Verkiezingen. Gemengde Berichten. ■van de Hollandsche IJzeren-Spoorweg-maat- schappij, thans te Haarlem gevestigd, naar "s-Gravenhage worden overgeplaatst, zoodra men gereed zal zijn met de voorgenomen verbouwing van het station aldaar. Dit jaar zullen weder twee treinen tegen verminderd tarief naar Zwitserland loopen, uitgaande van Brussel, in aansluiting op treinen uit Holland, en wel een naar Luzern op 40 Augustus, en een naar Bern op 14 Augustus a.s. Het voornemen bestaat, een album uit te geven, bevattende de photograpbïeën van ge decoreerden met het ridderkruis der Militaire Willemsorde, van 1815 tot heden, met ver melding der expedition en met afbeeldingen der plaatsen, waar het eerekruis werd behaald. Een gedeelte der opbrengst zal ter beschik king van het hoofdbestuur der vereeniging ïMoed, Beleid en Trouw" worden gesteld, ten bate der gedecoreerden beneden den rang van officier. In de jl. Zaterdag te Rotterdam in het restaurant sTivoli" gehouden vergadering der afdeeling Zuid-Holland der broederschap van candidaat-notarissen in Nederland werd na eenige mededeelingen van huishoudelijken aard, eerst overgegaan tot de verkiezing van een candidaat-lioofdbestuurder, als hoedanig werd gekozen de heer W, Erkelens Cooke van Rotterdam. Daarna werd overgegaan tot het bespreken van wijzigingen in het huishoudelijk reglement, teneinde dit in overeenstemming te brengen met het regle ment der broederschap. Vervolgens bekwam de beer J. II. Boudewijnse van 's-Graven hage bet woord ter verdediging zijner stel ling «De eisch tot echtscheiding wegens overspel mag niet worden toegewezen op grond van de enkele bekentenis of niet-ver- schijning van gedaagde". Het onderwerp gaf aanleiding tot een zeer geanimeerd debat. Enkelen waren bet met den verdediger der stelling eensanderen beweerden dat de enkele bekentenis als voldoende moest wor den beschouwd om het overspel te bewijzen. Na bespreking van een enkel geval uit de notarieele praktijk werd de vergadering gesloten. Naar men aan de Asser Ct. mededeelt, was de oud-minister Keucbenius Maandag 11. op de lijn GroningenMeppel wel in het be zit van een retourbiljet, maar was het biljet niet meer geldig, daar het reeds meer dan vier dagen oud was. Toen hem daarop ge wezen werd, verklaarde de heer Keucbenius in de meening te verkeeren, dat de Zondag hij de berekening der vier dagen niet mede- telde. Met het nemen van een nieuw kaartje en de betaling der verschuldigde boete liep de zaak af. A. M. de Wit, de 28-jarige bierhuis houdster, op wie voor eenigen tijd in de Peperstraat te Rotterdam een moordaanslag werd gepleegd, waarbij zij door 4 revolver kogels werd getroffen, heeft nagenoeg genezen het ziekenhuis verlaten. Twee der kogels zijn uit het lichaam verwijderdde twee andere nog niet. (JV. 22. Ct.) Dagelijks worden te New-York vele land verhuizers naar Europa teruggezonden, want de regeering handhaaft streng de nieusve tand verhuizers wet. Er worden echter al middelen tot ontduiken daarvan gevonden. Vijfhonderd Europeesche landverhuizers b.v. landden te Halifax en gingen van daar per spoortrein naar de Vereenigde Staten, waar door zij het door de wet voorgeschreven onderzoek omtrent hun toestand en vooruit zichten vermeden. Te Heerenveen is eene bijeenkomst ge houden van timmerbazen om te beraad slagen over de door de knechts gevraagde Joonsverhooging van 2 ets, per uur, waardoor het locn tot 44 ets. zou stijgen. Ofschoon deze verhooging op den duur niet onbereik baar werd geacht, was men voor het oogen- blik nog niet geneigd haar toe te staan en werd dus besloten aan dien eisch niet te voldoen. Men verwacht thans eene werk staking. Onder de werklieden, die verleden week uit Het Bilt naar den Engwierderpolder zijn vertrokken, heerscht thans groote ontevre denheid wegens de regeling van het loon, hetwelk naar den zin van de meesten door den uitvoerder van het werk te laag is gesteld. Gistermorgen is