A0. 1891 Maandag 27 April. N°. 7743. Eerste Blad Vijf n - ve ertig-st© Jaargano:. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: T ODÉ. Schiedam, 25 April 1891. Aan het verslag van den toestand der gemeente Schiedam over het jaar 1890 ontleenen wij liet volgende Op 31 December 1890 bedroeg de be' king van Schiedam 12078 mannen en 13269 vrouwen, totaal 25347 inwoners, tegen 25620 op 31 Januari 1889; dit geeft een vermin dering van 273 inwoners. De oorzaak hiervan is niet ver te zoeken. Als in andere plaatsen van eenig aanbelang was het getal vrouwelijke inwoners grooter dan dat der mannelijke; 'tbedraagt 1191 zielen. 't Aantal geborenen, 925, overtreft dat der overledenen, 584, met 341. 't Aantal kiezers voor den gemeenteraad bedroeg over het afgeloopen jaar 1256. De gemeentelijke schuld bedraagt in haar geheel een millioen, een honderd elf duizend zeshonderd gulden. De opbrengst van ver huurde ongebouwde gemeente-eigendommen ■23939 gulden 79s cent. De kosten van aanleg en onderhoud der straten, pleinen, plantsoenen enz. beliepen f 31803.97s. Hoewel geen eigenlijke epidemieën slacht offers hebben geëischt, eenige sterfge vallen aan roodvonk uitgezonderd, heeft toch de influenza haar invloed doen gevoelen. Bij het einde van April 1890 waren 92 per sonen meer overleden, dan in hetzelfde tijdvak van 1889. Het j> Toezicht op de levensmiddelen" levert weinig merkwaardigs op. Er werd eenig paarden-, rund- en schapevleesch afge keurd. Het getal aansluitingen aan de water leiding bedroeg op 31 December jl. 1967, tegen 1791 op 31 December 1889. Bravo! zeggen we, 4742 woningen in onze gemeente werden op het einde van 1890 van gezuiverd drinkwater voorzien. Moge het aantal toe nemen De brandweer werd tweemaal opgeroepen. Eén brand was van weinig beteekenis. Op 24 October echter brandde de spoelingmeel fabriek aan den Noordvestsingel af. Dat was een krasse brand. Overigens verkeeren we tegenwoordig in dit opzicht in gezegende omstandigheden. Met inbegrip van het kader telde onze ■schutterij 375 man. Hoe lang zal dit onder werp nog in het gemeenteverslag verschijnen? Dat zullen de heeren n Den Haag uitmaken. Nieuwe officieren worden nog steeds be- moemd, ook hier. De vrijwillige oefening in den wapenhandel wordt alhier vertegenwoordigd door het korps 'K.K. scherpschutters. De leden daarvan werken thans met de d.d. schutterij samen >hua getal bedraagt 45. Men zou zoo zeggen, dat getal kan veel grooter zijn. •Ais elk Nederlander leerde schieten, maar waar is daarvoor gelegenheid in onze ge meente? dan zou de Iegerwet, thans be handeld, er anders uitzien. Goed biljai tspelen kan menig Nederlanderhoevelen schieten er goed En toch, schieten geeft zelfvertrouwen, kweekt moedkweekt karakter, en Schiedam telt 46 scherpschutters, de tam boers die niet schieten, er byDat kon anders zijn. De openbare scholen zijn goed bevolkt. De le openbare tusschenschool is de talrijkste, ze telde 431 leerlingen. De minst bevolkte was de school voor gewoon en uitgebreid onderwijs voor jongens, die 73 leerlingen telde. Een reorganisatie der scholen, volgens alle deskundigen zeer gewenscht en zeer noodig, werd door den gemeenteraad verworpen. Op de openbare scholen waren totaal 2116 leerlingen; op de bijzondere 1658 leerlingen. De bijzondere vielen alle in de termen sub sidie van het rijk te ontvangen. 