Verkiezingen. PER TELEGRAAF. P°st en Telegraphie. Koloniën. •vrome Christenen, die zich door leidslieden als dr. Bronsveld laten verschalken, met een blinddoek diep over de oogen. Te laat zul len ze zien hoe teleurgesteld ze uitkomen. Een tweede opmerking geldt het feit, dat prof. Buys, schoon in goed gezelschap, gese condeerd o. a. door dr. Lamping, den hoofd- red. der 2V. R. Ct.. van zijn voetstuk als sleider achter de hand" aftrad. Van tweeën éen nu: öf prof. Buys kent zijn eigen manne kens niet, óf wel het feit staat thans te wachten, dat vele notabele, respectabele en recomman dabele candidaten zich, na de gevallen be slissing, zullen terugtrekken. De derde opmerking is, dat de vrees voor de radicalen er bij de »Unio" achter zat. Daarom, nu het getij verliep, werd den loods last gegeven een reefje uit de zeilen los te makpn. Vooruit, zij het ook met half-speed, scheen nu het veiligst commando. De »Unie" meent nu. althans bij deze verkiezing, van het gegons der radicale wespen af te wezen. Of dat zoo zijn zal Daar was de vergadering niet naar, meent de Stand. Slechts 62 kies- vereenigingen waren vertegenwoordigd voor heel het land te gader. Zuid-Holland zond althans 19 kiesvereenigingen, maar Noord- Holland sleehts 7, en de overige waren over de negen andere provinciën verdeeld. Om het geld of de drukte bleef men toch niet weg, terwijl het programma zoo prikkelde. Het feu sacré bij deze staatkundige partij vlamt niet meer op. Veel succes durft de Stand, haar dan ook niet voorspellen. De lux. Ct. brengt wij gelooven terecht de benoeming van den lieer C. E. van Koetsveld tot commandeur in de orde van den Nederlandscben Leeuw in verband met de rede bij 'sKonings uitvaart gehouden. Zij aarzelt niet die boven de oraisons funè- bres van Bossuet en Massillon te stellen. Ontegenzeggelijk was die rede zeer schoon en indrukwekkend. Wanneer men ze echter vergelijkt met die, bij de begrafenis van den Prins van Oranje, des Konings oudsten zoon, gehouden, dan zal men moeten erken nen, dat deze nog hooger staat. Het is een meesterstuk van vorin en gedachte, dat tot het beste behoort wat onze letterkunde heeft voortgebracht. ArnhCt.) Aan de onderofficieren, die als dragers gefungeerd hebben bij de plechtige begrafenis van wijlen Z. M. den Koning, zijn gratificatiën toegekend, en welaan de onderofficieren uit de omstreken van bet Loo en zij, die te 's-Gravenhage dienst hebben gedaan bij het vervoer van het Koninklijk lijk van het station naar het paleis, ieder tien gulden, en aan de onderofficieren, die dienst hebben gedaan bij de begrafenis, ieder vijf en twintig gulden. Dr. E. Laurillard heeft in het iV. v. d. JD. de volgende proeve gegeven van een gewij zigd Wien Neerlandsch bloed: Wien Neêrlands bloed door de aad'ren vloeit, VerhelTe een feest'lijk lied, Waar 'thart in dank en hoop bij gloeit En "t oog naar Boven ziet En dat die biik dan, als die zang, Des harten beê vertolk' sGeef Heer I Uw' zegen, mild en lang, Aan Vorstenhuis en volk." »Dat Uwe gunst den gang verzeil" Van onze Koningin, llaar zegene en ten zegen steil', Tot Haar en 's volks gewin. Geef vastheid aan den glorietroon Der Telg van 'toude Huis! Hecht vreugdebloemen aan Haar kroon. En rozen om Haar kruis 1" Dat Uwe gunst ons erf bestraal' En bloei en heil vermeèr' In 't land van onze moedertaal En onzer vaad'ren eer, In 't land, waar 'tvolk met fleren moed, Aan 't groot velleden trouw, D' O r a n j ewimpel klaat'ren doet Langs 'tRood en Wit en Blauw!" De heer dx\ F. A. Jentink, directeur van het museum van natuurlijke historie te Leiden, is benoemd tot buiteniandsch lid van de DRoyal Zoological Society" te Londen. Het bestuur van het Friesehe comité der volkspartij heeft aan den burgemeester te Leeuwarden gevraagd, den bezoekers van de meeting op 3 Mei toe te staan zich in ge- regelden optocht, met ontrold vaandel en onder het aanheffen van liederen, van de plaats hunner aankomst (station, aanlegplaats voor stoombooten enz.) naar het terrein der meeting te begeven, om 's middags op dezelfde wijze terug te keeren. Op die aanvraag is afwijzend beschikt, wijl het ontplooien van roode vaandels en het aanheffen van socialistische liederen eene uittarting zou zijn, hetgeen de burgemeester niet kon toestaan, vooral niet wijl die optocht onder kerktijd zou moeten geschieden. Aan de K. R. Ct. wordt uit Akkrurn van 21 April gemeld Iledenavdnd kwamen stil en blijkbaar teleurgesteld de Biltsche arbeiders uit de veenplasseu van Engwirden hier