l J A0. 1891 N°. 7738. Tweede Blad e u i 11 e t o n. Het goud van de Orion. Maandag 20 April. ij f - n - ve e r t i g- s t .Taargan g, Verschijnt dagelijks» uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaai1.85. franco per post, door het gebeele Rijk 2.50. Afzonderlijke nommers - 0.10. BVKEAV: BOTKK8TKAAT, E 27 Advertentieprijs: van 110 gewone regels mei inbegrip van «ene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer - o.io Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal be<ekend. D U I T S C II L A N 1). De BerÜjnsche correspondent der N. R. Ct. schrijft het volgende Bismarck ontving dezer dagen op Friedrichs- ruhe het bestuur van de conservatieve ver eniging te Kiel, en gaf, in den loop van het onderhoud, een soort van programma dat hij ids lid van den Rijksdag zou volgen. Daarbij zeide hij o. een oud, goed politiek spreek woord luidt: si Quieta non movere", d. w. z. wat rustig ligt, moet men niet storen, en het is het echte conservatisme, tot het tot standkomen van eene wetgeving niet mede .te werken, welke onrust verwekt, daar waar .aan eene verandering geen behoefte bestaat. «Ook in de ministerieele kringen vindt men personen die zeer eenzijdig geen anderen aandrang kennen dan om de menschen geluk- Jkig te maken met de vruchten van. hunne •bekwaamheid en werkzaamheid. Eene regee- .ring echter welke onuoodige hervormingen aanbrengt, werkt anti-conservatief, door de wettige toestanden, die goed gebleken zijn, te veranderen zonder aandrang van de belang hebbenden. Wat ik wensch, richt zich niet tegen de tegenwoordige regeering. Ik zou slechts willen, dat zij de reeds aangehaalde spreuk quieta non movere behartigde als eene der eeiste lessen van staatsmanswijsheid. Dit zeg ik niet uit lust om oppositie te voeren, maar omdat ik belang stel in de geleidelijke verbetering der bestaande toestanden, aan het ontstaan waarvan ik zelf medegewerkt heb. Men heeft van mij verlangd dat ik mij niet meer met de politiek zou bemoeiendocli nooit heb ik zulk eene domheid gezien als deze onmogelijke eisch. Deskundigen hebben bi; de openbare behandeling vau onderwer pen die tot hun vak behooren niet alleen het meeste recht, maar onder zekere omstandig heden ook den plichtmede te spreken, en ik geloof waarlijk niet geheel van kennis van mijn vak ontbloot te zijn. Mijne medewerking kan zich thans nog slechts in negatieven zin uiten maar over een maatregel dien ik voor schadelijk houd, mijn oordeel als deskundige uit te spreken, zal ik mij door niemand laten "verbieden. De Pruisische regeering gaat tegenover de Polen eene vrijzinniger gedragslijn volgen. De verplaatsing van de Poolsche onderwijzers naar de westelijke provinciën en van deze laatste naar de oostelijke wordt opgegeven. Aan de Poolsche onderwijzers in Bromberg wordt vergund privaat onderwijs in het Poolsch te geven, en aan Poolsche kinderen zal in hunne moedertaal onderwijs in den godsdienst gegeven worden. Het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft, bij de behandeling van liet ontwerp tot regeling van het bestuur der plattelands gemeenten in de oostelijke provinciën, een van liberale zijde ingediend amendement, om bij de gemeentelijke verkiezingen de geheime stemming in te voeren, met 182 tegen 91 stemmen verworpen. De Hamburger Nachrichten bevat weer een artikel tegen het Duitseh-Oostenrijksch handelsverdrag, naar het schijnt ingegeven door vorst Bismarck. Daarin wordt de meening uitgesproken dat het verdrag niet ia werking kan treden, alvorens door den Rijksdag te zijn goedgekeurd, en de hoop dat dit lichaam het verwerpen zal. Men