mniienlandsclie Bericht én. ■J4n dezer te Madrid geopend, onder voorzit terschap van den heer Moret. Zij werd bijgewoond door de gezanten van Engeland, Frankrijk, Italië, Portugal, Zweden, België, Nederland, Noord-Amerika, Guatemala en den consul van Zwitserland. Den eersten dag hebben de vertegenwoor digers de bepalingen geteekenddie het vorige jaar in de bijeenkomst der technische commissie waren aangenomen. Deze bepa lingen hebben betrekking op het tegengaan van valsche aanwijzingen van herkomst en het houden van een internationaal register van de fabrieksmerken. S E R T I E. De ex-koning Milan zal heden het land verlaten. Zijne voormalige gemalin Nathalie weigert echter beslist, vrijwillig zijn voorbeeld te volgenzelfs heeft zij den minister van birmenlandsche zaken, die haar dat namens de regeering moest gaan verzoeken, nietten gehoore willen ontvangen. De regeering heeft haar daarop een termijn van acht dagen gesteld om te vertrekken. Heeft zij dan Servië niet verlaten dan zal zij met geweld over de grenzen worden gebracht. AMERIKA. In eene nieuwe nota, door den minister van buitenlandsche zaken, den heer Blaine, aan den Italiaanscheu zaakgelastigde gezon den, wordt andermaal de verplichting der Unie erkend om aan de nagelaten betrek kingen der slachtoffers van den lyneh-moord te New-Orleans schadeloosstelling te verlee- nen, doch alleen voor zooverre nadeel is ge leden wegens inbreuk op de rechten, welke hun bij het verdrag van 1891 waren toe gestaan. Door de Vereenigde Staten is echter met Italië geenerlei verdrag geslotenwaarbij aan de Italiaansche onderdanen leven en eigendom worden gewaarborgd. Overigens is de minister van oordeel, dat eerst van schadevergoeding sprake begint te komen in verband met de uitspraak der rechtbankentenzij dan door deze worde verklaard, dat de overheid in dezen mede plichtig is geweest of zich aan plichtverzuim heeft schuldig gemaakt. Gisteren is een boodschap verschenen van den gouverneur van Buenos-Ayres aan de wetgevende vergadering dier provincie, waarbij liet charter der provinciale bank wordt ge wijzigd. De gouverneur verklaart dat hij be sloten heeft de bank te redden en doet een beroep op de medewerking van allen. De boodschap bevat verder eenige aanvallen tegen de regeering der republiek, en bevat belangrijke onthullingen. Generaal Roca heeft eene proclamatie uit gevaardigd, waarin hij de bevolking uitnoo- digt zijne staatkunde en die van den oud- president Mitre te volgen. De Union Civica zal heden een manifest ten gunste des generaals verspreiden. Uit Rio Janeiro, wordt gemeld: De commissie van bankiers, benoemd tot bestudeering van den toestand der geldmid delen des lands, acht een handelscrisis onwaar schijnlijk, en raadt de regeering aan, voort te gaan met haar beschermend stelsel waardoor de nationale nijverheid begunstigd wordt. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Legerwel. Door den heer Land zijn voorgesteld amendementen 4o. om, indien voor de landmacht de acht jarige diensttijd mocht worden aangenomen, dien duur tevens aan te nemen voor inge- lijfden bij de actieve zeemacht en 2o. den dienst bij de zeeweer op drie in plaats van 5 jaar te bepalen. SCHIEDAM, 17 April 1891. Door de kiesvereeniging »Schiedam" zijn in hare gisteravond gehouden vergadering tot candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad gesteld de heeren S. A. Maas (vacature—Schieveen) en J. H. Ris Hz. (vaca tureNolet)terwijl tot bestuurslid werd gekozen de heer A. H. W. van Luik. Ook de Kamers van koophandel al hier en te Nijmegen hebben zich ver klaard voor de door de Haagsche Kamers ontworpen nationale beweging om tariefe herziening te verkrijgen, terwijl bijna iedere post adhaesie-bewijzen van fabrikanten aan voert. Het Dagllad verneemt, dat de prins Von Wied van half Juni tot 12 Augustus aanstaande gehuurd heeft de villa Mathilda en het bovengedeelte van de villa Maria, bevattende gezamenlijk 31 gemeubileerde kamers, en gelegen aan den Gevers-Deynoot- weg. Beide villa's, die voorheen het bekende Hotel du Nord uitmaakten, zijn sedert de opheffing daarvan gesplitst. Voorts heeft de prins voor den geheelen tijd van het verblijf afgehuurd het stal- en koetshuis in de Badhuisstraat, van den stal houder, den heer H. J. van Weert, welke moeten worden ingericht voor zestien paarden en onderscheidene rijtuigen. Aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid is aanbesteed: Het maken en leveren van Engelsche wissels en kruiningen op het station Hoek-van- Holland, ten behoeve van den spoorweg Rotterdam