Land- en Tuinbouw. Rechtzaken. 0 n d e r w ij s. Visscherij. K erknieu w s. Stedelijk Jïieuws. BURGERLIJKE STAND, Geboren s 9 April. Theodora Allegonda, dochter van T. J. Hendriks en J. van den Akker, Kreupelstraat. 10. Machiel Adriaan, zoon van C. van der Burgh enN. Dijkhuizen, Breedstraat. Johannes Wilhel mus Antonius, zoon van A. A. Trouwborst en A. A. A. van Everdink, Singel. 11. Maria Liduina, dochter van W. J. Wuisman en M. van Vliet, Baam. Christiaan, zoon van C, van der Vlies en J, van Noortwijk, Oude Kerkhof. Marktberichten. Cargalijst en. Beursbericht van Amsterdam. Per Tei.eqr. 13jyU Wisselkoersen. Prijzen van Coupons. Te Milaan is dezer dagen eene jonge vrouw deerlijk mishandeld door eene troep vrouwen, die haar beschuldigden een kind, hetwelk aan een vreemde ziekte leeds te hebben betooverd. Het arme schepsel werd zelfs met geweld weder uit eene kerk gesleurd, waarin zij de vlucht had genomen, niettegenstaande de geeste lijke der kerk tusschen beiden kwam en baar trachtte te beschermen. Men wilde haar dwin gen, het kind van de betoovering te ontheffen, en al hare smeekingen dat zij onschuldig was mochten niet baten. Nadat dit tooneel eenige oren had aangebon den, gelukte het de politie eindelijk met veel moeite de vrouw te bevrijden. Een zonderling menschenvriend is dezer dagen te Hórde (Westfalen) in hechtenis genomen. Het is een commies-griffier van de rechtbank aldaar, die met vee) moeite en zonder eenig geldelijk voordeel zijn registers vervalscht heeft ten gunste van de veroordeelden. Niet minder dan honderd gevangenisstraffen had bij valschelijk als reeds ondergaan en een groot aantal boeten als betaald •?ermeld. De noordelijkste spoorweg van de aarde is die, welke tegenwoordig in Noorwegen en Zweden wordt aangelegd. Deze gaat van het kleine stadje Lulea ann de golf van Bothnie naar Elvegaard aan den Atlantischen Oceaan en snijdt den poolcir kel. Men hoopt, dat de lijn den volgenden zomer voor het verkeer zal kunnen geopend worden, ondanks de moeilijkheden, waarmee de ondernemers te worstelen hebben en die vooral op rekening van het klimaat gesteld moeten worden. Een zeer belangwekkend onderzoek is ingesteld door den geoloog A. de Lapperent naar de quaestie, boe lang de steenkolenvoorraad van de aarde nog zal kunnen strekken. Daarbij is bij tot rusultaat gekomen, dat de steenkolenbeddingen van Europa ten hoogste nog vijf eeuwen brand stoffen kunnen leveten, doch niet onmogelijk is het, dat deze al over twee- of driehonderd jaar zullen zijn uitgeput. Gelukkig is het beter met Amerika gesteld. Bij een gemiddeld jaarlijks kolenverbruik der aarde van 450 millioen tonnen zouden alleen de beddingen van de Vereenigde Staten de geheele wereld meer dan 11.000 jaar van de benoodigde kolen kunnen voorzien. Dat eene gedeeltelijke verplaatsing van de industrie na eenige eeuwen het gevolg van dezen staat van zaken zal zijn ligt voor de hand. De mogelijkheid blijft intusschen nog bestaan, dat in Europa door vermindering van kolen-productie ijveriger naar nieuwe mijnen zal gezocht worden en men die, vooral in Rusland, waarschijnlijk ook wel vinden zal. Door prof. dr. E. Wolny, te Mtinchen, zijn uitgebreide onderzoekingen ingesteld naar den invloed, door regenwormen op de vruchtbaar heid van bouwaarde geoefend. Daarbij is hij tot het resultaat gekomen, dat genoemde wor men het groeien der planten bevorderen, Ver schillenden gewassen leverden alle zonder uit zondering een veel aanzienlijker