N°. 7738. Derde Blad A". 1891 Maandag 20 April. Vij f - e n -ve ertigste Jaargang*. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. govmit. AB0NN8HENTSPEI1S per ItWSrtBUl Franco per post, door liet gehesle Rijk Afzonderlijke nominers 1.85. - 2,50. - 0.10. KlIKGAt: BOTERiTKAjlT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- IHO Driemaai. geplaatst wordt tegen twgbsjaai, beiekend. SCHIEDAM, 18 April 1891. De minister van oorlog, vergezeld van zijn adjudant, heeft Donderdag een bezoek gebracht aan de kon. militaire academie te Breda, teneinde in persoon de voorstellen te onder zoeken, welke gedaan zijn door de commissie van onderzoek omtrent het aanbrengen van sommige betere toestanden aan voornoemde inrichting. Het aantal tusschendekspassagiers voorde reis met het stoomschip Amsterdam, van de Nederl, Amerikaansche stoomvaart-mij. op heden naar New-York is zoo groot, dat ruim 400 tot eene volgende boot moeten wachten. Het stoomschip F. Galand van New-York naar Amsterdam met gemengde lading en passagiers arriveerde 16 April des ochtends 6 ure bij Dover met belangrijke schade aan den boeg en water in de voorste afdeeling (reeds vermeld). Aan boord bevond zich de gezagvoerder, diens vrouw, die van den opper stuurman en twee kinderen, benevens 34 man der equipage van het stoomschip Glamorgan, waarmede het in aanvaring was geweest en dat daardoor was gezonken. Yolgens rapport van de gezagvoerenden van de Glamorgan, vertrok het stoomschip van Antwerpen naar Cardiff en stoomden zij met fraai, helder weder op ongeveer 10 Engelsche mijlen van de Engelsche kust en zagen de vuren van Zuid- Foreland op grooten afstand. Kapt. Boberts en de stuurman Goodfellow waren beiden op de brug toen de aanvaring plaats vond des ayonds ten 9 ure SO min. bij de Varnebauk, gelegen midden in het Kanaal, tusschen Dover en Folkstone. Kapt. Roberts rapporteert dat zij de vuren van de P. Caland lang voordat de aanvaring plaats vond konden zien en even voordat deze plaats vond riep hij de P. Caland toe om achter hem om te loopen, hetgeen niet gebeurde, waarop de aanvaring met vreeselijk geweld volgde in de stuurboordzijde, en werd het schip doorgesneden tot halfweg in de machinekamer. De eerste machinist ontkwam ternauwernood en de donkeyman" zat zoo tusschen de wrakstukken verward, dat het groote moeite en eenigen tijd kostte hem los te krijgen. De boeg van de P. Galand werd ongeveer 8 10 voet ingedrukt en groote ontsteltenis werd door de aanvaring onder de passagiers veroorzaakt, dewijl het niet bekend was of het stoomschip ook gevaar liep van te zinken. Als oorzaak van de aanvaring werd opgegeven dat men de machine van de P. Caland niet konden doen achteruit werken. Onmiddellijk na de aanvaring gaf kapt. Roberts bevel om de booten uit te zetten, dat met de grootste orde gebeurde, doch zij behoefden niet gebruikt te worden dewql de stoomschepen zoo vast in elkander zaten geklemd, dat het meer dan een uur duurde voor dat door liet vol water loopen van de Glamorgan het vaar tuig zoo zwaar werd dat het van de P. Caland werd losgerukt en zinkende een gedeelte \an den boeg van de P. Caland wegscheurde. De opvarenden van de Glamorgan hebben zich allen gered door over den boeg van de P. Caland te klimmen, en waarop de vrouwen en kin deren het eerst wetten overgebracht in hun nachtgewaad, dewijl zij in de kooi lagen toen de aanvaring plaats vond. De eerste machinist verklaart, dat hij tijdens de aanvaring zich in de machinekamer bevond en een geweldig gekraak hoorde, waarna de steven van de P. Caland door het brugge- en bovendek en door eene 10 voet dikke laag kolen drong en ook door de machine tot aan de cylinders. Het was een wonder dat het machine- personeel ontkwam, want groote stukken kolen