Gemengde Berichten. P E It TEL EG II AA fT 0 n d e r w ij s. Post en Telegraphie. Ook het stelsel van verbetering der schut- fcqjen zou aanmerkelijk kostbaarder zijn dan de regeling van het wetsontwerp. De Stand, merkt op, dat een zee-officier, die den Christus naar de Schriften belijdt en op dien grond de anti-revolutionnaire beginselen is toegedaan, bijna niet voorkomt. Het blad acht dit begrijpelijk. 2Heel het corps van marine-officieren wordt opgeleid aan de cadettenschool te Willemsoord, waar tan dezen vromen Christelijken zin, die de kracht van De Ruyter uitmaakte, niets meer te bespeuren valt." Daarom was dan ook de keuze van den heer Dyserinck, die »als kundig officier be kend stond en niet slecht sprak, destijds volkomen gewettigd." sDe kunst was nu maar", na Dyserinck's val, 3>om op stel en sprong een anderen titularis te vinden, die met dit kabinet wer ken kon en wiens optreden geen vertraging aanbracht voor de legerwet." »Welnu", meent de Stand., »hierin is Mackay geslaagd." sDe nieuwe titularis staat, naar men zegt, zelfs nader aan de beginselen vau dit kabinet dan de heer Dyserinck en in de legerwet is hij doorkneed. »A1 is ook alle verandering geen verbe tering, ditmaal schijnt kabinets-wyiiyiwy te zullen leiden tot kabinets versterking." Het Vaderland meldt, dat te nieuwe minister van marine, de kapitein ter zee G. Kruijs, lid was en waarschijnlijk nog is van de vrijzinnige kiesvereeniging »'s-Graven- li age". Door de tijdelijke nLiberale Vereeniging" in Utingeradee', die gisteren te Oldeboorn eene vergadering hield, zijn tot voorloopïge candidaten voor de Tweede Kamer in het district Schoterland gekozen de heeren H. Pijttersen te Sneek, mr. J. A. van Gilse te Rotterdam en mr. A. F. K. Hartogh te Amsterdam. De Köln. Ztg. biedt hare verontschuldi gingen aan de Nederlanders voor de druk fout, die haar aan het bericht over den val van minister Dyserinck deed toevoegen, dat geen ongeregeldheden waren voorgevallen. Die slotregels waren bestemd voor een be richt uit Parijs over een rede van Ferry. Naar wij vernemen, is jhr. mr. T. van Ascli van Wijck, burgemeester van Amersfoort en lid van de Tweede Kamer, voornemens eer lang ons land te verlaten en zich naar Trans vaal te begeven. Er moet sprake van zijn, dat den heer Van Asch van Wijck aldaar eene belangrijke betrekking zal worden opge dragen. Avondpost Te Amsterdam is overleden mr. C. M. J, Willeumier, oud-hoogleeraar aan het voor malige Athenaeum Illustre aldaar. De overledene was lid van den Amster- damschen gemeenteraad en van de Staten van N.-Holland, voorzitter der commissie van toezicht op het lager onderwijs te Amster dam, en van het bestuur der vormschool voor bewaarschool-onderwijzeressenlid van de gezondheidscommissie en van den genees kundigen raad, regent van de gevangenissen en lid van het hoofdbestuur van bet Ned. genootschap tot zedelijke verbetering der ge vangenen. Ten gevolge van de gespannen verhouding, die cr bestaat tusschen vele bergers van lading na schipbreuken en de Bergings-maatschappij, directie-Dirkzwager, te Maassluis, is door eenige bergers te Stellendam, Goedereede, Ouddorp, Brouwershaven en Burgsluis eene nieuwe Bergings-maatschappij opgericht. Aan deze nemen 53 vaartuigen deel. Aan de hypothecaire en concurrente credi teuren van de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam is dooi de liquïdateuren en commissarissen eeue circulaire gericht, waarin o. a. ter hunner kennis gebracht wordt, dat het kapitaal verkregen is om de nieuwe vennootschap Nederlandsche fabriek van werktuigen en spoorwegmateriaal op te richten en de midde len te verschaffen, om de liquidatie volgens de bestaande plannen ten uitvoer te brengen. Van de verschillende categorieën der credi teuren zijn tot heden toegetredenlo. van de houders van obligation eerste hypotheek, van de uitstaande f 920,500f 627,500 2o, van de houders van obligatiën tweede hypotheek, van de uitstaande f647,000, f591,000; 3o. van de houders der 4-pCt.