Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. jtni reeds in de N"oordbralanter geplaatst orden. JAC. W. VAN DEN BIESEN. Men schrijft uit 's-Bosch aan de N. H. Ct.i Op den 13n Maart des vorigen jaars werd door heeren presidenten der Roomsch-katholieke Kiesvereenigingen in Noord Brabant elf in getaj de regeering in mora gesteld om af te laten vin het indienen eener nieuwe militie- icet. ij uiten eerbiedig maar d r i n- igend den wensch, d it t het der hooge jregeerlng moge behagen, zulk een iwetsontwerp niet in te dienen." Straf werd tevens bedreigd. Vooreerst opzeg ging van het verbond niet de anti-revolutionaire en like andere partij die het waagde het rempla- fantenstelse) aan te tasten; later in October ver nietiging van het mandaat der Nomdhrabantsche leden die er erne anóeie overtuiging op zouden durven nahouden of stemmen niet overeenkom stig de voorschriften der Elven; eindelijk werd het ministetie met omverwerping bedreigd. Tot onderteekening en goedkeuring van dit laatste bijna ongelooflijke staatsstuk van zoo verre strekking leende zich echter de verder ziende piesident, jhr. Josef de Ia Court, niet. Daarvoor nogmaals, zooals wij in ons schrijven aan dit blad in dato 10 Dec. 1890 die reeds brachten, dien edelman onze hulde en dank! Intusschen had men nog de stoutheid tot de volgen-ie bijvoeging; «verzoeke alle Roomsch- katlioüeke. anii-revolutionnaiie en conservatieve ldesveieemgingen in den lande, om van hunne instemming met deze motie te doen blijken". Hue ging het nu met deze verzochte instem ming 7 Na een Hauwen bijval te Katwijk en Bergen-op-Zoom. nadat nog de heer Op de Laak jen vrai don Quichotte" eene lans had gebroken voor de motie en tegen Da Zuidhollan- der (1) stak in het noorden een storm van verontwaardiging op tegen de daad der Elven en den zelfmnnrd gepleegd aan de katholieke staatspartij. Van Winterswijk uitgaande, door het noorden tot Utrecht overslaande, was het geen bijval dien men vond maar in kortescherpe moties, felle en cordate veroordeeling. Ook voor deze veroordeeling eener politieke brutaliteitwaarmede men der goede zaak den gevoeligsten slag toebrachtwaarde geloofsge- nooten van het noorden, evenals aan jhr. De la Court, die daartoe als het sein gaf, onzen grond- bartigen dank. Na zulk fiasco üo Maasbode profeteerde aanvankelijk eene ontploffing, welke den minister van oorlog dadelijk in de lucht zou doen vliegen moest wel eene poging gedaan of gewaagd wor den om pleisters en heul te brengen. Er volgde een resumé van bezwaren, uitgaande van den zelfden «Provincialen Bond der R.-k. kiesver eenigingen", waarin de meest ingrijpende be palingen der te verwachten wet den volke op eene wel wat perfide wijze werden blootgelegd en gecommentarieerd. Ook ditmaal was het protocol onderteekend door de Elven, doch weder zonder het zichtbare opperhoofd, den meerge- noemóen heer Josef de la Court. In den rond- zendbiief aan de verschillende kiesvereenigingen, die nu volgde, was wel het meest interessant dat bovenaan werd geteekend door het tut nu toe vermomde opperhoofd, den leider der be weging, den heer W. P. A. Mutsaers, president der kiesvereeniging Noordbrabant te Tilburg, en vice-president van den Provincialen kiezersbond. Ook de vermaarde motie werd wel onder zijne auspiciën de weield ingezonden, maar het staats stuk in quaestie teekende toenmaals loco de vice- president, nu wijlen de heer F. L. van Spaendonck. In louwmaand van dit jaar paraisseert derhalve de moedige heer W. P. A. Mutsaers in hoogst eigen persoon. Ditmaal zijn de batterijen dus geheel gedemaskeerd wij zien den hooldaanvoerder en pleitte (ace de schutspatroon onzer malcontenten is bij dit manifest zelf in het geweer. Er is on raad want de brandfakkel is geslingerd in het nu geheel verdeelde katholieke kamp. Doch alle redeneering baatte niet, zelfs niet de blootlegging der motieven aan de wet ont leend door den zendbrief van den heer Mutsaers c. s. De houding van dien heer is trouwens reeds lang niet «fair" meer tegenover zijne medeleden, welke hij als een soort voogd intimi deert door zijn gezag als hoofd der Noord- brabantsche kiespresidentenwelke naar zijn pijpen dansen. Dit is geen houding. En toch gaat men even onbezonnen voort en alsof er niets was geleerd. Immers op Donderdag den 46n dezer maand had wederom eene vergadering der Elven plaats waarvan het volgende manifest het resultaat was: «De provinciale bond der R.