Yer kiczingen. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. V i s s c h e r ij. Stedelijk Nieuws. Marktberichten. Aan het bestuur der vereeniging Recht en Orde" te Amsterdam is het volgend schrijven gericht: De ondergeteekenden, leden der vereeniging, hebben de eer u het voorstel voor te dragen om de vereeniging te ontbinden, en u, in de termen van art. 8 van het reglement, te verzoeken om, met bekwamen spoed, eene vergadering der leden te beleggen ter behandeling van dat voorstel. Ter toelichting wenschen ondergeteekenden zich te bepalen tot de verklaring, dat zij in ontbinding van de vereeniging het eenige doel treffende middel zien om uit verdeeldheid te geraken en om tot een zuiveren toestand te komen. Het schrijven is onderteekend door do lieeren H. Poppen, deken van Amsterdam, mr, J. A. N. Travaglino, dr. P. J. F. Vermeulen, C. Strater, F. J. Nuyens, B. J. de Ilaas, B. Tepe, J. van Ebbing, C. P. Heymeijer, A. A. Swenger, P. Ch. Smit, II. J. L. Schmedding, Ed. Povel, mr. Wynand, J. M. Koch, II. J. Schade van Westrum, X. J. Boldoot, S. F. Steinbacher, S. J. J. M. Steinbaoher, II. Schiifer en E. II. W. Reiiners. De Nederlantlsclie vereeniging tot bevor dering van 's lands weerbaarheid heeft te Utrecht hare 49e algemeene vergadering gehouden. De rekening sloot met een batig saldo van f 5620. Als hoofdbestuurders wer den bij acclamatie herkozen de heeren Goeber, Hoenkop en dr. Becks. Het comité dat zich te Amsterdam ge vormd heeft om de ontslagen werklieden der kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te steunen, heeft een schrijven ontvangen van den particulieren secretaris van li. M. de Koningin-Regentes, waarin medegedeeld wordt, dat H. M. meent te moeten vasthouden aan den regel, niet in te teekeneu op lijsten voor tooneelvoorstellingen, welke worden gegeven met een weldadig doel. H. M. wenscht echter een bewijs van belangstelling te geven in de moeilijke omstandigheden dier werklieden, en heeft nu aan den voorzitter van het comité, den heer T. van Wouw, doen toekomen f 250, en wel f 150 namens H, M. Koningin Wilhelmina en f 100 namens H. M. de Regentes. De katholieke volksbond heeft aan het comité reeds eene ruime gave doen toekomen als opbrengst van de inzameling, door den bond gehouden. Zondagavond omstreeks halfacht is te Berg- Ambaeht een zware brand uitgebroken, ont staan in de woning van den veehouder J. Verburg. Deze woning is afgebrand, evenals die van den schoenmaker A. Kappetijn, van de heeren T. Blanken, J. Verburg en A. VVol- ters, in wiens huis nog enkele andere per sonen woonden. Een paar andere woningen zijn gedeeltelijk verbrand. De Groote Kerk met den toren en de con sistoriekamer zijn mede in puinhoopen ver keerd. Met zeer veel moeite is het aan de ijverige pogingen der brandweer te Berg-Ambacht en van die der naburige gemeenten Streefkerk, Ammerstol, Stolwijk en Schoonhoven mogen gelukken den brand verder te beteugelen, hoewel meermalen verscheidene met riet gedekte gebouwen in vlam geraakten. Het stalvee is gered. Van de inboedels is nagenoeg niets gered kunnen worden. Tot gisteren in den morgenstond zijn de ver schillende brandspuiten aan het werk moeten blijven. Verreweg de meeste der verbrande gebou wen en inboedels, ook de kerk en toren, waren verzekerd. Uit Schoonhoven waren 3 brandspuiten aanwezig, waaronder die van de instructie compagnie. De heer jhr, mr. W. Six te 's-Gravenhage heeft voor eene eventueele candidatuur voor de Tweede Kamer in het district Ridderkerk bedankt. Na het bedanken van de heeren Six en Goekoop is in het district Ridderkerk de lijst van voorloopige candidaten aangevuld met heeren mr. A. C. Crena de Iongh te Dordrecht en mr. J. A. van Gilse te Rotterdam. De afdeeling Puttershoek der centrale kiesvereeniging heeft den heer Smit reeds voorgoed candidaat gesteld. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen bond Maatschappelijk Belang heeft, een schrijven gericht aan de kiesvereenigingen in Nederland, het verzoek inhoudende om bij het stellen van candidaten voor de a.s. en de volgende verkiezingen, niet hen in aanmer king te doen komen, die het werken dei- coöperatieve verbruiksvereenigingen steunen of goedkeuren. Uit het kanten Oostburg wordt aan de Midd. Ct. geschreven, dat daar dezer dagen door eenige invloedrijke R.-katholieken eene vergadering is gehouden ter wisseling van gedachten over de a.s. verkiezing voor de Tweede Kamer. Daar de heer Glinderman verklaard had vóór de legerwet te zullen stemmen, werd besloten de kiezers vrij te laten zich te onthouden, of wel om op mr. P. C. J. Ilennequin, den candidaat der libe ralen, te stemmen, wiens bekende gematigd heid en weinige anti-paapsch-gezindheid verre de voorkeur verdient boven de Calvinistische hardheid der anti-revolutonnairen. "Volgens de KSlnische Xolkszcilunq is er sprake t van een plan, dat Antwerpen als koopstad tot een geduchter mededingster van Amsterdam en Rotterdam zal maken een plan om de Schelde- stad door een nieuw kanaal te verbinden met den Bovenrijn. Door de verbinding van Antwerpen met Straatsburg en Mulhausen zouden de Belgische kolen en steenen kunnen concurreeren met die van de Ruhr en de Saar: granen en petroleum zouden zeer goedkoop van Antwerpen naar den Elzas en Zwitserland vervoerd worden, en Ant werpen zou, zoo verwacht men, uitsluitend tot invoerhaven van dia koopwaren gekozen worden, ten nadeele van Amsterdam en Rotterdam. Het is echter nog maar een plan. De uitvoering zou, naar men raamt, ruim 13 milüoen gulden kosten. In de Zondag te Bochttm gehouden vergadering van gemachtigden van alle kolenmijnen in het gebied van de Ruhr is besloten dat gisteren het werk niet zou worden hervat. Voor het oogenblik dus eene algemeene werkstaking. (Van particuliere zijde vernemen wij nog dat den werkstakers van Engelsche zijde een miliioen mark onderstand is toegezegd. De Pruisische ministerraad moet besloten hebben de spoorweg tarieven te verlagen, teneinde den invoer van kolen uit het buitenland mogelijk te maken. Reeds Zondag zijn uit Ruhrort eenige stoombooten naar Rotterdam vertrokken, om daar de voor eigen gebruik noodige Engelsche steenkolen te koopen. Het hoofdbestuur der mijnwerkers-vereeniging »GIückauf' te Essen heeft zich met algemeene stemmen tegen eene werkstaking verklaard, daarbij de hoop uitsprekende, dat alle christelijke mijnwerkers in het Rijnsch-Westfaalsch gebied aan het werk zullen blijven.) {Dord. Ct.) Ondanks den hun gegeven raad blijven de West- faaische mijnwerkers bij hunne werkstakings plannen. In de bijeenkomst, door de gemachtigden der mijnwerkers nit de Rijnprovincie en Westfalen te Bochum gehouden, werd tot de algemeene werk staking besloten. Hier echter gelooven zelfs de leiders der sociaal-democraten niet, dat de werk staking eenige kans van slagen heeft, daar de mijnwerkers geen geld bezitten. De regeering en de eigenuars der mijnen zullen met de grootste energie en strengheid optreden. Het bestuurder katholieke mijnwerkers-vereeni ging in het district Dortmund verklaart zich tegen de werkstaking en verlangt dat de mijnwerkers er naar zullen blijven streven om hetgeen zij ver langen langs vredelievenden weg te verkrijgen. De werkstaking der mijnwerkers in Zweden is. dank zij het ijverig