46 kinderen hebben voor hun 12de jaar de school ver laten. Dat belooft wat voor die stumperds, bij den feilen strijd om het bestaan De herhalingsschool voor merijes is tot nieuw leven ontwaakt. Ze telde op I Januari 1890 slechts 10 leerlingen, op 1 Januari 1891 echter 132. Dat mag vooruitgang heeten. Op het stukHerhalingsonderwys, voor jon gens, dat isde burgeravondschool, valt heel wat te zeggen. Doch hierover in een afzon derlijk artikel. Aan de bewaarschoolhouderessen waren 1241 kinderen toevertrouwd! Dat is een groot getalWe zullen er maar geen kant- teekeningen op maken. De minister Fock heeft het willen regelenhij heeft schipbreuk op zijn pogingen geleden. Jammer voor ons land! Wie geven nubewaarschoolonderwijs? Wie leiden hier het kind in zijn eerste levensjaren? Een gemeenteverslag kan natuurlijk niet anders dan wat logge cijfers gever.. Alweer een punt voor een artikel I We komen aan het aitikel: Inrigting tot opleiding van onderwijzers en onderwijze ressen. Er is hier sedert 1 November 1880 een Rijksnormaalschool; ze leverde van dat tijdstip tot December 1890 119 onderwijzers en onderwijzeressen opin 1890 alleen 8. Deze werden allen geplaatst. Er is een inrigting ter bekwaming voor de hoofdouderwijzersacte. Dat woord be kwaming is eenvoudig leelijk; maar dit doet er niet toe; deze inrigting telde 17 leerlingen waarvan 1 de hoofdacte verwierf; een sobere uitslag De burgeravondschool telde 61 leerlingen. Veel te weinig, zeggen we. Een organisatie, onder een krachtig hoofd, een hoofd, dat weet te geven en te nemen, dat rekening houdt met toestanden, een organisatie, die practisch is, zou een vrij sterker bevolkte burger avondschool kunnen leveren. Doch er komt een nieuwe directeur, die zal veel van het kromme recht maken 1 Teekenen, practische scheikunde, wat practische technologie, dat, zeggen de mannen van zaken, hebben we noodig. Laat dat de burgeravondschool geven aan de kinderen des volks, die het onderwijs aan de burgerschool niet betalen kunnen. Ze hebben recht op zoo'n onderwijsDat geve oor taan de burgeravondschool, en ze zal resultaten opleveren. Nu is haar resultaat bitter weinigEn laten we dan van de arme tobberds ook geen schoolgeld vragen. De vier gulden voor de burgeravondschool bijeen te krabbelen kost dikwijls kracht. In 1890 werd er acht en veertig gulden schoolgeld ontvangen. De cijfers zijn welsprekend (Wordt vervolgd.) Binnen Ijuiilsclie Berichten. SCHIEDAM, 25 April 181)1. Naar wij vernemen, heeft de heer S. A. Maas zijne benoeming tot lid van den ge meenteraad aangenomen. De commissaris des Konings in deze pro vincie heeft bepaalddat de aflevering van de bij de nationale militie voor de lichting van dit jaar in te lijven manschappen zal geschieden voor liet militiekanton Schiedam in de Beurs te Rotterdam Woensdag 6 Mei ten 8 ure. De berichten uit Gersau luiden liet weder is in de laatste dagen veel gun stiger. zoodat HH. Majesteiten daai door meer \an de buitenlucht kunnen genieten. Voorloopig bestaat het voornemen, op 5 Mei naar Nederland terug te keeren en het Loo te betrekken. Het paleis aldaar is zoowel in- als uitwendig op last van H. M. de Koningin- Regentes geheel in orde gebracht. De inventarisatie op het paleis sliet Loo"zou heden worden beëindigd. H. M. de Koningin-Regentes heeft bepaald, dat de adjudanten des Konings in gewonen en buitengewonen dienst, zoomede de ordon nansofficieren, den titel zullen voeten: lo. de adjudanten in gewonen dienst dien vansAdjudant van Hare Majesteit de Ko ningin" 