niet sympathiek heeft weten te maken, terug geroepen inoet worden. Aan de JP er severanza wordt verzekerd dat de heer Caprivi te Milaan met den heer Crispi zal komen spreken over het tot stand brengen van een tolverbond tusschen Duitsch- land, Oostenrijk en Italië. De Kamer heeft hare zittingen hervat, zonder dat er echter in de debatten eenïge opgewektheid valt waar te nemen. Graaf Antonelli zou niet bereid zijn, aan de Kamer mededeelingen te doen over zijn zending naar Abessinië. E S I i S D. Uit Charkow wordt nader gemeld, dat de treinwaarmede de grootvorstin de stad passeerde, des avonds terugkeerde, omdat de toestand van den zieke zoodanig was ver ergerd, dat men de hulp van geneesheeren van Charkow wilde inroepen. De groot vorstin was door pleuris aangetast en over leed des nachts in den trein, na de laatste ureD bewusteloos te zijn geweest. Ongeveer 44,000 Israëiietische werklieden hebben reeds bevel ontvangen Moskou te verlaten en zich te vestigen in hunne ge boorteplaatsen. Bij uitzondering zal dat bevel echter niet terstond worden uitgevoerd, maar is aan dSperen die vaste goederen bezitten een uitstel twee jaren, aan de overigen een van éen jaar toegestaan. SPANJE. De Senaat heeft met 123 tegen 84 stem men het adres van antwoord op de troon rede aangenomen. De heer Camacho, oud minister van financiën in het ministerie- S'agasta, heeft, zich met den minister Canovas verzoend. P O K T 6 A I. Na eene ministerraadszitting ging de presi dent met den koning confereeren over de moeilijkheden van den toestand. Vermoedelijk zal er eene omzetting plaats hebben vóór de opening der Cortes, maar de buitenlandsche politieke houding, tot nu toe door het tegen woordig ministerie in acht genomen, zal niet veranderd worden. Men gelooft dat de crisis spoedig opgelost zal zijn en de minister van buitenlandsche zaken zijne portefeuille zal be houden om de Cortes de voorstellen van Engeland te kunnen overleggen, die gisteren ontvangen zijn eo die eene minnelijke schik king doen hopen. Biivneiilaiïüsclie Berichten. SCHIEDAM, 16 April 1S91. De katholieke vereenigingsDe Grondwet" alhier heeft in hare gisteravond gehouden vergadering met aigemeene stemmen besloten zich van het stellen van candidaten voor de aanstaande verkiezing van leden van den gemeenteraad te onthouden. Bij kon. bes!, is bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw dr. C. E. van Koetsveld, hofprediker. Door de afdeelingen der Tweede Kamer zijn benoemd tot rapporteurs over eenige kleinere ontwerpen en dat tot het stichten van een post- en telegraafkantoor te Amster dam, de heeren Smeenge, Heldt, Dijckmeester, Van de Velde en Dobbelmanover de supple- toire begroeting van waterstaat de heeren Veegens, Van der Kaay, Van Kerkwijk en Van Kempenen over dat tot regeling der formulieren en titels, in verhand met het overgaan van de Kroon op eene Koningin, de heeren Röell, Gleichman, Van Houten, Brantsen van de Zijp en Michiels. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, in overleg met den minister van koloniën, het aantal plaatsen, dit jaar hij de Kon. Mil. Academie ten be hoeve van den dienst in Nederlandsch Indië opengesteld, nader is bepaald als volgt,: Infanterie 20, cavalerie 3, ai tillerie 10, genie te zamen 35 plaatsen. Den In April jl. was een bedrag van f 1,500,000 aan schatkistpromessen in omloop. Blijkens nader bij den minister van buiten landsche zaken van den consul-generaal te Rio de Janeiro ontvangen bericht, heeft de Kamer van koophandel aldaar bezwaren inge bracht tegen de onlangs in de grondwet opgenomen bepaling, volgens welke de kust vaart in Brazilië alleen door Braziïiaansche schepen zal mogen worden uitgeoefend. Dientengevolge heeft de Braziïiaansche minister van landbouw, handel en openbare werken in de Diario Official van 11 Maart 11. medegedeeld, dat aan de bestaande be palingen omtrent de kustvaart niets zal worden veranderd, totdat eene gewone wet zal zijn tot stand gekomen ter uitvoering der bedoelde grondwetsbepaling. De commissie welke in dit jaar belast zal worden met het afnemen in Nederland van het groot ambtenaars-examen voor den Indi- schen dienst, bedoeld bij het kon. besluit van 29 Augustus 1883, zal hare eerste ver gadering houden te 's-Gravenhage, den 15n Juni 1891. Zij, die verlangen dat examen af te leggen, behooren zich uiterlijk den 14n Mei bij een op zegel geschreven request aan te melden bij het departement van koloniën, onder nauwkeurige vermelding van naam, voor namen, woonplaats, en dag en plaats van geboorte, en met vermelding van de inland- sche taal of talen, waarin zij verlangen ge ëxamineerd te worden. Voor verdere ver- eischten zie de St.