"ware het niet dat, naar men zegt, eene aan de overzijde wonende vrouw zoo hevig ge schrikt was, dat zij levenloos ineenzakte. Wij lezen in Rhenania, orgaan voor Rijn en binnenscheepvaart, het volgende Naast Antwerpen en Rotterdam draagt in den laatsten tijd Schiedam kcnteekens van vooruitgang, althans den toeleg, als Rijn-zeehaven voorwaarts tskomenvoornamelijk voor het verkeer met Zuid- Duitschland kan het niet te versmaden voordeel bieden. Het ligt c«. een uur korter aan de Noord zee en de zeeschepen kunnen te Schiedam reeds lang aan het lossen zijn, voordat zij t.e Rotterdam hare ligplaatsen bereikt hebben bovendien zijn de vaarwateidiepten te Schiedam de/elfde als naar Botterdam en (blijkt het ijsgevaar minstens «ren min te wezen, terwijl tevens in Schiedam een aanzienlijk aantal, voor lichters uitstekend gelegen, pakhuizen beschikbaar zijn. Hierbij komt, dat te Schiedam het havengeld van zeeschepen geheven wordt volgens het door deze feitelijk geloste of ingenomen hoeveelheid gnederon, ter wijl in Rotterdam, Amsterdam en andere havens de havenrechten geheven worden volgens de ton- nenmaat der zeeschepen. Rijnschepen mettiansito zendingen hebben in tegenstelling van Rotterdam op de reê van Schiedam geheel geen havengeld to betalen on zijn voornamelijk ten opzichte van granen de kosten van overlading aanmerkelijk goedkooper. Hierbij komt, dat te Schiedam altijd een voldoend aantal ledige kolenschepen tot ver voer van voor den Rijn bestemde goedeten be schikbaar is,die meestendeels in Rotterdam lading innemen, zoodat de Rijnvrachten van Schiedam met die van Rotterdam gelijkstaan. Uit een en andor laat zich het vooruitzicht wel opmaken, dat Schiedam als haven een gulden toekomst te genioet gaat. Het Brusselsche dagblad La Réforme zegt het volgende betreffende onze haven Een concurreerendo haven. »De uitvoer- en transitohandel van Zuid- Duitschland gaat grootendeels over de havens van Antwerpen en Rotterdam. Maar hetgeen bij ons over 't algemeen nog zeer weinig be kend is, is dit, dat zich naast deze havens een andere ontwikkelt, onder omstandigheden, allergunstigst voor de Duitsche exporteurs wij bedoelen de baven van Schiedam, dat dichter bij zee ligt dan Rotterdam en waar de stoomschepen havenrechten betalen naar gelang de werkelijke inhoud der goe deren in lading of in lossing, terwijl deze lechten in Rotterdam en elders berekend worden naar de geheele tonnenmant van het vaartuig. Daarenboven zijn de Rijuschepen in transito vrij van alle rechten. Na dit alles begrijpt men de steeds grooter wordende belangrijkheid \an de haven van Schiedam. Wij vestigen de aandacht van alle belang hebbenden, bij name het gemeentebestuur van Antwerpen op dezen toestand," H. M. de Koningin-Regentes heeft voor het groot internationaal kegel-concours te Nijmegen, op 27, 28 en 29 Juni e.k., twee kunstvoorwerpen als prijzeu uitgeloofd. Dit concours wordt overigens door de regeringscommissie, waarvan de burgemeester, aar. B. C. Bijleveld, het eere-voorzitterschap heeft aanvaard, breed opgezet. De Eerste Kamer heeft zich heden iu hare afdeelingen beziggehouden met het onder zoek der aanhangige wetsontwerpen. De minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 4 dezer bedroeg bij de Nedeiiandsche Bank f 433,593.15'/s en bij de betaalmeesters - 4,002,489.22 Te zamen f 1,496,082.37ys De heer mr, O. W. Stavenisse de Brauw, oud-lid