*891. Donderdag 30 April. N°. 7745. Kenn isgev ng. POLITIE. Feuilleton. Het goud van de Orion. ijf-en-veert i g- s t Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: ,L ODÉ. Bericht aan Zeevarenden. Buitenlandsche Berichten. Abonnkmbntspbijs, per kwartaal franco per pust<loor het geheele Rijk Afzorulerlijke nominers 1.85. - 2.50. - 0.10. BDKGjII': BOVGKIfKAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regel* met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer - «MO Dkiekaai. geplaatst wordt tegen Twkkkaai, berekend De burgemeester van Schiedam; "Vestigt op uitnoodiging van den heer Commissaris des Konings in deze Provincie de aandacht van belanghebbenden op de aankondi ging, voorkomende in de Ncderlandsche Staats courant van den 25n dezer, No. 96, luidende als volgt -Torpedo-oefenlagsterrein ln bet Schol- pengat, zeegat van Texel, 3e district. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat in de maanden Mei en Juni a.s. door het korps torpedis ten oefeningen gehouden zullen worden in het leggen van ongeladen schok- torpedo's in het Schulpengat, zeegat van Texel, 3e district, buiten het betonde vaar water ter hoogte van Kijkduin. Het onveilige terrein zal kenbaar worden aan geduid. 's-G rav enh age, 24 April 1891. De Minister voornoemd, voor den Minister, De Secretarie Generaal, (get.) H. M. v. d. WUCK. Schiedam den 29n April 1891. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Aan liet commissariaat zijn als op straat gevonden aangegeven: een rozenkrans, twee platen, een vragenboekje der Bijbelsche geschiedenis, een blauw koralen oorbelletje met goud gemonteerd, een notitieboekje, een vrouwenzak waarin een muts, een lap rood en zwart katoen, een donker klndermanteltje met koperen knoopjes, een rood wollen kindersokje, een sleutel en een bruin glacé hand schoen. BUÏTSCHLAND. Aan den lijkdienst voor Von Moltke, welke gisteren te Berlijn plaats had, namen deel de keizer en de keizerin met twee prinsen, de koning van Saksen en andere Duitsche vorsten, alsmede de ministers en het diplo matieke korps. De keizer gaf een krans op de wijze als de zegevierende Romeinsche veldheeren bekwamen. De lijkstoet ging van het sterfhuis, na de afgeloopen plechtigheid in het gebouw van den generalen staf, rond den zegezuil naar het station, van waar het ljjk heden naar Kreisau gevoerd werd. Bismarck heeft het beter geoordeeld niet in persoon aanwezig te zijn. Hij heeft een kostbaren krans gezonden en richtte aan de nabestaanden van den maarschalk het vol gende telegram: sMet diepe droefheid ontvang ik uwe telegraphische mededeeling van het onherstel bare verlies dat ons vaderland geleden heeft Ik voel mij daardoor in het bijzonder smar telijk aangedaan, dewijl het mij gegeven is geweest vele jaren lang mjj niet alleen te mogen verheugen in de roemvolle mede werking van den veldmaarschalk in den dienst, maar ook in zijne altijd zich gelijk blijvende minzaamheid bij de vriendschap pelijke betrekking waarin ik de eer had tot hem te staan. Bismarck." Eene belangwekkende staatkundige bijzon derheid is het, dat Moltke in eenen eerst thans bekend geworden brief zich voor de opheffing van de socialistenwet verklaard heeftals Dein humaner es prdventiv-ver- fnhren". De Rhein. West/dl. Ztg., het orgaan der mijneigenaars, stelt in het licht, dat de werklieden, die den aibeid staakten, dat deden zooder vermelding van redenen en zonder aankondiging. Het blad stelt daarom de mijnwerkers verantwoordelijk voor de gevol gen, welke hun werkstaking zal hebben. De National Zeitung beschouwt de sociaal democratische leiders als de oorzaak van de werkstaking. Ofschoon de leiders nu pogen de werkstaking te verhinderen, is toch het uitbreken der werkstaking alleen toe te schrijven aan de heftige redevoeringen, welke Bebel en zijn partijgenooten op het mijn werkers-congres te Parijs hielden. De National Zeitung geeft den eigenaars van elke mijn den raad, in vriendschappelijk overleg te treden met diegenen der werklieden, die geneigd schijnen zich bij de werkstaking aan te sluiten, teneinde hen, nu het nog tijdis, tot andere gedachten te brengen, In eene Maandag te Dortmund gehouden vergadering is de werkstaking afgekeurd. Feitelijk staakten in het geheel 15,000 van de 134,000 werklieden den arbeid. De ministerraad kwam Maandag bijeen om zich met het vraagstuk der werkstaking bezig te houden. Besloten werd, krachtige bescher ming te verleenen aan allen, die den arbeid voortzetten. De Reichsanzeiger meldt, dat de regeering elke bemiddeling weigert ten behoeve van die arbeiders, die hun contract verbreken. Omdat er geen voldoende fondsen zijn, gelooft men te Berlijn niet, dat de werk staking algemeen zal worden. ENGELAND. h Het Hoogerhuis heeft het ontwerp-Iinuts- ford betreffende Newfoundland bij tweede lezing aangenomen. Er hebben ernstige ongeregeldheden plaats •gehad te Thurles in westelijk Ierland, naar aanleiding van het besluit der Parnellistca op de piotest-meeting te Londen tegen da houding van den aartsbisschop Crokes, die vroeger tot Parnell's vrienden behoorde en thans