4880 tot '85, onder het presidentschap van Gladstone. Al de bladen spreken over het incident tusschen Italië en de Vereenigde Staten. De Daily Telegraph kiest partij voor Italië, en hoopt op eene minnelijke schikking door con- cessiën van Amerika's zijde. De Standard neemt het mede op voor de Italiaansche diplomatie, die geen oorlog wil, maarintegen- deel eene vredelievende houding aanneemt: immers het afbreken der diplomatieke betrek kingen is voor beschaafde mogendheden een middel om tegen krenkingen te protesteeren. De Times zegt, dat dit conflict koren op den molen is voor het weinig homogene Kabinet- Rudini, hetwelk op deze wijze zijne vader landsliefde staven kan. Italië (zegt het blad) zal geen oorlog gaan voeren, want bezuini gingen maken 's lands eerste levensvoorwaarde uit, en de Italiaansche pantserschepen zijn te kostbaar, om ze in de waagschaal te stellen tegenover de Amerikaansehe torpedo's. F B A S K B IJ I Mercier, de eerste minister van Canada, zal gedurende zijn verblijf in Frankrijk en andere landen van Europa, met het doel om tegen de tariefwet van Mac Kinley te strijden, eene leening van 22 millioen dollars trachten te sluiten, tevens de buitenlandsche schuld van Canada te converteeren, ook de suiker industrie en de paardenfokkerij bestudeeren. OOSTENRIJK. In eene Woensdag te Praag gehouden bijeenkomst der conservatieven in Bohemen verklaarde de jonge prins Schwarzenberg, dat zijne partij zich slechts bij de andere con servatieven kon aansluiten. Zoowel de jong- Czechen als de Duitsch-liberalen viel hij heftig aan, en zeide dat een verbond met laatstgenoemden ten eenenmale onmogelijk is, wegens het groote verschil van meening in zake landbouwaangelegenheden en invoerrech ten. De vergadering besloot dat te Praag een katholiek congres zal worden belegd om een groote katholieke conservatieve partij te stichten, terwijl ook eene motie werd aan genomen ten nadeele der oprichting van een standbeeld voor Johannes IIuss, den martelaar uit dc dagen der hervorming. Berichten uit Sofia meldendat de Bul- gaarsche regeering zou hebben verzameld bewijzen van het bestaan van een komplot, dat vertakkingen heeft te Belgrado en te Konstasitinopelen dat ten doel heeft het vermoorden van verscheidene ministers. RUSLAND. Het te St.-Petersburg verschijnend dagblad Tfowosti heeft van overheidswege een tweede waarschuwing ontvangen, omdat het (volgeus de Reqeeringshode) zich beijverd heeft den toestand der Israëlieten in Rusland in een valsch licht te stellen en daardoor ontevre denheid onder hen te verwekken. ITALIË. In den Bonapartistisclien familieraad, dezer dagen te Montealieri gehouden, is besloten prins Victor, oudste zoon van den onlangs overleden prins, als hoofd der partij te erkennen. Prins Lodewijk, Victor's jongere broeder, die door een gedeelte der partij ah chef werd gewenscht, verklaarde hiermede genoegen te nemen, zoodat er thans weer eenheid bestaat onder de Bonapartisten. liet testament van den overleden prins Napoleon benoemde prins Louis tot eenigen erfgenaam, met uitsluiting van Victor. Prins Louis Bonaparte moet zijn ontslag genomen hebben als Russisch officier en koning Umberto, zijn oom, verzocht hebben, als kapitein bij het Italiaansche leger in dienst te worden gesteld. De zaakgelastigde van Italië te Washing ton stelde Blaine het antwoord van zijne regeering ter hand. Hierin wordt gezegd, dat Italië nimmer iets anders gevraagd heeft dan een vonnis langs regelmatigen weg, en dat het die vraag nogmaals doet. Het diplomatiek incident zal slechts als geëindigd beschouwd kunnen worden, wanneer de Ver eenigde Staten in duidelijker! vorm zullen hebben verklaard, dat het gerechtelijk onder zoek weldra zal geopend worden. Italië neemt akte van de belofte van schadeloos stelling. De Voce della verita beschouwt den stap, door den heer Fava,Italië's gezant te Washing ton, gedaan, slechts als een stilzwijgend pro test, en meent dat dit geen ernstige verwik kelingen ten gevoige zal hebben. GRIEKENLAND. De Kamer heeft met 64 tegen 26stemmen beslist dat alle ministers uit het vorig Kabi net zullen moeten verschijnen voor eene commissie van onderzoek, bestaande uit twaalf leden. AMERIKA. De minister Blaine heeft aan den Italiaan- schen zaakgelastigde een brief gezonden, waarin hij zijn leedwezen betuigt over het vertrek van den gezant Fava, door een mis verstand veroorzaakt. De regeering heeft het reclit niet om de verzekering te geven dat de schuldigen zullen gestraft worden, daar ieder beschuldigde recht heeft op eene onpar-> tijdige rechtspraak. De Amerikaansehe regee ring erkent het beginsel van