besloten heeft tot annexatie van den staat Momeik, grenzende aan de rijke robijnmijnen. Die stap zal een groote schrede voorwaarts zijn op den weg van bevrediging in Opper- Birma, want sedert jaren heeft het genoemde staatje tot allerlei wanordelijkheden aanlei ding gegeven. Het stoomschip Bajah van Bremen, met steenkolen van Newcastle in New-Zuid-Wales op weg naar een der kleinere Chileensche havens bij Coquimbo, is in de nabijheid dier haven door twee schepen der Congres-marine aangehouden en medegenomen. Daar de Duitsche regeering geen oorlogsschepen in de Chileensche wateren heeft, maar de behartiging harer belangen aan de Engelsche vloot heeft opgedragen, zal de commandant van het Engelsche eskader de zaak onderzoeken. De aartsbisschop van Dublindie naar Rome was gegaan om een lersch college in te wijden, heeft van den paus de verzekering ontvangen, dat de Heilige Stoel de houding der Iersche bisschoppen in zake de Parnell- quaestie goedkeurt, ITALIË. De ministerraad heeft de Afrikaansche za ken nog eens behandeld en een zeker aantal maatregelen vastgesteld, ter verbetering van den financieelen toestand. In Abessynië zal een gereserveerde politiek worden gevolgd. Men meldt dat de uitlevering van Livraghi eerst over eenige weken zal kunnen plaats hebben: de Zwitsersche bondsraad heeft aan de Italiaansche regeering nadere gegevens gevraagd. Livorno is getroffen door een financieel® krach van grooten omvang; twee der voor naamste handelshuizen hebben hun betalingen gestaakt; ook de bank van Livorno. De ge heele stad is in beroering, een afgevaardigde, betrokken in een der getroffen instellingen, heeft zijn ontslag genomen, een koopman en een advocaat hebben zelfmoord gepleegd. Ook de weduwe van Garibaldi schijnt ten deele geruïneerd te zijn. Naar het schijnt, nemen een aantal Italiaansche bankinstellin gen maatregelen om den handel te Livorno te hulp te komen. Prinses Clotilde bezit een kopie van het testament van haar gemaal. Men zegt dat prins Victor bepaald onterfd is; maar het testament zal eerst Dinsdag den 7n dezer geopend kunnen worden. BULOABBE. De vertegenwoordiger te Weenen de heer Roman van II. ROSENTHALBonin. 32. Njetta reikte Geesje de hand, terwijl zij in de andere de lantaarn droeg. De beide mannen waren spoedig gereed met het vastleggen der boot en gezamenlijk ging men nu naar de woning van Björn. Men trad de ruime, goedverwarmde woonkamer binnen, maar wat men er vond, Willem niet. Geesje moest terstond zekerheid hebben en, -zich tot tlalfson wendende, die haar op zijn een voudige, hartelijke wijzo welkom in zijn huis ge- keeten had, sprak zij: sDuid^mij niet ten kwade, dat ik terstond het doel mijner komst bekendmaak. Ik zoek hier demand, mijnen broeder John Williamson." Njetta keek Geesje vol argwaan in deoogen. «Dan komt gij te laat, juffrouw," antwoordde Björn. «Hij is drie dagen geleden vertrokken." 't Was of Geesje door den bliksem getroffen werd. Zij moest steun zoeken tegen de leuning van een der zware eikenhouten stoelen en viel er machteloos op neer. Njetta staarde haar onafgebroken aan en volgde elk barer bewegingen, alsof haar toekomstig ge luk er van afhing. Vertrokken En waarheen bracht Geesje eindelijk met moeite uit. «Hij heeft zich ingescheept op een Fransch stoomschip. Hoe was de naam ook weer?" vroeg Björn, zich tot Njetta wendende. «Dat weet ik niet," antwoordde deze ruw. Björn zag zijne dochter verbaasd aan. a Weet gij den naam ook, Petersen?" vroeg hij nu aan dezen. x>De boot is te Christiaansand uit geklaard." «Er hebben er op denzelfden dag twee de haven verlaten," zeide Petersen. »Ik heb ze wel zien varen, maar de namen weet ik niet." «Nu, juffrouw, gij zult het te Christiaansand kun nen gewaarworden laat het u niet terneerslaan. Uw broeder was welvarend, en gij zult hem terug vinden," sprak Björn nu op bemoedigenden toon tot Geesje en voegde er bij«Voor 't oogenblik zijt gij mijn gast en het zal u hier aan niets ont breken." Geesje was van den eersten schrik bekomen en wist weder zich zelve te beheerschen. #Ik zou gaarne zeker weten, ot deze zeeman werkelijk mijn broeder was. Hij kon ook alleen zijn naam hebben aangenomen. Zoudt gij mij niet eene korte beschrijving van hem kunnen geven?" vroeg zij. Zonder lang nadenken begon Björn; «Ilij kende in den aanvang onze taal niet, zooals gii, juffrouwhij sprak Engelsch. Hij was groot, blond, een weinig bleek en had over 't geheel niet veel van een zeeman." «De lokken boven het hooge voorhoofd opge streken?" vroeg Geesje, «Juist, juffrouw," zeide Björn. «Het geld van den kapitein is reeds de eerste week naar Engeland opgezonden," vervolgde hij. «Welk geld?" riep Geesje verschrikt. «Dus daarvan weet gij niet?" vroeg Björn verbaasd. «Die twaalf duizend kronen van den kapitein, die hij van het schip gered had." Njetta stond nog altijd als vastgenageld aan hare plaats en hield Geesje in het oog, als de slang hare prooi. Geesje herademde. «Wij hadden ginds niets van dit geval ver nomen," zeide zij. «Wij werden enkel gewaar, dat hij hier geland was. De redding van dat gold doet mij genoegen. Heeft men het in de boot gevonden «Neen, toen wij hem in huis droegen, viel het uit zijn zak vijf rolletjes Engelsche goudstukken. Hij verklaar de, dat zij aan den kapitein behoorden, wiens naam dan ook op de rolletjes stond. De be trokken ambtenaar beeft ze voor de enen naar Engeland opgezonden. Bovendien bezat hij vijftig thaler eigen geld." «Goddank," sprak Geesje bij zich zehe, «dat toch een deel van het geld aan de rechtmatige eigenaars teruggekomen is. Flora's geld schijnt niet ontdekt te zijn." En luide vervolgde zij«Dat was braaf van hem gehandeld". «Zijn plicht," was het eenvoudig bescheid. «Doch gij zult wel vermoeid en hongerig zijn, juf frouw, Njetta, zet bat avondeten gereed." Wordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1