Feuilleton. Het goud van de Orion. A0. i891. Donderdag 7 Mei. N°. '50. Eersfe Blad. ij f-en-veert giste Jaar^ang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. bureaus bote it #traat, e sr. Morgen- (Donderdag) avond zal de Scliiedamsclie Courant NIET verschijnen. Builenlandsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Sranco pei postdoor het geheels Rijk Afzonderlijke noinmers 1,85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regel, met inbegrip van eene Courantf 1.1 J. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal be>ekend. E S 11 E L 1 O. Volgens de mededeeling, door den recorder aan de jury gedaan, zal de beschuldiging tegen het parlementslid kapitein Yerney een zeer ernstig en pijnlijk karakter dragen. Er zullen een groot aantal getuigen worden opgeroepen en brieven in het handschrift van den beschuldigde ter tafel worden gelegd. De bereidwilligheid der Rothschilds om Rusland steeds maar weder aan nieuwe lee ningen te helpen, wekt, met het oog op de barbaaische uitdrijving der Russische joden, onder de stamgenooten der groote bankiers niet weinig verontwaardiging en ergernis. Ziehier de bewoordingen, in welke de heer Arnold White zich onlangs over deze zaak uitliet Wij moeten niet vergeten dat de tirannie van Rusland over dejoodsche gemeente feite lijk in de handen ligt van de rijke joden in Europa; en daarom, als ik lees dat de beeren BleichröderRothschild en anderen zooeven weder eene leening met Rusland hebben gesloten, wordt liet mij duidelijk, dat som mige lieden hunne shekels meer liefhebben dan hun ras of hunnen godsdienst." Er wordt nu evenwel bijgevoegd dat met deze uiting niet de Londensche, maar de Parijsclie Rothschilds bedoeld werden. Naar de Pall Mall Gazette vernam, zijn er bij den Queen's proctor dezer dagen be langrijke mededeelingen ingekomen betref fende liet echtscheidingsgeding in zake Par- nell en O'Shea. Deze mededeelingen (voegt het blad er bij) hebben geene betrekking op de tegen Parnell aangevoerde schuldbewijzen, doch meer bepaaldelijk op zekere gewichtige feiten, welke indertijd niet voor de recht bank gebracht werden. In het Lagerhuis deelde de minister Worms gisteren mede, dat bij de regeering geen bericht is ingekomen, waarbij de bewering wordt bevestigd, als zou president Kruger het onmogelijk achten den Boeren-trek naar Mashonaland tegen te houden, aangezien het aantal Boeren 20,000 in plaats van 5000 zou bedragen. De Daily Telegraph beweert dat de raming van het aantal Transvaalsche Boeren, die aan den strek" naar Mashonaland deelnemen, op twintig duizend overdreven is. Het zijn er hoogstens vijf of zes duizend, maar het is waar dat president Kruger niet bij machte is de beweging tegen te houden. Aan hetzelfde blad wordt uit St.-Peters- burg gemeld, dat de Russische regeering voornemens is met eene oplossing der joden- quaestie voor den dag te komen, waar de wereld verbaasd van staan zal. Inmiddels verhuizen de joden in menigte naar de hun wettig toegestane verblijfplaatsen, doch er sterven er onderweg velen van gebrek en vermoeienis. De Russische politie heeft te St.-Petersburg eene wijdvertakte vereeniging tot het ver spreiden van revolutionnaire denkbeelden ontdekt. Er worden aanhoudend personen gevangengenomen. Ongeveer honderdvijftig om deze reden gevatte studenten zijn St.- Petersburg uitgezet. Tratschewsky, hoogleer aar in de geschiedenis, is van zijn ambt ontzet. De Daily News meldt uit New-York, dat Parnell's afgevaardigden teleurgesteld van hunne reis in de westelijke staten zijn terug gekeerd. De ontvangsten waren nauwelijks voldoende om de kosten der reis te dekken. De overal gehouden vergaderingen hadden weinig te beteekenen, en de pers nam geen notitie van hen. Depêches over Callao melden uit Chili, dat er te Santiago een oproer onder de militairen is uitgebroken. Het weid onder drukt, en de belhamels zijn doodgeschoten. Eenige hoogleeraren der geneeskundige school aldaar werden ontslagen, omdat zij van revo lutionnaire gevoelens verdacht werden. Ook werden eenige hooggeplaatste officieren om dezelfde reden gevangengenomen. Het opstandelingen-congres te Iquique heeft de onder president Balmaceda gehouden ver kiezingen onwettig verklaard. Valparaiso wordt in sterken staat van verdediging gebracht door middel van indertijd te Callao buitgemaakte kanonnen uit Peru. x.loyds vei neemt uit Algiers, dat de regee ring aldaar bij circulaire de inscheping van bedevaai tgangers daar en te Tunis, anders dan op Fransche schepen, verboden heeft. Uit Calcutta wordt aan de Times gemeld, dat de expeditie naar Manipoer niet geslaagd is in het gevangennemen der inlandsche prinsen. De koloniale regeering is tegen inlijving van het landschap en wil het gezag opnieuw regelen onder Britschen invloed. S E I I E. De centrale sectie heeft gisteren den minis ter-president Beernaert gehoord over de grondwetsherziening. De minister heeft de verlangde statistieke opgaven overgelegd ter beoordeeling