van den Raad van State, is te 's-Hage overleden. De heer W. M. Gluyas, ingevolge konink lijke machtiging benoemd tot vice-consul der Nederlanden voor de Scilly-eilanden, is als zoodanig door de Britsche regeering erkend. Op uitnoodiging van het bestuur der afdeeling Oud-Beierland" van de centrale vrijzinnige kiesvereeniging in de Hoeksche "Waard, zal morgenavond in de bewaarschool te Oud-Beierland door den heer W. F. Tak te Schiedam een politieke lezing worden ge houden. Vermoedelijk zal Den Haag geruimen tijd de tegenwoordigheid van de Koninginnen moeten missen, daar de terugkomst in het vaderland zoo zal worden geregeld, dat daarop dadelijk het bezoek aan Amsterdam zal volgen, terwijl dan de zomerkwartieren zullen betrokken worden. Waarschijnlijk zal weder het Loo als verblijfplaats worden ge kozen daar wordt althans op dit oogenblik druk gewerkt aan allerlei herstellingen en vei beteringen, die in bet laatst van 's Ivonings leven zijn nagelatenen de spoed, waarmede die vrij omvangrijke werkzaamheden moeten plaats hebben, doet een aanstaand verblijf van onze vorstinnen aldaar vermoeden. Vele handen vinden daar nu arbeid, en een zeer aanzienlijke som gelds wordt daaraan besteed. (U. Ct Naar wij vernemen, is er grond om te verwachten, dat de regeering en de Billiton- nmatscliappij tot eene minnelijke schikking zullen geraken omtrent de Billiton-concessie. Tegen het einde dezer maand zullen aan de aandeelhouders mededeelingen worden gedaan. (iV". B. Ct.) U. K. H. de hertogin van Albany, zuster van II. M. de Koningin-Regentes, heeft haar naam als beschermvrouw verbonden aan de tentoonstelling van aquarellen en etsen, uit sluitend van Nederlandsche kunstenaars welke te Louden in de Hannover-Gallerij 47 Nevv-Boudstreet W. geopend zal worden op 25 April. Mr. J. van Gennep heeft voor de can- didatuur voor de Tweede Kamer, hem door liberalen in de Hoeksche Waard voor het district Ridderkerk aangeboden, bedankt. De Standaard spreekt het bericht tegen, dat jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck weldra naar Transvaal zal vertrekken, waar men hem eene gewichtige betrekking zou opdragen. Omtrent een der officieele maaltijden, door de Koningin-Regentes gegeven, wordt een verhaaltje verteld, dat een eigenaardig licht werpt op het verschil tusschen de leden van onze tegenwoordige Staten-Generaal en die van eenige tientallen jaren geleden. Toen was ook daar veel meer deftigheid te vindende leden der Kamers behoorden allen tot de hoogere standen, althans tot bekende ge slachten. Thans heeft echter menigeen zitting, wiens vader en die misschien zelf tot voor korten tijd niet vermoedde, dat uit zijn familie nog eens een aEdeimogende" zou groeien. Het spreekt vanzelf, dat die verandering niet is af te keuren, integendeel, mits echter de gekozen persoon maar de noodige bekwaam heid en handigheid bezitte. Aan deze laatste bleek het echter een zeker nieuvvgekozen lid te falen. De man had blijkbaar nog niet den tijd gehad met zijn medeleden kennis te maken, toen hij aan de koninklijke tafel werd genoodigd. Intusschen scheen hij niet te ver moeden, dat bij een diner, aan de leden der Kamer aangeboden door de Koningin-Regen tes, ook nog eenige andere heeren zouden aanzittenen zoo wendde hij zich lot éen der adjudanten met de vraag, of hij ook Kamerlid was, en toen deze ontkennend ant woordde, vroeg hij verder, of