-Ct. no. 87. De heer J. C. Smith, met kon. machtiging benoemd tot vice-consul der Nederlanden te East London (Kaap-kolonie), is als zoodanig door de Britsche autoriteiten erkend. Tot hoofd-ingeland in het 2e district van Schieland is gekozen de heer P. Metz, te Zevenhuizenen tot hoofd-ingeland-plaats- vervanger de heer A. van den Berg, te Bent huizen. Op den verjaardag van H. K. H. prinses Sophie werd door den directeur der Prins- Hendrik-stichting haar, mede namens de oude zeelieden, een gelukwensch gezonden waarop het volgende hartelijke telegram als antwoord terugkwam Directeur der Prins-Hendrik-Stichting te Egmond-aan-Zee. Ontvangt mijnen oprechten dank voor de hartelijke wenschen en de gevoelens van herinnering en verknochtheid waarmede U mij van uit de Prins-Hendrik-Stichting op mijn verjaardag heeft verheugd. Ik ben daarvoor zeer gevoelig en behoef U niet te verzekeren dat ik altijd aan deze Stichting in warme belangstelling denk. SOPHIE. De berichten uit Suriname omtrent den cacao-oogst luiden zeer ongunstig. De zware regens en de weinige zonneschijn zijn oor zaken, dat de vruchten niet tot rijpheid zijn gekomen en de aanplantingen van jonge hoornen zijn mislukt. Ofschoon de berichten uit de districten Nic- kerie en Coronie nog niet bekend zijn, vreest men ook daar een slecht eacaojaar, wijl de hoornen bovendien daar, meer dan elders, van den nadeeligen invloed der zeewinden te lijden hebben. De lieer J. H. Muller, ingenieur, te Does burg, is thans gereed met de spoorwegopname in Zuid-Afrika, voor rekening van den Oranje- Yrijstaat, van de "Vaalrivier tot Senekal- Bloemfontein. De aanleg van dezen spoorweg geschiedt op kosten van de Kaap-kolonie. Thans is hem opgedragen de bouw van een nieuw post- en telegraafkantoor en eene damesschool, en het ontwerpen van de pro jecten voor ijzeren bruggen, welke in Europa zullen vervaardigd worden. De heer Muller zal nog ongeveer twee jaar in Afrika blijven. Het HandelsMad verneemt De oogst der bananen in Suriname (de aardappel van de West) is mislukt door te veel regen. Daarom is er rijst noodig en hebben de Westindische handelshuizen rijst ontboden. Er is op hun order reeds veel van Amsterdam verscheept. Een boot nam o. a. 2000 balen mede. Nu heeft de gouverneur uit Holland rijst en meel ontboden, op kosten der regeering. Het is niet bij openbare inschrijving geschied, maar is geheimgehouden voor de handelaars van West-Indië. Zij kunnen met de rijst door hen ontboden nu niets doen. Rijst moet in de West dade lijk van de hand. De nachten zijn vochtig, de dagen heet, de rijst gaat dadelijk broeien, de worm komt er in, en ze kan dus niet wor den opgeslagen. Zooals wij reeds met een enkel woord hebben medegedeeld, had Dinsdag te Heumen de plechtige onthulling plaats van het gedenk- teeken, in de kerk opgericht aan de graven Lodewijk en Hendrik van Nassau, den 14n April 4574 in den slag op de Mookerheide gesneuveld. Het monument, van den beeldhouwer F. H. Stracké te Haarlem, bestaat uit een groot medaillon, waarin een beeld, de geschiedenis voorstellende, de heldendaad der prinsen ver eeuwigende. Ter weerszijden staan in nissen de beelden van moed en trouw. Boven de middenfiguur is het wapen der Nassau's aan gebracht met twee leeuwen, die graaf Lode wijk en Hendrik symboliseeren. Het geheel wordt gekroond door eene geknielde vrouw, een lint vasthoudend met de spreuk Plu tót mort que vaincu, généreux sang de Nassau". Op het marmeren voetstuk leest men: Hulde en dankbare Herinnering aan Graaf Lodewijk van Nassau en zijn broeder Graaf Hendrik van Nassau gesneuveld 14 April 1574 op de naburige Mookerheide bij de verdediging van de vrijheid des vaderlands. Het kerkgebouw was doelmatig versierd. De commissaris des Konings in Gelderland en vele genoodigden woonden de plechtigheid hij. Prof. P. J. Blok uit Groningen hield de feestrede en schetste de geschiedenis van die dagen. Baron Mollerus van Westkerke deed het omhulsel vallen, waarachter het monu ment verborgen was, en dat nu door kapitein Gijsberti Hodenpijl werd verklaard. Hij droeg het gedenkteeken over aan het her vormd kerkbestuur, in wiens naam het aan vaard werd door den predikant Meerburg Snarenberg. In zijne rede richtte deze zijn dank aan den commissaris des Konings, den hoogleeraar