Hoek-van-Holland. De minste inschrijving was die van de firma L. J. Ent hoven Co., 's-Gravenhage, voor f 17,455. Het leveren van vierkant beslagen eiken wisselhout op liet station Hoek-van-Holland ten behoeve van den spoorweg Rotterdam Hoek-van-Holland. De minste inschrijving was die van den heer II. F. v. d. Eerden, Boxtel, voor f2200. Blijkens bij de regeering ontvangen mede- deeliug is door Z. M. den sultan van Turkije eene medaille ingesteld, bestemd om te wor den toegekend aan verdienstelijke kunstenaars, zoowel Turksche als buitenlandsche. Van 6 tot 8 Juni a.s. wordt te Duisburg een internationale gymnastiekwedstrijd ge houden. Behalve eenige gouden en zilveren medailles worden ook prijzen in geld uitgereikt van 500, 300 en 200 mark. Te Rotterdam hebben eenigen tijd geleden vijftien werkliedenvereenigiugen zich aange sloten om propaganda te maken voor het algemeen kiesrecht. Zij zullen een reeks openbare vergaderingen houden, waarin door bekende sprekers de zaak zal worden toege licht. Dinsdag werd de eerste dezer vergade ringen gehouden, waarin de heer mr. M.W. F. Treub, uit Amsterdam, als spreker optrad met dezelfde beschouwingenals reeds te 's-Gravenhage door hem waren ten beste gegeven. Waar niet alles wat men verlangt op eens te verkrijgen is, wilde spreker zich bepalen tot hetgeen binnen de perken der jongste grondwetsherziening te verkrijgen is. Tevens echter betoogde hij, dat deze grondwet op het punt van kiesrecht een belangrijke uitbrei ding toelaat. Heeft men dit maar eerst verkregen, dan kan men later het verdere doen. Van de gelegenheid tot debat werd door enkelen gebiuik gemaakt. Een der sprekers zag geen heil in algemeen kiesrecht, daar in die landen, waar het bestaat, de werklieden er waarlijk niet beter aan toe zijn dan hier. Een ander spreker achtte het voor het oogenblik voldoende, zich aa:i te sluiten bij de liberale partij; het manifest der »Liberale Unie" leert, dat men belangrijke hervormin gen ook op liet punt van kiesrecht van de liberalen te verwachten heeft. De heer Van Helsdingen achtte het zelfs mogelijk onder de tegenwoordige grondwet ook de bedeelden niet uit te sluitenhij wilde ook aan de vrouwen het kiesrecht niet onthouden zien. Als het volk maar flink en krachtig optreedt zoo meende hij kan de grondwet geen hindernis zjjn om alge meen kiesrecht in te voeren. De heer Treub erkende dat door het alge meen kiesrecht wel niet alles volmaakt zal worden, maar hij beweerde toch dat men er ten aanzien der noodige hervormingen althans beter aan toe wordt. Aansluiting aan de liberale partij keurde hij stellig af, daar deze partij wei voor algemeen kiesrecht is, als zij maar niet gedwongen wordt het in te voeren. De derde spreker ging zijns inziens te ver. Bedeelden en vrouwen moeten voorshands blijven uitgeslotenheeft men eerst het be reikbare verkregen, dan kan men later verder gaan. Het betere voor de toekomst, het goede voor het heden. Dezer dagen ontwierp de Roomsch-katho- lieke kiesvereeniging j> Recht en Orde" te Amsterdam een concept-program voor de katholieke partij. Woensdagavond werd echter dit program met 99 tegen 93 stemmen ver worpen. Het concept werd verdedigd door den voor zitter, mr. Farensbach, maar bestreden door de heeren Van den Biesen, kapt. Keyser, Waterschoot van der Gracht en Reekers, welke laatste tevens het woord voerde namens zijn medebestuurders, de heeren Koelman en mr. v. d. Boogaerd. De bestrijders stonden op drieërlei standpunt: sommigen hadden bezwaar tegen het beginsel om een programma vast te stellen, anderen tegen den inhoud. Weer anderen meenden, dat zulk een stuk niet van een kiesvereeniging maar van den centralen bond moest uitgaan. Na de verwerping namen de heeren Farens bach, Eygenraam, Anderheggen, Sti iiter, Van Dijk en Kilsdonk ontslag als bestuurslid. Het Friesch comité van de volkspartij heeft aan zijne afdeeüngen eene circulaire gezon den, houdende uitnoodiging tot bijwoning dei- provinciale meeting te Leeuwarden op Zondag 3 Mei in grooten getale. Na te hebben ver zocht er voor te willen zorgen dat geen vrienden van sterken drank in het gezelschap worden opgenomen (op het terrein der meeting is de verkoop van sterken drank verboden) schrijft het comité sliet wordt tijd dat het volk toont wat het wil en wat het, in éen macht vereenigd, kan". En verder: sDe meeting te Leeuwarden moet een waardig, ernstig en veelzeggend protest zijn tegen de klassenregeering. O. a. zal men verlof vragen voor het houden van een optocht langs de hoofdstraten van Leeuwarden, met muziek en vaandels. Zoo dit wordt