A0. 1891 Woensdag 29 April N°. 7744. Ticeede Blad rij f- en -veer tigs t e Jaargang. I.sr.. - ->:>o Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. IT G KV E RT ODÉ. Iïimicnlandsche Berichten. SCHIEDAM, 2S April 1801. Door de directie der Hollandsche IJzeren- Spoorweg-maatecbappij is eene wijziging ge bracht in den loop van den Dinsdagschen markttrein van Den Haag naar Rotterdam. Aanvangende op heden zal deze trein 's mor gens te 4.30 van eerstbedoelde plaats ver trekken. Zooals men weet, heeft het bestuur dei- centrale kiesvereeniging van Waalwijk Zon dag 11. besloten zich te onthouden van onder- teekening der Noordbrabantsche motie. Naai de Maasbode verneemt, heeft niet de helft van het aantal bestuursleden aan dit besluit medegewerkt, en zou eene groote ontevreden heid in het district over dit besluit heerschen. Thans heeft de afdeeling Waspik een schrijven, door *19 leden geteekend, aan het bestuur gericht, waarin krachtens art. 5 van het reglement de voorzitter uitgenoodigd wordt in den kortst mogelijken tijd eene algem'eene vergadering te beleggen ter bespreking van bet besluit des bestuurs om de motie niet te teekenen. Door verschillende aandeelhouders in een aantal syndicaten, welke hier te lande zijn gevormd voor ontginning van goudvelden in de Zuidafrikaansche republiek, is onlangs eene aanklacht ingediend tegen mr. W. F. Schimmel, advocaat en procureur te Amster dam. Dit heeft de justitie aanleiding gegeven den genoemden advocaat in vootloopige hechtenis te stellen. Men spreekt van een twaalftal zulke syndicaten, die door hem zouden zijn gevormd, elk voor ongeveer f 100,000, terwijl slechts een gering bedrag daarvan voor liet doel zou zijn besteed, maai de boeken aangeven dat groote bedragen naar Zuid-Afrika zijn geremitteerd. Wat hiervan aan is en of mr. S. schuldig is, zal uit het gerechtelijk onderzoek moeten blijken. (mi) In het sMuseum van Kunstnijverheid" te Haarlem zal in Mei eene tentoonstelling ge houden worden van oude doozenbonbon- nièressnuifdoozen tabaksdoozeu, juweel- doozen enz. Toezeggingen zijn reeds ontvangen van verschillende soortenalsema.il op koper, Saksisch porseleinivoor, schildpad metaal, hout enz. De doozen worden in vitrines ten toon ge steld, tegen brandschade verzekerd en latei- franco teruggezonden. Nadere inlichtingen worden gegeven dooi den heer E. von Saher, conservator van ge noemd museum, aan wien de franco-inzen dingen ook rechtstreeks kunnen geschieden. Hoewel de heer Huiser, de uitvinder van den toestelwaardoor het aanzetten voor de paarden, voor tramwagens gespannen, zoozeer wordt vergemakkelijkt, tot nu toe geen aan vrage heeft gekregen tot toepassing er van op trams in Nederland, zijn reeds van ver schillende zijden uit het buitenland, zoo o. a. uit België en Amerika, aanvragen gedaan om het octrooirecht te kunnen koopen. Bij de beoordeeling der ontwerp-reelame- kaarten in zake het concours-Brandsma, die 11 Maart jl. te Berlijn plaats had. is van de 10 ontwerpen met den eersten prijs be kroond dat van onzen landgenoot, den kunst schilder M. A. J. Bauer te 's-Hage. De vereenigïng tot behaitiging derstoom- vaartbelangen in Nederland heeft een verzoek schrift ingezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, naar aanleiding van de indiening van het wetsontwerp houdende: Regeling van de heffing vr het gebruik van wegen, vaarten, havens, kaaien, sluizen, bruggen, veren en dergelijke werken en inrichtingenwelker onderhoud door den staat bekostigd wordt". Dit ontwerp berust op de nieuwe gr ondwet, en hierbij is bepaald, dat het heffen van tol- en andere rechten behoort te berusten op een wet en niet kan geschieden alleen op grond van een koninklijk besluit. Wordt het wetsontwerp bekrachtigd, dan zullen opnieuw voor een reeks van jaren deze heffingen bestendigd worden, wier na- deelen en ongelijke druk in bedoeld verzoek schrift worden uiteengezet. De vereeniging vertrouwt, dat zij op duidelijke wijze het algemeen belang van de vrije vaart op rijks-waterwegen in het licht heeft gesteld en verzoekt daarom aan de Tweede Kamer tot opheffing der waterlollen te willen besluiten. De statistiek der sterften over Dec. *1890 wijst aan, dat in Zuid-Holland, met eene bevolking van 957834 inwoners, het aantal overledenen met levenloos aangegeveuen op 1000 inwoners per jaar bedroeg 30-19. Op 1000 inwoners komen in die statistiek de volgende gemeenten voor: Delft met 32.60 overledenen. Dordrecht. 