iiij dan toch kwam mede-eten. De adjudant, wel wetende welken toon en welke soort van uitdrakkin- gen de man het best zou begrijpen, antwoordde dat hij zoo vrij zou zijn dan ook een aard appeltje te komen meepikken. Dit aardappeltje zal onzen braven platte lander vermoedelijk nogal meegevallen zijn. (M. Ct.) Na den dood van Z. M. den Koning werd vrij algemeen in ons land de behoefte gevoeld aan eene wijziging onzer Volksliederendie past op de veranderde tijdsomstandigheden. Ook de sVereeniging tot verbetering van den Volkszang" te Amsterdam oordeeldedat de oude woorden niet onveranderd konden gezon gen worden en daar iedere uitvoering der vereeniging besloten Wordt met het zingen van bet »Wien Neèrlandsch bloed" en veelal ook van bet Wilhelmus, was het noodzakelijk zoo spoedig mogelijk uit te zien naar een nieuwen tekst. Het bestuur heeft kennisge nomen van de verschillende wijzigingen, in de bladen en tijdschriften voorgesteld, en ook van die, welke het van andere zijde toege zonden werden. Na rijp beraad zijn de woor den gekozen van den lieer J. W. van Dalfsen, te Amsterdam. Het bestuur biedt die hierbij het publiek en vooral ook den onderwijzers aan. Het hoopt dat zijne keuze ook naar het oordeel van anderen gelukkig mag genoemd worden. Om de liederen zoo algemeen mogelijk bekend te maken en daardoor eenheid te verkrijgen stelt het bestuur voor iederen belangstellendeop franco aanvraageen exemplaar kosteloos beschikbaar. Men riehte zich daarvoor tot den secretarisden heer J. H. Gaarenstroom, Marnixkade 28, te Am sterdam. YVien Neèrlandsch bloed. Wien Neèrlandsch bloed door d'adren vloeit, Wien 't hart klopt fier en vrij, Wie voor zijn volk van liefde gloeit, Veiheff' den zang als wij I Hij loem' met allen, welgezind, Den onverbreekbren band, Die hier Oranje en Neerland bindt, Vorstin en Vaderland (bis) Bescherm, o Godbewaak den grond, Waarop onze adem gaal, De plek, waar onze wieg op stond, Wellicht ons sterfuur slaat. Wij smeeken van Uw Vaderhand, Met blijden kinderzin, Behoud voor 't lieve Vaderland, Voor Land en Koningin (bis) Dring' luid van uit ons feestgedruisch De beê Uw Hemel in sBlijv' ons aloud Oranjehuis Met 't volk steeds éen gezin I" Ja, ook in tijden, droef en bang, Weerklinke aan allen kant Be waar de Kouinginne lang En 't lieve Vaderland (bis) Gewijzigd door J. W. v. Dalfsen. Volkslied. Wilhelmus van Nassouwen Gold steeds der vadren lied Op hem mocht men vertrouwen, Zijn volk begaf hij niet Streed hij don strijd met Spanje, Toen NeÊrïands volk hem riep; Ons Neörl.md dankt Oranje, Die ons de vrijheid schiep Oranje's heldenzonen, Zij volgden 's vaders spoor Nog klinkt in forsche tonen Hun roem de wereld door Met God en met Oranje, Zoo werd ons Neêiland vrij, Verbroken 't juk van Spanje, Van Franknjks heerschappij In oorlog en gevaren Bleek steeds de hechte band Doch ook in vredesjaren Verbond hij Vorst en Land! En scheen de toekomst duister, Bleef ons geen Willem meer, Toch straalt d'aloude luister Op Wilhelmina neer Daarom Oranje boven "t Weei klink' uit aller hart, Met krachtig, blij geiooven, Dat fier gevaren tart Met haar de toekomst tegen, Versterkt den ouden band God stelle haar ten zegen Van Volk en Vaderland J. W. v. Dalfsen, Naar wij vernemen, zijn de onderhandelin gen met den heer Pollack in zake de Hoog- duitsche opera afgebroken. In deze maand zullen Toonkunstuitvoerin gen plaats