Geveiliie en verkochte omwende goederen. Yerkiezingen. Gemengde Berichten. PER, TELEGRAAF. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Armenzorg. Vïsscherij. K c r k ii i e u w s. S t e <1 c 1 ij k IST i e 11 w s. Marktberichten. Be officier van justitie te Groningen waar schuwt tegen Carol us Reinkes, zich noe mende graanhandelaar, wonende te Groningen in de Torenstraat. Hij biedt in vele bladen granen ten verkoop aan, tracht gadingma kenden over te halen tot vooruitbetaling van het gewenschte, en blijft nalatig in de levering, of zendt, in plaats van het bestelde, eenig kaf of onkruid, waarin slechts enkele graan korrels. Naar ons gemeld wordtis Meunier, de vermoedelijke dader van een dubbelen moord in de Verbondsstraat te Antwerpenwiens opsporing door de Belgische politie in Neder land was gevraagd,Woensdagnamiddag te Lier gevat. Hij werd in het bezit gevonden van vrouwensieradenwelke aan eene der ver moorde vrouwen toebehoord hebben. (N.B.Ct.) Uit St.-Anna-Parochie meldt men aan de AT. B. Ct. Ondanks de pogingen der verschillende kerkbesturen om politieke redenaars buiten de kerk alhier te houden, hebben de kerk voogden, welker meerderheid bestaat uit socialisten, ingewilligd het verzoek van de afd. van den bond voor alg. kies- en stemrecht om den heer V. Bruinsma Zondag a.s. met eene politieke rede te laten optreden. Zooals men weet, is de lieer V. B. candidaat voor Tweede Kamer van de volkspartij in het district Franeker. De afgevaardigde voor dit district, de heer Lieftinck, is uitgenoodigd om deze vergadering bij te wonen. Te Arum geraakte een vijfjarig kind, dat hij den weg speelde, onder de stoomtram. Het kind werd een arm en een been afgereden. Te Zalt-Bommel heeft Woensdag de vrouw van schipper Prenge, uit Lobit, door het springen van een vliegwiel een der stukken ijzer tegen het hoofd gekregen. Zij werd zoo hevig aan het hoofd verwond, dat zij kort daarna is overleden. Woensdag jl. bevond de voerman J. H.,uit Os, zich met zijn voertuig, waarop een zware ijzereg bak geladen was, op den Hint- hamschen weg. In de nabijheid van de herberg de Bilt, onder deze gemeente, wilde lig, ter wijl zijn paard voortreed, op zijn wagen klimmeD, waarbij hij echter struikelde, met het ongelukkige gevolg, dat de wielen over zijn hoofd gingen, hetwelk daardoor als het ware verpletterd werd, zoodat onmiddellijk de dood er op volgde. De ongelukkigeeen oppassend man, laat eene weduwe met een aantal kinderen achter. Onder de lotelingen voor de nationale - militie, die Maandag te 's-IIertogenbosch aan de keuring werden onderworpen, bevond er zich een die eene lengte had van slechts 1,08 M,, zonder de schoenen gemeten. De vader van dit in alle deelen evenredig en zelfs fraai gebouwde ventje, dat geheel en al het uiterlijk heeft van een aardig knaapje van omstreeks zes jaar, verhaalde dat zijne 21-jarige dochter het onzen loteling maar drie vingers breed in lengte afwon. Zoowel de moeder als de vader van deze twee miniatuuv-menschen zijn van normale grootte. Aan de hand van vader verliet de loteling de zaal van de nationale militie. Een grootzeer zwaar konijn zat bij een inwoner van Beegden in een gesloten kist in den stal. Eenige dagen achtereen werd des avonds die houten kist bestormd door eenige kattentelkens werden zij echter verjaagd. Toen men Dinsdagavond de kist naderde, gingen weer eenige katten op den loop. Bij de kist gekomen, zag men dat zij