- obligatiën van de uitstaande f 300,000 f291,600; 4o. van de concurrente crediteu ren, van de uitstaande f818,000, f798,000. Hoe bevredigend deze uitkomst ook aan vankelijk moge zijn zij is onvoldoende immers aller medewerking is noodig om langs minnelijken wegdat is zonder gedwongen verkoopop den ontworpen grondslag tot eene liquidatie te komen. Hun die dus hunne stukken] nog niet hebben ingeleverd, wordt verzocht dat vóór 8 April te doen en alzoo blijk te geven van hunne toetreding ter vermijding der aanzienlijke kosten aan een gedwongen liquidatie ver bonden. Te Bolsward zijn Maandag de prijzen uit gereikt aan de drie bekroonde kamers in het dezen winter gehouden concours van rede rijkers. De le prijs, een gouden medaille en f100, werd toegekend aan »De Génestet", te Utrecht, met 45.87 punten, de 2e prijs, een verguld zilveren medaille en f 100, aan »J. J. Cremer", te Haarlem, met 41.33 pun ten, en de 3e prijs, een zilveren medaille en f75, aau rDoor Vriendschap bijeenge bracht", te Amsterdam, met 40.41 punten. De kamer Thalia", te Schiedam, behaalde 40.05 punten. Van al deze kamers waren afgevaardigden aanwezig. Naar men meldt, werden 83 cadetten aan de kon. mil. academie bij de jongste Paschen gestraft met onthouding van vacantie. Voor het verrichten van baggerwerk in het Scheur, tusschen de voormalige buskruit- haven en de schutsluis in het benedeneind van Rozenburg, voor de verbetering van den waterweglangs Rotterdam naar zeewelk werk Woensdag aan het ministerie van water staat, handel en nijverheid werd aanbesteed, waren geen inschrijvingsbiljetten ontvangen. De raming voor genoemd werk bedroeg f 250,000. Het nieuwe paardenspel te Rotterdam wordt door de firma Corty-Althoff Zaterdag avond ingewijd. In het notarishuis te Rotterdam had Dins dag weder eene publieke verkooping van aandeelen in industrieele ondernemingen en leeningen plaats. Op enkele vestigen wij de aandacht. Aandeelen in de Friesche handels bank werden voor 14 pCt. opgehouden. Die in de Noord-Zuidhollandsche stoomtram maatschappij, elk van f250, werden verkocht voor f 11 per stuk. In de Ned. Zuid-Ooster spoorwegmaatschappij werd een aandeel van f240 verkocht voor f 11. Een aandeel in de vereenigde lucifersfabrieken groot f 500, werd opgehouden voor 11 pCt.een in de sleep- hellingssociëteit te Rotterdam groot f1500, voor 5 pCt. Een aandeel in de Overijselsche kanaalmaatschappij f500, werd verkocht voor flQO, enz. Zij, die steeds zooveel afgeven op kapita listen, kunnen hieruit opnieuw zien, zegt de Arnh. Cl., dat waarlijk kapitalisten niet altijd zulke goede zaken maken. Door hen werd in den regel de volle som gestort, waar van hun thans een tiende of een twintigste wordt toegekend, terwijl de arbeiders, die aan de onderneming hun tijd en werk gaven, het volle loon trokken. De algemeene vergadering der sSociété Royale de Numismatique Beige" zal dit jaar in Mei te 's-Bosch worden gehouden, onder het voorzitterschap van den burggraaf Boude- wijn de Jonghe, uit Brussel. Honderd zeven en twintig jongens van de kweekschool voor de zeevaart te Leiden zijn overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. oplei dingsschip Admiraal van Wassenaerte Amsterdam. Te Sint-Jacobi-Parochie zijn gisteren de meeste stakers bij gardeniers aan het werk gegaan; anderen zijn aan het vlasbraken door ^Broedertrouw". Het bestuur van ge noemde vereeniging vergaderde gisteren te Oude-Bilddijk. De te Assen op bevel van den officier van justitie gevangengenomen beëedigde klerk ter griffie bij de rechtbank aldaar was tot 1 Januari 11. tevens klerk bij den boekhouder diaken der Nederlandseh hervormde ge meente aldaar. Hij wordt beschuldigd, in de laatste 5 jaar omstreeks f 3000 te hebben verduisterd ten nadeele van die diaconie. Naar de Asser Ct. verneemt, was de aan dacht der justitie door een anoniem schrijver gevestigd op de verduistering, ten nadeele der diaconie van de Ned. hervormde gemeente te Assen gepleegd. Omtrent de te Assen veel gerucht makende zaak van verduisteringen ten bedrage van omstreeks f3000, ten nadeele van de her vormde diaconie aldaar in de laatste vijf jaar gepleegd door A. P.administrateur bij den boekhouder-diaken, te\ens beëedigd klerk ter griffie van de rechtbank en klerk in de gevangenis te Assenverneemt men nog dat de kerderaadnadat deze van de gepleegde verduisteringen kennis had beko men, besloten had, de zaak voor de justitie geheim te houdenomdat de vader en de schoonvader van A. P. zich bereid hadden verklaard, te zamen f1000 in de kas der diaconie te storten en A.P. zelf bereid was, zich te verbinden, aan de drie boekhouders diakenen die elkander in de laatste vijf jaar hadden opgevolgd, onder wier bestuur de verduisteringen hadden plaats gehaden die in de kas der diaconie reeds omstreeks f2000 tot