niemand op het werk gekomen. Een detachement marechaussee is uit Wolvega en Steenwijk overgekomen om de orde te handhaven. In de Vrijdag jl. te Amsterdam gehouden jaarvergadering der »Prins-Alxander-Stieh- ting" voor bliude kinderen, te Bennékom, is door den heer J. H. Meijer het jaarverslag uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend De stichting doorleefde een kalm jaar, zij bleef veel belangstelling wekker, en ontving meer bezoekers dan eenig jaar te voren, waarvan ook de inhoud van de bus getuigde. De kleine kwee- kelingen genoten een goede gezondheid, ondanks den vochtige» zomer. Er zijn thans 7 jongens en 8 meisjes opgeno men, terwijl er plaats is voor 25. En toch zijn er nog zeer vele blinde kleinen, die men eenvoudig in het wild laat opgroeien. De overbezorgde moeders moeten meestal door allerlei zedelijke middelen overgehaald worden hare blinde kinde ren aan eene stichting toe te vertrouwen, die geheel voor hunne eigenaardige behoeftenis inge richt en waar zij het beter hebben dan de beste en meest zorgdragende moeder het hun geven kan. Bet; bestuur noodigt allen uit, die een blind kind beneden 10 jaar kennen, en dat niet verzorgd wordt, dit bekend te maken, dan kan daarover een correspondentie geopend worden. Niemand wordt afgewezen, waar ouders, arm- of kerkbe sturen niet kunnen helpen, daar komt de «Ver eeniging tot verbetering van het lot der blinden in Nederland en zijne Koloniën" welwillend te hulp, zoodat nog nimmer een kind is afgewezen wegens gebrek' aan financieele middelen. Behalve de gewone vcrstelijke giften van H. M. de jeugdige Koningin Wilhdmina, en van II. K. H. de groothertogin van Saksen, werden weder belangrijke giften van onderscheidene loges ontvangen, en geraakte de stichting door over lijden in 't bezit van een in 1887 besproken legaat van f4292.70, dat met eenige andere giften tot een bedrag van f5300 in Nederl. Staatspapier werd belegd. De financieele toestand is niet ongunstig. De ontvangsten, met inbegrip van liet batig saldo van het vorige jaar ad f516, bedroegen f6304, de uitgaven f0102. zoodat er saldo van f202 is, waarvan twee aandeeien in de rentelooze geld- leening kunnen worden uitgeloot. De som, op bet Grootboek 3Vs pCt. N. W. S. ingeschreven ad f2100, is met f5300 nominale inschrijving 2t/s pCt, vermeerderd. Een roman uit het leven. Uit Groningen wordt aan de N. 22. Ct. het volgende gemeld Een agent van politie, die in het Sterre- boseh surveilleerde, bemerkte eene jonge vrouw, die bij eene bank zat te schrijven. Toen hij nader kwam, werd het geschrevene haastig verborgen, hetgeen de achterdocht van den agent wekte. Hij sprak haar aan, en ten slotte werd hem inzage gegeven van het geschrevene. Het bleek een afscheidsbrief te zijnzij wilde zich verdrinken. Toen werd vanzelf dat voornemen verijdeld en een onderzoek ingesteld naar de beweeg redenen. Zij was modiste, had aanvankelijk volop werk, maar langzamerhand werd dit minder, totdat zij voor eenige weken zonder brood en zonder dak was. Zij ging toen vrijwillig in een slecht huis, doch liep daar weg, omdat zoo'n leven haar walgde. Eenige ingezetenen hebben zich nu het lot dezer vrouw aangetrokken. 's-Gravenliagc. H. K. II. de groothertogin van Saksen wordt in het laatst van Mei alhier verwacht om eenigen tijd op het paleis sBuitenrust" te verblijven. De groothertogin zal waarschijnlijkwederom in den loop van het seizoen Scheveningen bezoeken. leiden. Sedert eenigen tijd zijn een veertigtal werklieden hier ter stede bezig, kapitaal te vormen om te geraken tot oprich ting eener vereeniging, welke zich het ver schaffen van goede woningen aan hare leden ten doel stelt. Met medewerking van enkele heeren zijn de statuten dezer vereeniging, welke den naam van «Eigen Haard" zal dragen, ontworpen en daarop wordt thans de koninklijke goedkeuring aangevraagd. De heeren prof. mr. S. J. Fockema Andrese, prof. mr. II. L. Drucker, prof. mr. H. B. Greven, D. E. C. Knuttel, W. Kok, H. Oort, mr. S. Ie Poole, F. de Stoppelaar en mr. F. Was hebben zich tot eene commissie vereenigd, teneinde aan deze werklieden- vereeniging, en aan andere dergelijke, welke later mochten worden opgericht, financieelert steun te verschaffen door het voorschieten van dat deel der bouwkosten, dat niet op eerste hypotheek kan worden opgenomen, en door het maken van voor de werklieden doelmatige bepalingen voor de afbetaling. De provinciale bond van R.