gelooft dan ook dat Von Bismarck, die zïcli reeds zeker acht van zijne verkiezing, niets zal nalaten wat tot verwerping van het verdrag kan leiden. II E L U I In de gisteren gehouden veigadering der centrale sectie uit de Kamer is eene ver klaring voorgelezen van de meerderheid, dat in de Kamer eene aanzienlijke meerderheid zou zijn te verkrijgen voor een voorstel tot herziening van art. 47 der grondwet, in dien zin, dat kiesrecht worde toegekend aan alle mannelijke ingezetenen boven 25 jaar die minstens lü frs. directe belasting beta len, of eene woning in gebruik hebben van zekere nader te bepalen huur- ol verkoop waarde, of in het bezit zijn van een acade- mischen graad, mits die huur of ver koopwaarde zoodanig worde geregeld, dat werklieden niet worden uitgesloten, maar ook niet ten nadeele van andere klassen worden bevoorrecht. De leden der meerderheid weigeren niet de quaestie der toevoeging van capaciteits kiezers te onderzoeken, maar zij verzetten zich tegen het scheppen van capaciteiten door middel van examen. De heeren Frère en Sainctelette, van de minderheid, beweren dat liet niet op den weg der centrale sectie ligt, in een onder zoek te treden van de grondslagen dei- toekomstige regeling van het kiesrecht. Zij wachten daarom het door de regeering in te dienen ontwerp af. Zij verklaren zich voorstandera van de uitbreiding van het kiesrecht voor de Kamers tot alle kiezers die dit recht reeds bezitten voor gemeente lijke en provinciale raden. De heeren Flechet en Janson (linkerzijde) zijn gunstig gestemd voor het algemeen kiesrecht, doch indien dit wordt verworpen, zullen zij het beginsel van de regeering aannemen, bij gebrek aan beter. Buis (lin kerzijde) is tegen iiet algemeen kiesrecht en neemt het voorstel van de regeering aan. tUXEliliUltli, Bij de volksvertegenwoordiging is een wetsontwerp ingediend beti ellende den aan koop van de goederen van wijlen den Koning- Groothertog door den tegeuwoordigen groot hertog. ENUEIAMI. In het Lagerhuis is een amendement van den heer Morley behandeld op het wets voorstel betreflende het koopen van land in Ierland Het had tot strekking, te bepalen dat iedere aankoop van pachthoeven onder worpen moest worden aan de bekrachtiging door de graafschapsraden. Het amendement werd ten slotte verworpen. Het Lagerhuis beraadslaagt over de bill betreffende den afkoop van gronden in Ierland. Aan de Times wordt uit Lissabon gemeld dat de ministerieele crisis geëindigd is, daar alle ministers hebben besloten hunne porte feuilles te behouden, behalve die vau openbare werken, wiens portefeuille door den minister president tijdelijk zal worden waargenomen. Volgens berichten uit Calcutta heeft er te Benares een ernstig oproer plaats gehad, naar aanleiding van een gerucht dat de groote Ramjie-tempel zou worden afgebroken, om plaats te "maken voor waterwerken. Eene zeer talrijke volksmenigte heeft een aanval gedaan op' het telegraafkantoor en de telegraafdraden afgesneden, het spoorwegstation vermeld en aldaar de kas geplunderd, waarin een bedrag van 3000 ropijen -was. De overheid heeft de militairen, alsook vrijwilligers, opgeroepen. De rust is hersteld. Er zijn een honderdtal personen gearresteerd. Lord Kimberley zal tijdelijk als leider van de liberale partij in het Hoogerhuis optreden. In lord Roseberry wordt de aangewezen man gezien, maar hij trok zich na den dood van zijn vrouw van alles terug en vertoeft in het buitenland. Men hoopt dat Roseberry na eenigen tijd de post zal aanvaarden. Volgens andere berichten wordt de afloop der verkiezingen afgewacht alvorens in de vacature te voorzien. Itoman van II. ROSENTHALBonin. 