toege staan, zal de meeting te indrukwekkender zijn". Onder de candidaten van de Vrije Vrouwen- vereeniging" komt de naam van den heer J. H. Geerke ten onrechte voor. De heer D. R. Mansholt (republikein en communist) is de negende candidaat. (N. R. Ct De Nedeiiandsche Roomsch-kalholieke volksbond heeft zich de belangen aangetrokken van de werklieden van de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen. De sluiting van de fabriek heeft duizenden op straat gezet. Wel zal zij vermoedelijk onder eene nieuwe firma heropend worden, doch het is onzeker, wanneer dit gebeuren zal. Intusschen gaan daardoor vele huisvaders een donkere toekomst te gemoet, honger en gebrek staan bij hen voor de deur. De Nederlandsche Roomsch-katholieke bond heeft nu een aantal circulaires in de wereld gezonden, waarin geldelijke steun ge vraagd wordt voor de tegen hun wil werk- loozen. De afdeeling Amsterdam van den bond ging goed voor en teekende voor f 50moge dit voorbeeld navolging vinden. De gemeenteraad van ÏJzendijke diende indertijd bij den minister van binnenlandsche zaken tegen den voorzitter eene aanklacht in wegens vervalschïng der notulen. In eene Maandag gehouden raadsvergadering deed de voorzitter voorlezing van een schrijven van den commissaris des Konings, waarin deze namens den minister als antwoord op die klacht bericht, dat het den voorzitter vrijstaat veranderingen in de notulen aan te brengen, zoolang zij niet in de vergadering zijn vast gesteld, en dat overigens de raad zelf er voor te waken heeft dat de notulen een getrouw verslag van het verhandelde bevatten. De klacht werd om die redenen ongegrond be vonden. Op den zevenden jaardag van de stichting Veldwijk", vereeniging tot christelijke ver zorging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nederland, is besloten tot uitbreiding van den arbeid door filiaal-stichting. Plannen voor filiaal-stichtingen liggen reeds gereed elke stichting krijgt haar eigen administratie,, doch de vereeniging blijft financieel éen. Het bestuur is gemachtigd tot het uitschrijven eerier geldleening van hoogstens f 500,000. De vergadering heeft den wensch uitge sproken voor het oprichten van een leerstoel in de psychiatrie aan de vrije universiteit. De componist J. C. Boers, te Delft tot wiens huldiging op 22 April e.k. in zijn geboortestad Nijmegen door »Nymeeg"s Mannenkoor", met medewerking van het »Nijmeegsche-Symphonie-Orkest", genoodigde zangers en twee Amsterdamsche solisten, een feest-concert zal worden gegeven, waarop uitsluitend toonwerken van den heer Boers ten gehoore zullen worden gebracht zal bij zijne komst te Nijmegen door eene com missie van aanzienlijke ingezetenen, waarvan de burgemeester, mr. P. C. Bijleveid, het eere- voorzittej-schap heeft aanvaard, plechtig wor den ontvangen. Diezelfde commissie zal hem verder het ver blijf in zijne geboortestad 4 Augustus 4812 zoo aangenaam mogelijk trachten te maken. Er heeft zich, onder het voorzitterschap van Jan van Rijswyck, te Antwerpen eene commissie gevormd om aldaar een gedenk- teeken op te richten ter nagedachtenis van Jan van Beers. De uitgeloofde prijs bedraagt 8000 francs, de fundeerihgswerken daaronder niet begrepen. Inzending der modellen vóór 1 Juli 1891 aan het academielokaal, Venus- straat, Antwerpen. Het gedenkteeken moet voltooid en geplaatst zijn voor den 31sten Mei 4892. Nadere bijzonderheden omtrent de bij Dover plaats gehad hebbende aanvaring tusschen het stoomschip Galand en de schroefboot Glamorgan, uit Cardiff, toonen aan dat zij plaats gehad heeft in de avondschemering op 40 mijlen afstand van de kust. De heldere nacht en het kalme weder maken de aanva ring onbegrijpelijk. De Galand gaf de Gla morgan eenen geduchten schok aan stuurboord, ten gevolge waarvan de laatstgenoemde spoedig zonk nabij de zandbank Varna. Ook de Galand bekwam belangrijke schade; de boeg werd geheel ingedrukt. Dertig opva renden van de splinternieuwe Glamorgan werden met moeite gered. Na de botsing waren de Galand en de Glamorgan als aan elkander genageld; zij gingen eerst uit elkaar toen de Glamorgan volliep. (2f. R. Ct.) Vijf werklieden uit Delft hebben onder Vrijenban een heer, die op een velocipede reed, aangehouden, mishandeld en zijn rijwiel vernield. De beide veldwachters te Ketel, die te hulp kwamen, werden eveneens mis- iiandeld. liet vijftal vluchtte in de lijmfa- briek te Vrijenban, waar de politie door den directeur niet werd toegelaten. Tegen den directeur en de werklieden is proces-verbaal opgemaakt.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2