-k. kiesvereeni- ïgingen in Noord-Brabant meent, indien de dienst- ïvervanging wordt afgeschaft, aan de kiesver- «eenigingen bij de aanstaande verkiezingen voor »de Tweede Kamer de herkiezing te moeten ontraden van die Kamer- «leden, die na de Noordbrabantsche motie «van 17 October 1890 de regeering zijn blij- ïven steunen". (1) Vergelijk Be Maasbode van Nieuwjaarsdag 1891. Wederom stemde de voorzitter tegen, terwijl de heer M. Mommersteeg (bravo voor dezen 1) eerst zijn bestuur meende te moeten raadple gen, de heer Mutsaers zich onthield. Doch wat deed deze iiveraar op eene vergadering ad hoe belegd, waar zijn advies meer moest wegen dan zijne stem 7 Doch waarde heeren afgevaardigden van N. Brabant, maakt u niet te bang voor de bedrei gingen van een kiescollege, welks dwaze, ondoor dachte stappen door duizenden en duizenden ook in deze provincie betreurd worden. Eigenlijk is dat gedrag en dat van hun hoofd reeds in den persoon van den heer Mutsaers bij de laatste gemeenteverkiezingen ie Tilburg veroordeeld. De kiesvereeniging «Noordbrabant" stelde er toch, onder opperste leiding van dipn te voren altijd gehoorzaamden zegevierenden voorzittervier candidaten, die met honderdtallen van stemmen in de minderheid bleven. Zoo ongevoelig en ondankbaar was het altijd volgzame Tiiburg nla veille des elections" voor het zwoegend streven van den dilettant staats man vice-president van den provincialen kie zersbond Laat het dus onzen afgevaardigden gezegd zijn dot niet enke! de Elven en hun kies- aanhang, die zeker onder het gros der bevolking om duizend redenen geen steun vinden, op hen het oog gevestigd houden. Wij verwachten bijv. van onzen afgevaardigde den luitenant generaal Van der Schrieok, dat hij niet enkel voor «eene mooie kaserne", maar naar krijgsmansplicht voor een welingericht, degelijk en deugdelijk vader- landsch leger zal stemmen. Dat het met zij Video meliora proboquedeleriora scqitor. Het zou anders met Z.H E Gestr. en collega's wei eens kunnen gaan ais met de candidaten van Noordbrabant in het nij vere Tilburg. Velen toch hier maken zich reeds tot verzet gereed tegen dwingelandij, nog huiverig om den provincialen vrede te verstorenmaar voortdurend getergd, zouden er onverwachte dingen gebeuren. Noordbrabantershet gaat ons wel in onze provincie, thans niet meer verongelijkt of achter gesteld. Handel en industrie bloeien in tal van plaatsen op nooit gekende wijze millioenen dalen op ons neer voor nieuwe waterwegen en prach tige kanalen die vertier en trafiek zullan ver meerderen en watersnood keeien. Ieder recht geaard Nooidbrabanter stemt er dan ook van ganscher harte mee in dat wij niet enke! gretig moeten zijn om in Breda bijv. de militaire aca demie met den aankleve van dien te 's-Bosch een groot garnizoen, te Tilburg en elders uit gebreide aannemingen voor armee en vloot te behouden neen, ook voor ons geldt het«Met goed en bloed voor het vaderland" en daaraan getrouw, vertrouwen wij dat de einduitslag der stemming over de militiewet, waarvan de open bare behandeling thans volgt, een geheel andere zal zijn als onze booze Elf in hunne onmacht dien aan hunne gecommitteerden voorschrijven. Ook ditmaal dank voor de hospitaliteit aan deze letteren van een katholieken Noordbrabanter bewezen. Ik schreef u in naam van velen. Het hoofdbestuur van liet Nederlandsch werkliedenverbond «Patrimonium" heeft na mens de 99 onderafdeeüngen adhaesie betuigd aan het streven der Haagsche Kamer van koophandel en fabrieken naar tariefsher ziening. Te 's-Gravenhage is in 81-jarigen ouder dom overleden