Rech fczaken. Verkiezingen. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Post en Telegraphie. 0 n d e r w ij s. IC erlcnic u w s. Stedelijk Nieuws. toorts gemakkelijk te stichten, en geve aan de kiezers vat door hij haar stemmingen het pri'mcipiis obsta hoog te houden. ïEn overal mogen zij, die, leek of des kundige, thans nog niet op de hoogte zijn, hun licht bij het debat maar liever niet ontsteken, dan door hun schemerlicht hun, die vooruit willen, den weg te bemoeielijken Aan de Asser Courant wordt uit Den Haag gemelddat in welonderricl te kringen wordt verteld, dat professor Van Hamel, uit Groningen, zijn hoogleeraarsambt zal neer leggen en naar Parijs metterwoon wil gaan trekken, na zijn huwelijk met mej. Campbell, de dochter van wijlen den bekenden Neder- landschen geleerde. Zelfs werd de naam van zijn opvolger ook reeds genoemd. Uit de balans en winst- en verliesrekening over het jaar 1890 der Nederl. gist- en spiritusfabriek te Delft blijkt, dat het gedeelte van de winst hetwelk aan de deelhebbers ten goede bomt met inbegrip van het saldo be draagt f 110,826daarvan wordt veorgesteld f80,oOO of 10 pCt over het maatschappelijk kapitaal als dividend uit te keeren en de overige f 30,816 op reserve-rekening te bren gen. De nieuwe post reserve-rekening op de balans is ontstaan uit het agio op'de uitgifte ad- 10r pCt. der nieuwe aandeelen; Het voorstel tot verhooging der resei-ve is gedaan zoowel met het oog op de uitvoering-van verdere plannen als op het feitdat dooy de aanmerkelijke verhooging van de prijzen'der grondstoffen en van den spiritus het cijfefr van het benoodigde bedrijfskapitaal aanzienlijk is verhoogd. Eenige oude werklieden, zoo mannen als vrouwen, van het paleis sliet Loc zijn door H. M. de Koningin-Regentes op pensioen gesteld, en wel op veel gu'nstiger-voorwaardèn dan vroeger. Uit Demerara wordt ons gemeld, dat aldaar door eenige kooplieden te Paramaribo groote bestellingen rijst zijn gedaan, om te voorzien in de behoefte aan voedsel, welke in Suriname bestaat, ten gevolge van het mis lukken van den bananen-oogst. 2t.v.d.D Het aantal tusschendeks-passagiers voor het stoomschip Spaarndam, dat a.s. Zaterdag van hier vertrekt, bedraagt reeds ver over de 800. liet plan is om in den loop der week, vermoedelijk Maandag, eene extra boot naar New-York te zenden. In de chocoladefabriek van den heer Rademakers, aan de Havenkade te Scheve- ningen, werd Woensdagmiddag een' 17-jarig jongeling door een rad van de machine ge grepen, meegesleurd en een paar keeren rondgevoerd. De ongelukkige is kort daarna overleden. Dinsdagnamiddag is op het stationsterrein te Leeuwarden een ploegbaas boven uit eene heistelling gevallen en in den daaronder ge graven kuil terechtgekomenwaardoor hij beide beenen bij de enkels brak. De onge lukkige een zeer oppassendijverig en be kwaam werkman, is terstond op kosten van den aannemer, in wiens dienst hij was, opge nomen in het diakonessenhuis. Als eene bijzonderheid wordt ons gemeld, dat bij het aanleggen van een park te Aardenbui'g, bij liet omspitten van het plein van den ouden burgt en het St.-Baafskerkhof, gevonden in een muntstuk uit het jaar 160 na Chr. Op de eene zijde leest men*: ^Imperator Caesar Marcus Aurelius Antoni nus", en op de keerzijde nConcordia Augusto- Tr P XYI Tribunitiae protestatis" (voor de 16e maal gekozen Tribuun). Verder een muntstuk van Leodie Ferdinandus (Bisschop van Luik) en een Brabantsch driestuiverstuk. Op de éene zijde staatsAlbertus et Isabella Dei gratia 1621", op de andere zijde>Arch. Austr. Duces Burg. Brab, Z. C." Te Gfemert (N. B.) is bij het afbreken eener school een zilveren muntstuk gevonden, dat volgens deskundigen van Duitschen oor sprong is en uit de 12e eeuw dagteekent. De opschriften luiden»Deum plus ama quam Argentum" en: sDenarius Simplex Notatus Grifonus". Ylaardingen. De heer Zegers Veeckens, gemeente-ontvanger en secretaris van de plaatselijke schoolcommissie alhier, heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd wegens vertrek naar Amsterdam. Het manifest van de «Liberale Unie," gelijk het vastgesteld werd in de vergadering van 11 April, luidt als volgt Aan de Kiezers! De Tweede Kamer der Staten-Generaal, voort gekomen uit de verkiezingen van 1888, zal weldra hare loopbaan hebben volbracht. Nog enkele maan den en wederom zullen de kiezers geroepen worden tot samenstelling van dien tak der Vertegemvoor- ging. Het Nederlandsche volk heeft zich dus rekenschap te geven van hetgeen het thans ten einde spoedend tijapeik voor's lands belang heeft opgeleverd. Met de