Woensdag 15 April N°. 7734, Eerste Blad. KENNISGEVING. A0. 1891 Vij f - n -v© r t g-st© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. COMMIT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheels Rijk Afzonderlijke noininers 1.85. 2.50. 0.I0. RVKEAC: BOTBBiTBAAÏ, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eens Courant1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Brengen ter kennis van de Ingezetenen: Dat het 2e Suppletoir Kohier der Haatselijke Directe 'Belasting dezer gemeente, voor den dienst 1890, den 1n April jl. door den Gemeenteraad vastgesteld en den 6n April daaraanvolgende door Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd, aan den Ontvanger der Gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift gedurende vijf maan den, te rekenen van heden, op de Secretarie der Ge meente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de Wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het 'behoort, den 14den April 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. DUITSCHIA5D. Volgens bericht uit Meppen staat het thans vast, dat in plaats van wijlen dr. "VVindthorst aldaar zullen worden gekozen tot lid van den Rijksdag prof. Hertling, te Miinchen; tot lid van het Pruisische Huis van afgevaardigden graaf Ballestrem, die thans eerste onder- •voorzitter van den Rijksdag is. Als Bismarck in het 19e Hannoversche ■kiesdistrict (Geestemünde) niet mocht wor den gekozen tot lid van den Rijksdag, dan zal de conservatieve afgevaardigde Von Kar- •dorfl', die voor Oels zitting heeft, zijn zetel i mimen. Daar zou Bismarck zeker worden gekozen. Naar de Berlijnsche Kreuz-Zeitung verze kert, bestaat er kans, dat het drievoudig -verbond (tussehen Duitschland, Oostenrijk en Italië) eerlang eene quadruple alliantie zal worden, daar Engeland, na het aftreden van den Italiaanschen minister Crispi, wiens vre delievende gezindheid het altijd wantrouwde, meer dan ooit geneigd zou wezen toe te tre- den. Reeds zou door Di Rudini en lord Dufferio, den Britschen gezant te Rome, eene hierop betrekking hebbende overeenkomst geteekend zijn. Weinig belangstelling blijft de Rijksdag aan den dag leggen voor de aanhangige wet tot verbetering van het lot der werklieden. De opkomst is' slecht en toen het Zaterdag gold een besluit te nemen over een zoo be langrijk punt als contract-breuk, bleek het, dat de leden niet in voldoenden getale aan wezig waren om ten deze een wettig besluit te kunnen nemen, 't Heeft een pijnlijken in druk gemaakt. De Nordd. Zeitg, zegt, tegenover het be- iridit der Daily Telegraph over een moord aanslag op den czaar, welke zou hebben plaats gehad in de manege der garde-cava- lerie te Petersburg, in staat te zijn' te ver zekeren dat onder de vele toeschouwers, die de wapenschouwing bijwoonden, niemand iets opvallends heeft waargenomen, zoodat het meer en meer den schïjn krijgt, dat het Engelsche blad er is ingeloopen. De grootvorstin Olga Feodorowna, die te Charkow plotseling overleden is, was op reis naar de Krim, waarheen zy verbannen was. Zij was de moeder van den jeugdigen groot hertog Michaeldie wegens zijn huwelijk onlangs bij den czaar geheel in ongenade gevallen is. Ais zuster van den groo'thertog van Baden was de overledene nauw verwant aan het Duitsche keizershuis. F R A N K R IJ K. Aan de katholieken is door de katholieke coinité's in de departementen du Nord en Pas-de-Calais eene proclamatie gericht, waarin het volgende programma wordt aanbevolen lo. Vrijheid der kerk, namelijk vrijheid der godsdienstige genootschappen met behoud der geestelijke zusters in de ziekenhuizen2o.wet telijke regeling van de Zondagsrust; 3o. her ziening der onderwijswetten en afschaffing van alie bepalingen er van. die iri strijd zijn met den katholieken godsdienst en dd rechten van het gezin 4o. wijziging der wetdie onder een vaderlandlievend voorwendsel, maar inderdaad slechts uit haat tegen den katho lieken godsdienst, de priesters dwingt in het leger te dienen5o. herstel van de.militaire geestelijken in liet leger te land en ter zee, in vredes- zoowel als in oorlogstijd; 6o. een billijker landbouwwetgeving en het invoeren van instellingen, die liet lot van dendabrieks- werkman kunnen verbeteren; 7o.uitsluitend moeten katholieken gekozen worden. Te Parijs is de elfde vergadering gehou den van den Fransclmn onderwijsbond, ouder leiding van Jean Macé. Ongeveer 20U leden waren opgekomen. De voornaamste onder werpen van behandeling waren de volks boekerijen en het landbouw-, ambachts- en handelsonderwijs. In de slotzitting.werd de wensch uitgesprokeu, dat de regeering krach tig de hand zou houden aan de wettelijke bepalingen omtrent het schooltoezicht, uitge sproken door plaatselijke commissies, ENGELAND. Volgens Daily Telegraph wordt het bericht van den jongsteu aauslag op het leVen van den czaar bevestigd. De in de rijschool gear resteerde persoou moet behooren tot een club te Charkow, de Scaevola-club genaamd, welks leden ieder voor zich en gezamenlijk de ver plichting op zich hebben genomen den czaar te dooden, ten koste desuoods van het eigen leven. Men moet de ledenlijst