schadeloosstelling en dat het ongeduld der beleedigde partij natuurlijk is, maar een rechtspraak kan niet met overhaasting geschieden. Vol«ens bericht uit Valparaiso verzamelt president Balmaceda een vloot om die der opstandelingen te bevechten. Volgens berichten uit Santiago heeft de aartsbisschop van Chili de geestelijkheid be rispt. Binnenlaiidselie Berichten. SCHIEDAM, 3 April 1891. De laatste kennismaking in dit speelseizoen met het tooneelgezelschap der neeren Le Gras Haspels was een zeer aangename. Zoowel de keuze van het stuk «Inkwartiering" van Moser Schönthan, vertaald door Jac. ffe Vos, als de uitvoering er van mogen gelukkig heetenongetwijfeld hebben dan ook de op het programma prijkende namen van vele oude en goede bekenden tot het drukke bezoek aanleiding gegeven. Van de dames voldeden het best Ilka Etvös (mej. Marie Viuk), die, in tegenstelling met haar oom en tante, zich volkomen met het denkbeeld van inkwartiering kan verzoenen en voor geeu geheel regiment bevreesd is Agnes Biller, Ilka's gezelschapsjuffer (mevr. CoelinghVoldermans), de beseheiden, ka raktervolle echtgenoot, zoo gelukkig door het onverwacht weder ontmoeten van haar echt vriend Sofie Henkei (mevr. FaassenVan Velzen), de bezorgde moeder, die haar eenige dochter zoo gaarne verloofd ziet met den officier van gezondheid, doch daarin niet kan slagen, ondanks alle aangewende pogingen om de jongelui samen te brengen en ondanks al hare toespelingen tot den gewenschten schoon zoon, maar ten slotte genoegen moet nemen met een jeugdig apotheker. Wat het mannelijk personeel betreft, was de beredeneerde Hendorf (de heer Le Gras) goed op zijn plaats Hoe werd de goede man overrompeld met het bericht der inkwartiering en nog meer door de hem ten deel gevallen militairen, die zijn anders zoo rustig huis als in een kazerne herschiepen en zijne uitgaven aanmerkelijk deden stijgen. Maar ook hoe weigemoed was hij, toen bij het vertrek der militairen een der officieren naar de hand zijner nicht dong en die ook verwierf. 3STiet minder voldeed de model-gemeentesecre taris Henkei (de heer Rosier Faassen), die het wegens de drukte der inkwartiering te druk heeft iemand te woord te staan of zelfs maar over iets anders te denken, en steeds zenuw achtig en gejaagd overliet tooneel liep. Een zeer moeilijke rol speelde de officier van gezond heid, Ernst Schilfer (de heer Van Kerckhoven), die als raadgever van verschillende huwelijks- candidaten in een onaangename verhouding tot zijn gastheer en gastvrouw geraakt. Even wel bewaart hij zijn karakter en ziet zijne goede bedoelingen met schitterenden uitslag bekroond. De schuchtere apotheker Paul Hofmeister (de heer Victor Faassen), die steeds vruchte loos bezoeken aflegt en herhaaldelijk wordt afgescheept, ziet ten slotte zijn aanhouden bekroond met zijn vurig gewenschte verloving met de dochter van den gemeente-secretaris, dank zij den krachtdadigen steun van den dokter. Nog leerden wij als man van karakter en volharding kennen den luitenant-adjudant bij de uhlanen Koert von Folgen (den heer F. Tartaud), die wegens uïteenloopende denk beelden zich aanvankelijk den haat van Ilka op den hals haalt, doch bij zijn vertrek zich haar gelukkigen verloofde mag noemen. Al deze personen hebben zich met succes van hunne taak gekweten en door hun na tuurlijk spel niet alleen een beeld uit het werkelijke leven weergegeven, maar tevens menigen wenkmenige les gegeven aan de acteurs en actrices op het groote wereld- tooneel. Zoo voortgaande, zal het gezelschap, dat zooveel werk maakt van nette, goedge kozen kostumes en steeds zorgt voor muziek ter afwisseling, een waarborg hebben voor den voortdurenden steun van Schiedams burgerij. Wij roepen het een welgemeend «tot weer ziens!" toe. L. Rijntalder gedenkt morgen den dag waarop hij voor 40 jaar bij het korps nacht wakers alhier werd aangesteld. De jubilaris, die als zoodanig steeds getrouw zijn plicht vervulde, wist zich in deze nederige betrek king de toegenegenheid en achting zijner superieuren zoowel als van allen die tot het korps nachtwakers behooren, te verwerven. Wij vertrouwen dat deze dag voor hem niet onopgemerkt zal voorbijgaan. Den in April 1891 heeft Hare Majesteit de Koningin-Weduwe-Regentes in een bijzon der gehoor ontvangen graaf Dithakar Bhakdi, zaakgelastigde ad interim van Siam, verge zeld van zijn tolk, die aan Hoogstdezelve heeft overhandigd een eigenhandig schrijven van Z. M. den koning van Siam, houdende ant woord op de kennisgeving van het overlijden van Z. M. den Koning en van de troon opvolging van II. M. Koningin Wilhelmina onder regentschap van II. M. H. M. Koningin