-k. kiesvereeni- gingen in de provincie Noord-Brabant heeft op verzoek van een aantal leden te 's-Her- togenbosch eene vergadering gehouden, waarop alle kiesvereenigirtgen vertegen woordigd waren. In die vergadering werd de navolgende motie aangenomen: »De provinciale bond der R.-k. kiesver- eenigingen in Noord-Brabant meent, indien de dienstver vanging wordt afgeschaft, aan de kiesvereenigingen bij de aanstaande verkie zingen voor de Tweede Kamer de herkiezing te moeten ontraden van die Kamerleden, die na de Noordbrabantsclie motie van 17 October 1890 de regeering zijn blijven steunen". Aan de Tijd wordt uit Waalwijk gemeld van 19 dezerHedennamiddag werd alhier de bestuursvergadering gehouden van de R.-k. kiesvereeniging voor het hoofdkiesdistrict Waalwijk, door den voorzitter saamgeroepen ter bespreking der motie of verklaring, voor gesteld door het bestuur van den provincia len bond van R.-k. kiesvereenigingen. De groote meerderheid der bestuursleden was van oordeel dat de voorgestelde motie te zeer vooruitliep op de beslissing der kie zers in Juni a.s.dientengevolge werd beslo ten tot onthouding in dezen. Bij verschilllende mijnwerken in het district Bergen (Henegouwen) hebben de werklieden wegens geschil over het loon den arbeid gestaakt. De bond der werkliedenpartij doet intusscben alle moeite om partieele werkstakingen tegen te gaan. Uit Schottdane (Pennsylvanië) wordt gemeld, dat er opnieuw groote opgewondenheid in de kolenstreek heerscht. Een honderdtal werkstakers vielen op de Coke-fabriek van de Trick-compagnie aan. Er vielen geweerschoten, doch na een poos vechtens trok de troep af. Daarna hebben de oproermakers eene dynainiet-bewaarplaats van de fabriek Kyle, toebehoorende aan de Trick-com pagnie, vernield. Er is niemand gekwetst. De Deutsche geschiedschrijver prof. Yon Treitschke lijdt aan een ernstige oogziekte, welke toegeschreven wordt aan nieoiine-vergiftiging. Er loopt in Oostenrijk alweder een gerucht, dat Johann Orth (de gewezen aartshertog Johann) niet dood is. Hij zou te La Plata zijn. Zijn schip heeft hij, volgens dat gerucht, te San Marguarez verkocht aan een roeder, die het een anderen naam gafvandaar zou het komen dat men er niets meer van vernam. Het gerucht zal echter wel, evenals de vele vorige van dien aard, tegen gesproken worden. llaudenarbeld als opvoedingsmiddel. The whole man must move together. Van bevoegde zijde hooren wij meer en meer de (nog vaak stille) klacht, dat ons onderwijs niet meer geschikt isom den mensch op te leiden tot zijn wezenlijke bestemming; dat de grondslag «oefening van het verstand, inspan ning van het hoofd alleen" tot verderfelijke een zijdigheid leidtdat onze maatschappij niet alleen denkende hoofden maar vooral nor male menschcn noodig heeft, en dat deze eisch vooral bij het onderwijs op de lagere school schromelijk wordt over het hoofd gezien. Van daar dat het onderwijs zoo weinig vat heeft op onze jeugd; vandaar dat zoovelen worden gemaakt tot mislukte geleerden, en zoo weinigen tot practische, degelijke menschen. Maar ook bij het middelbaar onderwijs heerscht het kwaad in booge mate. Opvullen met vein noodelooze kennisdressuur voor examens is daar hoofdzaak. ik heb het voorrecht gehad deel te nemen in een overleg van belangstellenden, waaronder hooggeachte deskundigen, die eene wensehelijke hervorming van het geheele onderwijs bedoelden, doch welk overleg helaas niet is voortgezet. Een der