Woensdag 8 April N°. 7729. A 1891. Vijf- en-veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsclie Berichten. Biniienlandsclie Berichten. UITGEVER: J ODÉ. iDmiii i li Oil MIT. 1.85. - 2.50. - 0.10. PK E A Pi KOTKHVDUAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels mei inbegrip van eene Courant1,1 J, Iedere gewone regel meer..-"10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. abonnementsprijs, per kwartaal Sranco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke notntners E N tt E L A K D. Inlandsche reizigers zijn te Tamu aange komen vaa Manipoer. Zij melden, wat echter niet van andere zijde bevestigd isdat Quinton en zijn gezelschap gedood zijn op •den dag van den opstand te Manipoer. De stam Miranzai aan de boorden van den Indus, is in opstand gekomen en heeft een algemeenen aanval gedaan op de Engelsche <posten. Versterkingen zijn gezonden naar •Kohat. De volksstam Chinin het district Haka in Opper-Birma, heeft een kleine kolonne aangevallen, welke een politieken zendeling •begeleidde, en in hinderlaag was gevallen. 'Een Engelsch officier en vijf Goorkhrs wer den gedood en elf gewond. De colonne trok zich terug. Eene strijdmacht is uitgerukt •om de Chins te bestraffen. Algemeen jubelt de Portugeesche pers •over het gebeurde te Manipoer, dat zij be schrijft als eene straf des hemels. Volgens •telegrammen uit Calcutta lieeft een vrij willigerskorps aldaar zijne diensten aan de tregeei-ing aangeboden, en het heet dat het -eerstdaags naar Cachar zal vertrekken. Uit ICairo wordt aan de Times gemeld -dat er tusschen de Suez-kanaal-maatschappij en de Egyptische regeering een contract ge sloten is, waarbij de eerstgenoemde gemach tigd wordt eene lijn voor het vervoer van reizigers aan te leggen tusschen Ismailia en Port Said. DDITSCHLAND. Volgens de Nordd. Allg. Zeitg. heeft het gansche Duitsche eskader, dat zich thans in de wateren van China bevindt, bevel ont vangen zich onmiddellijk naar de kust van Chili te begeven. Volgens de Frankfurter Zeitung zijn de -onderhandelingen over het Duitsch-Oosten- rijksche handelstractaat nu voorgoed geëin digd. Nog eenmaal zullen de gemachtigden bijeenkomen om nog eenige bijzonderheden vast te stellen en het tractaat te teekenen. Vermoedelijk zal het tractaat eerst in het -najaar bij de parlementen der betrokken 'mogendheden worden ingediend. Blijkens een bericht uit Sofia aan de Kö/n. Zeitg., hebben vorst Ferdinand, diens moeder «n de minister van buitenlandsehe zaken in de laatste dagen brieven met het postmerk Sofia ontvangen, waarin hun werd aange raden, wanneer hun leven hun lief was, vóór '■6 April de hoofdstad te verlaten, daar de nationale partjj besloten was korte metten te maken met de Oostenrijkers, en alle aanhan gers van den minister Stambouloff zouden worden om het leven gebracht. Reeds spoedig Werd het bewijs geleverd, dat de schrijver dier brieven was zekere Sukiorukofl', een be- diende van het Russische consulaat-generaal, en op aandringen]; van den Bulgaarschen minister van bnitenlandsche zaken heeft de Duitsche consul-generaal, die Ruslands be langen In Bulgarijë waarneemt, bedoelden persoon doen gevangennemen. FRASKfiUï. Het mijnwerkers-congres te Parijs heeft met algemeene stemmen der Fransche, Belgi sche en Duitsche en 34 Engelsche afgevaar digden tegen 5, het voorstel aangenomen van den heer Defhet (Belg), waarbij de regeeringen van alle landen worden uitgenoodigd, tot overeenstemming .te komen omtrent de invoe ring eener internationale mijnwerkerswet, waarbij voor alle openbare en particuliere mijnen de achturige arbeidsdag wordt voor geschreven. Het congres heeft met eenparige stemmen, te midden van algemeene geestdrift, het voor stel