40. Met de postboot, die Geesje naar Cliristiaan- •sand gebracht had. had zij een brief aan hare vriendin in de hoofdstad gezonden, om haar te •berichten, dat zij met de eerstvolgende golegen- 'heid van plan was haar te komen bezoeken. Nu moest zij deze afschrijven, maar zoo, dat de •vriendin geen kwaad vermoeden opvatten of zich over deze ongewone wijze van doen beleedigd achten kon, Hoe dit aan te leggen was een vraagstuk, waarop Geesje's scherpzinnigheid afstuitte. Terwijl het meisje zich met de oplossing bezig- '•hield en in weinig opgewekte stemming near liet donkere zwerk stamde, wa.iraan de wolken eene drijfjacht schenen te houden, of naar <le onstui mige golven, trad de herbergier het vertrek bin nen en overhandigde haai een zon pas aangekomen telegram, llaie vriendin berichtte, dat zij van de domineesvrouw kennis ontvangen bad van eene bedenkelijke ongesteldheid van luuen vader. Buiten medeweten en tegen den wil van Jansen had deze haar van uit Uarlinger-Siel tijding gezonden. Het papier ontviel aan Geesje's bevende handen. Nu lage" al hare plannen in duigen. Haar eerste plicht was nu natuuilijk tot haren vader terug te keeren. Nochtans zou haar geduld op «ene harde proef worden gesteld, want eerst na drie dagen kwam de boot, die haar naar Hamburg moest brengen. Na vijf dagen kwam zij daar aan, spoorde vervolgens naar Harhnger-Siel en bereikte van daar per zeilschip Spiekeroog. Haar vader lag bij bare aankomst in een lievige koorts en hei kende haar niet dadelijk. Terstond na zijn terugkeer uit Hamburg was hij ziek ge worden en de onfeilbare drank van de dominees- vioiiw had hoegenaamd geene nawerking gehad bij den zieke. Men had toen den dokter laten komen en deze had weimg hoop gegeven. Zoolang Jansen hesef had gehad van zijn toestand, had de juffrouw met durven teiegiapiieeien. ulnar toen hij later uren aaneen wezenloos lag, had zij, zoo vei- klaarde ztj, met durven uitstellen Geesje te waar schuwen. De biielle oveikomst vau het meisje was haar een bewijs, dal deze hare zorg op prijs stelde. Geesje dankte haar dan ook voor hare zorg en nam voorloopig de verpleging van den zieke op zich. Wei ving nu voor haar een tijd van beproeving aan. Hier een doodzieke vader, ginds de man, die nog al haar denken en doen beheersciite, be dreigd door het gevaar dat zijn vervolger, de stuurman, hem zou vinden en de hand op iiem leggen. In iiare wanhoop schreef zij tot driemaal toe naar Parijs, voorzichtigheidshalve onder- het adres John Williamson, student en meldde hem, dat de persoon, aan wie iiet geld behoorde, dat hij ten onrechte als strandgoed li.ni beschouwd, nog ieefie. Zij zorgde echter hm e brieven zoo in te kleeiien, dat geen derde achter liet geheim kon komen. Geen der brieven werd beantwoord. Chat les was intusschen niet onfortuiriig ge weest. Dat de Andromeda geen passagiers opnam, kon hij niet weten, en bij meende dus het spoor van dit schip te moeten volgen. Veel later dan Geesje te Hamburg geairiveerd, was hij er in geslaagd zich op een koopvaardijschip te verhuren, dat naar de Middellandsche Zee voer. eerst naar Marseille, dan naar Genua en waarschijnlijk ook naar Napels. Na een paar dagen bevond hij zicii reeds op het Kanaal. Op haar eiland ontving Geesje een langen brief van Flora, die uit Venetië meldde, dat zij twee dagen nu haar op reis getogen was naar liet zoele Zuiden, waar nog in October de zomer heerscht; dat zij in Venetie haar oom ontmoet had en gul ontvangen was, schoon de goede man zelf, zoo»

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5