resultaten van dat overleg wasdat niet minder dan 8 leervakken als overbodig van het programma der H. B. school zijn geschrapt. En zoo was het bij de andere afdeelingen in gelijke mate. Sedert ik in 1887 in het Noorden de nieuwe richting van het onderwijs heb leeren waardee- ren, waarbij handenarbeid als een der voornaamste grondslagen voor alle scholen is aangenomen heb ik in die richting het eenige middel gezien tot het verkrijgen van een beteren toestand en medegewerkt tot het bekendmaken van die rich ting hier te lande in mijn boekje «Noorderlicht", en door de aanbeveling van het geschrift van J. Franzen«Handenarbeid al* opvoedingsmid del", uit het Zweedsch vertaald door C. J. Prins en verkrijgbaar bij den uitgever Grouw te Ouderkerk bij Arasterdam. Ik heb ook niet opgehouden mijn iandgenoo- ten op te wekken tot een bezoek van het semi narium van dr. Salomon op Niias bij Goteborg in Zweden, een der meest beroemde instellingen, waar leeraren en leeraressen zich de bekwaam heid tot het onderwijs in de Slöjd (handvaar digheid) in een cursus van 6 weken, op zeer aannemelijke voorwaarden kunnen eigen maken. Tot mijn groot genoegen begint thans ook in ons land (en 't is waarlijk tijd) de geestdrift voor deze onwaardeerbare verbetering is het on derwijs te ontwaken. De heeren J. Stam en P. Evekink hebben te Amsterdam en Arnhem ver dienstelijke stappen in die richting gedaan. Later hebben twee Nederiandscbe leeraren, de heeren J. F. Hondius van Middelburg en P. F. van der Meulen van Zaandijk, den cursus op Nüüs bij gewoond, en hoe de indruk daar op hen ge weest is, blijkt dezer dagen duidelijk genoeg. In de Gids van Maart heeft de heer Hondius een opstel over de Slöjd gegeven, dat we! geschikt is om de weidenkenden wakker te schudden, en waarin alles te vinden is wat het onderwerp voldoende in zijne waarde kan toelichten. De heer Van der Meulen heeft de zaak op practische wijs aangeplakt en op verschillende plaatsen voordrachten voor het volk gehouden, die groote belangstelling gewekt hebben. Boven dien wordt doorhem te Zaandijk ook reeds onder richt in de Slöjd gegeven en neemt daar vooral de waardeering der nieuwe methode toe. De heer Van der Meulen heeft het voornemen dit jaar weder naar Niias te gaan, ditmaal verge zeld door elf landgenooten, 3 dames en 8 heeren, die allen met hem den cursus zullen medemaken. Nu acht ik de zaak voor Nederland behouden en twijfel ik geen oogenblik of dit twaalftal zal gevolgd worden door vele twaalftallen, die de goede beginselen met onweerstaanbare macht over het land zullen verspreiden, en zullen zor gen, dat Nederland niet al te erg achteraankomt. Want hoe meer ik van het Slöjd-onderwijs ver neem, hoe inniger ik overtuigd wordt, dat daaruit een hervorming van het onderwijs zich zal ont wikkelen, die een grooten en weldadigen invloed zal hebben op de sociale toestanden, meer zelfs, dad menigeen zich nu nog voorstelt. Ik wensch den beer Van der Meulen geluk met die gunstige uitkomst van zijne pogingen, Hij en zijn reisgezellen zijn in waarheid pioniers, baan brekers voor eene beschaving, die niet vraagt naar wandelende hoofden, maar naar handelende menschen. En ik ben zeker, dat in-mijne overtuiging, al is 't ook in stilte, door duizenden landgenooten wordt gedeeld, die vurig verlangen naar verlos sing van een ondervvijs-manie, die alleen in hoofd- geblok, in boek, in pen en lessenaar de grondslagen der samenleving zit, die de vrije, normale ont wikkeling belemmert, vele jeugdige krachten' ondermijnt en vele oorspronkelijke gezonde licha men sloopt door de droevige gevolgen van een grootendeels zittend doorgebrachte jeugd. Van meer dan een leeraar, en bevoegd beoor- deelaar heb ik zelfs het gevoelen gehoord, dat handenarbeid niet alleen een der grondslagen, maar de voornaamste grondslag moet worden- voor het onderwijs. F. W. van Eeeen. Haarlem, April 1891.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2