het zware deksel op zijde hadden gestooten. Het konijn lag met doorgebeten strot in zijn hokhet warme bloed was het arme dier door de katten bijna geheel uitgezogen. Maassluis. Onze gemeente zal weder eene belangrijke uitbreiding ondergaan, thans op een gebied dat kersversch van Maasland wordt verkregen. Achter de touwslagenj van den heer J. M. van der Lely, namelijk op een terrein aan de Wedde" gelegen, zal door de firma Van Heijst en Zonneveld te Vlaardin- gen een vijftigtal woningen worden bijge bouwd, die voor den werkenden stand zullen bestemd zijn, en welker aantal later, als zich de behoefte daaraan blijft doen gevoelen, zal worden vermeerderd. Dit is de eerste uit breiding der gemeente naar de noordzijde tegenover de zuidzijde, waar in de laatste vijf jaar bijna een geheel nieuwe stad is ver rezen. De volkspartij in het district Leeuwarden heeft tot haren definitieven candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer D. de Clercq, te Haarlem. De Belgische Moniteur bevat het verslag van de jury voor den vijfjaarlijkschen prijs van Vlaamsche letterkunde. De prijs werd toegekend aan Hilda Hams »Gedichten". Een brand in een dichtbewoond buis te Laeken, bij Brussel, heeft het leven gekost aan vier menschen. Op éene verdieping vond men de lijken van eene vrouw, van haar 18-jarige dochter en van haar 12jarigen zoon; op een hoogere ver dieping lag het verkoolde lijk van een man. Een aantal menscben en kinderen zijn slechts aan de vlammen ontkomen door uit de vensters te springen, waarbij sommigen deerlijk gekwetst werden. Verschrikkelijk is de gedachte, dat hier ver moedelijk boos opzet in het spel is. Door den personentrein Venlo-Gladbach is aan het 2e grensstation Breyel een postbeambte overreden en onmiddellijk gedood. In België neemt de zucht tot landverhuizing naar de Vereenigde Staten weder sterk toe. Dagelijks vertrekken er stoombooten met honder den passagiers. In weinige weken begaven zich meer dan 4000 personen naar de Nieuwe Wereld, om zich daar te vestigen. In de mijn «Anna", te Alsdorf, bij Kerkrade, zijn twee gehuwde bergwerkers door naar beneden vallende steenen gedood. Bismarck heeft van szijne getrouwen te Jever" weder de sinds 1871 jaarlijksche gebruikelijke bezending van 101 kievitseieren ontvangen. Het bijschrift luidde ditmaal: Wi blift de Ollen, ümmcr Irü, Willi to Di hollen lal un fróh Zegst Du dat Sifter ok ut tie Hand, Blivit cwig düer dem Vaderland. In tegenwoordigheid van den prins van "Wales en keizerin Frederik is te Londen een uitvinding beproefd, waarmede men zich voorstelt de hin derlijke rook boven "de Engelsche hoofdstad te doen verdwijnen. Daartoe wil men een brandstof in voeren, die volmaakt roekeloos en niet duurder dan gewone steenkool is. Deze brandstof, uitge vonden door zekeren Koopmann, bestaat uit een soort briquetten, die helder en flink'branden en eerst een gele vlam geven, welke langzamerhand blauw wordt De verbranding had plaats zonder ontwikkeling van rook, en de brandstof liet geen overblijfselen na. De nieuwsgierigheid naar de samenstelling van de brandstof was groot, maar werd niet bevre digd. Alleen bleek dat kleine stukjes kool en slakken, pek en een soort van mineraal, verwarmd en dan dooreengemengd werden en saamgeperst onder een tamelijk zwaien druk. Uit Kopenhagen wordt bericht, dat Björnsterne Björnson vrij ernstig ziek is. Stanley heeft zich Dinsdag naar Londen inge scheept. In het