der Belgische gedelegeerden aangenomen, houdende dat de vreemde mijnwerkers door alle middelen, die in hun macht staan, behulp zaam zullen zijn, hetzij door zeiven eene werkstaking uit te schrijven, hetzij door de productie van kolen te beperken, bij de alge meene werkstaking, die eerlang m België moet uitbreken. Het congres is te midden van vooitdurende hoera's uiteengegaan, na met algemeene stemmen een v ooi stel der Engelsche afge vaardigden te hebben aangenomen, waarbij aan het comité, dat reeds in lö9<J te Brussel gevestigd was, wordt opgedragen het voorbe reiden van liet ontwerp eener grondwet voor den internationalen mijn wei kersbond. BELGIS. Na eene stormachtige en soms verwarde beraadslaging, heeft liet werklieden-congres te Brussel met nagenoeg algemeene stemmen een orde van den dag aangenomen, door Volders voorgesteld en strekkende tot het geven van algeheele volmacht aan denalge- meenen iaad der werklieden-partij, om, voor het geval de Kamers met teistond bij de hervatting der zitting mochten beginnen met de beraadslaging over de herziening der grondwet, alsdan de algemeene werkstaking te verdagen tot na de aanneming der staats- begrooting en met vastheid te handelen. ITALIË. De koning heeft de commissie, belast met het ondeizoek naar de wandaden, die in Afrika door den officier Livraghi en anderen gepleegd zijn om hunne hebzucht te beviedigen, den 4n dezer m een afscheidsgehoor ontvangen. Vervolgens heeft de commissie aan den minis- ster-president Rudini een afscheidsbezoek ge bracht. Deze heeft haar verklaard dat zij onbevangen haai- onderzoek te Massowah moet instellen, geen vooraf opgevatte meening. Vei der heeft hij haar te kennen gegeven, dat hjj zich oveituigd hield, dat het geschil met den koning van Abyssinië in der minne geschikt kan worden. Het is, voegde hij erbij, het streven der regeering, groote bezuini gingen in de kosten der bezetting te brengen. Deze zal zich tot het strikt noodige bepalen. SPANJE. De ministerraad heeft de ontwerp-begroo- fing aangenomen. B L O A E IJ E. De ministerraad, onder voorzitterschap van toist Ferdinand, heeft besloten krachtige maatregelen te nemen om nieuwe aanslagen te voorkomen. De veiligheidsdienst, die veel te wenschen overlaat, zal degelijk hervormd wordenwaarschijnlijk zal de prefect \an politie woiden uitgenoodigd ontslag te vragen. De arrestatiën duren voort, o. a. zijn weer gevangengenomen de kolonel op wachtgeld Kisolf en een beambte der Rekenkamer. De moordenaars van den minister Beltscheff zijn echter nog niet gevonden. Het te Sofia verschijnend blad Suoloda zegt, dat de moordaanslag op den Bulgaarschen minister-president Stambouloff te Belgrado met blijdschap is vernomen, omdat men in Servië gaarne zou zien dat Bulgarije aan binnenlandsche onlusten werd prijsgegeven. Het blad gaat zoover, het vermoeden uit te spreken, dat de sluipmoordenaars in Servië gastvrijheid zouden vinden, zelfs in de woning van den minister Paschitsch, die eenige jaren geleden een aanslag smeedde om koning Milan te onttroonen. Daarentegen wordt over Weenen gemeld, dat de Servische gezant te Sofia aan den minister Stambouloff heeft verzekerddat zijne regeering desnoods alles zou aanwenden om de opsporing dier moordenaars gemak kelijk te maken. A M E B I K A. Als een bewijs dat men geen verdere moeilijkheden van het geschil met Italië, naar aanleiding van het te New-Orleans voorge vallene, vreestkan wel dienen dat president Harrison, geheel overeenkomstig het vroeger vastgesteld planden 15n April zijne reis naar de westelijke staten der Unie zal aan vaarden. In berichten uit Iquique wordt gemeld, dat eene afdeeling van 2000 man der Cliileen- sche regeering de wijk heeft genomen op Bollviaansch grondgebied, waar zij terstond ontwapend zijn. Ook op andere punten deser- teeren de troepen van president Balmaceda in grooten getale. De opstandelingen zijn thans meester van de provincie Antofagasta. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL Avondvergadering van 6 April. De van de Tweede Kamer der Staten Generaal laatstelijk ontvangen wetsontwerpen worden ver zonden naar de afdeelingen. De Kamer gaat daarna over tot het trekken der afdeelingen, waarna de open bare vergadei ing wordt veidaagd tot a.s. Dondeidag te 11 uier. Do voorzitter zegt, alsdau voornemens te zijn, de Slcdenwel aan de orde te stellen. Stcdenwet. De memorie van antwoord op het afdeelings- verslag der Eerste Kamer is vei schenen. De minister doet opmerken, dat het verwijt betrekkelijk de indiening van eene wetssoordracht, die slechts verdeeldheid en ontstemming zou ver oorzaken, zonderling klinkt tegenover het andere vei wyt. dat men dikwijls hoort, dat de legeering zich van bezinselwetten onthoudt en slechts een »Cabinet d'afiaues" zou we/en. Meer dan eens heeft deze regeering welsontweipen ingediend, die niet op algemeene instemming mochten bogen doch waar recht, billijkheid of's lands belang die indiening eischten. meende zij zich niet dooi vrees voor verdeeldheid of ontstemming tp mogen laten weerhouden. En zoo is het ook hier het geval. Hier geldt het eenvoudig de kiestabel en niet een ingrijpen op een zoogenaamd stelsel der kiesdistricten dat bij de grondwetshei ziening zou zijn aangenomen. In ons kiesstelsel is de natuurlijke eenheid niet de gemeente, maar de kiezer. De regeering ziet in dit wetsontwerp eene daad van rechtvaardigheid en eenejuisteie toepassing van het stelsel van enkelvoudige distrii-ten-ver- deeling. En juist daarom mag zij verwachten dat de Eerste Kamer dit wetsontwerp zal aannemen. De minister doet uitkomen, dat aan een wellicht zeer kleine meerderheid in de vijfgroot»steden thans veel grooter kracht wordt toegekend dan aan de meerderheid in eenig ander district, waar door de uitslag der verkiezing geheel kan woiden vervalschtdat waar nien van de wanverhou ding, b.v. tusschen Amsterdam en Nieuwcr- Amstel sprak, de herinnering moge gelden dat samenvoeging van groote en kleine gemeenten nooit plaats had op grond dat zij néén van belang en zin" waren, misschien wel eens, men denke aan Sneek, om den czin" van minderheden zoo onschadelijk mogelijk te maken dat ongelijk heid tusschen het aantal kiezers in de velschil lende disti icten ook iiu reeds bestaat, maai dat de regeering heeft gemeend over dat bezwaar te moeten heenstappen, juist omdat eene geheel nieuwe indeeimg het verwijt en den schijn van partijdigheid niet kan ontgaan. De minister beantwooidt ten slotte breedvoerig de gemaakte bedenkingen tegen de afzondeihjke artikelen van het ontwei p. SCHIEDAM, 7 April 1891. In de broodbakkerij van den heer J. Goe- mans, aan den Dam alhier, ontstond Zondag nacht te halftvvaalf brand, waardoor deze ia weinige oogenblikken bijna geheel vernield werd. De biand werd gelukkig spoedig door het flink optreden der politie en eenige buren door middel van 2 slangen op de water leiding gebluscht, zoodat de woning, tooi de bakkerij staande, gespaard bleef, doch veel waterschade bekwam. De brandspuiten, die weldra waren aangerukt, behoefden niet in werking gesteld te worden. Door het luiden der brandklok snelden velen naar de plaats des onheils, doch ver namen reeds spoedig dat de brand was ge bluscht. Ook de le compagnie der schutterij, die opgekomen was, werd dadelijk afgedankt; zoodat deze betiekkelijk onbeduidende bi and zonder eenig ongeval zou zijn afgeloopen

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1