en ijzer vlogen in alle richtingen. Hij rappor teert dat de beide stoomschepen zoo vast in elkander zaten, dat de P. Caland twee mijlen achteruit stoomde, de Glamorgan mede- sleepende, en dat deze slechts los kwam doordat het schip vol water, liep en als boven gemeld 'zonk. De Glamorgan (ex Lady Armstrong), groot 2068 ton, werd gebouwd van ijzer te Glasgow n 1883 en was juist verkocht aan eene nieuwe reederij te Greenock, voor wier reke ning het-nu de eerste reis-deed. (N. B. Ct.) Germain Sée beveelt tegen tuberculose aan het brengen van den lijder in lucht van een be paalde drukking, inetcieosoot- en eucalyptusdam- pen. De zieken kunnen dat verscheiden maanden uithouden en het gevolg is meer eetlust, snel toenemen in gewicht, in minder dan 14 dagen dalen van le kouitsiemperatuur tot 37 gr. en verdwijnen van den hoest. De Oostenrijksche aarisheitoginMai iaThoresia, gemalin van den aartshertog Karei Lodewijk, verstaat ook een ambacht, en wel dat van goud smid. De piinses moet daarin zeer bekwaam zijn en zij is dikwijls in de weikplaats, welke zij heeft laten inrichten, uien lang bezig met liet maken van broches en andere sieraden voor hare bloed verwanten en vrienden. Aan de oostelijke grenzen van Duitschland is Dinsdagnacht ernstig gevochten tusschen Rus sische grenssoldaten en gelieele benden Poolsche landveihuizeis, bij welke gelegenheid o. a. op de Drewentz een bootje met vluchtelingen is omge slagen. met het gevolg dat een aantal kinderen verdronken zijn. Te Marseille zal een gedenkteeken opgericht woiden ter eere van De Lamarline, die bij het uitbaisten der omwenteling tn 1848 de stad Mar seille in de Kamer vertegenwoordigde. Het ge- i denkteeken zal op een der openbat e pleinen ver grijzen en bestaan uit eene zuil, gekroond door het botstbeeld des dichters in brons. De feesten ter gelegenheid van de oprichting zullen vier dagen duren, 16, 17. 18 en 19 Mei. Te Sheffield is thans weder een influenza- epidumie uitgebroken. Onder de gevallen zijn veisclieidene van de gevieesde Russische influenza. Ook te Hull heerscht in de laatste weken de griep duchtig. Het sterftecijfer rees tot 48 per 1000, terwijl het gemiddelde 15 tot 18 was. Geen ondeugd is misdadiger dan de laster. De lasteraar verdient daarom eene gestrenge straf. Eigenaardig is de wijze waarop men in eene stad in den Harz twee vrouwelijke lasteraars heeft gosti aft In bedoelde stad werden verscheidene families achtervolgd door ongeteekende brieven, welker inhoud in vele gevallen ten gevolge had, dat menige vet loving afgebroken en menig huiselijk geluk vernietigd werd. Na lang zoeken, gelukte liet eindelijk het spoor der lasteraars uit te vinden. Het bleek dat de afzenders der brieven twee dames waien, moeder en dochter, tot eene zeer voorname familie in den Harz behoorende. Den betiekkingen dier dames, al-mede aan de dames zeiven, zou liet natuurlijk zeer pijnlijk gevallen zijn, indien de zaak voor het gerecht in 't openbaar zou zijn behandeldzij verklaarden zich daarom tot elk offer bereid, wanneer de belasterden van eene aanklacht bij den rechter atzagen. Door weder- zijdsch overleg werd alles dan ook in der minne geschikt, en wel op voorwaarde dat het hoofd der familie eene som van 500 mark aan dearmen zou geven, en dat de beide vrouwen zich ver plichten 500 paar kousen zelf te breien (waarbij zij het materiaal op eigen kosten moeten aan schaffen) en 5 jaar lang op Kerstmis elk 100 paar onder de ai men te verdeelen. In de laatste 2 jaai is het aantal mijnwerkers in Engeland van 592,000 tot 674,000 gestegen, het aantal mijnw eikeis is met 6000 toegenomen. In dien tijd kwamen 1160 menschen door mijn ongelukken om, ofschoon het aantal rampen door de betere zorg tegenwoordig de hellt minder is, dan