er zijn een aantal studenten bij gevonden hebben. De Times meldt, dat de voorzitter van het bestuur der havenwerken te Buenos-Ayres Vrijdag met dr. Plazaalle punten van geschil heeft geregeld, zoodat thans nog alleen de onderteekening der desbetreffende stukken noodig is, hetgeen zonder bezwaar kan ge schieden. Binnen eenige dagen zal een comité van invloedrijke mannen worden benoemd, om te beraadslagen over het voorstel dat de ver- eeniging van houders van buitenlandsche schuldbrieven een vertegenwoordiger naar de Argentijnsche republiek zal zenden, om de belangen dier houders te beschermen. Rechtstreeksche berichten uit Manipoer, over Rangoen ontvangenbevestigen het vermoorden der Engelschen onder barbaarsche omstandigheden. Quinton, twee officieren en de hoornblazer werden met dolken en speren afgemaakt, waarna de onthoofde en gruwelijk verminkte lijken buiten de stadswallen aan de bonden werden voorgeworpen. L)e poli tieke agent Grin wood en twee al vechtend gizvatte officieren werden doodgeschoten en daarna evenzoo behandeld. Twee regimenten rukken van Tamoe op naar Manipore, terwijl nog andere troepen mede dezelfde bestemming hebben. De Mani- poers moeten hunne hoofdstad versterkt hebben, maar de Engelschen verwachten weinig tegenstand. De grootste hinderpaal schijnt te bestaan in het gebrek aan trans portmiddelen en wegen. De Engelschen looven groote geldsommen uit voor de gevangen neming van den regent en de andere aan voerders. OOSTENRIJK. In de keizerlijke troonrede, gisteren bij de opening der zittingen van den Rijksraad uitge sproken. wordt geconstateerd, dat in alle staten van Europa de wensch om in vrede te leven met de naburige mogendheden wordt uitgesproken, en dat alle regeeringen aan het Kabinet te Weenen de hartelijke verzekering hebben gegeven, dat zij het behoud des vredes beschouwen als liet voornaamste doel barer pogingen. De minister van buitenlandsche zaken van Bulgarije verklaarde aan den Magyaarscben ledacteur Herlof, dat hij geen enkelen stap zou doen om vorst Ferdinand door de mogend heden te doen erkennen. Indien de zaken bleven loopen, zooals tot dusver, zou zulks vanzelf geschieden. RUSLAND. De czaar moet over het huwelijk van groot vorst Michael, dat deze zonder zjjn goedkeu ring sloot, uiterst ontstemd wezen. Het is zelfs zóo, dat bij, niet tevreden met den «schuldige" te straffen, ook diens moeder, grootvorstin Olga, naar de Krim heeft ver bannen. Door den gouverneur van Kieff zijn weer ongeveer 3000 en door den nieuwen gouver neur van Moskau 450 Israëlieten uit liet land verbannen. De vervolgingen tegen de protestanlsche geestelijken worden ernstig voortgezetweder werden twee Luthersche predikanten veroor deeld, een tot vier maanden gevangenisstraf als beschuldigd van smaad tegen de Russisch- Grieksehe kerk, de andere tot twee maanden, wegens het houden eener predikatie tegen het vrijwillig overgaan tot de staatskerk. ITALIË. Door de clericale pers wordt het houden van het evangelische congres hier te lande als een beleediging, den paus aangedaan, be schouwd. Graaf Antonelli is te Rome teruggekeerd en heeft een onderhoud gehad met den minister-president. Volgens de Bi forma zou, in tegenstelling met vroeger verspreide berichten, bet afscheid van graaf Antonelli en koning Menelek zeer vriendschappelijk geweest zijn. Een van de belangrijkste encyclieken van het Vaticaan zal die zjjn, welke de arbeids- quaestie en de sociale beweging behandelt en door den paus is voorbereid. Z. H. heeft hieromtrent zijne hoofdvertegenwoordigersin alle deeleu der wereld geraadpleegd. Z. EL wil volkomen op de hoogte zijn van de positie der Roomsche kerk tegenover de armen en de arbeidersklassen. De vorderingen, die de sociale arbeidersbeweging heeft gemaakt, wekken de belangstelling der Roomsche kerk. In het breede zal de sociale arbeiderspolitiek wordeu behandeld, doch minder bepaald gesproken worden over de beweging ten gunste van den achtuurs-werkdag. Dit is dan ook wat men verwachten kan van een ency cliek, die voor alle landen zal worden bestemd, en dus voor zeer uiteenloopende levensom standigheden. Te Rome verschijnen brochures tot het Fransehe volk gericht, waarin de republikein se he regeeringsvorm wordt verdedigd.Volgens den correspondent van het B. 1\ zijn de brochures op bevel van den paus door een hooggeplaatst jezuïet geschreven. S E R V I E. In de Skuptschina heeft de voorzitter een brief voorgelezen van den ex-koning Milan, waarin deze zijn besluit mededeelt om, ten einde de rust in liet land te verzekeren, tot de meerderjarigheid des kouings buiten Servië te vertoeven. AMERIKA. Naar de New-York Herald verneemt, zal de mijngravers-werkstaking eenen grooten omvang nemen eu rekenen de leiders der beweging er op dat 300,000 arbeiders zullen staken, terwijl hunne eischen ondersteund zullen worden door 200,000 werklieden in andere takken van bedrijf. Berichten uit Iquique melden dat de havens Arica en Paena zonder tegenstand bezet zijn door de opstandelingen, die het noordelijke gedeelte van Chili, tot Copeapo, bezet houden.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1