hebbente 's-Hage op 8 April, Odysseus" van Max Bruch, en te Rotterdam op 17 April, »Requiem" van Verdi, waartoe de leden persoonlijk vrijen toegang hebben. Het bericht, als zouden 83 cadetten van de kon. mil. acad; niet aan het Paaschverlof hebben kunnen deelnemen, is, naar de Bred. Ct. verneemt, geheel bezijden de waarheid. In de jongst verschenen aflevering van Recht en Wet, tijdschrift voor liet notaris ambt komt een krachtig betoog voor ten gunste van het meer en meer ingang vin dend denkbeeld om het notarieel examen eenige jaren te schorsen teneinde daardoor den van jaar tot jaar grooter wordenden overvloed van candidaat-notarissen te keeren, welke schorsing, als eenig doeltreffend middel, ook in liet publiek belang wordt aanbevolen. Ook in het regeerings-antwoord op de staatsbegrooting voor het dienstjaar 1891 (departement van justit'e, hoofdstuk IV) werd o. a. op bedoelde schorsing de aandacht geves tigd. De heer Jozef Israels beschaamt vele jonge schilders door de blijvende frischheid van zijn enorm talent, dat wel met den dag jonger schijnt te worden. Hij heeft altijd wat nieuws onder handen, en behoeft nooit nietthuis te geven als men hem komt vragen voor eene tentoonstelling. Naar liet salon van liet sGhamp de Mars" te Parijs zendt de groote Haagsche schilder nu eene schilderij, zeer nieuw van- compositie, i Prépare tils pour le diner". Rechts voorop zit eene oude vrouw koeken te bakken op een groot vuur, in een ruim van op zij verlicht binnenhuis. Op den achtergrond zitten twee mannen in afwachting van den maaltijdtegen de tafel aan, bij hen, een poes. Sedelmeyer te Parijs heeft een"meesterstuk van Rembrandt te koop: «Pilatus wasclit de handen", dat tot eene bekende verzameling in Engeland behoorde. Het is uit des meesters laatste periode en door prof.W. Bode beschre ven in zijne »Studiën". Naai-wij vernemen, e wordt voor dit beroemde werk fr. 100,000 gevraagd. Waar is de Hollandsche Maecenas, die zijne collectie of een van onze openbare museums met dit stuk verrijkt? Juist de periode van Rembrandts hoogste ontwikkeling is in zijn vaderland weinig vertegenwoordigd. (NT. R. Ct.) Wie Is Rembrandt t Deze vraag stelt zich zekere heer Max Lautner in een uitvoerig werk, dat in den loop dezer maand te Breslau zal verschijnen. De schrijver za! daarin bewijzen dat de op Rembrandts naam bekendstaande werken niet van hem, maar van een ander kunstenaar zijn. Op 5 platen zullen de verschillende handteeke- ningen en monogrammen van de zoogenoemde Rembrandts duidelijk aantoonen, dat de naam Rembrandt slechs ten gevolge van naamverval- schingen zijn tegenwoordige beroemdheid heeft erlangd. De stelling heeft zeker de verdienste van oor spronkelijk te zijnwij wachten nu het bewijs. (Spectator.) In de Zondagavond te St.-Anna-Parochie gehouden vergadering der leden van »Bi oeder- trouw" is besloten, dat de werkstakende arbeiders zich heden weer voor hunne werk gevers beschikbaar mogen stellen, mits tegen een minimumloon van 12 ct, per uur. "Willen de boeren aan dien eisch voldoen, dan is de quaestie opgelost en de werkstaking als ge ëindigd te beschouwen. Het D. v. JV. verneemt, dat K. A. Bos en Tieman, veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf wegens het verspreiden van »opruiende" geschriften onder de lotelingen van 1889, naar België zijn ontvlucht.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2