aanzuivering van het tekort had den gestortdat bedrag terug te geven wanneer hij eventueel van zijn schoonvader zou erven. Desniettegenstaande kwam de zaak ter kennis van de justitie en werd de on trouwe administrateur II. Dinsdag in het paleis vau justitie gevangengenomen. Hij kwam tot zijn misdrijf doordat hij en zijne vrouw veel meer verteerden dan hun inkomen toeliet. Dat de zucht tot landverhuizen in het noorden des lands nog niet afneemt, blijkt hieruit, dat in de vorige week alleen uit Friesland en Groningen ruim 400 personen naar Rotterdam vertrokken, om van daar per stoomschip Yeendam de reis naar Amerika te ondernemen. Aan den Maasdijk (gemeente Maasland) is de vrouw van den vrachtschipper v. d. L. te water geraakt en verdronken. Te 's-Gravenzande is het lijk aangedreven van den jongeling L. Otten, die in den nacht van 25 op 26 Maart bij het binnenioopen met een Urker schokker in den Rotterdamschen Waterweg door een zware grondzee over boord werd geslingerd. De drenkeling is te 's-Gravenzaude ter aarde besteld. Te Roermond is Woensdagavond, bij het rangeeren, een wisselwachter gestruikeld en met het linkerheen onder de wagens geraakt, waardoor het been werd verbrijzeld en onder de knie moest worden afgezet. Te Ede werd Zaterdag jl. mej. B. door haren echtgenoot bij zijn ontwaken gemist; na lang zoeken kwam men tot de treurige ontdekking, dat de ongelukkige in een nabij de woning gelegen regenbak was gesprongen levenloos werd zij daaruit opgehaald. Te Wilnis werd Zondagavond een bedelaar in zeer beschonken toestand naar de ge meentelijke bewaarplaats gebracht. Den vol genden morgen leed hij aan ernstige benauwd heden, die ten gevolge hadden, dat hij des avonds stierf zonder eenige inlichtingen omtrent naam en woonplaats te hebben kunnen opgeven. Bij hem is gevondeneenig brood en een fleschje jenever. Geld had hij niet. Volgens ingewonnen inlichtingen is zijn naam C. F. en behoort hij te Leiden thuis. Zijne vrouw werd opge spoord en gevonden te Mijdrecht of te Uithoorn. UD.) Aardappelen dooi- de vorst geraakt en zoet geworden zuilen hunnen natuurlijken smaak terugkrijgen, door er een scheut azijn in te gieten, als zij aan het koken zijn. Ylnardingen. De kuipersgezellen-vereeni- ging »Wij streven naar verbetering" alhier heeft eene arbeidersbeu rs geopend. Alle kuipers-werkgevers die arbeidersen alle kuipersgezellen, die werk zoeken, kunnen zich bij het bestuur der vereeniging aanmelden. Het mijnwerkers-congres te Parijs heeft giste ren met 58 tegen 40 stemmen een voorstel aangenomen van een Belgischen gemachtigde om te stemmen naar nationaliteit, en niet naar het aantal vertegenwoordigde mijnwerkers. De Engelsche gemachtigden hebben tegen bel voor stel, de Belgische, Fransche en Duitsche er voor gestemd. De mijnwet kers van bet graafschap Glocester hebben in eene bijeenkomst eene motie van orde aangenomen tegen de algemeene werkstaking, door de mijnwerkers van het vasteland voorge steld, als zijnde die noodlottig voor de belangen der Engelsche mijnwerkers. Sedert verscheidene dagen valt in de omstreken van Berlijn veel sneeuw, zoodat de postvei bin dingen verbroken zijn in het Harzgebergte ligt de sneeuw wel een meter hoog. De eerste groote paardenmaikt met premiën te Brussel zal dit jaar Woens lag 29 Apnl plaats hebben. Professor Koch is nu van zijne Egyptische reis te Berlijn teruggekeerd en weder aan zijne werk zaamheden en studiën gegaan. Bij Zabkowice (Pruisisch Silezié) is een begra fenisstoet bij het oversteken van den spoorweg, door een spoortrein overreden. Vier nienschen werden gedood, acht gewond en de doodkist werd verbrijzeld. Een Amei ikaansch baceillenjager, dr. William Gentiy, te Chicago, heeft daar den baccil van de influenza ontdekt. Nu nog maar het middel om die ziektekiemen te dooden HEHI HAAG, 3 April. - - De Tweede Kamer is opgeroepen tegen 14 April, des namiddags te 2 uren. Woensdag zijn te 's-lfage de akte-examens ter verkrijging van een bewijs van bekwaamheid als onderwijzer of onderwijzeres met 280 sollicitanten aangevangen. In de Woensdag te Utrecht gehouden vergade ring van den «Schoolraad" deelde de secretaris mede, dat 229 scholen zijn aangesloten. De Spaansche legeeringzal op eigen kosten een telegraafkabel leggen van Bonnyin West- Afrika, naar Fernando-Po, en de Duitsche regee ring van daar naar Kameroen.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3