geheel heeft bij 110.000 als zijn aandeel ontvangen voor honderd door hem lezin gen in Noord-Amerika. Geïnterviewd, heeft hij verklaard, niet naar Afrika als onderzoekingsrei ziger te willen terugkeeren. Een Engelschman, gezeten in den trein van Lyon naar Parijs, trok aan het noodsignaal. De trein stopte onmiddellijk, maar toen de conducteur aan den waggon kwam, vond hij den reiziger dood, ten gevolge van een hartkwaal. Bij het schoonmaken van een vertrek in de rue de Navarre te Parijs vond een werkman in een kast 15.000 frs. in goudstukken van 20 frs. Niemand weet aan wien dat geld behoortsedert 13 jaar was de kamer bewoond geweest door huurders, die onlangs waren verhuisd en die ver klaren nooit geld in de kast te hebben geborgen. De vermaarde grijze jas van Napoleon I, welke onlangs gestolen werd, is nu door de Parijsche politie teruggevonden. Een koopman in het iQuar- tier du Temple" had hem voor fr. 3.50 gekocht. Men wil in het volgend jaar te Parijs een eigenaardige tentoonstelling houden, namelijk van vertegenwoordigers der verschillende mensclien- rassen en stammen. Die tentoonstelling zal ver bonden zijn aan een internationaal ethnologisch congres. DEM HAAG, 17 April. Tweede Kamer. Na verwerping met 47 tegen 32 stemmen van het amendement-Van Houten om slechte zes lichtingen in dienst te houden is aangenomen met 51 tegen 29 stemmen het ontwerp tot ver lenging van den diensttijd der landmilitie van 1885 en 1886 en der zeemilitie van 1887, Dinsdag komt de legerwet aan de orde. DEN HAAG17 April. Aan mr. J. Heemskerk Az., gewezen voorzitter der ont bonden staatscommissie voor de grondwets herziening, is heden door de leden dier com missie ten zijnen huize aangeboden een gedenkpenning in goud, zilver en brons, met eene oorkonde, wegens het overwegend aandeel van den heer Heemskerk in dien gewichtigen arbeid. De voorzijde vertoont het sprekend gelijkend borstbeeld van den heer Heemskerk, de keerzijde bevat eene inscriptie. Prof. Buys hield de toespraak. De gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar New-York (via Amsterdam) be staat doormiddel van het stoomschip Amsterdam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op den 18n April a.s., des morgens ten 5.10 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De Sl.-Ct. bevat een oordeel omtrent den oogst in Nederland over 1890, waarvan de slotsom is Goede uitkomsten gaven de gras- en hooilan den bloembollencultuur boom- en bloemkweeke- rijen en het houtgewas. Vrij goede resultaten werden verkregen van rogge en haver in graan en stroo: de veldboonen, ook aan stroo: het winterkoolzaadde tabak; koolrapen en de klaver, dit laatste gewas ook aan booi; de warmoezerijen en de aardbeziën en aal-- bessen. Goed voldoende uitkomsten gaven de: tarwe en gerst aan graan en stroo; erwten; hennep aan zaad en lintroangelwortels en gele wortels of paardenpeeen. Middelmatig of nagenoeg middelmatig waren aardappelen, suikerbieten en cichorei, het karwij- en kanariezaad en bet vlas, dit laatste zoowel aan zaad als lint. Ongunstige uitkomsten werden verkregen van boekweit, appels, peren, pruimen en kersen. De warmoeziers-vereemging «Eendracht maakt Macht", te Loosduinen, heeft besloten de recht- streekscbe verzending van jonge groenten naar andere plaatsen dan 's-Gravenhage zooveel doen lijk te bevorderen, aangezien door het besluit van den Haagsclien gemeenteraad, waarbij de instelling van