BnmenlaiHlsclie Berichten, buiten een joodsch buis. Daardoor heerscht er eene sterke anti-joodsche stemming, of schoon de medeplichtigheid der joden volstrekt onbewezen is. De overheid bewaakt de jodenwijken. De Times verneemt uit Durban dat de Natalsche spoorweg naar Transvaal weldra zal worden verlengd. Kruger is opgetogen over zijn onthaal in Natal, en verklaarde, te Pretoria teruggekeerd, dat hij zooveel mogelijk zal blijven ijveren voor Zuid-Afrika's voor spoed. De Times verneemt uit Valparaiso dat Balmacedas oorlogsbodems Imperial, Lynch en Condell noordwaarts stoomen om de vloot der opstandelingen aan te tasten. Kolonel Camus' troepen overschreden de Cordilleras en sloten zich bij Balmecedas zuidleger aan. Naar de Times uit Lissabon verneemt, ontving de regeering onrustbarende tijdingen. De ministerraad besloot tot buitengewone maatregelen. Het vertrek van een paar stoomsehepen naar Afrika is uitgesteld. De Portngeesche bladen melden, dat, of schoon liet nieuwe voorstel van Engeland ten opzichte der Afrika-quaestie verscheidene aannemelijke bepalingen bevat, er toch pun ten in worden gevonden, waarmede Portugal zich onmogelijk zal kunnen vereenigen. Ofschoon de regeering omtrent den inhoud van het nieuwe voorstel het stilzwijgen be waart, meent inca toch te weten dat het zich uitsluitend bepaalt tot de regeling der grenzen fan Manicaland. Op 2 Mei a.s. zal een »wit-boek," dat de geheele briefwis seling over de zaak bevat, aan de Cortez wor den voorgelegd. It A S K It IJ K. Pierre Tbessen is Maandag voor de cor- rectioneele rechtbank der Seine verschenen. Hij wordt beschuldigd geruimen tijd te hebben gespioneerd, en verschillende berichten van strategisch belang te hebben gezonden aan den Bi usselschen correspondent r Kreuzsei- tung, die ze verder doorzond naar Duitschland. De zaak is geheel met gesloten deuren be handeld. Thessen is veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf en 3000 frs. boete. Het Portugeesche gezantschap heeft aan VAgence llavas een telegram medegedeeld, inhoudende dat er beslag is gelegd op twee Engelsehe stoombooten, met twee kanonnen gewapend, welker bemanningen met de aan boord zijnde contrabande trachten de Pungwue op te varen. De gevangengenomen beman ningen werden goed behandeld en ten slotte weder in vrijheid gesteld. De gouverneur- generaal van Mozambique zal de koopwaren en de opvarenden doen expedieeren per Portugeesche mail, zoodra de Portugeezen Massikesse weder bezet zullen hebben. De Siècle bevat liet opzienbarende bericht, dat binnen zeer korten tijd Duitschland zijne bezittingen in West-Afrika, ten zuiden van den Congo (Dnmara- en Namagwaland) aan Engeland zal afstaan. De in ongenade gevallen Russische groot vorst Michaël Michaëlowitsch behoudt zijne ridderorden cn zijn jaargeld van 150,000 roebels. Hij blijft vooreerst met zijne vrouw te Cannes, onder den naam van graaf Von Amor (van achteren gelezen: Romanov). OOSTENRIJK. In de Kamer van afgevaardigden hebben graaf Carronie en diens vrienden eene motie ingediend, waarbij wordt voorgesteld eene rechtbank in te stellen tot onderzoek dei- verkiezingen van leden van den R.jksraad, waarvan de geldigheid betwist wordt. De minister van financiën, de heer Von Steinbach, diende een ontwerp in, waarbij de Oostenrijksche regeering gemachtigd wordt tot onderhandelingen met die van Hongarije over de vermeerdering van liet in omloop zijnd bedrag aan koperen pasmunt met een millioen florijnen. Bij de Hongaarsche Kamer is een gelijksoortig ontwerp ingediend. Eene commissie van 36 leden werd benoemd voor het ontwerpen van een adres van ant woord op de