2o. de adjudanten in buitengewonen dienst dien van: sAdjudant in buitenge wonen dienst van wijlen Zijne Majesteit den Koning" 3o. De ordonnansofficieren dien van: Or donnansofficier van Hare Majesteit de Ko ningin". De Staatsct. bevat het kon. besluit waarbij, op grond van verkregen rechten, pensioenen zijn verleend, ingevolge artt. 5, lit. a, en 27 der wet betreflende de pensioenen der wedu wen en weezen van burgerlijke ambtenaren van 9 Mei '1890 (Staatsblad no. 79). De minister van financiën maakt bekend, dat in de maand September e.k. een examen zal worden gehouden voor adspirant-land- meters, waarvan het programma is vastgesteld bij koninklijk besluit dd. 4 April no. 15, opgenomen in de Staatscourant van den 22n dezer no. 93dat tien plaatsen zulien worden opengesteld en de belanghebbenden zich om toelating tot dat examen, met overlegging der vereischte stukken, vóór den ln Augustus tot den minister hebben te wenden. Op verzoek van den minister vanbinnen- landsche zaken zijn de gemeentebesturen door de commissarissen des i. mings uitge- noodigd om, voor het geval belanghebbenden de bij art. 3 van het kon. besluit van 16 Febr. jl. (Staatsblad no. 30) gevorderde geboorte- of doopakte van weduwen van burgeriijke ambtenaren ter bekoming van pensioen niet kunnen vertoonen, hun eenigea tijd te latenteneinde zich van zulk eene akte te voorzien, en bij gebleken onmacht om die te bekomen, op het vertoon daarvan niet verder aan te dringen. In het bijzonder, wordt er bijgevoegd, kan worden voortgegaan met het uitreiken van attestaties de vita van hen, aan wie zijonder de werking der vorige, regelingvan welke de nieuwe in dit opzicht niet verschilt, werden verstrekt. Verder is den gemeentebesturen verzocht, steeds gedrukte exemplaren dier attestaties, geheel gelijk aan de vastgestelde modellen, te gebruiken. Zoo danige exemplaren zullen, op aanvraag, kos teloos door den directeur van het pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren worden verstrekt. De le luit. J. Bryan van het 17e bataljon is overgeplaatst by het 4e depot-bataljon te Padang. Het bestuur van de kiesvereeniging »Am- sterdam" heeft in een adres aan de Tweede Kamer verzocht de aanhangige Iegerwet niet aan te nemen, omdat door het stelsel van dienstruiling nog altijd een voorrecht voor de bezittende klasse blijft bestaan en vooral ook wegens de verzwaring van lasten, door de wet aan liet volk opgelegd. De Kamerleden, die krachtens het besluit der Ruomsch-katholieke kiesvereenigingen in Noord-Brabant niet meer voor herkiezing in aanmerking mogen komen, omdat zij de regeering hebben gesteund, zijn de heeren: Van der Schrieck, Vos de Wael, Borret en Michiels van Verduynen. Zelfs de Standaard schijnt zich te schamen over Okma, Eenige weifeling of een anti- revolutionnair zich te Wolvega tegenover hem candidaat mag stellen, acht ze ondenkbaar. Kiesvereenigingen behoeven zich volstiektniet te bekommeren om een »zittend" lid. Er zijn wel Kamerleden, die minder trouw waren aan »onze" beginselen, maar.de nbijomslan- EDA1SI IE 4BONNFMBNTSPRUSper kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzondeilijke noimners 1.85. - 2.50. - 0.10. BUKRjIl'; BOTGRSTKAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewon»» regels m**i inbegrip van eene Ourant/IJ,), Iedere gewone regel meer n 10. Driemaal geplaatst wonlt tegen tweemaal be«ekein1

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1