jhr. J. A. Lycldama a Nyeholt, oud-burgemeester van Opsterland. Hij was gedurende vele jaren lid der Provin ciale Staten van Friesland. Jegens de armen was hij mild, zoodat zijn gemis in de gemeente Opsterland zeer zal worden gevoeld. Gedurende het 4e kwartaal van 1891 werd het rijks-museum te Amsterdam bezocht door 43.383 personen. Op de Berlijnsche schilderijententoonstelling zullen de volgende Nederlandsche schilders vertegenwoordigd zijn: Bisschop, Blommers, De Bock, Breitner, Gabriel, Hoynck van Papendrecht, M. ten Kate, Israels, Mesdag, Neuhuys, Roelofs, Valkenburg, Bakhuyzen, Du Chattel, De Jongh, Ter Meulen, IColdewey, Cunaeus, Sadée, Tiiolen, H. Vos, mevr. Ron- ner, B. Bisschop, Verster, Akkeringa, Vrolijk, S. Verveer, M. Vos, mej. M. Rooseboom, Stang, Zilcken en De Zwart. Vad Verschillende vrouwendie gisteren de markt bezochten aan de Botersloot te Rot terdam, zijn weder op eene voor haar onver klaarbare wiize hare portemonnaie met inhoud kwijtgeraakt. De landbouwer V. W. te Stolwijk vermiste dezer dagen uit eene gesloten kast eene som van ruim f200. Dadelijk viel de ver denking op de dienstbode, en direct bekende deze het geld te hebben weggenomen. Een klein gedeelte van bet gestolene was nog in haar bezitde rest had zij aan kleeren en opschik besteed. De zaak is in handen der justitie. In het Ruhr-gebied hebben 2000 mijnwerkers den arbeid geslaakt, waardoor thans 45 mijnen stil staan. De werkstaking in de Borinage te Bergen (in Henegouwenj is reeds veel verminderdhet aantal werkstakers bedraagt nog slechts 900. De Zondag jl, te Bradford gehouden vergade ring van werklieden vereenigingen wordt door ongeveer 100.000 personen bijgewoond. In de door socialisten gehouden toespiaken werd rust verstoring ten zeerste afgeraden, maar den werklieden op het hart gedrukt zich van alle wettige middelen tot bereiking van bun doel te bedienen. Eenstemmig werd een besluit ge nomen, waarin de houding der overheid wordt afgekeurd. De vergadering liep in de beste orde af. Op eene groote meeting van timmerlieden en schrijnwerkers te Londen is besloten, 2 Mei a.s. het weik te staken, indien de patroons het loon niet tot 40 stuivers per uur willen verhongen en de werkuren tot 4S per week bepei ken. Het co mité van de arbeiders in machine-fabrieken te Manchester berichtte aan de fabi ikanten, dat het weik 25 April a.s. zal worden gestaakt, als de werkuren niet op 53 per week worden bepaald. Eene dame uit een der eerste adellijke farnilién van Engeland, lady Alexandra Leveson Gower, de 25-jarige dochter van den hertog van Suther land, is in een der Londensche ziekenhuizen bezwe ken aan de gevolgen van uitputting in hare betrek king als ziekenverpleegster, welke zij vrijwillig had op zich genomen toen, driejaren geleden, hare moeder, die door den hertog verlaten was, over leed. Enkele weken vóór baar dood bracht de koningin van Engeland nog een bezoek aan haar ziekbed. Te Römhild, in Tliüringen, zijn 30 huizen op bet marktplein door brand vernield. Volgens een telegram uit Britsch Indiè, zou in het presidentschap Madias en in het bijzonder in het district Noord-Arcot hongersnood heerschen. In de vorige week zijn te New-York niet minder dan 4347 personen gestorven, tegen 734 in de zelfde week van het vorige jaar. Het aantal der in dit seizoen aan de daar heerschende griep overledenen bedraagt 356, Onder anderen zijn thans 176 politie-agenten wegens ziekte buiten dienst. De waarde der eerste bezending ivoor van Erain Paclia, welke thans te Bagamoyo is aan gekomen, wordt op wel f500.000 geschat. HEM HAAG, 22 April. Tweede Kamer. De leger wet werd sterk bestreden door de heeren Van Vlijmen en Van Nunen alsbnnoodige verzwaring van financieele lasten, met problematiek nut. De heer Guyot criti- seerde scherp het ontwerp als een grooten misslag uit een militair oogpunt, terwijl het geen waarborgen geeft voor een behoorlijke zeemacht. De heer Domela Nieuwenhuis, ofschoon sterk tegen de plaatsvervanging, bestreed krachtig het ontwerp