troonrede. Door verschillende afgevaardigden is eene motie bij de Kamer ingediend, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd een onderzoek te doen instellen voor den aanleg van een kanaal van den Donau naar de Moldau en de Elbe, en daarvoor op de begrooting voor 1891 gelden uit te trekken. In de Oostenrijksche Delegatie heeft de minister verklaard, dat Oostenrijk onmiddellijk nadat met Duitschland tie onderhandelingen over het handelstractaat ton einde zijn ge bracht, met andere staten in onderhandeling treden zal. De minister hoopt de daaruit voortvloeiende tractaten nog vóór het einde van dit jaar aan de goedkeuring der Kamer te kunnen onderwerpen. Z >Y E 1) E N. De Eerste Kamer heeft het voorstel tot het bouwen van vrije entrepots en van eene vrij haven aan de Oeresund verworpen. Daaren tegen werd besloten, te beginnen met 1892, gedurende vijf jaar jaarlijks een millioen kronen te leenen aan particuliere spoorweg ondernemingen. It U S 1 A N D. Het Poolselie blad Pseglond bevat het volgende bericht over den dood van groot vorstin Michael: De grootvorstin was met den hoftrein te Charkow aangekomen, alwaar de trein een uur oponthoud had. Toen de trein weder op weg was gegaan, verklaarde zij behoefte aan rust te gevoelen en in de salon-coupé alleen te willen zijn. Te 4 uren klopte een hofdame aan de coupé. Geen antwoord krijgende, riep zij den hofmaar schalk en toen beiden daarop de coupé openden, vonden zij de grootvorstin geheel bebloed en zonder eenig teeken van leven. Terstond liet men den trein naar Charkow terugkeeren. Een paar professoren der univer siteit aldaar legden de grootvorstin een ver band aan, en ofschoon er aanvankelijk hoop op behoud scheen te bestaan, is zij in den nacht van 13 dezer overleden. De begrafenis had Vrijdag met groote plechtigheid in tegen woordigheid van den czaar, de czarine en de keizerlijke familie plaats. De lijkdienst duurde 2 uur en ein digde met de afscheidskus door de geheele keizerlijke familie aan de uoode gegeven, waarna de absolutie-verklaring in de handen van de overledene werd gelegd. De czaar en de grootvorsten droegen de kist naar het graf. Haar zoon was bij de begrafenis niet tegen woordig, ofschoon, naar men zegt, de czaar hem voor de plechtigheid naar Petersburg ontbood. ITALIË. Aan de Trihuna wordt uit Palermo ge seind dat 2000 boeren Dinsdag te Laterda zijn bijeengekomen om te protesteeren tegen den hoofdelijken omslag. Zij braken de deuren der gendarmerie-kazerne open, bevrijdden een makker die gearresteerd was, overrompelden de gemeentelijke bureaux en vernielden de registers. SPANJE. De regeeriug zou heden bij den Senaat een ontwerp indienen tot het verleenen van amnestie aan alle staatkundig veroordeelden. De Kamer van afgevaardigden heeft zich gisteren geconstitueerdde lieer Piqal werd tot voorzitter verkozen. In zijne toespraak drukte hij de hoop uit dat alle partijen zich zullen aaneensluiten tot verdediging der be langen van het vaderland en de maatschap pelijke orde, voorat met het oog op de drei gende sociale quaestie en den strijd op economisch gebied in Europa. S E R V I E. De secretaris van het Bulgaarsch gezant schap te Bucharest.Wladigerow, is ondereen voorwendsel naar Sofia ontboden en terstond gevangengenomen, wegens deelneming aan Ruslands kuiperijen ten nadeele van Bulgarije. Reeds moet hij zijne schuit" bekend en hoogst belangrijke onthullingen gedaan hebben. Hij zal wegens hoogverraad moeten terechtstaan. AMERIKA. Uit Valparaiso wordt gemeld, dat Duitsch land, Engeland en Frankrijk hebben gewei gerd de besluiten der Chileensche regeering te erkennen, waarbij de noordelijke havens dier republiek voor koopvaardijschepen wor den gesloten verklaard en de douanerechten worden verhoogd. Uit Buenos-Ayres wordt bericht dat de regeering de geruchten omtrent de uitgifte van papieren geld tegenspreekt. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 21 April. Leg-crwct. In deze zitting is het debat overdeleger- wet aangexangen. De beer Scliaepman stelde de vragen lo. voldoet de legerwet in haar geheel aan het doel, waarnaar een Nederlandsche wet moet beoordeeld worden 2o. is de voorge stelde wet in overeenstemming met en be rekend op de krachten des volks? Op de eerste vraag gaf hij een toestemmend antwoord. Wat de tweede vraag betreft, deze wet geeft verzwaring van lasten, ver- hooging der jaarlijksche lichting enz. en eindelijk persoonlijken dienstplicht. Daarom trent erkent hij dat verzet bestaat bij het volk, omdat het stelsel nieuw is eu men vreest, en niet geheel ten onrechte, voor het verblijf in de kazernen. Dat de katholieken er zoo tegen zijn, berust op de achterstelling in vorige eeuwen en wegens het luidruchtig anti-clericalisme, in de officiersrangen lieer- schende. De regeering heeft ook niet getracht het stelsel populair te maken en is te veel stelselmatig te werk gegaan. Hij verzekerde de regeering zijn hulp en medewerking, mits zij tot overleg bereid olijke. De heer Viruly Verbrugge wees er op, dat in 1873 vele liberalen en de militairen in de Kamer tegen persoonlijken dienstplicht waren. Hij en enkele liberalen waren er voor en ook nu nog, ter wille van de gelijkheid en de rechtvaardigheid. De vrijstellingen passen echter niet in het stelsel en hij verwacht amendementen om ze te doen verdwijnen. Hij bestreed uitvoerig het groote veldleger, dat volstrekt onnoodig, schadelijk en kostbaar zijn zal en hij zou alles aanwenden om het te beperken. Spreker wees er voorts op, dat deze wet zware persoonlijke en financieele lasten eischt. Twee milioen meer 's jaars, behalve 6 millioen voor 'teerst, zal belastinghervorming sterk tegenwerken. Ook de personeele lasten worden sterk verzwaard, en dat hoofdzakelijk voor een schadelijk veldleger. Daartegen verzet spr. zich met het oog op het karakter van ons volk, dat niet gedrild wil worden, maar vrijheid stelt boven Duitsche kruiperigheid. Tegenover de bewering van den heer Schaepman wijst spr. op het feit, dat in alle militaire rangen de katholieken eer de meer derheid hebben. Ten slotte drong spr. sterk aan op wette lijke legerorganisatie, die in dit ontwerp aan een koninklijk besluit is overgelaten. De heer Van der Schrieck wees op het belang van de kennisneming van het advies der staatscommissieaangaandedekustdefensie, dat van grooten invloed kan zijn op dit, ont werp. Hij bestreed het ontwerp op grond van verschillende bedenkingen, o. a. opdrijving van uitgaven en afschaffing van plaatsver vanging. De heer Van Vlijmen bestreed uitvoerig het regeeringsstelsel, dat noodeloozen last oplegt aan de natie, dat door de afschaffing dei- plaatsvervanging ons terugvoert tot tijden van barbaarschheid. De wijze van vorming der aanvullingsreserve door loting noemde hij onrechtmatig. Door (ie commissie van voorbereiding zijn voor gesteld 48 amendementen, noodzakelijke wijzi gingen in de wet, indien hare vroeger voorgestelde amendementen worden aangenomen. Door den heer Seyflardt zijn drie amendementen voorgesteld 1 o. om te bepalen dat voor den duur van den verplichten dienst de tijd doorgebracht in de koloniën in rekening wordt gebracht wat de eerste volle twee jaren betreft voor vier jaar en ver volgens elke dag als twee dagen. De bedoeling is om de vrijwillige dienstneming van dienstplich tigen bij bet krijgsvolk in de koloniën te bevor deren. 