optreden van twee officieren van het Heilsleger, geëindigd, zoodat thans eene beslechting der geschillen tusschen patroons en werklieden door een scheidsgericht mogelijk is. Te Madrid, Barcelona, Bilbao, Sevilla, Sara- gossa, Valencir, en op andere plaatsen in Spanje hebben vergaderingen plaats gehad in de meeste werd besloten op 1 Mei een vredelievende mani festatie te houden. Te Barcelona staan echter, naar men meldt, de zaken bijna geheel stil, uit vrees voor rustverstoringen. Te Bilbao zou een werkstaking uitgebroken zijn onderdedienstboden. De heer Charles Dickens, den zoon van den beroemden schrijver, is te Chicago overleden. De heer Dickens hield eerst gedmende geruimen tijd voordrachten uit de werken zijns vaders en vestigde zich daarna in de Vereenigde Staten, waar hij zich alleen met industrieele aangelegen heden bezighield. Met Charles Dickeris sterft het geslacht van den grooten schrijver uit. MES UAAf», 28 April. Tweede Kamer. Legerwet. De regeering heeft volhard bij hare weigering tot overlegging van het advies van den Raad van State. De heeren De Beaufort, Sanders en Van Houten be streden sterk liet ontwerp. Beide eerstge- noemden verdedigden de volkswapening, de heer Van Ilouten liet stelsel De Roo. Hij deed vooral uitkomen dat algemeene oefen plicht onafhankelijk is van den afkoop van corvées en verzekerde de publieke opinie te hebben voorgelicht omdat zij vergiftigd werd door het denkbeeld dat het ontwerp een anti-papistisch karakter had. MEI* MAAG, 28 April. - Bij het liedeu gehouden akte-examen voor onder wijzeres zijn geslaagd de dames A. van der Most en W. J. Elberg, beiden van Schiedam. VLAARDINGEN. Sedert onze laatste opgaaf zijn alhier binnengekomen 9 schepen, gezamenlijk aanbrengende '174 ton zoutevisch. Gisteren werd eene voorloopige vergadering van reeders van haringschepen alhier in het verkoop lokaal gehouden, waarin in beginsel is aange nomen dit jaar weder eene haringjagerij te houden, mits de deelneming van hier en elders algemeen zij. PERNIS. Zaterdag kwam alhier binnen een sloep met eene partij kabeljauw en schelvisch. Prijzen voor levende kabeljauw fl.a 1.10, doode CO a 75 ets. per kopschelvisch 1'3.10 pet- snees, rog f5 a per punt. Gisteren kwam binnen een sloep met 30 ton zoutevisch, prijs f 45 per ton, en een sloep met '100 kabeljauwen. 700 schelvisschen en 3 ijibotten. Prijzen voor kabeljauw 95 ets. per kop, schelvisch f 17 bet honderd, ijlbot fö. KRAL NGSCIIE VEER. Gisterochtend wer den alhier ter markt aangevoerd 110 zalmen, die voor fl, a 1.25 per l/s kilo werden ver kocht. Nog werden aangevoerd 2402 elften, die fl.20 a 1.40 per stuk opbrachten. De vorige week werden alhier ter markt aange bracht en verkocht 792 zalmen en 6502 elften. AMMERSTOL. De vorige week werden alhier ter markt aangevoerd 92 zalmen, die ver kocht werden voor f 1.10 a 4.30 per kilo, en 129 elften, prijs fl. a 2.50 per stuk. BERGEN OP-ZOOM. In de vorige week werden circa 25.000 oesters naar het buitenland ver zonden. De prijzen waren per mille: le soort van f40 tot 50 en 2e soort van f30 tot 35. BURGERLIJKE STAND. Geboren 25 April. Christiaan, zoon van F. van Kampen en J. M. de Bie, Singel. 26. Arij, zoon van C. Mak en C. Gille, Nieuw West frank elandschei aan.Johanna Ad riana, dochter van H. As en J, A. de Jong, Breecl- stmat. Fiorentina Liduina Maria, dochter van T. B. Jonsthövel en M. Rössmann, Zalm straat. 27. Maria Johanna, dochter van J. Lechner en A. van der Sluis, Oostsingel. Christianus Wilhelmus, zoon van J. H. Kreu- ger en H. M. Zag wijn., Broersveld. Ilen- dricus Johannes, zoon van A. T. Schippers en W. M. J. Drils, Nieuwe Singelstraat. 