Naast Moltke's dood staat de werkstaking in de kolenmijnen op den voorgrond. Hoewel er Zondag in eene groote vergadering van afgevaardigden tot eene algemeene staking besloten werd, is deze tot dusver nog niet ingetreden Van 127,000 kolenmijnwerkers in het Rijnsch-Westfaalsche gebied, staakt op het oogenblik hoogstens een zesde. In de arbeiderskringen zelve doen zich voort durend nog ontradende stemmen hooren. Daarbij komt, dat de mijnbezitters de con- tractverbrekende werklieden met definitief ontslag bedreigen en dat de regeering elke bemiddeling ten gunste van contractver- brekende stakers afwijst. Te gelijker tijd zijn eenige groote Rijnlandscbe ijzer-industrieelen terstond begonnen den omvang van luin werk te beperken en talrijke arbeiders af te danken, zoodat de arbeiderswereld in de staaklustige districten voor een tweeledig onheil staat. Mocht het onder deze omstan digheden nochtans tot eene algemeene staking komen, dan zou de strijd tusschen arbeid- gevers en arbeidnemers vermoedelijk het beslissende en priucioieele karakter aannemen, tot hetwelk bij de eerstgenoemden, ook wegens de houding der regeering, neiging schijnt te bestaan. Gisteren en heden stroomden er ongeveer 12,000 personen toe om het tijk van Moltke op het praalbed nog eens te zien. De grootste eenvoudigheid kenmerkt deze tentoonstelling. Op verlangen toch van den overledene is elke versiering van het lijk met insigniën of ordeteekenen achterwege gebleven. Alleen stak er tusschen de vingers een tuiltje van 1 violetten. Even eenvoudig zal, volgens des overledenen wensch, de begrafenisplechtigheid zijn. Na eene kerkelijke inzegening in be perkten kring zal de kist naar het naastbij- gelegen station worden gebracht. De korte weg daarheen zal niet gedecoreerd worden alleenlijk zal de lijkstoet zich bewegen om de groote zegezuil voor de oorlogen van 1804, 1866 en '1870 opgericht. De grijze hofprediker Kögel zal, volgens des overledenen wensch, de inzeging verrichtendezelfde, met wien Moltke de herinnering aan drie veldtochten deelde, en die ook den ouden keizer Wilhelm ten grave geleidde. Ook de bijzetting te Kreisau zal zonder eenige praal geschieden, zoodat de antieke eenvoud, die Moltke in zijn gansche leven kenmerkte, hem ook in den dood nog omgeven zal. Het Berliner Tagéblatt beweert dat de regeering een middel heeft gevonden om de j clausule van de meest begunstigde natie" I ten aanzien der handelsverdragen met Italië en andere landen niet op Frankrijk toe te passen. De Fiansche regeering zou zich bovendien niet kunnen beklagen over oneerlijke handelingen der Duitsche regeering, daar deze ook haar voorstellen tot het sluiten van een handelsverdrag heeft gedaan. Naar aanleiding van de werkstaking dei- mijnwerkers in Westfalen is de regeering voornemens zoo spoedig mogelijk de invoer rechten voor steenkolen te verlagen, ten einde den invoer van kolen uit andere landen te bevorderen. Volgens de Wezer Zeitg. zijn een aantal Hannoveraansche officieren, die in het Sak sische leger dienen, ontslagen wegens de te openlijke uiting hunner Welfische gevoelens. F E A N K E IJ K. De Figaro behelst de volgende depêche uit Hamburg: Particuliere berichten mel den, dat er in Chili regeeringloosheid heerscht. Het gepeupel zou zich hebben meester ge maakt van de stad Iquique en deze geheel geplunderd hebben, ENGELAND. Bij de verkiezing in Whitechapel heeft de conservatieve eandidaat met 233 stemmen meerderheid de overwinning behaald op den Gladsloniaan. OOSTENRIJK. Het teWeenen verschijnend anti-semitisch Deutsches T~olksblatt is in beslag genomen, wegens mededeeling en bespreking van een brief uit Corfu, waarin de joden ten onrechte worden beschuldigd van een ritueelen moord op een christenmeisje. De jodenwijk wordt door troepen bewaakt. De grootrabbijn heeft den katholieken aartsbisschoppen dringend verzocht, de opgewonden bevolking tot kalmte aan te manen. De Hongaarsche minister van binnenland- sche zaken heeft bepaald, dat wie buiten het terrein der wedrennen weddenschappen aangaat, zal gestraft worden met acht dagen hechtenis en 100 florijnen boete. RUSLAND. Het aantal der Joodsche werklieden, wien het verblijf in Moskou verboden is, bedraagt ongeveer 14000. Het doel der Russische re geering is deze werklieden over de min bevolkte streken van Rusland te verspreiden. Men vreest dat het verbod nu ook tot Petersburg zal Worden uitgebreid. ITALIË. De minister-president, Di Rudini, heeft op een verzoek der Londensche vrede-vereeni- ging dat Italië het initiatief zou nemen