A0. 1891. Zaterdag 11 April. N°. 7732. KENNISGEVING. Feuilleton. Het goud van de Orion. ij f - n -v© r t i g* s t Jaargang. Bh itenl andscli e B er i c ht en. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UI x'GEVER: J. ODÉ. o.io. Abonnemkntsprijs, per kwartaal Xranco per post, door het geheeie Rijk Afzooderlijke nommers 1.85. - 2.50. BDREAC: BOTEKiTRA 4 T, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone r»geN wet inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- O.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal herkend. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Schiedam brengt bij dezen ter kennis van de Ingezetenen lo. dat de op 7 Maart jl. vastgestelde lijsten der kiesbevoegden tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer der Stalen-Generaalvan de Provin- ciale Stalen en van den Gemeenteraad, opgemaakt ingevolge Art. 6 der Wet van den 4den Juli 1850 Staatsblad no. 37), zooals zij is gewijzigd bij het Vilde additioneele artikel der Grondwet, op beden, krachtens het bepaalde bij Art. 31 aier Wet, zijn gesloten en op de Gemeente-Secretarie ter inzage voor een ieder nedergelegd, en dat een exemplaar dier lijsten is aangeplakt aan het Raadhuis; 2o. dat de lijsten der kiezers van de Tweede Kamer der Stalen-Generaal der gemeenten OVERSCHIE, SCHIEBROEK, KETEL. VLAAR- D1NGEN en VLAARDINGER-AMBACHT, alsmede die der Provinciale Staten van de gemeenten OVERSCHIE en KETEL, zijnde onderkiesdistric ten van het hoofdkiesdistrict Schiedam, mede ter inzage voor de belanghebbenden op de Secre tarie nederliggen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den lOden Apiil 1891. De Voorzitter voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. F R A N K B IJ K. De indirecte belastingen hebben in hetafge- loopen kwartaal 8 millioen francs meer opge bracht dan de raming was en 23 millioen meer dan in betzelfde tijdsverloop in 1890. De heer De Pressensé, senator voor het leven, is overleden. Hij is eerst protestantsch predikant, vervolgens afgevaardigde geweest, was in godsdienstzaken de liberale, in de politiek de republikeinsche richting toege daan, en heeft zich ook als schrijver, vooral over theologische onderwerpen, een vrij groe ten naam verworven. Zijn zetel wordt, vol gens de wet van '84, niet meer ingenomen door een senator voor het levenin het ge heel zijn er in den Senaat nog slechts 45 overgebleven van de 75 senatoren die na de grondwet van 1875 voor hun gebeele leven waren benoemd. Naar aanleiding van de mynwerkers- congressen te Parijs en Brussel komt in het Journal des Debate een artikel voor, waarin de steenkolen-productie der verschillende landen in de laatste jaren wordt nagegaan. Deze bedraagt in Frankrijk tusschen 21 en 24 millioen ton, waarvan 13'/j millioen voor rekening komt van de bassins van het Noor den en van Pas-de-Calais. Sedert 1870 is de productie in eerstgenoemd bassin verdub beld in het andere verdrievoudigd. Toch voldoet ook die zoozeer gestegen opbrengst nog niet aan de behoefte der industrieelen. In den loop van het jaar 1889 moest Frank rijk 8i/2 millioen ton uit België, Engeland eu Duitschland laten komen, waar tegenover een uitvoer stond van slechts 800,000 ton. In Groot-Brittannië is de productie van steenkolen meer dan 7-maal grooter dan in Frankrijk; zij bedroeg daar te lande in 1888 170 millioen ton, waarvan 27 millioen voor uitvoer bestemd was. In Duitschland wer den in datzelfde jaar 60 millioen ton steen kolen aan het licht gebracht, in Oostenrijk 1° millioen, in België eveneens 19 millioen. België's productie is, bij die van andere landen vergeleken, verreweg bet grootst in verhouding tot zijn oppervlakte en zijn be volking. DUITSCHLAND. De Weener JNeue Freie Fresse verneemt uit München omtrent den toestand van den krankzinnigen koning Otto van Beieren, dat bij lichamelijk sterk is, doch hij weigert dit «'ijls twee of drie dagen voedsel te gebrui ken, en dan weer verslindt hij met deernis wekkende vraatzucht alle hem voorgezette gerechten; soms heeft hij vlagen van woede en slaat in razende opwellingen de handen aan ijzeren tralies van vensters als om die te verbrijzelen, en slaakt wilde kreten. Soms ook blijft hij plotseling in zijne kamer stilstaan en weigert over het tapijt te loopen, omdat hij gelooft dat daar een diepe afgiond voor hem gaapt. Sedert twee jaar is hij zonder eenige schemering van bewustzijn. Dc gelukwensch van keizer Wilhelm op 1 April is dit jaar uitgebleven, evenals de 101 kievits-eieren van de «getrouwen van Jever". Hun trouw was slechts voor de op gaande zon berekend. Van een zijner bewon deraars heeft de vorst er evenwel 70 stuks ten geschenke ontvangen. ENGELAND. t% Kaapstad wordt gemelddat het Dinsdag uit Mozambique vermelde gerucht betreffende eene voorgenumen geforceerde landing \an '250 gewapende Engelsehen te Beira woidt beschouwd als te zijn ontstaan uit het feit, dat 250 kolonisten, inet