33.04 Gorinehem s 34.65 Gouda 26.72 Den Haag. n 28.67 Leiden26.69 Rotterdam 33.04 d Schiedama 27.11 Een der stadswerkliedente Delft, J. A. v. G. genaamd, had Zaterdagnamiddag bij het uit betalen van het werkgeld naar zijne meening voor verricht overwerk te weinig belooning ontvangen en gaf hierover meermalen aan zijne kameraden zijne ontevredenheid te kennen. Toen eenige uren later de opzichter zich op het werk aan het Achterom ophield, greep hij dezen onverhoeds aan en wierp hem in de gracht. Deze werd spoedig op den kant gehaald en tegen den wraakgierigeu werkman proces-verbaal opgemaakt. Nabij de voormalige buitenplaats »Valken bosch", aan den Loosduinschen weg, werd Zondagmiddag een 22-jarig man, te 's-Graven- hage woonachtig, door de Westlandsche stoomtram overreden en verschrikkelijk ver minkt. De jonge man was, naar men verzekert, door den conducteur reeds eenige malen tot voorzichtigheid aangemaand, daar hij op het achter-balkon van den eersten wagen stond en nogal beweeglijk was. Bij a Valkenbosch" woei hem de pet van het hoofd en terwijl hij die wilde grijpen, viel hij op zij en kwam onder den tweeden wagen. Hij werd in de tram opgenomen en naar 's-Gravenhage vervoerd, waar hij door de politie naar het ziekenhuis werd overgebracht. Ofschoon de verwondingen vreeselijk zijn, leefde de man gisterochtend nog. Een lid van het üesschentrekkersgilde, waartegen de burgemeester van Loosduinen onlaugs in de pers waarschuwde, zekere Henri van Os, zich noemende aannemer en leverancier van bouwmaterialen te Loosduinen, heeft thans weder den heer A. Pennartz, zadelmaker te Gulpen, beetgenomen voor een tuig met zilver gemonteerd, hetwelk deze bij eene advertentie in een Limburgsch blad te koop had aangeboden. Naar men verneemt, was Van Os, in stede van aannemer, eenigen tijd venter van schoen smeer en lucifers. Eindelijk is het de politie te Dordrecht mogen gelukken, de daders te ontdekken van de in den laatsten tijd, ten nadeele van ver schillende winkeliers daar ter stede, gepleegde diefstallen. Het bleek eene ware bende te zijn, bestaande uit jongens, allen beneden den leeftijd van 16 jaar. Zij gingen steeds des avonds tussehen licht en donker uit om hun slag te slaan. Verschillende voorwerpen, alsbonte mut sen, bottines, sigaren enz., zijn door de politie opgespoord en in beslag genomenterwijl tegen verscheidene leden der bende proces verbaal is opgemaakt. Het gesticht voor krankzinnigen sReiniev van Arkel" te 's-Hertogenboschstaande onder het beheer der Godshuizen, zal eerlang aanzienlijk worden uitgebreid, naar een plan waarvan de kosten zijn geraamd op f27,000. Donderdagnacht is een brutale diefstal gepleegd in de R.-k. kerk te Rosmalen. De dief of dieven zijn door het uitsnijden eener ruit binnengedrongen en hebben uit de sa cristie medegenomen vele zilveren voorwer pen, bij den H. Dienst in gebruik, verschil lende reliquieën, een zilveren wijwatervat, zilveren sloten, enz. Ook hebben zij getracht in het H. tabernakel en de kelkenkast in te breken, maar daarin ziju zij gelukkig niet geslaagd. Door de marechaussee is terstond een ijverig onderzoek ingesteld. Te Leksmond is Donderdagavond een twee jarig doehtertje van een watermoleuaar op den Achterhovenschen polder door een molen - wiek doodgeslagen. In de omstreken van Twello zijn in den laatsten tijd vele gevallen van de zoogenaamde melkziekte voorgekomen. Onderscheidene koeien zijn in de laatste weken aan die ziekte bezweken of werden als ongeneeslijk afge maakt. In het Marsdiep wemelt het sedert eenige dagen van bruinvisschendie vermoedelijk jacht maken op de talrijke scholen haring, die zich thans in dat vaarwater bevinden. Naar het schijnt, vermeerderen de vraatzuch tige dieren daar van jaar tot jaar. Trouwens er wordt in die streken ook geen jacht op gemaakt. Velen zullen wellicht niet weten wat de woorden beteekenen a't Welk doende enz." onder verzoekschriften. In de Vragen van den Dag leest men, dat die woorden eene verkorting zijn van eene uitdrukking, die vroeger aldus luidde: a'tWelk doende, zoo zult gij wéldoen, wij zullen God (de Maagd Maria, enz.) voor u bidden." Amsterdam. Ofschoon de plannen voor de feestelijke ontvangst van H.H. M.M. de Koninginnen nog niet geheel zijn vastgesteld, kunnen wij toch reeds het volgende mede- deelen Zijn wij welingelicht, dan wenscht H. M. de Koningin-Regentes hier ter stede de ver schillende autoriteiten uit den lande te ont vangen, benevens de dames, die tot H. M. zouden wenschen toegelaten te worden. Daar het hof in rouw is, zullen natuurlijk zij, die door H. M. worden ontvangen, in rouw verschijnenonder deze omstandig heden is het natuurlijk, dat H. M. niet zulk een feestelijk betoon wenscht als anders voor zeker ter eere van het eerste bezoek der Koningin-Regentes en der jeugdige Koningin door de ingezetenen zou worden aangeboden. Vanwege het gemeentebestuur zal H. M, de Komngin verzocht worden om den gedenk steen van het in aanbouw zijnde groote gast huis op de terreinen van het oude buiten gasthuis en daarbij aangekochte gronden te leggen. De ruimte aldaar biedt plaats te over om, behalve hen, die uit allerlei kringen zullen mil kHONHBHKNTsi'injs(>er kwaitnsi h-nnco per post, iloor het gpiicele fiyk Afzonderlijke noimners - o.to. V IX K A V BOTER ST K AAT, E 3 7. Advertentieprijs: van. 1—10 gewone rebels met inbegrip van eene Courant- 1 1.1 Iedere gewone regel meer- n Kt Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal beiekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5