opbrengst in grond met regenwormen dan in grond zonder deze. De voornaamste oorzaak daarvan moet ge zocht worden in het feit, dat de wormen den bodem poreuser maken, hetgeen de water-capa citeit vermindert en de lucht-capaciteit vermeer dert. Water zoowel als lucht kan in zulk een bodem gemakkelijker doordringen en wordt daarin tevens beter ververscht, waardoor de grond voor verzuring bewaard blijft Door het toetreden van de lucht komen verweringspro- cessen tot stand, die kooizuur-ontwikkeling ten gevolge hebben, en juist koolzuur is uitermate geschikt voor het oplossen van minerale stoffen die de plantenwortels daardoor in zich kunnen opnemen. In strijd met de meening van ver schillende tuiniers, merkte prof. Wolny ten slotte nog op, dat geen enkele plant, maar in bet geringste, nadeel ondervindt van de regen wormen. De Pacific Rural Press van 28 Februari meldt dat dit jaar op de begrooting der Vereenigde Staten een post voorkomt van f5000, tot het nemen van proeven der kunstmatige voorbrenging van regen door middel van dynamiet-ontplofflr.gen. Bedoelde post werd op de begrooting gebracht op voorstel van senator C. B, Farweff, uit Illinois, die, wanneer het bedrag van f5000 niet voldoende mocht blijken voor de bestrijding der onkosten, uit zijn eigen beurs het ontbrekende zal bijpassen. De proeven zuilen genomen worden in oostelijk lows.. Als een bewijs, hoe oud reeds het gebruik is om elkander op i April te foppen verhaalt de Tagl. Rundschau de ontvluchting van den hertog Frans van Lotharingen en zijne vrouw uit Nancy, waar ze door de Franschen bewaakt werden, zooals deze is opgeschreven in La vic de Charles V, due de Lorraine et de Bar 1691. Met opzet liet bet echtpaar het gerucht verspreiden dat ze 1 April zouden ontvluchten. Oe Franschen vrees den bet slachtoffer van een Aprilgrap te worden en geloofden dus deze geruchten niet. De hertog en hertogin gingen echter werkelijk bij het aanbreken van den dag, als boer en boei in verkleed, de stad nit- Even buiten de stad ont moette hen een boerenvrouw, die hen herkende en hare ontmoeting aan een soldaat meedeelde. De soldaat bracht het over aan zijn officier, die hem bet zwijgen oplegde met de vermaning zich verder niet met dergelijke Aprilgrappen op te houden. Het gerucht der ontsnapping verbreidde zich echter en kwam ook het hoofd der Fransche bezetting ter ooren. Deze zond een officier naar het paleis om zich van de waarheid te overtuigen. De kamerdienaar verzekerde hem dat het echtpaar nog te bad lag en de officier bracht deze gerust stellende tijding aan zijn chef over. Daar de ge ruchten evenwel aanhielden, ging de overste zich persoonlijk overtuigen, drong tot de slaapkamer door en vond deze natuurlijk, tot zijn niet gBiïn- gen schrik, leeg. De Tdgliche Rundschau deelt het volgende mede: De zakdoeken vonden hun oorsprong in Italië, waar ze teeds in den tijd dei Hohenstaufen (1200) in gebrnik waren. Frederik II beval zijn intendant in Silezié, om aan meisjes en kinderen twee afazoli" van linnen, dus linnen zakdoeken uit te reiken. Tot de 16e eeuw was in Duitsch- land de benaming «fatzeln, fatzenlein" gebrui kelijk, zelfs in eenige streken van Beieren en Oostenrijk beeft hel woord nog stand gehouden. Dat intusschen het gebruik van zakdoeken geens zins algemeen was, bewijst Erasmus van Rotter dam in zijn Encomium Moriae, In de vragen en antwoorden komt o. a. voor: tiende vraag: nlloe moet de neus met aanhoorigbeden worden onder houden Nooit als een