bestem ming naar Maslionalaud, naar Bei ra zijn ver trokken, teneinde de Pongoue-rivier op te varen met de eerste stoomboot van den nieuwen dienst, die geopend wordt met de vaart van Beira naar Mashonaland. Uit Lissabon wordt aan de Times geseind, dat berichten uit Mozambique melden dat de Portugeesche expeditie naar Kaap Delgado, om een onderzoek in te stellen naar de aldaar aanwezige kolenmijnen, geen resultaat heeft opgeleverd ten gevolge van de vijandige hou ding der inboorlingen. Volgens bericht uit Simla heeft het leger der Manipoers de stelling van Grant te Thobal aangevallen. Na een gevecht van drie uren werden de Manipoers teruggeslagen met groote verliezen. De opperbevelhebber dar opstandelingen en twee andere hoofden werden gedood. Kapitein Presgrave ondersteunde Grant. Het bericht is bevestigd omtrent den moord van den commandant Quinton en zijne tocht- genooten. Het is bevestigd door het hoofd der Manipoers, die het aan den onderkoning heeft geschreven. B E L G I E. De centrale sectie heeft eenparig den leef tijd van 25 jaar aangenomen als voorwaarde van den ouderdom en de verlaging v«n den census tot 10 francs. Het meerendeei der leden was eenstemmig omtrent het beginsel van bezigheid. Er had eene langdurige d'scussie plaats over het nut om bet capaciteits-element toe te voegen aan den census van 10 fis. en aan het bezigheids beginsel. De leden der rechterzijde waren in het algemeen tegen het behoud van het capaciteits element. De sectie zal Woensdag weder bijeenkomen. OOSTENRIJK. De beide Kamers van den Rijksraad zijn gisteren geopend. Naar verzekerd wordt, moot de Bulgaarsche minister-president Stambouloff voornemens zijn eene nota aan Rusland te richten, naar aanleiding van den moord op den minister Beltscheff. ITALIË. Naar men uit Lima meldt, is de heer Pen- zotti, agent tan het Amerikaansclie bijbel genootschap, die sedert Juli IL te Callao ge- vangenzatomdat hij protestantsche gods- Roman van H. ROSENTHALBonin. 36. Intusschen had ook Björn de boot opgemerkt en kwam van de werkplaats naar huis. Ook hi. keek, alsof hij een spook voor zich zag, toen hij Charles bemerkte. «Zijn de menschen hier krankzinnig?" mom pelde deze. «Dat staat met wijd opgesperde oogen u aan te staren en spreekt geen verstandig woord. Ben ik dan een wildeman, dat men mij aanziet ais deze lieden hier en mij straks misschien gaat betasten En zich tot Björn wendende, herhaalde hij «Ik zoek hier eenen Willem Guicard." Haifson schudde bet boofdj «Verstaat gij geen Engelsch?" vroeg Charles. «O ja, heer," antwoordde Björnten minste een weinig." «Welnu, zeg mij dan, als't je blieft, of hier een mijnheer Willem Guicard woont, of verblijf houdt, of anders, waar hij zich bevindt." «Ik ken zulk een man niet," zeide Björn. «Hij moet hier in het begin van October aange dreven zijn," sprak Charles. «Die man heette zoo niet,hernam Björn. «Dat was eene John Williamson. Het was een En- gelschman." Nu was de beurt aan den stuurman om vreemd op te kijken. «John Williamson?" herhaalde hij. Een En- gelschman?" Njetta knikte van ja en verloor den bezoeker geen oogen blik uit het oog, want zij begreep, dat ook deze gekomen was om haren John te zoeken. «Hij kan dien naam aangenomen en met opzet Engelsch gesproken hebben," dacht hij. «Hoe zag de man er uit?" vroeg hij verder. «Hij geleek sprekend op u," antwoordde Björn. Charles begon zich alweer te ergeren. Overal, dacht hij, dezelfde stommiteit. «Had hij dan zwart haar?" «Neen." «Donkere oogen?" «Neen." «Was hij even groot als ik?" «Ook niet, heer!" «Nu, zeg dan toch, hoe hij er uitzag." «Hij was lang, tenger en blond." «Precies, zooals ik," mompelde Charles en haalde zijn zoekboekje te voorschijn. Ja, daar stond het ook: slang, tenger en blond," «Hoe kwam de man hier?" vroeg hij verder. «Met eene boot van de Orion." «Is die boot hier nog «Neen, zij is voor de erfgenamen van den kapi tein vei kocht en ging het land in," zeide Björn. «Zei de man, dat hij tot de bemanning van de Orion behoorde?" «Ja heer, hij was tweede stuurman op het schip." «Onze tweede stuurman heette Monk en was een Hollander," sprak Charles bij zich zelf, «breed, rossig, beenderig en krombeenig. Op ons schip was geen John Williamson." «Kan in den man ook te spreken krijgen?" vervolgde hij luid. «Hij is al vertrokken," was Björns antwoord. Charles stampte op den grond. «Te iaatriep hij; «'t is of de duivel er mee speelt. Maar ik weet nu toch, dat van ons volk hier niemand ia aangespoeld. Het zal geen ander dan Willem zijn, Willem Guicard. Had de man geld vroeg hij verder. «Ja, vijfhonderd pond, het eigendom, zooals hij zeide, van den kapitein." «Zei hij dat zelf?" vroeg Charles, ten hoogste verwonderd. «Ja, en hij heeft het geld aan de bevoegde macht afgedragen," sprak Björn. «En had hij anders niets bij zich?" «Ja, vijftig thaler aan Pruisisch papieren geld." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1