veranderd is van politieke meening. Daarop besloten de anti-Parnellisten tot een contra-meeting, hetgeen tot herhaalde ver woede straatgevechten aanleiding gaf. Aan weerszijden bediende men zich van stokken en steenen, waarmede vele wonden toege bracht werden. De politie was machteloos. Parnell was weggebleven. Eindelijk zege praalden de anti-Parnellisten, tot wie de aartsbisschop van de trap van het bisschop pelijk paleis eene toespraak hield, waarin bij hen gelukwenschte dat zij mannelijk hun plicht vervuld hadden en hun beleedigden aartsbisschop wisten te wreken. Later kwam Parnell, die in eene redevoering zeide, dat hij in Gladstone eigenlijk altijd tegenstanders geweest waren van het zoogenaamde veld tochtplan. In het Lagerhuis legde de kanselier der schatkist zijne begrooting ter tafel. Daaruit blijkt datondanks eenige buitengewone uit gaven 200,000 p. st. voor den aardappel- nood in Ierland, 450,000 pond tot verhooging der wedden van post- en telegraafbeambten, 350,000 pond voor de vloot, enz. de inkomsten over het afgeloopen jaar de raming met 1,8^9,000 hadden overtroffen. De helft daarvan, 900,000 pond, was afkomstig van de belasting op alcoholen 450,000 pond van die op tabaker waren namelijk, volgens 's ministers berekeningin dit jaar 560 millioeri pijpen méér gerookt dan verleden jaar. De uitgaven over het volgende jaar Roman van H. ROSENTHALBonin. 44. Zij zag er niets fleurig uit. Dit kon het gevolg «zijn van het weken lang opgesloten zitten in de dompige kamer, maar ook van hare weinig opge wekte stemming. In plaats van te Havre of te Londen, zooals zij verwacht had, bevond zich haar John te Napels, en zij bezat aardrijkskundige kennis genoeg om te weten, dat dit heel ver weg was. Dat drukte haar zwaar op het gemoed. Wel twijfelde zij niet aan de vervulling zijner beloften, -al wist zij, dat zij hem die eenigszins had afge perst maar de Italiaansche meisjes, zoo had zij vaak hooren zeggen, waren wonderlijk schoon en verleidelijk. Haar John kon ook ziek worden in 'dat warme land en zij had dikwijls hooren zeggen, ■dafjde zieken daar onder het scheepsvolk allemaal stierven. Voor zij hem kon komen bijstaan, zou hij al dood zijn. Zulke inbeeldingen hadden Njetta den geheelen winter geplaagd en haar onver schillig gemaakt voor de gewone wintervermaken sneeuwschoenloopen, sledevaren, punch- en dans partijen. Dat had Björn zeer verdroten en ook haar oude minnaar Alaf Larsen had er zich aan geër gerd. Alaf was een klein, gezet, koppig ventje met vlasachtig haar, kleine doordringende oogen en met een bestendigen lach om den mond. Na Björn was zijn vader de rijkste van de eilanders. Hij zou van de meisjes op Hille en ook uit Mandal aan eiken vinger er een kunnen krijgen, maar hij bleef van Njetta houden, misschien wel omdat de anderen hem wel wilden hebben en Njetta niet. Hoe weinig aanmoediging hij ontving van den kant zijner uitveikorene, hij kon niet besluiten zijne bezoeken bij Björn te staken, en terwijl Njetta aan het spinnen was, zag zij hem ook nu weder de werf opkomen naar den kant, waar de baan lag. Alaf had een reisje naar Hamburg gemaakt, gevoelde zich nu bereisd man, wereldburger, en putte daaruit moed tot een nieuw aanzoek. vGoeden morgen, Njetta," zoo sprak hij het meisje aan, nhoe gaat liet u, mijn schatje?" »Uw schatje was het spijtig antwoord, sik ben geen schatje en ten minste het uwe niet. nik zou u evengoed mijn aapje of mijn kalfje bun nen noemen." Dat antwoord beviel Alaf slecht. Hij was in Hamburg geweest en gewoon geworden aan eene beleefde bejegening. Altijd nog even norsch vroeg hij daarom op verdrietigen toon. sGij zoudt waarschijnlijk een zoet popje van mij willen maken, dat u diende op uw wenken," voerde zij hem te gemoet. sNeen, mijn jongen, daartoe is uwe hand niet zacht en lenig genoeg." »Aan mijne handen kleeft geen oneeilijk goed," hernam Alaf. »En toch wil ik niet, dat zij mij streelen," riep Njetta, terwijl zij Alaf met booze blikken mat. »Neen, er zijn fijnere handen, die dat doen 1" antwoordde Alaf spottend. »En als dat zoo ware, wat ging u dat aan klonk het bits. »Maar eerlijke handen zijn hot niet," vervolgde Alaf. Njetta zweeg. Wat beteekende dat herhaaldelijk verwijt I Hij was te Hamburg geweest. Zou hij daar iets ten nadeele van John gehoord hebben T Hoe was lnj zoo goed op de hoogte van de betrek king tusschen hen beiden Alaf had hen eens met den scherpen blik des naij'vers naast elkaar zien loopen en te Hamburg hooren praten van honderdduizend fi anken, die verdwenen waren uit de kajuit van den kapitein der Orion. Htj was niet misdeeld van schei pzin- nigheid, en zoo bracht |i>j een en ander in ver band en maakte er eene beschuldiging van, waar voor hij overigens nog weinig bewijzen kon bij brengen. De toespeling alleen was echter voldoende om Njetta's woede gaande te maken. »Gij ruwe beer!" barstte zij los, wat durft gij mij daar zeggen 7 Wie is hier oneerlijk, zeg Alaf vreesde hare woedende blikken evenmin als hare scheldwoorden. »Wie 7" hernam hij, »Johan, uw schatje 1" Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1