vroeger. In tonde cijlers komt op de 226,000 ton opgedolven eits 1 ernstig ongeluk voor, en 1 steifgeval op de 167,763 ton erts. Een zitplaats in het lokaal der effectenbeurs te New-York kost een aai dig sommetje. Eenige weken geleden werd zulk een plaatb vei kocht voor 16.000 dollats (140.000), en dat was een zeer goedkoope pi ijs, want de vorige vacant geworden plaats bracht ongeveer f 50.000 op, Yolgens telegrammen uit Poit of Spain op Trinidad, heeft de heer Kaufmann, een eigenaar van mijnen op de goudvelden van Britsch Guyana, eene diamantmijn ontdekt, waaruit hij 638 stee nen bijeenverzamelde. Hij zond deze ten onder zoek naar een deskundige te Londen en ontving van dezen bericht, dat slechts vijf der gezonden steenen geen waarde hadden en de overige 633 diamanten waren van bet zuiveiste water. De heer Kaulmann doet thans de vereischte stappen om de mijn te expluiteeren en heeft tot dat doel een syndicaat gevormd. Lord Gormanston, de gouverneur van Britsch Guyana, maakte onlangs bij de openingsrede in het wetgevend lichaam melding van deze geluk kige ontdekking, die naar zijn gevoelen eene nieuwe en ongeëvenaarde bron van voorspoed voor de kolonie beloofde te worden. De Londensche graafschapsraad besloot plannen te laten maken voor twee nieuwe riolen aan beide zijden van de Theems, die door de technici noodig zijn verklaard voor de goede rioleering van de hoofdstad. De kosten worden geraamd op 30 millioen. Te Cambridge (Amerika) is zekere Margaret A. Lynn overleden, die in het graafschap Derry (Ierland) in 1778 geboren en dus 112 jaar oud werd. Te Bari (Italië) is een monster-proces begon nen tegen 179 mannen, grootendeels jonge men schen, die beschuldigd worden te behooren tot een geheimen bond, udeMala Vita" (het slechte leven), welke van tal van misdaden wordt verdacht. Dertig advocaten verdedigen de beschuldigden, tegen wie 207 en vóór wie 425 getuigen moeten worden gehoord. Sedert de vier maanden, dat de beschuldigden gevangenzitten, werden er geen misdaden in de stad gepleegd. Te Parijs zijn proeven genomen met een stoom- rijtuig, uitgevonden door Serpollet. In het rijtuig, een sierlijken phaëton met 6 plaatsen, en door den uitvinder bestuurd, bevonden zich de prefect van politie Lozé en eenige ambtenaren. Eerst reed Serpollet de binnenplaats der stadskazerne rond, om te toonen hoe gemakkelijk het keeren viel en hoe het rijtuig onmiddellijk tot staan kon worden gebracht. Verder reed men de straten door, waarbij het bleek dat geen enkel paard schrikte en nie mand eenig gevaar liep. Men bespeurt trouwens stoom, noch rook, noch eenig geraas. Volgens een Italiaansche statistiek zijn in de laatste 100 jaar bij 17 groote scheepsrampen 6030' personen verdronken. De reis van de hoofdsteden van den handel in Europa en Azië, Londen en Shanghaï, duurt thans door het Suez-kanaal 44 dagen, en via New-York 34 dagen. Als de Siberische spoorweg is voltooid, berekent men, dat men te Londen maar een kaartje VladivostokShanghai heeft te nemen, om in 20 dagen te Shanghaï te zijn. In de Parijsche Illustration wordt de aandacht gevestigd op stelselmatige uitroeiing van Souda- neezen door de Fransche regeering. Volgens dat blad worden er sedert drie jaar premiën gesteld op het dooden of gevangennemen van inboor lingen in Soudan. De vjagers" begraven of verdrinken hun slachtoffers. Te China is een brug, welke als »de langste ter wereld" wordt beschouwd, namelijk de sLeeu- wenbrug' bij de stad Sangang, over een inham van de Gele Zee. Zij' is 7 kilometer lang en rnst op 300 gioote steenen bogen. De Leeuwenbrug werd gebouwd op bevel van keizer Kien-Long, die in 1796, wegens vergevorderden leeftijd, afstand deed van den troon.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 9