aan. Hoewel een '140 man sterk, werd niet het minste gedruisch vernomen, ook niet toen zij allen aan het station samen waren. Op het perron stonden zij op eene lange rij geschaard en gedroegen zich zeer beleefd en gewillig tegen over den vriendelijken stationschef. Toen de trein van 7.25 uit Heerenveen aankwam, waren door de goede zorgen van den stations chef alhier, die naar Heerenveen had getele- grapheerd, alle wagens 3e klasse beschikbaar en stapten onze werklui in volmaakte crde in den trein. Zij keerden allen naar hunne verklaring met leegen buidel en zonder voor uitzicht op dadelijke verdienste naar het Bilt terug. Uit het Bilt meldt men van gisteren aan de N. R. Ct. Hedennacht omstreeks 12 uur zijn de Biltsche arbeiders uit Engwirden in de ge meente teruggekeerd. Loo pende kwamen zij van Leeuwarden. Nauwelijks was het Zondagochtend bekend, dat liet stoomschip P. Galand te Rotterdam was aangekomen, of duizenden stroomden naar het Poortgebouw om de door de aanva ring toegebrachte schade te zien. De P. Caland ligt op de gewone aanleg plaats vast tegen den wal gemeerd. De voorsteven is geheel weg, en het gat van boven tot beneden de waterlijn is zoo groot, dat er gemakkelijk een menseh in kan staan. De boeg is ongeveer 10 voet ingedrukt en de boegspriet, een balk van eikenhout van een hal ven meter middellijn, is geheel aan splinters geslagen. De punt van den steven hangt geheel naar omlaag. De zware ankers zijn blijven haken. Achter de kettinggaten heeft het schip van buiten geen schade be komen. Binnen in het voorschip is alles vernield eu het is alleen aan de waterdichte schutten te danken, dat het schip niet ge zonken is. Naar wij vernemen, is, nadat de bijzonder heden der aanvaring zijn bekend geworden, door de N. A. S. M., op advies barer rechts geleerden te Londen, eene tegenvordering ingesteld tegen de reederij ss. Glamorgan, voor de schade aan het ss. P. Caland ver oorzaakt. {N. R. Ct Te Groningen is in 70-jarigen ouderdom overleden de heer J. Worp, een algemeen geacht toonkunstenaar, die door zijne vele compositiën, vooral op het gebied van den volkszang, zich een goeden naam in de Neder- landscbe kunstwereld had verworven. Ook de derde voorstelling van Oedipus door Utrechtsche studenten, in den schouw burg te Utrecht, was overdruk bezocht en slaagde voortreffelijk. Zeer vele belangstellende en voorname personen uit Amsterdam en 's-Gravenhage waren aanwezig. De heer Schimmelpenninck van der Oye, de commis saris des Konings in de provincie Utrecht, was mede tegenwoordig. Aan den heer W. C. L. Bronsveld, den vertolker vau Tiresias in Koning Oedipus, werd door eenige vrienden een gravure aan geboden, voorstellende Saffo, waarvan de lijst omkranst was met rozen. Bovendien ontving de kooraanvoerder, de heer G. Kir berger, een krans. YInardingen. Van de werf der scheepsbouwmeesters gebr. Van der Windt is gisteren met goed gevolg te water gelaten de logger Arie 4' Fransvoor rekening van den heer R. Ommeriug alhier, zullende ge voerd worden door stuurman A. Schriel, bestemd voor de haring- en beug» isscherij. Leiden. Aan de kweekschool voor zee vaart alhier, waar tijdelijk de maitregel was geDomen om ook jongens aan te nemen op 131/2-jarigen leeftijd, heeft dat zoo' n invloed op den toevloed gehad, dat gedurende het eerste kwartaal zich 393 jongens hadden aangemeld, van wie 122 werden aangenomen, en onder dezen 33 dus ruim lk tusschen leeftijd van *13en 14 jaar. Heerenvecn. De timmermans- en met selaarsknechts te dezer steno hebben besloten bij hunnen eisch om loonsverhooging le blijven volharden. Tot Zaterdag a.s. zullen zij tegen het vroegere loon blijven doorwerken, doch wordt dan niet voldaan aan hunne wenselien, dan zullen zij het werk staken. Reeds doen zij een beroep op het publiek om hun in dat geval voor eigen rekening werk te ver schaffen, overtuigd als zij zijn, dat de meer derheid der ingezetenen de billijkheid van hunne eischen erkent. Nijmegen. De componist J. C. Boers uit Delft werd Dinsdag bij zijne komst ia zijne geboortestad alhier door de daartoe gevormde feestcommissie van het spoorweg station plechtig afgehaald en naar zijn hotel begeleid, alwaar hij bij monde van den eere voorzitter der commissie, mr. P. C. Bijleveld, burgemeester, hartelijk werd toegesproken en hem de eere-wijn werd aangeboden. De •lieer Boers was zichtbaar getroffen voor de schoone ontvangst, welke hem door zijne voormalige stadgenooten was bereid. In zijn geboortehuis is het welgelijkend