tot een voorstel tot algemeene ontwapening, geantwoord dat Italië de grootste bewonde ring koestert voor het doel der vereeniging, en de eerste mogendheid is geweest, die steeds in hare tractaten een clausule voor scheidsreehtelijke oplossing heeft ingelascht. In zijn hoedanigheid van minister van bui- telandsche zaken kan Rudini zich echter niet tot meer verbinden, hoezeer het verlangde ook met zijn persoonlijke wenschen overeenstemt. De bladen te Rome zijn opgevuld met het verbaal der verwoestingen, door het in de lucht vliegen van het kruitmagazijn nabij Rome, op den Mont Testaecio, veroorzaakt. Op het Vaticaan ontstond eene groote ontstel tenis. De glazen in de bijzondere bibliotheek van den paus en vele kostbaarheden op het Vaticaan zijn verbrijzeld. In de basiliek van St. Pieter zijn groote vensters krom geslagen, ijzeren staven verwrongen en de glazen boven den kansel vermorzeld. De basiliek van St. Pieter is voorloopig ge sloten. Dit is ook het geval met de basiliek van St. Paul, waar al de geschilderde glazen vernield zijn. In het St.-Pauls-klooster zijn de deuren verbrijzeld en verscheidene antieke voorwerpen beschadigd. In de gevangenisseu was de schrik buiten gewoon. De gevangenen verkeerden in den waan, dat er eene aardbeving plaats had, en hier en daar was een begin van opstand. Onmiddellijk werd om de gevangenissen een cordon van troepen geplaatst. De regeering heeft een tweeërlei onderzoek naar de oorzaak van de ramp bevoleneen van administratieven en een van technischer! aard. In de Kamers heeft de minister van binnen- landsclie zaken, antwoordende op eenige tot hem gerichte vragen, verklaard, dat hij met zekerheid niets kon zeggen omtrent de oorzaak van het ongeluk. Maar naar hetgeen tot dusver aan het licht was gekomen, geloofde hij dat de ramp aan het toeval moet geweten worden. In de Kamer van afgevaardigden heeft de minister van oorlog hetzelfde verklaard. Terwijl hij sprak viel er een stuk van eene glasruit van den koepel op het hoofd van den minister van openbare werken, doch zonder hem te kwetsen. In antwoord op een vraag van den heer Aquini heeft de heer Nicotera in de Kamer van afgevaardigden verklaard, dat het onder zoek naar de oorzaak der •buskruit-ontploffing op den Testaecio nog voortgezet wordt. De minister van oorlog heeft een enquête doen instellen naar den toestand en de ligging van alle kruitmagazijnen in liet rijk. Van de bij de ontploffing gekwetsten zijn drie personen overleden. Koning Humbert heeft bij de ramp nabij Rome een voorbeeld gegeven van moed en menschenliefde. Men verhaalt dat Z. M-, hoe rende dat in een der ingestorte hutten een vrouw moest liggen, dadelijk door de puin- hoopen naar de hut ging, die aan het instor ten was. Een oogenbiik later kwam de koning, die door zijn adjudant gevolgd was, met de gewonde vrouw uit de bouwvallen terug. De koning, wiens gelaat zwart was van den rook en wiens kleeding gehavend was, liet de ge redde in zijn rijtuig brengen en naar het hospitaal voeren. Uit de menigte, die op eeni- geu afstand bijeen was ging een daverend gejuich voor den koning optoen zij het kloeke optreden van Z. M. gewaarwerd. Ook de koningin heeft een bezoek gebracht aan de gekwetsten in het hospitaal la Con- solazione. SPANJE. De minister van oorlog wil het contingent voor het leger vaststellen op 80,000 man voor het schiereiland, 20,000 voor Cuba en 10,000 voor de Philippijnsche eilanden. TRANSVAAL. Uit Pretoria wordt gemeld dat president Kruger eene proclamatie heeft uitgevaardigd, waarin aan alle burgers van het gemeer.e- best verboden wordt rechtstreeks of op andere wijze deel te nemen aan den voorgenomen strek" naar Mashona-landals zijnde dit in strijd met de verdragen, met Engeland gesloten. Binnenlaiidsche Berichten, sciiiedam:, 28 April isoi. Een der voerlieden van de bierbrouwerij »De Griffioen" van de firma J. M. van dei- Schalk Co. alhier, Frans Terhofstede, oud 29 jaar, is gisteravond ongeveer 6 uur met zijn bierwagen met twee paarden bespannen van Rotterdam huiswaarts keerende, aan den Binnenweg, bij de brug aan den Westersingel, van den wagen gevallen, waarbij hij den nek brak en op de plaats dood bleef. De paarden, die niet geschrikt waren, ver volgden met den wagen hun weg en werden door den jongen, die met Terhofstede mede- reed, en een werkman staande gehouden. Vermoedelijk heeft Terhofstede, doordien de wagen, pas door hem beklommen, tegen de rails van de stoomtram stootte, terwijl hij nog in staande houding was, het even wicht verloren, waardoor zijn