daarin opgedane ervaring voor oogen, zal het hebben te beslissen, in welke richting 's lands zaken zullen worden bestuurd in de eerst volgende wetgeiende periode. Het beleid der tegenwoordige meerderheid heeft alom teleurstelling gebaard. Bedriegen niet alle teekenen, dan wendt het land zich af van partijen, die getoond hebben zijne behoeften niet te be grijpen, veel minder die te kunnen bevredigen; dan verlangt het niet anders, dan zijn vertrouwen te hergeven aan eene waarlijk liberale staatkunde. En voorzeker zal de natie bereid zijn dat te doen, wanneer deze staatkunde blijk geeft van hare ernstige begeerte om zich te wijden aan het tot stand biengen van de horvormingen, die het belang van het Nederlandsche volk eischt. Welke die hervormingen zijn, wat dus het wachtwoord rooet wezen bij do aanstaande ver kiezingen, ons schijnt het niet twijfelachtig. De kiesbevoegdheid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal worde door onbekrompen toe passing van het voorschrift der Grondwet uitge breid ook tot den kring der wei klieden, die reeds te lang daarvan vei stoken bleef. De wetgever ga aanstonds zoover, als eene eerlijke uitlegging dei- Grondwet hem veroorlooft. Persoonlijke en gehei me invulling van het stembiljet in het lokaal der stemming worde voorgeschreven. liervorming van het samenstel onzer belastingen worde met alle kracht ter hand genomen. Niet langer worde gedraald met de invoering eener progressieve directe belasting, die een einde maakt aan het onduldbaar privilege, dat het roerend vermogen thans geniet. In verband daarmede moet de patentbelasting hetzij opgeheven, hetzij vervormd worden; accijnzen op eerste levens behoeften moeten vervallende druk der mutatierechten moet worden verlicht. Zoo noodig worde de successiebelasting uitgebreid, echter zoodanig, dat, voor zoover zij in de rechte lijn wordt geheven, de kleine vermogens in geen geval zwaarder worden belast. In liet algemeen worde gewaakt tegen te zware belasting van den kleinen middelstand en rekening gehouden met de belangen van den landbouw, dien gewichtigen tak van onze volkswelvaart. Met deze hervormingen moeten maatregelen gepaard gaan, om de gemeenten in hare finan- cieele moeielijkheden te gemoet te komen. Worden onze wenschen vervuld, dan zal, als straks de stembus wordt geopend, het aanhangig ontwerp tot regeling van den krijgsdienst, in hoofd beginselen ongewijzigd, dank zij de medewerking van de meerderheid der liberalen, reeds tot wet zijn verheven. Mocht dit onverhoopt niet bet geval zijn, dan neme op het liberale program eene voorname plaats in eene legerinrichting, in hoofdzaak overeenko mende met het stelsel, in het ontwerp-Bergansius neergelegd, eene legerinrichting, die gegrond is op het beginsel van persoonlijken dienstplicht, en welke getuigt, dat Nederland vast besloten is zijne onaf hankelijkheid en zijne neutraliteit tot het uiterste te verdedigen. Met betrekking tot het arbeidersvraagstuk hebben wij in hoofdzaak slechts te herbalen, wat daaromtrent in ons program van 1887 werd gezegd. Onze wenschen te dezen luiden: dat maatregelen worden verordend ter bevor dering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen dat aan iederen arbeider een wekelijksche rust dag worde gewaarborgd dat de verzekering van den werkman tegen ongelukken worde geregeld en aan voorzieningen bij ziekte, ouderdom en overlijden krachtig de hand geslagen worde; dat het volksonderwijs, met name liet nmbachts-, fabrieks- en landbouwonderwijs, van overheids wege op afdoende wijze worde gesteund dat het arbeidscontract bij de wet worde ge regeld en de naleving daarvan beter worde ver zekerd door eene ook buitendien hoog noodige vereenvoudiging van ons procesrecht dat tot vertegenwoordiging der arbeidsbelangen adviseeiende ai beidskamers worden georgani- seeid. En bovenal worde leerplicht ingevoerd, waar aan thans, na beëindiging van den schoolstrijd, geen beietsel rneer in den weg staat. De administratieve rechtspraak worde zoo geregeld, dat de burger gevrijwaard is tegen willekeurige wetstoepassing door de oveilieid. De nooden en behoeften binnen eigen grenzen mogen Nederland niet doen vergeten de dringende plichten, die het heeft te vervullon als koloniale mogendheid. Ook onze overzeescho bezittingen bieden een ruim veld van werkzaamheid voor eene vooruitstrevende staatkunde. Zoo worde een gedeelte der bestuurstaak in Oost-Indiè van het centraal gezag overgebracht naar de deelen. Er worde gestieefd naar gestadige vermindering van den druk, op de inlandsche bevolking gelegd door heeren-en