Wilhelmina en II. M. de Koningin-Regentes hebben gisterochtend haar buitenlandsche reis aanvaard en zich begeven naar Arolsen met een koninklijken extra trein, welke te 9 u. 32 min. het staats spoorwegstation te 's-Gravenhage verliet, onder geleide van den inspecteur der staats spoorwegmaatschappij den heer Everts, die tot aan de grenzen de directie \oerde. Haar Majesteiten worden vergezeld door de dames freule Van de Poll, sur-intendante van de opvoeding van H. M. de Koningin, baronnesse Van Ittersum, hofdame, miss Saxton Winter, gouvernante van de jonge Koningin, en door de heeren graaf Dumon- ceau, adjudant-generaal van H. M., baron Sirtema van Grovestins, adjudant, II, W, J. F. baron Taets van Amerongen, kamerheer, en den referendaris van het kabinet jhr. Vegelin van Claerbergen. De vorstelijke personen werden aan het station opgewacht en uitgeleid door verschil lende leden van het koninklijke huis, o. a. door graaf Schimmelpenninck, de luit.-gene- raals jhr. Verspijck en jhr. Klerck, den schout-bij-nacht jhr. J. Roëll, den opper- ceremoniemeester baron Du Tour van Bellinc- have, en wijders door de ministers, hoofden dm departementen van bestuur, de beide militaire ministers in uniform, den vice- president van den Raad van State, den voor zitter van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, den secretaris van den raad van voogdij, jhr. J. Roëll, en den burgemeester der residentie, die allen, na een begroeting in de hofsalonwachtkamer, H.H. M.M. tot aan den koninklijken reiswagen vergezelden. Bij het vertrek van den trein stonden de beide Koninginnen op het buitenbalkon, de uitgeleidende heeren en de weinige personen, die uithoofde van hun dienstbetrekking op het perron aanwezig waren, vriendelijk groetend. Zoowel het buitenplein in de Rijnstraat als het stationsplankier moest kort voor de aankomst Harer Majesteiten op last der politie door liet publiek worden ontruimd. Langs den weg, door de Koninginnen van het paleis naar het station genomen, was een talrijke menigte op de been. H.H. M.M. zullen in den laten namidda"- le Arolsen aankomen. Het vertrek van daar is bepaald op 6 April en zal zoodanig wor den geregeld, dat de Koninginnen den 7n April te Gersau aankomen. HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes zijn gisternamiddag te 6 uren 40, na eene voorspoedige reis, in gezonden wel stand te Arolsen aangekomen. Aan het station werden HH. MM. ontvangen door den. regeerenden vorst van Waldeck, den erfprins en prinses Elisabeth, terwijl eene groote menigte de vorstinnen met zeer veel inge nomenheid begroette. De oud-minister van marine, schout-bij nacht H. Dyserinck, heeft aangevraagd op pensioen gesteld te worden. Naar men verneemt, zal a.s. Maandag de parlementaire commissie voor de legerwet weder bijeenkomen. Het verslag der afdeelingen van de Tweede Kamer, over het voorstel van den heerYan Houten tot uitbreiding en nadere regeling van het recht van onteigening, is thans ver schenen. Vele ook aan de grondwet ontleende bezwaren werden er tegen aangevoerd en der gevolgen werden hoogst bedenkelijk geacht, terwijl men ook meende, dat het niet aan de maatschappelijke behoeften zou voldoen- Vrij algemeen was men van oordeel, dat de weg, door den voorsteller tot bereiking van zijn doel ingeslagen, niet de gepaste is en- dat tegen het wetsontwerp, zooals het daar ligt, overwegende bezwaren bestaan. Aan de Israëlietische militairen, die het Paaschfeest ten hunnent wenschen te vieren- wordt dit jaar daartoe de gelegenheid gege ven door aau hen, wier ouders of betrekkingen in de garnizoensplaatsen wonen, op de feest dagen vrij van dienst te verleenen en aan de overigen verlof toe te kennen van 22 April tot 4 Mei. De financieele gevolgen der nieuwe regeling van den krijgsdienst kunnen als volgt worden, samengevat I. Uitgaven voor eens: a. aanschaffing van paarden f *146,000 b. verdere kosten5,000,000 c. voorzieningen betreflende de kazerneering850,000 Totaal f^99ÖÓÖ0" of, in rond cijfer, bijna zes millioen gulden. II. Jaarlijksche uitgavenin rond cijfer, ruim twee millioen gulden. De regeering voegt er bij, dat de vermeer dering der jaarlijksche kosten bij de voor gestelde regeling veel geringer zal zijn dan bij het stelsel van algemeenen dienstplicht moge lijk zou kunnen wezen. En wat liet stelsel van volkswapening of verbetering der schutterijeii betreft, zooals het door wijlen generaal Reuther is verdedigd,, is de regeering van oordeel dat ook eene regeling in dien zin, in geldelijk opzicht, tot belangrijk hoogere lasten zou voeren. O

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2