onzuiver werktuig. Elfde vraagIs het ook hoffelijk om den neus te snuiten met zijn muts of met een bosje stroo Neen, want dat behooit gedaan te worden met een doekje. Zijn echter menschen daarbij tegen woordig, dan moet de knaap zich omkeeren." Dat terpentijn een uitstekend middel is om vlekken uit kleeren te verwijderen is aan velen bekend, doch dat dit vocht odk bijzonder geschikt is om gummi-boorden, borsten, manchetten enz. te reinigen, bleek dezer dagen een onzer correspon denten. Tot nu geschiedt dit met een soort zeep, daarvoor expres in den handel gebracht, doch veten hebben ondervonden, dat het moeilijk, ja onmo gelijk is ze daarmee schoon te maken. Men neme echter een doekje, doope dit in terpentijn en men reinigt in een paar minuten daarmee zijn geheele sftjne waseh". Als een groots zeldzaamheid kunnen wij mede- deelen, dat een schaap, toe beboerende aan den heer C, Reedijk te 'a-Gravendeel, 4 jongen (3 ooien en 1 ram) heeft geworpen, terwijl het zelfde dier gepasseerd jaar 3 jongen ter wereld bracht. Om zich een denkbeeld te vormen, hoeveel schade vorst en water aan den landbouw in het afjgeloopen jaar heeft toegebracht, diene dat vol gens het iandbouwverslag ever 1890 te Dinxperlo het nadeel dat boekweit, boonen en aardappelen geleden hebben, p). rn. f3000 bedraagt En dat voor éene gemeente 1 Is gisteren geslaagd de heer N. Eleecke (en niet Bleeker, zooals .in ons vorig nummer staat). Bij het examen voor onderwijzers te 's-IIage In 1789 stierf te Broek in Waterland zekere Neeltje Pater, een groot vermogen nalatende. Men meende, dat de vereischte vormen aiot waren in acht genomen. Velen althans maakten in onzen tijd aanspraak op de erfenis en in verschillende plaatsen hadden samenkomsten plaats van belang hebbenden, om gezamenlijk hunne reehten te doen gelden. Thans heeft de rechtbank te Haarlem een einde aan de zaak gemaakt en ais bewezen aan genomen, dat zekere A. Piekhaar bij het overlijden van Neeltje Paler als naaste bloedverwant erfge naam was, en eveneens als bewezen aangenomen de bloedverwantschap van dezen met den eischer A. Padmos te Renesse, aan wien dan ook de recht bank zijn eisch toewees, ingesteld tegen notaris G. C. Merits le Haarlem, tot afgifte van een afschrift van de testamentaire beschikking en codicil van gemelde Neeltje Pater. VLAARDINGEN. Slechts éen logger kwam deze week binnen, aanbrengende 17 ton zoutevisch, die in publieken afslag tot volgende prijzen koopers vonden zouteviscb f39.a 39.75, leng f30.75, kibbelen f 14.25, bot f34.schelvisch f7.75, alles per ton. Verschvaardersvisch bracht f 36.75 per ton op. PERNIS. Gisteren kwam alhier binnen 1 sloep met i 700 netto besomming aan versche visch. Prijzen waren; levende kabeljauw f 1.10, doode fl.a 1.10 per kopschelvisch f 48 per groot honderd. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den alhier ter markt aangevoerd 139 zalmen, die voor fl.20 a 1.35 per kilo werden ver kocht. Nog werden aangevoerd 126 elften. Ned. Herr. Kerk. Beroepen: te Naaldwijk (toez.) ds. C. J. Niemeijer, te Zuidarwoudete Goënga, Gauw en Offlngawier ds. S. Verboeff, te Eemnes-Binnen. B e d a n k tvoor Ter-Aar (toez.), voor fierg- Ambacht en voor Numansdorp door ds. A. ten Have, te Polsbroekvoor Aalten door ds. van der Weide, te Aalsura e. a. Schiedam, 11 April. Kogge per 2100 kilo Dorpat f180 Ct, Gerst zonder handel. Moutwijnnoteering der makelaars f 10. Jenever i Amsterd. proet 114 per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling; fl.90 per ketel. Naaldwijk, 8 April. Voor asperges wordt in voorkoop f 18.50 a 20.per 100 bos le qualiteit besteedde telers vragen tot f22. Er wordt nog niet veel omgezet, wtjl de bandel niet vlotten wil. Leiden, 10 April. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt24 stieren f 86 a 223 94 vette ossen en koeien f 138 a 285, of 54 a 72 c. per kilo 176 vare dito f 100 a 244, graskalveren f-,a 29 vette dito f36 a 72, of 65 a 85 c. per kilo, 238 nuchtere dito f3.a 10.vette schapen fa of-—a c. per kilo, 438 weide dito f 45 a 25,lammeren f a 226 magere varkens f 18 a 38,284 biggen f3.a 14., 244ka!f-en melkkoeienfll2a272 paarden fa veulens f a Amsterdam, 11 April. {logge op levering willig; Mei f177, 178, 479; October f166, 167, 168, 167. Kampen, 8 April Het aanhoudende natte weder is -oorzaak, dat er tegenwoordig van de hooiverzending weinig komt Zeer vest verkocht hooi moetnog afgeleverd worden. De handel is nu niet bijzonder ving. Mei besteedt'f8 a 12 per 500'KG* Antwerpen, 11 April. Petroleum kalmin loco fr. 16s/s; April fr. 16i Mes fr. 16, laatste 4 maanden fr. 16%. FREDERIKSSTAD. Quintus, k. P. Boeijing, met een lading geschaafde en ge ploegde delen. 2% i'Gt. Nedeilam) Ouiteiil, Spanje,.. Poittiga! Rnslaud 1867,69 1875. Oustenr. 1 g. lie Gr. ifuss. Spmeti. Baltisulse. Zilver Metalf. l'apter Tuikije Tuiksche (."ten Italië 1887 (Spw.) I'ei u Venezuela Ceutiai. Parilic Slmrei Denver liio Gianle Canadian P.ieilio Missouri Kansas i Oblig. Chic. Atlantic. SpCt. Pr or I.ieu Bond. Zweedselie N. Spw. Mij Aand. Cultuur Mij. Prolongatie Incomebond Missouri 4*/, Missouri Pief. Missouri Union Shares 10 April. 79%. 55% 977/8 1009/W 727/w 126% 68 79% 79% 18% 18% 54% 29% 1'?% 77% 12% 2%—3 39% 11 April. 79 55% 97% 100% 72% 126% 68% 79% 79%» 18%, 18% 54%» 29% 17%» 78 12% 103% 14 38% 75% 75% 21 «Vie 21% 46% 46% Omtrent de stemming der beurs op gisteren zegt het N. v. d. D. Wat heden weer het meest de aandacht trok, was de rubriek Amerikaansche sporen, zoowel wat betreft de soorten die onder invloed van New-York en Londen stonden als die van plaatse lijken aard.Van laatstverroelden noemen wij Akron Shares in het bijzonder, waarin omvangrijke speculatieve aankoopen verricht werden. De buitenlandsche staatsfondsenmarkt leverde weinig stof ter bespreking op, daar handel en variatie gering waren. Ilollandsche staatsschuld vast, alleen integralen Vit 'ager. Industrieelan voor Afrik. Handelsv. Deli mij. 4, Stoomv. Amerika Barge Maxwell hooger, doch Cultuur Rotterd. Lloyd zwak ker. KiCf-MTIeleel. Panama 4%. Koper-Obligatie 19%, 20%. Hutleidnin H April. (.ouden Parijs 3 Antw.en llnivsel 3 Zwits. Bankpl- 4 Duitsclie iibkpl. 3 Weenen 4 ttal. liaukpl. 6 Peteisbuig Lissabon 6 NoorsclieUankpt.— New-Yoik Disc. 3 }>Ct. per 1 fr. 10» 100 I00 M. 100 fl. 100 L.s. 100 lts. 100 1000 Kr. 100 Ds. 1 3/i,i. 1 11.98 47.40 47.37% 47.10 58.70 ■>102.25 46.60 s 139. 2.60 65,25 2.42 Kuit. f 12.08 47.95 47.77% 47.55 59 20 103.25 47.15 6 Disconto van Wisselbrieven 3 en vau Promessen 3% pCt. Amsterdam, 11 April, Met. Pap. p. 11. 21 f 21.72% Zilv.Jati. 21 21.75 Engelsche per «11.52% Eng. inetuflld. 11.92% Portugeeselie. 41.97% Fransche 47.50 üeigtsohe 47.45 üiv. iu Reichsm,58,80 Ilamb.-Russeu.1,32% 1.90% 1.40% 1.83% Russen in G. R. Russen iu 'L. R. Puien p. Zilv. R. Spaanselie bui tl. ui franken p. .luli 47.60 Spastischs biunl. in piastersi 2.23 Amerik.Doll.Pap. i 2.45

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 10