28. Geertruij, dochter van S. Poort en A, J. van der Sluis, Broersveld. Overleden26 April. Maart je Romein, oud 67 jaar en 7 maanden. Ovcrschiesche iceg. Grietje Baars, oud 40 jaar en '1*1 maanden, echtgenoot van J. C. van Gerven, IJendrinastraat. 27. Arie Leeflang, oud 47 jaar en 8 maanden, Nienicstraat. Leo- nardus Henricus Kleipool, oud 53 jaar en 9 maanden, Breedstraat. Andries Rijke, oud 4 dagen, 1ïotterdumsehe dijk. Schiedam, 27 en 28 April. Kogge 27. zonder handel. 28. Per 2100 kilo Dorpat f202 Ct. Gerstbeide dagen zonder handel. Moutwijn s noteering der makelaars beide dagen fli'/s- JeneverAmslerd. proef beide dagen f 15i/a per heet. Ut. zonder fu^t en zonder belasting. SjioSlng 27. f2.3ü 28. f2.10 per ketel. ROTTERDAM, 27 April. Binnenlandse he Granen. T a r w e, waarvan de aanvoer min lei- groot was dan in de vorige week, kun in de beste soorten prijshoudend geplaatst worden, doch moest in mindere qual. 10 ets. lager worden afgegeven. Beste qual. ging van f 10.40 tot 10.75 van de hand, een enkel partijtje nog daai boven, min dere soorten naar deugd van f 10 tut 8. Canada- Tarwe was goed prijshoudend te plaatsen van fS tot 8.75. Rogge was zeer weinig aangevoerd, en daar er vrij goede vraag voor dit artikel bestond, kon men gemakkelijk 20 ct. meer bedingen. De beste qual. f7.00 a 7,80, mindere soort f 7.40 a 7. Gerst. De aanvoer van Winter- bestaat hoofdzakelijk uit afwijkende qual., waarvoor geen kooplust bestaat; beste qual. is echter tot be staande prijzen goed te plaatsen. Zomer- flauw gevraagd f4.50 a 5.30; Chevalier-onveranderd f4.75 a 6.25. Haver prijshoudend. Per heet. f3 a 4.80 en per 100 kilo naar deugd van f8.50 tot 9.50. Paarden boonen brachten 20 cents meer op, f7 a 7.40. Bruine boonen waren, vooral in de boste soorten, gemakkelijk te verknopen en brachten dan ook 50 cents meer op, fi0.50 a 14.25. Witte boonen vinden nagenoeg geen af trek en worden alléén tot eene verlaging van fl door enkelen begeerd, zoodat van i 9 tot 10 50 werd afgegeven. Blauwe erwten brachten vorige prijzen op. ICooksoort f9.75 all met-kokende f8 a 9. Koolzaad f 11.50. afgegeven. Kanariezaad onveranderd. De beste qual. f7.75 a 8, goede en mindere soort f7 a 7.50. Rotterdam, 27 April. Op de veemarkt alhier waren heden aange voerd 339 vette runderen, 146 vette en graskal- veren, 3 nuchtere kalveren41 schapen of lammeren, 854 varkens, biggen, bokken. De prijzen waren als volgt; runderen 1ste qual. 70 c., 2de qual. 70 c., 3de qual. Crac., kalveren 1ste qual. c. 2de qual. 90 u 95 c.. 3de qual. c.; schapen 1ste qual. 65 c., 2de qual. 55 c.; alles per kilo: varkens 1ste qual. 17 a c., 2de qual. 16 c„ 3de qual. 15 c., licht soort IS a c., per J/s kilo. Zeeuwsche eieren f3.a 3.25, Overmaas- sche dito f3.20 a 3.40 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo fa Aanvoer parlijtjes. Zcetemelksche kaas f 21.-— a 23 per 50 kilo. Aanvoer 9 partijtjes. 1 partijtje werd verkocht voor f18. Ilandel vlug. ttoTTEttUAM, 28 April. Op de veemarkt alhier waien heden aangevoerd: 600 vette runderen, 1809 mageiedito, 129 vetteen graskalveren, 280 nuchtere kalveren, 1 schapen of lammeren, 3 varkens, 172 biggen, 12 paaiden, veulens, ezels, 2 bokken De prijzen van het vee waren als volgt: vette runderen le qual. 76 c., 2e qual. 70 o., 3e qual. 64 c.; kalveren le qual. 113 a c., 2e qual. 00 a 95 c., 3e qual. c.schapen le qual. c., 2e qual. c., 3e qual. e.; alles per kilo; varkens le qual. a c., 2e qual. a c., 3e qual. c.licht soort a c. per l/2 kilo. Melkkoeien f 160 a 230, kalfkoeieu f180 a 270,

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3