2o. om in art. 148 te bepalen dat de nadere- voorschriften omtrent aflevering en inlijving wor den gegeven ook in verband met de bepaling' omtrent de wetgeving der niet voor korte oefening- aangegeven manschappen. De voorsteller wil ten minsteeenigen waarborg tegen willekeur bij de in deeling der dienstplichtigen over de korpsen en. de garnizoenen. 3o. om in art. 231 de mogelijkheid te openen om, indien minderen van de landweer met het onderhoud van wapens, Meeding enz. in de maga zijnen worden belast, dezen eene jaarlijksche be zoldiging te kunnen toekennen. De regeering heeft aan de Tweede Kamer eene gespecificeerde opgaaf toegezonden van den toe stand der bestaande kazernen, van de daaraan- vereischte verbetering en van de bij de tegenwoor dige inrichting der levende strijdkrachten te bouwen nieuwe kazernen en van de uitgaven, die, volgens globale raming, met de bedoelde vei bete ringen en den bedoelden aanbouw gemoeid zullen zijn. Het eindcijfer van de te besteden kosten be draagt f5,250,000 (behalve die, welke later nog, voortvloeien uit de uitvoering van de ontwerp- legerorganisatie). SCHIEDAM, 22 April 1891. Bij kon. besl. van 20 April is benoemd tot griffier van den Iloogen Raad der Neder landen rar. C. ,T. J. Wijckerheld Bisdom, thans griffier van het gerechtshof te 's-Gravenhage. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de commissarissen des Konings in de provinciën een schrijven gericht, waarbij hun wordt verzocht, de burgemeesters van de hoofdplaatsen van kiesdistricten uit te noodi- gen, tijdig alle voor de aanstaande verkiezing van leden der Tweede Kamer noodige maat regelen te nemen en hem van den uitslag onmiddellijk per telegraaf mededeeling te. doen. Gisteren zijn te Batavia ruim 15000 pikols Billiton-tin in veiling verkocht tot een midden- prijs van f62.46 per pikoL Volgens een door het Vaderland ontvan gen bericht uit Suriname heeft de gouver neur van Suriname, de heer jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman, ontslag aangevraagd. De rijkscommissie voor de examens, ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, zal aan vangende den 12a Mei, te 9Va uur, zitting houden te Rotterdam, in het gebouw dei- Loge aldaar. Om tot een van die examens toegelaten, te worden, zal de candidaat, onder overlegging van een geboorte-akte en met opgave van woonplaats, de aanvraag hiertoe vóór 5 Mei schriftelijk en portvrij bij den voorzitter der commissie, den heer J. H. P. E. Kniphorst, te 's-Gravenhage, moeten inzenden, waaruit dan tevens moet blijken, voor welke vaart, groote of kleine, voor welke diploma, zeil of stoom, en voor welken rang hij verlangt ge ëxamineerd te worden. Mocht de candidaat het examen volgens een der programma's B, of nog in dezelfde zitting een aanvullings examen wenschen af te leggen, zal hij ook dit moeten vermelden. Voor verdere bijzonder heden zie de St.-Ctr no. 92. De Noordbrahanter ontvangt de volgende circulaire De provinciale bond der R.-k. kiesver- eenigingen in Noord-Brabant meent, indien de dienstvervanging wordt afgeschaft, aan de kiesvereenigingen, bij de aanstaande verkie zingen voor de Tweede Kamer, de herkiezing te moeten ontraden van die Kamerleden, die na de Noordbrabantsche motie van 17 October 1890 de regeering zal blijven steunen. W. Prinzen Fzn., F. W. M. Manders, H. F. van Erp, W. A. Fick, G. A. Simonis, J. Boex, C. J. Verheijen, Jac. W. van den Biesen, J. Eerstens v. Leeuwen. Door eene onbescheidenheid is voorgaand-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2