als uiting van militarisme, dat millioenen nutteloos verspilt en ons een stelsel wil geven, strijdig met het belang van land en volk. Hij stelde een motie voor, waarbij de hoofdstrekking van het ontwerp wordt afgekeurd als een bedenkelijken stap in de richting van het militarisme. De heer De Geer van Jutfaas bestreed ook het ontwerp als onduidelijk in vorm en eene groote verzwaring der finan cieele en personeele lasten. HEM HAAG, 22 April. Benoemd tot ontvanger der invoerrechten en accijnzen te Schiedam de heer W. van Nouhuijs, thans te Nieuwer-Amstel, De landbouwvereeniging «Eiland IJsoImonde" zal den 6n Mei, op het terrein nabij den lieer A. van Gent te Charlois, eene stierenkeuring houden. Den 4n Mei wordt de termijn van inschrijving gesloten. Gisteren werden op het buitenverblijf «Rozen hof' van den heer W.R. A. C graal van Rechteren Limpurg te Dordrecht do eerste gele komkom mers gesneden. Te Deptford heeft men weder longziekte ontdekt bij vee, dat uit de Vereenigdc Staten was inge voerd. Men verwacht, 4at de Engelsche regeering nu weer beperkende maatregelen omtrent den invoer daarvan zal nemen. De Cl. deoit het volgend zeldzaam geval mede Bij een dezer dagen gehouden examen voor de akte van onderwijzer behaalde een candidaat met lot den rang: doch bij het opmaken der akte bleek, dat hij, op 4 2 April 4873 geboren, het schriftelijk examen vóór tin het mondeling examen na het volbrengen \an zijn achttiende jaar had gedaan, zoodat de voorzitter der commissie voor- loopig bezwaar meende te moeten maken tegen de uitreiking der akte. Het oordeel van den minister werd nu gevraagd en deze gaf als zijn gevoelen te kennen, dat de akte moest worden geweigerd. De teleurgestelde candidaat zal nu het volgend jaar een nieuw examen hebben af te leggen. II. M. de Koningin-Regentes heeft aan de commissie voor de arme vLschers van llollurn, die onlangs bij het opbreken van het ijs hunne schepen verloren, f 100 doen tookomen. Blijkens eerie mededeehng van den heer J. van 't Liridenhout werd door hem sedert de oprichting van de weesinrichting te Neerbosch, 27 jaar ge heel f 1,900,000 aan giften ontvangen. VLAARDINGEN. Gisteren kwam alhier binnen 4 schip met 400 levende kabeljauwen a f4.40 per kop, 20 doode dito a 80 ets per kop, 50 levende leng a f 2 per kop, 17 snees schelvisch a f4.40 per snees, 2 hen vleet a f 44 per bon en 3 punt rog a 10,25 per punt. PERNIS. Gisteren kwamen alhier binnen 2 sloepen, elk rnet eene besomming van f.300 aan versche viscb. De prijzen voor lev. kabeljauw zijn thans fl a 1.10, dunde dito 05 a 75 per kop, schelvisch f 27 per honderd. KRALINGSCHE VEER. Gisierochtend wer den alhier ter markt aangevoerd 85 zalmen, die voor f1.20 a 1.35 per i/° kilo werden ver kocht. Nog weiden aangevoerd 743 elften, die f4.75 tot 2.20 per stuk opbrachten. AMMERSTOL. De vorige week zijn alhier ter markt aangevoerd en verkocht 111 zalmen, prijs f 1.10 a 4.35 per '/s kilo, en 29 elften, die voor f 1.50 a 2.50 per stuk verkocht werden. IIARDINXVELD. Aan de vischmaikt zijn van 11 tot 17 April verkocht18 winterzalmen prijs fl.20 a 4,31 per Va KG. Nog werden aan gevoerd 585 elften van fl.00 a 2.02 per stuk en 5 hengstzalmen van f0.58 a 0.62 per Va KG. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Est bij Geldermalsen ds. J. van Dijk, te Boursete Bruchem, Kerkwijk en Del wijnen ds. C. IJnzcuides, te Onderkeik a/d IJselte Kuinre de heer C. D. Moulijn, cand, te Nijmegen. Op de jaarlijksrne vergadering der Ned.-herv. predikanten-vereeniging, die 29 en 30 April a.s. te Utrecht zal worden gehouden, zullen de volgende punten worden behandeld 1°. Bespreking van de synodale voorstellen tot wetsverandering. Inleider ds. Ten Harmsen van der Beek, van Valburg. 2". Onze evangelieprediking en onze Schrift beschouwing. Inleider ds. Roozemeijer. van Arnhem. 3°. Confessie en dogmatiek. Inleider ds. F. E. Daubanton, van Amsterdam. 4". Hebben wij als predikanten een roeping op

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3