Blok, den beeldhouwer Stracké en allen, die hunne belangstelling in deze zaak hadden betoond, en eindigde met eene hulde aan de Koningin en de Koningin-Regentes. Daarna vereenigde men zich aan een maal tijd in de pastorie, waar menige dronk werd uitgebracht, het eerst door den burgemeester van Heumen, den heer Van den Broek, aan H. M. de Koningin. In den Tivoli-schouwburg te Rotterdam werd Maandagavond voor de eerste maal opgevoerd het drama sThermidor"van Victorien Sardou, en dat wel met een schit terend succes. Het belangwekkende van het onderwerp, de flinke opzet van het drama, het uitmun tende spel der hoofdvertooners en de goede zorg, aan decoraties, kostumes, tooneelschik- kingen enz. besteed, alles werkte samen om tot een goed geheel te komen. Mevrouw A. MulderRoelofeen was een uitmuntende Tabienne Lecoulteux, de heer Chrispijn een verdienstelijke Martiol Ilerron, terwijl we wel niet behoeven te zeggen, dat Willem van Zuylen als Labussière een der aantrekkelijkste figuren was. Of hij echter de historische Labussière te zien gaf, is een andere vraag. Zeker is het, dat hij, de positie, waarin hij verkeerde, en de tijds omstandigheden in aanmerking genomen, wel niet met zooveel vrijmoedigheid het door hem aangenomen masker van idiotisme zal hebben afgelegd als Van Zuylen ons te zien gaf, terwijl het daarenboven wel eenigszins bevreemding wekt, dat aan zulk een idioot door het Comité van Algemeen Welzijn zulk een post zou zijn opgedragen. Hij wachte zich dus voor te veel overdrijving. Overigens werkten allen mede om tot een schoon geheel te komen en men mag ver zekerd zijndat sThermidor" nog menige opvoering beleven zal. De heer L. H. Chrispijn, wiens benefice- avond het was, ontving in een aantal kran sen het bewijs, dat hij als acteur op prijs wordt gesteld. De tweede vertooning van ilvoning Oedi pus", op Dinsdag 44 April, door Utrechtsche studenten, had weder voor een zeer groote en aanzienlijke schare plaats. Wederom wekte zij dezelfde reine, godsdienstige stemming, wer kelijke stichting op ea werd zij van het begin tot het einde met onverdeelde belangstelling aangehoord. Na het slot barstten weder da verende, telkens herhaalde, lang aanhoudende toejuichingen los. De hoofdpersonen moesten ten tooneele verschijnen, om wederom met hun leider, den heer M. B. Mendes da Costa, gehuldigd te worden. Aan den hoofdpersoon, aan Oedipus, voor gesteld door den heer J. J. Jansenwerden minstens zes reusachtigefraai gevormde lauwerkransen aangeboden, o. a. een van de faculteit, die aan de Utrechtsche hoogeschool de classieke letteren beoefent, van het Colle gium Musicum" te Utrecht, van het hoofdbe stuur van het Nederlandsch tooneelveibond, van het Utrechtsche afdeelingsbestuur, van twee Leidsche studenten, van Amsterdamsche vrienden, enz. Den heer J. S. Roijaards, de vertolker van Jokaste, werd een prachtige met bloemen doorwrochten lauwerkrans vereerdeen keurige bloemruiker van het j Collegium Musicum", enz. Aan het slot der eerste afdeeling was Tiresias, afgebeeld door den heer W. C. L. Bronsveld, de onderscheiding ten deel gevallen eenige malen gelauwerd te worden. Toen bij het begin d««. representatie jhr. mr. J. C. M. van Riemsdijk, de componist der muziek en koren, in het orkest kwam, ont vingen de leden hem met fanfares en het publiek roet hartelijke bravo's. Deze tweede vertooning werd door velen der eersten in den lande bijgewoond, zooals r den burgemeester van Amsterdam, een groote menigte studenten, geleerden, leden van den Amsterdamsehen gemeenteraad, steunpilaren van den handel, docenten van het gymnasium en aan hoogere burgerscholenschilders teekenaars, bouwkundigen, musici, auteurs, bekende tooneelliefhebbers enz.allen uit Amsterdamvoorts door het hoofdbestuur van het Nederlandsch tooneeiverbond en vele afgevaardigden uit het geheele land, opgeko men voor de Woensdag jl. te Utrecht gehou den aigemeene vergadering. De belangstelling der Amsterdammers was zoo groot, dat er ongeveer te 42 uur eeu extra trein, bestaande uit zeer vele waggons, Utrecht verliet, alleen en geheel door Am sterdammers gevuld, die er prijs op stelden, den nacht weder in de hoofdstad door te brengen, een echte komedie-trein. Om aan vele kunstenaars te voldoen, wordt Dinsdag 21 April een derde representatie van »Oedipus" ten tooneele gebracht. Dat zal vrij zeker de laatste zijn, tenzij er nog eene gehouden wordt, gratis voor het volk. Dat

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2