portret van den hoogbejaarden toonkunstenaar lus- schen groen en bloemen ten toon gesteld, ter wijl de driekleur te zijner eere wappert. De afdeeling Oud-Beierland van de centrale vrijzinnige kiesvereeniging in het district Ridderkerk heeft het volgende gros van candidaten opgemaakt voor het lidmaatschap der Tweede Kamer: jhr. mr. W. Six, oud minister van binnenlandsche zaken te 's-Gra- venhage, W. F. Tak te Schiedam, en Arie Smit, oud-burgemeester van Vlissingen en oud-lid der Kamer. De verkiezing van een definitieven candidaat uit dit drietal zal de volgende week in de vergadering van de centrale kiesvereeniging plaats hebben. Naar men uit Den Haag aan de K. Qron. Ct. schrijft, zullen de R.-katholieken mr. Bevers, die in zijn district zwak staat, alhier voor de Kamer candidaat stellen naast graaf Schimmelpenninck en den heer Van Kempen, mits de conservatieven en anti-revolution- nairen evenzoo handelen. De »Marnixbond" heeft besloten a. Dezen keer geen eigen candidaten te stellen. b. Den kiezers te raden dezen keer hun stem te geven aan den anti-revol. candidaat, j indien het hun blijkt, dat hij in beginsel is voor schrapping van art. 471 (168), scheiding van kerk en staat; en, waar dat niet blijkt, zich te onthouden. Aan de candidatuur, door de a volkspartij" aan de Zaan den heer W. Bax, predikant te Zaandam, aangeboden, zijn twee voorwaarden verbonden. Als de heer Bax haar aanneemt, zal hij ten eerste zijn candidatuur in een openbare vergadering met debat moeten ver dedigen en ten andere een opgemaakt program hebben te onderschrijven. Amst MENT HA1G, 23 April. Tweede Kamer. Legerwet. De lieer lleldt bestreed het ontwerp op dezelfde gronden als de Keeren Virulv en Dornela Nieuwenhuis en ontkende tegenover den lieer Scliaepman dat net volle plaatsvervanging voorstaat. De heer Sevffardt achtte het ontwei p lang niet fraai en nationaal, zou trachten mede te werken tot verbetering en stond voor algerneenen dienst- en oefenpliclit. l)e heer Schepel drong aan op overlegging van het advies van den Raad van State over de legerwet en zou bij weigering der regee- ring eene motie voorstellen. De heer A. van Dedem was bereid mee te gaan als personeele en financieel! lasten niet te zwaar waren en de regeering toenadering toonde. De lieer Sehimmelpenninck van der Oye had geen principieele bezwaren. l)e heer Travaglino bestreed uitvoerig het ontwerp. De katholieken voeren oppositie uit over tuiging dat het militair leven nadeelig is voor veel jongelui. De gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar New-York be.tant door middel van het stoomschip Spaarndam. De laatste buidichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaaid op den 24n April a.s., des morgens ten 11 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Batavia, 20 Maart. Van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Ondorhoorigheden is door de regee ring het volgend telegraphic!» bericht ontvangen, verzonden uit Penang op 12 dezer: Kapitein an Ileum veiraste een en nam tweede benting in Kandang: blijven bezet. Openkappen Tingkem en Aroen gesneuveld kapitein Van Wicheren, fuseliers Eggermont 27843, Iloekzema 238G6, hoornblazer Kamit 22470, cavalerist Duiskes 30406 gewond fourier Wijnberg 24182, fuseliers Van Lerberghe, 27988, Ratajski 20738, Bó 23635, Lenaars 27982, Kar- winski 21495, Van de Rijt 24251, Wongso 2828, Risamasu 15536, Wattimury 22050," Aan het verslag der voornaamste gebeurtenissen in Atjeh, loopende van 16 Febr. jl. tot en met 1 dezer, is bet volgende ontlepnd Groot-Atjeh. Op Groot-Atjeh werd de rust niet verstoord en onze posten slechts in geringe mate beschoten. Wel gaven de vijandelijke benden bij het kappen in de nabijheid van Lamsajoen en het herstellen van de spooi'baan en brug tusschen Lamreng en Kambaroe teekenen van hunne aan wezigheid, doch het gelukte zonder noemenswaar dige verliezen onzerzijds die werkzaamheden te verrichten, zoodat den ln Maart de ceintuurbaan weder geheel in gebruik is gesteld, en door het openkappen van het terrein beter dan voorheen tegen beschadiging zal kunnen beveiligd worden wij bekwamen' slechts twee gewonden, waarvan een zeer licht. Ondcrhoorighcdcn. Ter Noordkust viel weinig belangrijks voor; de versterking te Segli werd in nog minder mate beschoten dan in het vorig tijdvak. Oostkust. Toekoe Tibang van Dji.ngkï schijnt nu door Perlak totaal geslcgen en met zijn zoon naar Simpang Olim gevlucht te zijn.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3