eene dagelijksclien groentenmarkt is gewei gerd, de afzet van versche groenten zeer wordt bemoeilijkt. Een commissie van 14 leden zal zich met den afzet buiten Den Haag bezighouden. Voorts werd nog besloten de bloemkool in bet vervolg per stuk en de snijboonen per 15 KG. nette to verkoopen. Als een groote bijzonderheid wordt geroeid, dat een schaap van den heer L. Vos, te Anner- veenscb-Kanaal (Dr.), dezer dagen zes lammeren heeft gekregen, alle levend en vlug. De «Vereeniging van Weesvaders" ontving uit Zwolle eene gift van f300 voor de aan hunne zorgen toevertrouwde weezen. Aan het protestantsch bestedelingenhuis te Arnbem is door wijlen mej. Bongers een legaat vermaakt groot f 1000. PERNIS Gisteren kwarn alhier binnen 1 sloep met 300 kabeljauwen en 300 schel visschen. Prijzen levende kabeljauw fl.20, doode 60 a 75 c.; schelvisch f34, KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den alhier ter markt aangevoerd 118 zalmen, die voor fl.25 a 1.40 per '/n kilo werden ver kocht. Nog werden aangevoerd 284 elften, die fl.70 tot 2.40 per stuk opbrachten. Jïed.-IIerv. Kerk. Beroepen; te Nieuw- Leuzen ds. R. Bennink Bolt, te Rekken (Geld.). Bedankt: voor Maurik door dr. A. Ie Haan, te Ophemelt en Zennewijnen voor Hemelum door ds. H. Koudenburg, te Nieuw-Amsterdam. Aan den kerkeraad te Oldenbroek is door wijlen den heer E. A. Lazonder ec-n legaat vermaakt, groot f1000. BURGliRL IJ K E S-T A N D. Geboren s 14 April, Johannes, zoon van A. Zonneveld en C. Vervoort, Brocmveld. verl e tl en 10 April, iLevcnïoos aange geven zoon van P. van de Water en H. Leenderts, St. Anna Zusterstraat. Geveild: 17 Aptil. Notaris H. W. M. Roelants. Een winkel- en woonhui;, en erve, aan tie Breedstraat, wijk F, no. 142. benevens aandeel in een open gang en erf, groot 20 contiaiei, f500. Een winkel- en woonhuis, met bovenwoning, gang en erve. aan de Kieupelsiraat, wijk D, no. 19, a, b, groot 70 centiaren, f780. Drie woningen en erven, staande achter boven staand perceel, wijk 19', 2 en 3, ell- groot 20 centiaren, met een onverdeeld aandeel in een daarvoor gelegen open gang en daarnaast gelegen open plaats, 1, fOO. 2, f80. 3, fllQ, Schiedam, 17 April. Rogge en Eerst zonder handel. Moutwijn: noteering der makelaars f 10. Jenever: Amsterd. prcef 114 per heet. C- zonder fust en zonder belasting. ftlMtellng: fl.90 per ketel. Delft, 16 April. Algemeen was onze graanmarkt in vaste stem ming en de handel weder tamelijk levendig. Westlaridsche tarwe f 9.a 10.Zeemvsche f9.25 a 10.75, Westl, rogge f5.50 a 6.50. Zeeuwsche f5.75 a 7.Cbevalier-gerst f5.75 a 7.Westl. zomer- f4.75 a 5.8C Korte haver f4.a 4.80, lange f3.50 a 4.—, Duivenboonen f7.a 7.80. Paarden- boonen f6.25 a 7.Bruine boonen f10. a 14Groene erwten f9.50 a 12.50. Witte erwten f7.a 7.50. Aan de stadswaag gewogen van 10 tot 16 April: 539achtsten en 120zestienden vaten boter, wegende te zamen 11980 kilogram. Prijs f46 a 50 het vierde, fl.a 1.25 het Kg. Vette koeien le qua!, van f240 tot 285, 2e qual. van f162 tot 210; kalfkoeien f230 tot 260, 2e qual. f140 tot 180; vaarkoeien le qual. van f 160 tot 210,'2e qua!, van fHO totl40; vette kalveren le qual. van f60 tot 75, 2e qual van f 40 tot 50; vette schapen le qual. van f17 tot 25, 2e qual. ftot lamschapen le qual. van f36 tot 43, 2e qual. van f25 tot 30; vette lammeren van ftot weilam meren van f4 tot 8, magere varkens van

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3