noodlottige val werd veroorzaakt. Wat dit ongeluk nog tref fender maakt is de omstandigheid dat zijn vrouw des morgens bevallen was. Zij heeft een oppassend man en een zorgzaam vader voor haar gezin verloren, die om zijn vlijt en oppassendheid door zijn patroons zeer werd gewaardeerd. Onder de werklieden van de firma G. J. Vincent Co. alhier is gisteren door sociaal democraten een biljet verspreid, waarin wordt aangespoord tot deelneming aan de demon stratie, in het begin van Mei te houden, voor den 8-urigen arbeidsdag. De politie-agent «laar ter plaatse aanwezig heeft na kennis genomen te hebben van den inhoud van het biljet, geen termen gevonden om in dezen handelend op te treden. De gewone audiëntie van des ministers van financiën en oorlog zullen op Donderdag 30 April a.s. en die van den minister van marine zal op Vrijdag 1 Mei a.s. niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat op 25 dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 937,315.64Vs en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche bank, ingevolge art, 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van- 549,133.29Vs De bij de zeemacht opengevallen rang van schout-bij-naclit waartoe de tegenwoordige minister van marine krachtens zijn ancienne- teitsaanspraken zou moeten opklimmen zal, naar uit Den Haag gemeld wordt, voor eerst niet bezet worden. Aan den directeur van het kabinet des Konings, jhr. mr. Alewijn, is op zijn verzoek alsnog verlenging van verlof in zijne betrek king toegestaan. Bij de directie dei- grootboeken der natio nale schuld te Amsterdam zijn bevorderd tot referendaris, belast met de function van verificateur, J. F. Drugliorn Jr., thans hoofd commies tot adj.-commies G. L. Bruin, thans le klerk. Aan liet gouvernementsgebouw te 's-Gra- venhnge is aanbesteedde vaartverbetering van 's-Gravenhage met de Scliie 'le per ceel, eenige inschrijver Bekker, te Lent, en Van Selers, te Vucht, voor f727,900; 2e perceel, minste inschrijver G. Keij, te Rot terdam, voor f265.000. Voor het geheel de eerstgenoemden ad f 1.042.900. Dr. K. A. Rornbaclidie gedurende vele jaren lid van de Tweede Kamer was, afge vaardigd door het kiesdistrict Briefteis Vrijdag jl. op 79-jarigen leeftijd overleden. De overledene was een warm voorstander van de liberale beginselen. Als voorzitter der commissie voor de her ziening van het tarief zal optreden de heer Heldring, directeur der Handelmaatschappij. Leden zullen o. a. zijn de beeren mr. M. Mees, J. C. van Marken en A. Diepen. {Ml.) Men leest in de Deli Ct. van 28 Maart jl. Volgens de Pinang Gazette heeft 20 dezer op de Edi-rivier, ongeveer 500 yards van onze bentingeen aanval plaats gehad op een Europeaandie zich met eene sloep naar boord wilde begeven. De bemanning van dit vaartuig sprong te water en vluchtte, de Europeaan werd daarin verhinderd door de Atjehers, die hem een viertal klewanghouwen toebrachten en wie het waarschijnlijk te doen was om het geld dat hij gewoonlijk met zich voerde. Thans vonden zij echter niets van waarde in de boot en namen daarop ijlings de vlucht. De gewonde wordt in het militair hospi taal -verpleegd en zal hoogstwaarschijnlijk wel herstellen. Wij zijn in de gelegenheid aau dit bericht toe te voegen, dat de aangevallene k.-pitein Ross van de Washi is, van wien het bekeid is dat hij meestal geld bij zich heeft. Leze roofpartij en een andere aanval, welke acht dagen vroeger op vier politie-oppassers van den radja plaats vond welke het materieel voor de artesische putboring aan den linker oever der Edi-rivier moesten bewaken en waarbij liet om de geweren te doen was (waarvan er twee in handen der Atjehers blevennadat een der roovers zwaar was gewond), moeten waarschijnlijk worden toe geschreven aan lieden uit de geblokkeerde staatjes, waar de rijstoogst mislukt is, en die nu bij bonderden naar de ooskust uitwijken. Ook onder de Atjehers zeiven is de onveilig heid daardoor zeer toegenomen, en moord en diefstal tegenwoordig aan de orde van den dag. Zoolang die maraudeurs zich niet tot benden vereenigenzullen zij ons niet veel afbreuk doen, doch er heeft zich slechts een invloed rijke toekoe aan hun hoofd te stellen, en de poppen zijn weer aan het dansen, evenals verleden jaar. Door de bestuurderen van liet fonds voor noodlijdenden door watersnood, gevestigd te Amsterdam, is aan de ingezetenen van Gramsbergen, ,die door de overstroomingen in die gemeente schade hebben geleden, een bedrag van ongeveer f 6000 geschonken.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2