cultuurdiensten. Met vasten tred worde op den ingeslagen weg voortgegaan en worden maatregelen genomen, opdat ook de laatst overgeblevene der gouver nementscultures aan de vrije industrie worde overgegeven. Ten aanzien van het opium vraagstuk tracht men door eene afdoende regeling het misbruik te keeren. De «Liberale Unie" vertrouwt, dat deze denk beelden bij de aanstaande verkiezingen door de liberalen eenparig zullen woiden gehuldigd. De anti-revolutionoaire kiesvereeniging in het district Bergum heeft den heer L. de Vries, aftredend lid, wederom candidaat gesteld. Mr. J. G. Ridder van Rappard te Laren, die zich bereid verklaard had eene eventueele candidatuur voor afgevaardigde in het district Zutfeu te aanvaarden, heeft, toen hij vernam, dat mr. II. Goeman Borgesius ook die can didatuur wilde aannemen, zich tegenover dezen teruggetrokken. Volgens berichten uit New-York dreigt eèn werkstaking van 200,000 ai beirlers der kolen mijnen met 1 Mei uit te breken. Nabij Rome. op 4 kilometer afstand der stad, is gisteren een kruitfabriek in de lucht gevlogen. Men zegt dat 120 personen gedood of gewond zijn. Yolgens de World zou keizer Wilhelm zeer verstoord zijn over de bekeering van zijne zuster, de Grieltsche kroonprinses, tot de Giieksche kerk. Hij schrijft die toe aan den invloed van koningin Olga, die op hare beurt weer onder den invloed van Rusland moet gehandeld hebben. Als het waar is wat het Engeische blad ver haalt, is het jammer voor de pas zoo vriendschap pelijk verklaarde betrekkingen tusscben Duitsch- land en Rusland. Naar gemeld wordt, heeft de paus de biecht van kloosterlingen aan hunne superieuren, tot wering van misbruiken, afgeschaft. In elk klooster moet het desbetreflend besluit ten minste eenmaal 's jaars worden afgekondigd. Volgens de Gaulois heeft Hirsch in Pennsyl vania een groote landstreek gekocht, om daar een kolonie van Russische joden te vestigen. Volgens een bericht uit Washington in de Herald is er eene nieuwe bereidingswijze van rookloos kruit gevonden, waardoor dit zoo voor treffelijk is geworden, dat liet binnenkort, naar men verwachten mag, bij het Amei ikaansche leger zal worden ingevoerd. DEM MAAG, 24 April. Tweede Kamer. Legerwet. De heer Borret protesteerde tegeu de rede van den lieer Travaglino en ontkende dat in deze wet iets anti-katholieks gelegen ligtook protesteerde hij tegen de motie der Noordbrabantsche kiesvereenigin- gen als aanranding vun de vrijheid der volks vertegenwoordigers. De heer Rooseboom verdedigde krachtig het ontwerp als voor treffelijker en goedkooper dan eenig ander en noodzakelijk om de kans van behoud onzer onafhankelijkheid te versterken. Hij ontkende ten stelligste dat de kazernen pestholen zouden zijn en dat de officieren alleen uit zucht tot promotie er voor zijn. De heer Land was ook voor het ontwerp, dat door de heeren Mutsaers, Lambrechts en Clercx op de bekende gronden werd bestreden. De rechtstreekscho intorrommunale telophoon- dienst voor publiek verkeer van Biissum met Amsterdam, |Zaandam, Haarlem, Zundvoort, 's-Gravenbage, Schiedam, Rotteidam, Dordrecht, Arnhem, Baarn, Hiiveisum en Utrecht is, met machtiging van den minister van waterstaat, handel en nijverheid, heden geopend. Bij het akte-examen als onderwijzer te *s Hage is gisteren toegelaten de heer M. A. Vlugter te Vlaardingen. De arrond.-rechtbank te 's-Gravenliage ver oordeelde gisteren II. G. C. L. ie 's Hage, wegens het verspreiden van opruiende geschriften bij gelegenheid der loting voor de nationale militie op den 14n Februari jl., tot 3 maanden gevange nisstraf. Gisteren werd door de arr.-rechtbank te Breda de geschorste ambtenaar bij 's rijks belastingen A. J. Struyk, gedetineeid ter zake van meineed, twee malen gepleegd, veroordeeld tot een jaar gevangenisstiaf, met ontzegging voorden tijd van zes jaar van do rechten, genoemd in art. 28, al. 1, 2 en 3 van het Wetboek van Strafrecht. Ncd.-IIerv. Kerk. Beroepen: te Bunnik ds. W. Mensen, te Heteren te Loenen de heet' C. D. Moulijn, cand. te Nijmegen. Bedankt: voor Langweer door ds. E, II. Jonkers, te Buitenpost. Dinsdag II. werd te Valkenburg (Limburg) de eerste steen gelegd der protestantsche kerk. De plechtigheid werd bijgewoond door kerkvoogden en notabelen der Ned.-herv. gemeente te Gulpen, verscheidene genoodigden en belangstellenden. BURG li R L IJ K E S T A N I). Geboren 22 April. Joban Ueinrieh, zoon van W. A. F. Griiper en P, Bakker, Doelen- hofje. 23. Andries en Jacobus, zoons van J. Rijke en N. Trooijeu, BottcrdamscM dijk.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3