van de grondslagen van het kiesstelsel en van woning-census, die hij ver dedigd heeft. Gemiddeldzeide de minister, zal een kadastraal inkomen van 40 fr. over eenkomen met eene huurwaarde van 400 fr. Hij stelde voorhet kiesrecht toe te kennen aan de meerderjarige Belgen, die een huis of een gedeelte van een huis bewonen van een kadastraal inkomen van 40 fr. Vol gens de statistiek zouden 600,000 of 700,000 Belgen het kiesrecht bekomen uit kracht van den woning-census. De minister heeft vervolgens de meening der regeering ont wikkeld betreffende het referendumdat den koning in staat zou stellen, zijn recht van veto beter uit te oefenen. De heer Frère-Orban bestreed het refe rendum, dat naar zijne verklaring de looche ning is van het vertegenwoordigend stelsel. De heer De Lantsheere, voorzitter der Kamer, verklaarde, dat hetgeen de heer Frère- Orban tegen het referendum had aangevoerd, overweging verdient. De heer Jansonradicaal, verdedigde liet referendum. Op eene vraag van den heer Frère-Orban. verklaarde de minister Beernaertdat men overdreven heeft door te - zeggendat de regeering van het aannemen van het refe rendum eene conditio sine qua non maakte van hare toetreding tot de herziening der grondwet. Gisterochtend ten 4 ure veroorzaakte een dynamietpatroon, gelegd op den drempel der woning van een rentenier in de rue des Augustines te Luik, eene geweldige ontplof fing. De deur en de vensiers van het huis werden verbrijzeld, zoomede de vensters van drie naburige huizen. Hierdoor ontstond een vreeselijke paniek in de aristocratische wijken. De pogingen, door de leden van den alge- meenen raad der werklieden-partij aange- Roman van H. ROSENTHALBonin. 47. Willem keek op en verschrikte hevig, toen hij den spreker in het gezicht zag. Hij' werd nog bleeker dan hij reeds was. Zijn gelijkenis stond in levenden lijve voor hem, maar bruin in plaats van blond. Charles ontging die ontroering niet. vEngelschtnan?" vroeg hij, en toen Willem dit bevestigde, hernam hij«Dan zijn wij landslieden. Uit welk deel van het land?" «Schotland," was het korte antwoord, want Willem had werkelijk een tijdlang in Edinburg verkeerd en sprak het Schotsche dialect zeer goed. «Misschien voor uw genoegen op reis?" hield Charles aan; «Een kort «neen" was het antwoord. Het was in Engeland geen gewoonte met iemand, die ons niet is voorgesteld, een onderhoud aan te knoopen. Deze man was niet beleefd en had misschien bijbedoelingen. «Uw betrekking," als ik vragen mag?" ver volgde Charles. «Ik ben geleerde," antwoordde Willem op een toon, die een ander het gesprek zou hebben doen afbreken. Onze stuurman liet zich niet zoo gemakkelijk afwijzen. Hij had de handen van den onbekende be schouwd. Dat waien niet die van een geleerde. Het eelt van de handen eens zeemans was er nog op te zien. Doch zoo dacht Charles, de vreem deling kon ook lid zijn van eene roeivei eeniging of iets dergelijks. «Ik ben niet wel," begon hij weder. «Zoudt gij mij een geschikten aits kunnen aanwijzen, liefst een landsman?" Willem noemde hem het adres van een Engel- schen geneesheer. »H schijnt dus zelf geen dokter te zijn," dacht Charles. »'tKan echter ook zijn, dat hij zeer gegoed is en alleen rijke patiënten behandelt." Hij zelf zag er niet elegant uit. «Men beeft mij gezegd, dat gij ook dokter zijt." Willem zag hem streng aan. «Gij hebt dus naar mij gevraagd? Ja, ik ben dokter, maar beoefen het vak uit liefhebberij." Chailes besloot tot een stouten stap. Wiilem vast in het gezicht ziende, vroeg hij «Kent gij hier ook zpkeren Willem Guicard Willem veitiok geen spier van het gezicht, ofschoon hem het hart bijna stilstond. «Dien naam ken ik niet," was het kalme ant woord. «Een John Williamson dan sprak Ritscliaid. »Zoo heet ik," zeide Wdlem, die oogenblikkelijk inzag, dat, als de viager hem naliep, hij toi h aan zijne woning zijnon naam zou kunnen gewaar worden. «Zoo heet ik," herhaalde hij. »Wat wenscht gij van mij?" «Dan zijt gij geen Engelschman, maar de ma troos Willem Guicard, die plotseling van Spieker oog verdwenen is met vijfhonderd pond van een gestrand schip en in Nooi wegen is aangeland." »Met wien heb ik het twijfelachtig genoegen te spreken vroeg Willem, den stuurman scherp aanziende. «Met den stuurman van het gestrande schip." «En welk recht hebt gij om mij, een u onbekend persoon, met dergelijke vermoedens en beschul digingen op het lijf te vallen?" vervolgde Willem, Charles aanziende met een blik, die hem kon overtuigen, dat hij met een goed toegerusten tegenstander te doen had, die zich niet zoo gemak kelijk zou iaten vangen. «Ik kom van Spiekeroog en ben ook op Hille goweest," sprak hij, den stouten blik van Willem beantwoordende. «Wat raakt mij dat?" »Ik weet alles, wat daar voorgevallen is." «Wat is daar voorgevallen?" »Er is een John Williamson met het geld van de Orion van Spiekeroog te Hille aangekomen. Eigenlijk heette de man Willem Guicard," Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1